leidsche döurant. 1881. KV 877. VRIJDAG 25 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. i.l* eU lit I I III III De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p, (I Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. 0. t 2.—. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen bij let ingezetenen in herinnering de voorschriften der Algemeene Politie- nrordening, vastgesteld den 6dt° November 1879, betreffende de ver- lulling binnen de gemeente, waarbij wordt bepaald dat van iedere ittbuizing binnen deze gemeente, dus ook van die van de dienstboden, Énen veertien dagen na de verhuizing, aangifte moet worden gedaan op let bureau van den burgerlijken Stand en dat overtreding dier bepaling nordt gestraft met eene boete van een gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 24»November 1881. E. KIST, Secretaris. irt LEIDEN, 24 November. Zjj, die zich gisteren avond in den schouwburg verecnigd hadden, om litt aangekondigde groot I'atti-concert bij te wonen, ondervonden eene niet geringe teleurstelling, toen zij omstreeks half acht een net gekleed heer uur liet voetlicht zagen verschijnen, die, in onberispelijk Fransch, mede- Itelde, dat Mlle Patti, door plotseling opgekomen ongesteldheid, verhinderd tas op te treden en dat men zijn geld aan het bureau kon terugkrijgen. Hen kan zich de onaangename gewaarwording voorstellen, welke zich van niet talrijk opgekomen bezoekers der schouwburgzaal meester maakte, lof oen zij dus in hunne verwachting van iets voortreffelijks te liooren werden leirogenmaar zeker zal het ongeval, der bekwame kunstenares, die, naar til men zeg een val moet gedaan hebben, overkomen, wel het meest door bui worden betreurd, die gaarne aan haar talent hulde gebragt hadden. Wij hopen spoedig te vernemen, dal die val voor haar gecue bedenkelijke gevolgen had. - Gisteren avond werd aan de bezoekers der kunstbeschouwingen van •Ars aemula Naturae", in de Stads zaal, eene uitstekende verzameling tee- Iraingen ter bezigtiging aangeboden. De portefeuille, door de firma Bulla, nu Amsterdamdaartoe afgestaan, bevatte een 54-lal prachtige stukken die tile ten zeerste de aandacht van de vele bezoekers verdienden. Vele roem rijk bekende kunstenaars van den modernen tftd waren vertegenwoordigd, gen zeegezigt van Mesdag, stout en breed behandeld, trok het meest de kwondering tot zich. Ook eene teekening van mevrouw llenriette Ronner, lekend o. a. door haar geesiige «de Reis rondom de wereld" en «liet Domino spel tan het poesje", werd met aandacht beschouwd, liilvcrdink haddoor que teekening, op Penserosa's vraag: welk schouwspel ter wereld isschoo- het ondergaan der zon geantwoord: dat er niets verheveners bestond, zouden te uitvoerig worden, zoo wij al hel schoons, dat zich voor- dred, wilden aangeven. Alleen moeten wij nog vermeldendal de ovcr- droomde Uiterwaard, van Roeloffs, de Dorpsjeugd, van ten Kate, hel fetgezigl van Willem Gruyter, het Landschap van Koekkoek, de Vis serskinderen, van Israels, en meer andere, kunstjuweeltjes ziju, op wier Init men teregt troisch zou mogen wezen. -Heden voormiddag, omstreeks 9 ure. is in de likeurstokerij van den herik, aan de Turfmarkt, ten gevolge van het met een brandende lucifer. digi genaken van een spiritusvat, dat val gebarsten, en een begin van 'rand ontslaan De brand is door eenige werklieden onmiddellijk met emmers water gebluschi, zoodat de spoedig ter plaatse aanwezige spuiten dienst behoefden te doen. - Be weleer», heer H Bosmans, pastoor aan de parochie van den H. Ber- «rdus, aan den Groenendijk, gemeente Hazerswoude, dekanaal Zoeierwoude, 'ierde lieden gedachtenis van 25 jaren het herderlijk ambt aan die parochie 'tmild te hebben. De parochianen hadden zich zeer beijverd hunnen her- tor feest te bereiden. Met schilden en slingers van groen was inwendig kerk versierd; ook was de vaderlandsche vlag in de gemeente uit gestoken. - Be minister van binnenlandsclie zaken heeft ter kennis van belangheb- todtn gebragt, dat de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en fiw»gduiische talen aan de rijks- hoogere burgerschool met driejarigen •"sus te Meppel te vervullen is. Jaarwedde /1800. Zij:, die voor deze be- "fkking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk op 5 a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, J. Steyn Pan ft, te 's Graven bage, Genoemde minister heeft ook ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker zal zitting houden op Maandag den 5d'D December e. k. en vol gende te Groningen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- deriandsch Indië door middel van hel stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 26 November a. s. is bepaald. Behalve naar Ba tavia wordt met deze gelegeuheid mede eeu brievenmaal verzonden naar Padaug. De brieveu en verdere stukken üehooren op den dag van vertrek van het stoomschip 's morgens uiterlijk vóór 11 uur te Rotterdam aange komen te zijn. Door de geneeskundige staals-commissie is liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arls-exameu uitgereikt aan de lib. li. van der Veen en 1.. Woltering, cand.-artsen. Acie examens te 'stlage, middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. 22 en 23 Nov. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte K5 (hoogere wiskunde) de l eer L. van der Vegt, van Zwolle. Afd. Nederlandsche laai- en letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, de heer L Kieviet, van Haarlemmermeer; voor aardrijkskunde, de heer A. S. Mink, van Goes; voor boekhouden, huisonderwijs, de heer II. Versfell, van Amsterdam, en ioor schoonschrijven, de heer J. il. van Leeuwen, van Haarlem Voor boekhouden werden 2 candidateu afgewezen, 1 was niet opgekomen; voor staatsinrigling was mede 1 candidaat niet opgekomen. Voor hel voortgezet examen in nuttige handwerken, door de vereeni- ging "Tesselscbade" uitgeschreven, zijn opgeroepen 16candidate»van welke 1 niet opkwam, 5 werden afgewezen en aan 10 het diploma werd uitge reikt, zijnde de dames: Bretikink, Duyker. van der Groen, Uijucr, Kuyper, Oostmeijer, Schwill, Trakranen, Wurfbain en Zcegers, allen van Amsterdam. Er heeft zich hier te lande eene commissie gevormd voor de viering van het eeuwfeest van Fröbel's geboorte. De commissie in Duitschland ont ving reeds aanzienlijke bjjdragen uit België, Zwitserland, Italië, Engeland en Duitschland, om niet enkel een eerezuil ter gedachtenis, maar een prac- tisch monument te sliehteu, door hel oprigleu van een model-kindertuin te Blaukenburg, op dè plaats waar Fröbel ziju eersten, toen nog voor veel volmaking vatbaren kindertuin opende. De commissie is zamengesteld als volgt: mevr. Elise van Calcar, presidente; A. L. Schmidt J'., leeraar aan de hoogere burgerschool te Gouda, secretaris; A. Jansen, directeur van de vormschool lol opleiding van bewaarschoolhoudercsseu te Rotterdam, pen ningmeester. Naar aanleiding van het berigt van het Haagschc Dagblad, omtrent aaubiedingen aan Nathan Blom gedaan, wegens hel ongeval op 3 October voorgevallen op het gemeenschappelijk station te Rotterdam, verneemt liet Dir. Dj, dal hieromtrent bij de betrokken maatschappijen niets bekend is. Aan het D. v. 's Gr. deelt men mede, dat de te Rotterdam gevestigde advocaat mr. van Raalte de vordering van Blom tegen de spoorwegmaat schappij in handen heeft. Naar de /V. H. C. verneemt zou de Jongli, de moordenaar van liet kind van den heer Bogaardtlijdende zijn aan krankzinnigheid. Na z(jne veroordeeling werd hy ov.ergebragl naar liet tuchthuis te Leeuwarden. In dc vorige week begaf zich een pachter van Reeuwijk. zekere S, met 1100, naar Haarlem, om zjjit lamihuur ie betalen. Toen hy zijne portefeuille voor den dag wilde halen, miste hy die. Door wijlen den heer F. Franke is aan het Blinden-iuslituul te Am sterdam ƒ1000 gelegateerd. Uit Wagcningen wordt gemeld, dat men met den aanleg van het park op het door Z. M. den koning aangekochte landgoed Grunsfoort goed vor dert. De wandelpaden zijn reeds gedeeltelijk klaar en valt de winter niet te vroeg in, dan komen de voornaamste beplantingen van heesters en boom gewassen nog dit jaar gereed. Het park verkrijgt eene grootte van 4 hectaren. Eene commissie, bestaande uil dr. Heldring le Bussum en d'. P. G. Datema te VVeesp, heeft namens de kerkeraden der Ned. herv. gemeente le Voorst, Apeldoorn, Voorthuizen, Barneveld Amersfoort, Raarn Hilversum. Naarden, Bussum en Weesp, zoomede drie predikanten le Zutphen, een adres ingediend aan den raad van bestuur van de Hoff. ijzeren spoorweg maatschappij. inzonderheid den Ooslerspoorwegmet verzoek de thans vige rende dienstregeling aan een uaauwgezet onderzoek te onderwerpen en zoo mogeljjk eene wijziging in te voeren, die voldoende gelegenheid voor meer dere rust op Zon- en feestdagen geeft en tevens dc gewensehte waarborgen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1