LEIIINCHi COURANT. 1881. K\ 279. MAANDAG 28 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ADV E R T E l\ 1 1 E IN. VOLKSVOORLEZING De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, franco p. p. f 1.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. 1JJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van C. Maas, smid. wonende alhier, houdende verzoek lot oprichting van eene smederij in het perceel in de Janvossensteeg n". 28; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de plagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 10'I,D December aanst., 's voormiddags Ie e//uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 November 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 November. Door de commissie uit den gemeenteraad, belast met het uitbrengen van advies betredende de vraag of de gemeente al of niet zal voortgaan met het verzekeren van hare eigendommen enz., is een uitvoerig rapport oitgebragt. Blijkens dat rapport vindt zij, na naauwgezet onderzoek, groot bezwaar een praeadvies uit te brengen, te meer omdat de leden der com missie daaromtrent van gevoelen verschillen. Mogt echter die vraag door den raad bevestigend worden beantwoord, dan stelt zij voor de thans loopende verzekeringen op te zeggen, volgens de reglementen, driemaanden voor de expiratie der loopende driejarige polissen, en achtereenvolgens nieuwe verzekeringen te sluiten bij beürspolis, wanneer de tegenwoordige tullen zijn afgeloopen. Ook stelt zij voor in het vervolg de premie van verzekering van gebouwenbij anderen in kosteloos gebruikte doen terug geven aan de gemeente. De gisteren avond door de aldeeling Leiden der Maatschappij tot be vordering der toonkunst gegeven muziek-uitvoering, waarin /'die Jahres- teiten" van Haydn werd ten gehoore gebragt, werd door een talrijk publiek bijgewoond en schonk algemeen voldoening. Door de plaatsing van het bierachter voorkomend stuk achtten wij eene verdere bespreking van die uitvoering hier overbodig. Koor de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een niet alhier tehnisbehoorend persoon, genaamd J. v. 0., die een stoder uit den winkel van S. aan de Sleenstraat had ontvreemd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende te week dagelijks van 43 tot 70 volwassen personen en 6 lol 12 kinderen. -In de laatste jaren, meldt men ons, werd, naarmate het vertrek der zwa- luw plaats had, de voorspelling gedaan van een vroegen of laten winter. Toen het bleek dat die trekvogel geen schuld droeg aan warmte of koude, heelt men die voorspelling ingetrokken. De maand October was, enkele dagen nitgezon- derd, veel te kond. Het vroor, er viel sneeuw en de oostewind blies zoo snerpend als anders veel later in den tijd. Terstond werd de voorspelling gedaan lat een strenge winter voor de deur stond, ook omdat liet ijs aan de Pool streek zich had verplaatst in Europesche rigiing. Naauwelijks was Novem ber aangebroken of het weer sloeg om. Zoo koud als het in October was geweestzoo zacht werd het nu met aanhoudenden zuidewind en de ther mometer klom menigen dag ver boven de 50= Fahrenheit. November was «ver het algemeen te warm; nog gisteren was er donder in dc lucht. Ten gevolge van deze weersverandering is nu de meening ontstaan, dat er geen stage winter te wachten is. Men voorspelt en men meent; toch zou het misschien nog het beste zijn in het geheel geen meening te hebben en 'oorspellingen na te laten. De landlieden begonnen in October beducht te worden voor eene zoo vroege koude. Het vee had het nog wel niet te kwaad, maar het gras raakte spoedig op. Het mooije weer van November zou veroorzaakt hebben dat er nu eerst aan den stal behoefde gedacht te worden, doch deze maand bon niet meer goed maken wat October bedorven had, zoodat het meeste 'te is binnengehaald. De weilanden zijn intusschen opgegroend en op wel toegemaakte stukken staat nog gras. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, ten gevolge '»n het overlijden van den heer mr. L, Ed. Lenting, eene verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Zutphen, heeft bepaald, dat die verkiezing zal.plaats hebben Dingsdag 13 December e. k.en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 27 December daaraanvolgende. Acte-examens te 's Hage, middelbaar onderwijs. Afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. 25 November. Geëxamineerd 2 candidalen voor de acte landbouwkunde, lager onderwijs. Toegelaten de heer J. H. J. Bartelse, van Goes. Afd. Nederlandsche taal- en letterkunde enz. Toege laten voor de acte in de geschiedenis de heer J. IJzerman, van Rotterdam. 1 candidaat werd afgewezen. Voor boekhouden was 1 candidaat niet opge komen terwijl 1 werd afgewezen. De algemeene synodale commissie van de Ned. herv. kerk heeft de stemmen, door de leden der provinciale kerkbesturen uitgebragt over de vastgestelde veranderingen in reglementen, opgenomen en daaruit is gebleken, dat zoowel de ampliatie van art. 73 regl. op de vacaturen als de wijziging van art. 16 van het regl. op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid met bijna eenparige stemmen zijn aangenomen. Oak is het bij haar in ernstige overweging geweest wat Ie doen, nu de vrijstelling van de militaire dienst, bij art. 127 der wet op de nationale militie aan theologanten ver leend, zeer beperkt is geworden door de wet op het hooger onderwijs, welke dc zg. propaedeutica heeft overgebrast naar de gymnasiën. Zij heeft te dier zake met den minister van binnenlandsche zaken onderhandeld, en moet aan allen, die ten tijde der loting reeds in de hoogste klasse van het gymnasium zijn, maar nog geen student zijn geworden, aanraden zich bij gemotiveerd adres te wenden tot genoemden minister, ten einde door zijne '"ssehenkomst eene billijke vrijstelling Ie verkrijgen. De quarantaine-maatregelen, ten gevolge van in Indië hccrschcnde ziekten, in Egypte en Italië genomen, geven veel vertraging in de thuis reizen der stoomschepen. De Prinses Marie, te Amsterdam aangekomen, verloor drie dagen in het Suezkanaal. Nu is hel weder de Madura, die een soortgelijk oponthoud heeft. Te Suez aangekomen 19 November, is het stoomschip eerst den 24'° November ten 6 uur 's namiddags van Port-Saïd vertrokken. De goederen in doorvracht voor de Middellandschc Zee kunnen daar niet worden gelost en moeten naar Napels worden medegenomen. Ook daar verbiedt de gele vlag de lossing, maar op de quarantaineplaats Nisida nabij Napels kan de ontscheping geschieden. De ff'yberton heeft soortgelijke bezwaren te Marseille ondervonden, en de Utrecht, kapt. BQon, is, volgens telegrafisch berigt uit Suez, aldaar ook aan quarantaine onder worpen. De reden van het verbazende oponthoud in de kanaalreis is. dat schepen, die in quarantaine varen, geen loods aan boord fnogen hebben. De loods gaat in een stoombarkas of ander klein vaartuig vóór liet stoom schip uil. en het behoeft niet gezegd te worden, dat dit een gebrekkig hulpmiddel is voor het doorloodsen van een naauw kanaal. Aanhoudend moet worden gestopt, en telkens geraakt een schip vast, waardoor dan al de schepen, die in hetzelfde kanaalpand zijn, evenzeer worden opge houden. {Uhl.) Voor de leening ten behoeve der gemeente Schiedam, groot ƒ218,000, is ingeschreven een bedrag van ƒ329.000. De raad heeft alleen aangenomen dc inschrijvingen tot en boven pari ten beloope van ƒ141,000. Voor de overige 77000 blijft de gelegenheid tot 10 December e. k. opengesteld om tol en boven pari deel te nemen. Zie verder het Bijvoegsel). Voor de menigvuldige blijken van deelneming, betoond bij het overlijden mijner innig geliefde oudste dochter, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mjjnen oprechten dank. Leiden, 26 November 1881. Wed. G. J. VAN DER BURG11, Dajien. MAANDAG 28 NiOVEMBER 1883, 's avonds ie 8 aren, IN DE STADS-ZAAL. Spreker: D'. A. E 3. MSSSAVERBA. De Commissie voor de Volksbijeenkomsten, N. BROUWER. Voorzitter. M'. N. L. J. VAN BUTTINGIIA WIOIIERS, Secretaris.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1