BUITENLAN DSC1IE EER IGTEN. voor de godsdienstige, zedelijke en ligchameljjke belangen en behoeften van het geëmployeerde personeel. Eenige pastoors hebben zich bereid verklaard in gelijken geest een adres lot de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij te rigten. Het adres is welwillend ontvangen, maar vooralsnog sluit het ver zoek op practische bezwaren af. [fad.) Omtrent het ongeluk, op het Eemskanaal (Groningen-Delfzijl), meldt de IV. R. C. nader het volgende: Door het uitwaaijen van de lantaarn bij een der bruggen kon de brugwachter de opening voor den sleutel niet da delijk vinden, waardoor de brug niet tijdig genoeg kon worden afgedraaid, ten einde eene naderende stoomboot met passagiers, die het circus Carré te Groningen hadden bezocht, door te laten, üe boot stootte daardoor tegen de brug, met het treurig gevolg, dat door den schok drie personen te wa ter geraakten. Twee mannen verdwenen in de diepte en werden niet terug gevonden; de derde drenkeling, de vrouw van den hofmeester, werd met verpletterde borst opgehaald. Volgens de Vidd. C. is de directeur van het huis van arrest te Mid delburg in de waarneming zijner betrekking geschorst, en zal er waar schijnlijk tegen hem eene strafvervolging worden ingesteld. Te 's llertogenbosch is gisteren de tramweg door die stad en de stoom tramweg 's Bosch—Vught op pleglige wijze geopend. In een briel uit Atjeli, van 20Oct., in hel Uil. opgenomen leest men o. a. het volgende: In de vorige week kwam de gouvernementsstoomboot de Valk op de reê van Salamanga om den controleur af te halen. De gezag voerder zond daartoe den derden stuurman met een vlet en drie inlandsche matrozen, allen ongewapend, naar wal. Zij landden aan de vroegere aan legplaats die echter verzand is. De stuurman liep een eind landwaarts naar den benling, ontmoette daar twee Atjehers met klewangs gewapend, en vroeg hen naar den weg Zij vielen hem onmiddellijk aan. Van boord werd dit geziende matrozen hadden inlusschen de vlngt genomenen men verjoeg de aanvallers met geweerschoten, maar vond den jongen man stervende, met 26 klewangliotiwen. Aan boord gebragt, overleed hij weldra. Hoe is hel mogelijk geweest, een sloep ongewapend aan land te zetten op een plek, waar onlangs de postpakketten zijn geroofd! De gouverneur heeft de uitleve ring der moordenaars geëischt, benevens 8000$ schadevergoeding. Demon- ding der rivier is nu door twee marineschepen en eene stoomboot geblokkeerd. Deze flinke maatregel, de eerste sedert zijn optreden, wordt dan ook door allen op prijs gesteld. 's GUAVENHAGE 24 November. Door Z. M. is aan den heer dr. J. E. de Vrij, gewezen inspecteurvoor scheikundige onderzoekingen iu Nederl. Indië, vergunning verleend tot liet aannemen ,van den titel van /'officier de l'iiistruction publique", hem door den minister van onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk geschonken. In de zitting van de tweede kamer van heden is bij de verdere behan deling der Indische begrooting het crediet voor de verbetering van het westgat te Soerabaija aangenomen met 42 tegen 19 stemmen, doch door aanneming van een amendement van den heer Wichers beperkt tot de ver legging. van de monding der Solo-rivier, liet hoofdstuk Uitgaven in Indiërs aangenomen met 54 tegen 13 stemmen. Morgen is liet hoofdstuk Uitgaven in Nederland aan de orde. Door den heer Oldenhuis Gratama is op hoofdstuk VIIB der staats begroting een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is om hét kapitaal der muntbilletten lot 15,000,000 te kunnen uitbreiden. Eene dame legateerde volgenderwijs: zij maakte drie harer kinderen ten legaal bestaande in onroerend goed; haar vierde kind, een zoon, liet zij daarin niet deelen, doch gaf zijn deel aan zijne kinderen "die reeds geboren waren of nog geboren zouden worden", met de bepaling, dat dit deel zou geadministreerd worden, tot het jongsfe van die kinderen den leeftijd van vijf en twintig jaren zou hebben bereikt. De bovenbedoelde zoon heeft thans een hoogen leeftijd bereikt, en ver mits het niet meer te verwachten is, dat zijn huwelijk nog met meerdere kinderen zal gezegend worden, vorderden twee kinderen bij de regtbank te 'sGravenhage, dat hun het vrije beheer over het gelegateerde zou wor den gegeven, op grond dat volgens de klaarblijkelijke bedoeling der testa trice het oogenblik daartoe gekomen was, immers liet jongste kind van den zoon, na den dood der testatrice geboren en tijdens haar leven ver wekt, den leeftijd van vijf en twintig jaren bereikt bad. De regtbank ontzegde de vordering, op grond, dat het bewind niet geëindigd was; zij nam niet met de eisclters aan, dat in bet testament uitsluitend zouden be doeld zijn reeds op het oogeuhlik van den dood der testatrice geboren en verwekte kinderen, en niet eveneens kinderen na dien dood geboren. De eischers zijn van dit vonnis in appèl gekomen bij hel gereglshof te 'sGravenhage. Voor lien trad op mr. van Stipriaan Luiscius. PI. verdedigde de door de regtbank gewraakte uitlegging van het testament. Er konden niet bedoell zijn de na den dood der testatrice geconcipieerde'kinderen, omdat er dan gelegateerd zou zijn aan personen, die op liet oogenblik van het openvallen van de erfenis niet bestonden, iels wat de wet verbiedt. Eu nu mag men aan de bepaling, die anders kan worden uitgelegd, niet eene zoodanige heleekenis hechten, dat daarmede zou zijn bedoeld iets dal strijdt met de wet Bovendien moest men het bewind met de regtsbevoegd heid der legatarissen in verband brengen, en alzoo aannemen, dat het bewind eindigt zoodra partijen zelf in staat waren hun eigen goed te ad ministreren. Voor de geïntimeerden (nl. den broeder van appellanten, en den bewind voerder, welke laatste zich echter volkomen aan 's reglers oordeel gerele- reeid had) verdedigde mr. Vlielandcr Hein het gewezen vonnis. PI. hield zich hoofdzakelijk vast aan de woorden van het lesiament. Waar die zoo duidelijk zijn als hier, mag men daarvan door interpretatie niet afwijken. Er is sprake, zeer in het algemeen, van kinderen, die nog "geboren", kon den worden, na den dood der testatrice, en dus mag men hier niet het woord //verwekt" interpoleren. Dal er nu geene kinderen meer geboren zullen worden uit het huwelijk van bovenbedoelden zoon, moge (hjj^ acht en zeventig en zijne echtgenoote vier en zeventig levensjaren) schjjnlijk zijn, wie kan zoo iels met volle zekerheid zeggen? Hier beria spr. zich op het Bjjbelsche verhaal omtrent Sara en op de mogelijk dat een tweede huwelijk van den man met eene jonge vrouw nog, kroost werd gezegend, ook met berinnering aan den regtsregel "pater qnem nnptiae demonstrant". En voorts bestreed pl. nog, onder meer stelling van appellanten, dat de duur van het bewind in verband^ worden gebragt met de regtsbevoegdheid der legatarissen; maar meendet dat de testatrice het bewind een bepaalden tijd heeft willen laten voorti ren, onafhankelijk van die regtsbevoegdheid, ten einde, in het belang de waarde van het onverdeelde gelegateerde goed, de gemeenschap rende dien tijd in stand te houden Het geregtshol alhier heeft heden arrest gewezen in de zaken, de vorige week werden behandeld. Met aanneming van verzachtende omstandigheden is de man die in Sepi te Rotterdam een zijner kameraden met een pikhouweel eene verwond, aan het hoold toebragt, ten gevolge waarvan deze is overleden, lot 2 eenzame opsluiting veroordeeld. Ph. de B.beschuldigd van het schrijven van een brandbrief aan achternicht te Leiden, werd veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Terwijl F. P., laatst zonder vaste woonplaats, wien was ten laste legd de aanbieding van eene valsche cheque te 'sGravenhage, bij gei, aan bewijs is vrijgesproken. Voor het gereglshof stonden heden teregt A. W. N., oud 34 werkman, wonende te Rotterdam, en A. S.oud 31 jaren, sjouwer, zont vaste woonplaats. Aan deze personen werd ten laste gelegd diefstal drie schapen uit eene gesloten weide, onder de gemeente Viisl, ten na# van een bouwman aldaar, te zamen en in vereeniging gepleegd. De eeta die in de instructie eene volledige bekentenis had afgelegd, kwam thansi die bekentenis gedeeltelijk terug, terwijl de andere, die alle schuld! ontkend, nu min of meer tot de waarheid kwam. Adv.-generaal mr. Gregory zag in beschuldigden een paar echte veedieven, toonde aan, dal beiden zich aan den diefstal hadden schuldig gemaald eischte voor ieder 3 jaren gevangenisstraf. Als verdedigers tra&n op del in". Saaymans Vader en Smits. In de vergadering van den gemeenteraad van heden is een adres ii diend door de heeren Durke C*.te Parijs, waarbjj zij vergunning ven ken, om aanplakborden en kiosken voor den handel in dagbladen tem» opriglen. De residentie is wederom met twee nieuwe straten verrijkt. en weth. hebben namelijk aan de geprojecteerde straatdie van de Ju straat in regie Ijjn zal loopen naar de Laan Copes van Catlenbiirch,t naam gegeven van Surinamestraatterwijl de daarmede evenwijdig aai; legde straat met de toegaivgen aan weerszijden tot eerstgenoemde straal genaamd Paramaribostraat. De werkman, die voor eenige dagen in de fabriek "de Prinsi Oranje" het ongeluk had door eene machine deerlijk verminkt ie wota en daarbij een arm verloor, moet thans ook den anderen arm missen, ligchaamsdeeldat toen op twee plaatsen gebroken werd, moet geauf teerd worden. E V ti EI. A S LONDEN. 23 November. Naar men aan de Daily Telegraph meldi heeft de consul van Eis land bij een troep kunstenmakers, die in Konstantinopel voorstelling geeft, een twaalltal Engelsche kinderen ontdekt, die door hunne oé aan dien troep waren verkocht. Lord Granville had den consul bevelfr géven de kinderen onmiddellijk naar Engeland te zenden en de ki makers te doen aanhouden, ten einde de namen van die ontaarde oii te welen te komen. Uit Washington meldt mendat het bij de voortzetting van het van Guileau bleek, dat hij van den schrik bekomen was. Hij werd door# bereden wacht naar het gereglshof gebragt, terwijl op den wagen zelf» een gewapende wacht was geplaatst. Hij schrjjft het mislukken van* aanslag aan de Voorzienigheid toe. Hij verklaarde, dat hij niet bang te sterven, maar dat hij niet als een hond wenschle doodgeschoten tem den, voordat zijn gedrag onderzocht was geworden Bjj zijne intrede in lx hof beklaagde de heer Robinson zich er over, dat hij onbeleefd behaiitl was, hetgeen uit de onaangenaamheden met den heer Scoville was vootip sproten en dat hij nu verzocht van de verdere verdediging ontslagen* worden. Guiteau riep daarop uit: »lk wensch dat Robinson nn zal blij'» üe heer Scoville trachtte den gevangene, die er luid op aandrong, dal heer Robinson teruggehouden zou wordentot bedaren te brengen. !i eenige woorden van den heer Scoville, die zijn leedwezen uitsprak oveti onaangenaamheden, die tusschen hem en den mederaadsman gerezen wan gaf de regter aan den heer Robinson de toestemming zich terug te trekkn Hierop verklaarde de heer Scoville, dat hij hoopte niet genoodzaakt ie« den, de verdediging alleen te behandelen. Guiteau noemde daarop er# regtsgelcerden, die hjj wenschte te raadplegen, doch verklaarde tevens* zijn eigen raadsman op te treden en als de vertegenwoordiger der Godlieii die voor hem zorgde. Het verhoor der getuigen werd toen voortgezel. 1 geneesheeren Woodward en Lamb zeiden, dat de wond, den overledenp# sident toegebragt, doodelijk was en zij gaven eene beschrijving van kogeldie de wonde had veroorzaakt. Met deze verklaring eindigde verhoor der getuigen a charge. Hierop werd aan Giriteau veroorloofd#' te verdedigen. Terwijl hij bleef zitten, verklaarde hij niet te welen hij heden het woord zou kunnen voeren. De heer Scoville fluisterde 1»

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2