PER TELEGRAAF. Ildtlj oorii |0 op te staan, waarop Guiteau opgewonden antwoordde: "Ik wil niet opstaan Zijne opmerkingen resumerende, verklaarde hjj, geen eigenlijke redevoering te zullen houden, maar alleen de behandeling van het proces le willen verbeteren, en alle slechte verklaringen, die tot nu toe afgelegd «ren, tegen le spreken. Hij eindigde met het hof te bedanken, hem te hebben laten spreken. Daarop stond de heer Scoville op om zijne verdedi ging voor te dragen. De eenigc quaestie, die beslist moest worden, was volgens den advocaat deze, of de gevangene den president Garfield had dood- eeschoteii en ol zijn geestestoestand op dat oogenblik zóó was geweest, dat bij er voor aansprakelijk kan worden gesteld. Evenwel verdaagde het hol 0p verzoek van den verdediger de zitting, nog voordat hg zijne redevoe ring geheel had geëindigd. De behandeling van de zaak van Jones, die op Guiteau gesohoten heelt, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. F «1 A M KRUK. In den senaat heeft de heer GrilTe het voorstel gedaan om de benoe ming van den laatsten senator nietig te verklarenomdat geen der candi date» bij die gelegenheid de volstrekte meerderheid had verkregen. De re°terzijde, door wier steun de benoeming van een lid van het centrum doorgedreven was, protesteerde hevig, doch het voorstel was gedaan en moest, na den vereischlen termijn van drie dagen, in behandeling komen. Pe afgevaardigden Roche, Barodel, Laisant, Talandicr en andere leden der uiterste linkerzijde hebben een wetsvoorstel bij de kamer ingediend, strekkende om de vrijheid van eeredienst in te voeren en godsdienstige vereenigingen le regelen. De voornaamste bepalingen van dit ontwerp komen op het volgende neder: Niemand kan gedwongen worden zich bij eenig kerk genootschap le voegen ol daarvoor te betalen. De republiek verstrekt hoe genaamd geeue gelden ten behoeve van eenige eeredienst, evenmin als lokalen of pastoriën. De gemeenten treden weder in het volle bezit van alle tot dusver daartoe gebezigde gebouwen. De roerende en onroerende goederen der kerkfabrieken seminariën en consistoriën beliooren aan de natie, die deze onmiddellijk in bezit neemt. Een en ander wordt binnen zekere ter mijnen verkocht en dc opbrengst gestort in de kas voor het onderwijs. Geene autoriteiten, noch staatsligchamen mogen officieël aan godsdiensl- plegligheden van welken aard ook deelnemen. Geeue feestdagen beslaan voor lien dan die, waarop zuiver wereldlijke gebeurtenissen worden ge vierd. Godsdienstige geloften of verbindtenissen in strijd roet de natuurlijke regten van den mensch worden door de wet niet erkend. Alle congregatiën tot een godsdienstig doel met zamenleving en geloftenals het celibaat enz., zijn verboden. Hare goederen vervallen aan den slaat, voor zoover zij niet geschonkeu of vermaakt of persoonlijk door de leden aangebragl zijn, wan neer zij teruggegeven worden aan de oorspronkelijke bezitters of hunne «rlgenamen tot den derden graad. Door de afschaffing der begrootingeu van eeredienst wordt de grondbelasting met 50 millioen «erminderd. Overi gens behelst het ontwerp tal van overgangsbepalingen en wordt bij elk artikel naar vroegere wetten en decreten en naar Constilutiëu van andere landen, vooral van Amerikaansche staten, verwezen. Naar men verneemt heeft de heer Ribot afgezien van zijn voornemen, om bij de behandeling van de credieten ten behoeve van de beide nieuwe ministeriele departementen de regering nadere ophelderingen te vragen over hare staatkunde. Ofschoon vast besloten, meldt de Palrie, wat Tunis betreft, het Bardo-traclaat stiptelijk uit le voeren, ziet de heer Gambetta echter in, dat de Tunesische expeditie niet altjjd kan duren. Zoo meenen wij te weten, dat, na bijzondere overweging van den ministerraad, krachtige maatregelen door de regering genomen zullen worden om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de militaire operatiën. Zoodra deze geëindigd zullen zijn, zullen de troepen gedeeltelijk teruggeroepen worden en zal in Tunis slechts een legercorps gelaten worden om de rust in het regentschap te handhaven en de uitvoering van de verpliglingen van den Bey te verzeke ren. Volgens mededeelingen, aan de departementen van buiten), zaken en oorlog ontvangen, zou het niet onmogelijk zijn, dat de expeditie voor het einde des jaars een einde nam. De terugroeping van de troepen zou dus voor het hervatten van dc parlementaire werkzaamheden plaats hebben. - Uit Algiers wordt gemeld, dat generaal Delebechue den 21""' Nov. te Moghartatim aankwam, waar hij hel huis van Bou-Amema vernielde. De troepen doorzochten hel gebergte en namen vele kudden; zjj hadden twee dooden en vijf gewonden, terwijl de vijand 16 dooden liet. Dc heer Proust, minister van fraajje kunsten, heeft het plan ontwor pen om het volgende jaar le Parjjs eene internationale tentoonstelling te houden van kunstnijverheid. Die tentoonstelling zou geopend worden den 15d.n November. Daar eene tentoonstelling van de kunstnijverheid in alge- meenen zin genomen een te grooten omvang zou krijgen, zoo wil hij zich enkel bepalen tot meubelen, leekeningen en drukwerk. Hij zal in dien zin den president der republiek een rapport aanbiedendatals het door dezen goedgekeurd wordt, in hel Journ. off. zal verschijnen. Eene der zalen van het Elysée is in telephonische verbinding gebragt uiet het Theatre frantjais, de opera en de opera-comique; vier draden voor ieder theater. De president zal nu telephonische soirees geven. - Zondag 11., den laatsten dag dat de electricileits-ientoouslelling open was, werd zij door meer dan 50000 personen bezocht. De electrische tram vervoerde in het geheel 84000 personen legen 25 centimes per persoon. Zaturdag werden er 700 menschen gratis door vervoerd. De sluiting der tentoonstelling werd aangekondigd door een vreesselijk misbaar; de fluiten van alle machines deden zich tegelijk hooren even als de talrijke electrische schellen en in den omtrek was men verpligt de ooren digt te stoppen. Op de twee laatste dagen was de toegang voor het publiek geheel vrij; alles liep ondanks den grooten toevloed in de beste orde af. Den laatsten avond echter wilden Engelsche werklieden een grap hebben met een hunner mak kers en deden zij een eleetrischen stroom loopen door een draadwaarop hij den voet had gezet. De man, die nergens op verdacht was, sprong op alsof hjj door een tarantula werd gestoken en viel toen op den grond neder, bij welke gelegenheid hy zjjn arm brak. Volgens de Lumière électriqueis men bezig de laatste hand te leggen aan een bootje ter lengte van 5.50 M. en 1.30 M. breed, hetwelk door electriciteit zal worden voortbewogen en waarmede de eigenaar, dc heer Tellier, met den luitenant der infanterie Larade van Boulogne uit hel Kanaal denkt over te steken. ZWITIERLA.N Op het marktplein te Vevay, in Zwitserland, is onlangs een meteoor steen neergekomen, die zoo groot was dat. ware hy op een huis neerge stort, het zeker grootendeels vernield zou zijn geweest. By Grindelwald is een Zwitsersche gids verongelukt, Egger genaamd. Hij was met nog een gids en een drager een bergtogt gaan ondernemen als begeleiders van een lid der Alpenclub, die eenige herstellingen aan een huisje der clnb op de Berglihutte wilde verrigten. De drager was onderweg ongesteld geworden eu achtergebleven. Egger ging zjjn medgezel opzoeken toen hel reeds donker geworden was, en hij sloeg daarom den hals van eene flesch stuk, ten einde daarin eene brandende kaars le steken. Daarbij had hy hel ongelukdat zijne hand uitgleed en hij zjjne polsader doorsneed. Het bloed was niet te stelpen en zes uren later was hij overleden. Na een vreesselijken op den gletscher doorgebragten nacht konden zijne reisgenooten het lijk naar de vallei overbrengen. De gids laat eene weduwe en kin deren na. ITALIË In de kamer van algevaardigden werd dezer dagen door een persoon die zich op de tribune bevond, een revolver in de zaal geworpen, waarbij hij uitriep«voor Deprelis!" Die persoon is zekere Maccaluso, 35 jaren oud en geboren in de provincie Girgenti. lllj had »jjf jaren in de gevangenis doorgebragt wegens een moordaanslag op zijn schoonbroeder. Toen de slraf- tjjd ten einde was. heeft hij zijn schoonbroeder op nieuw bedreigd. Diens volgens werd liij onder toezigt der politie gesteld. Hij was nu te Rome gekomen om den minister Deprelis te spreken en hem te verzoeken onthe ven te worden van het politie-toezigt. Den minister kon hij echter niet te spreken krjjgen, en om zich hierover le wreken had hij in de kamer een revolver naar hem geworpen. "Nu zal ik dan toch gehoord worden", zeide hij, toen hy door den regter van instructie ondervraagd was. In de kamer veroorzaakte het voorval eene groote opschudding. Het wapen was in zijn val rakelings het hoofd van een afgevaardigde voorbjj gegaan. Te Rome is eene groote fabriek in de Piazza dei Cerchi afgebrand, Toen de vlammen, omstreeks middernacht, op het hevigst waren, liet de overheid, uit vrees dat zy naar de naburige gasfabriek zouden overslaan, eu de stad in de lucht do' n springen, den toevoer van gas afsluitenzoodat de geheele stad plotseling in duisternis gehuld werd. Gelukkig waren de voorstellingen in de schouwburgen reeds afgeloopeu; anders had dit ernstige ongelukken kunnen veroorzaken. DD1TSGHLAND. Op last der regering zal, van wege de hooge heleekenis van de keiz. boodschap ter opening van den ryksdag. dit stuk in alle gemeenten van Pruissen worden aangeplakt. Dit ongemeene feit baart heel wat opzien en geeft aanleiding tol verschillende uitleggingen. Graaf Herbert von Bismarck, de oudste zoon van den rijkskanselier, die in den laatsten tijd als legatieraad by zijn vader was geplaatst, is be last met de lijdelijke waarneming van de functie van tweedeu secretaris by de Duitsche legatie te Londen. De gepensioneerde kapitein der artillerie von Ehrenfeld heeft eene brochure over het krijgswezen geschreven. Daarin tracht hij aan te toonen dat, zonder Dnitschlands weérkracht eeniezins le verzwakken, aanzienlijke sommen kunnen worden bezuinigd. Door de garde op te heflen en met de andere corpsen gelijk te stellen, zou men jaarlijks 770,000 M. winnen, terwijl de iudeeling der dure kurassiers en jagers bij de gewone cavalerie en inlanicric minstens eene even groote som zou besparen. Ook wil de kapitein de adjudanten bij de bondsvorstendie 400,000 M kosten, af schaften. Namens het ministerie van oorlog is echter tegen den kapitein eene vervolging ingesteld wegens overtreding der perswet en beleediging der garde. Te Berlijn heerschen in verschillende gedeelten der stad op de volks scholen scharlakenkoorts en diphtheritis in zoo groote mate. dat zeer vele scholen voor de helft en nog meer ontvolkt zijn. De schoollokalen worden tegenwoordig herhaalde malen per dag gedesinfecteerdterwijl tevens wordt zorg gedragen voor voldoenden invoer van versche lucht. Het berigt dat de runderpest te Gomlo, in het district Wittenberg, zou zijn uitgebarsten, is gebleken onjuist te zijn. Volgens officiële mede- deeling heeft aldaar noch ergens anders in Pruissen, na den winter van J878/79een geval van runderpest plaats gehad. PARIJS, 23 November. De commissie voor het parlementair initiatief heeft besloten de kamer voor te stellen, het ontwerp van den heer Boyssel, tot afschaffing van het concordaat en tot scheiding van kerk en staat, jn overweging te nemen. BERLIJN, 23 November. De Reichs-Anz. meldt, dat de toestand des keizers nog niet van dien aard is, dat hij zyne kamer kan verlaten. Zjjn nachtrust wordt door zware pijn in het onderljjf gestoord. Zijne werk zaamheden moet hij beperken tot de noodzakelijkste regeringszaken. WASHINGTON, 23 November. De minister van Peru alhier heeft gisteren uit Parijs eene dépêche ontvangen, houdende berigt, dat Garcia Calderou, president der republiek Peru, en Galvez, zjjn minister van buitenlandsche zaken, den ID1100 dezer maand door de Chiliauen zjjn gevangen genomen en naar Santiago vervoerd.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3