leidsche o 81a m t. V. WOENSDAG 23 NOVEMBER. No- ieo za- op- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f2.—. fjwderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Berinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van ut 201 der Algemeene Politieverordening van den 6dtn November 1879 Gemeenteblad n°. 4), houdende, dat teil minste tweemaal in het jaar, en oei eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Liiden, 22 November 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. _BINNENLANDSCHE BKR1GTEN. 18*1. fl LEIDEN, 22 November. Sedert het in werking treden der wet tegen de openbare dronkenschap November) is alhier wegens overtreding dier wet tegen 56 personen proces-verbaal opgemaakt. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 Januarij 1882 de betrekking van leeraar in band- en regtlijnig teekenen aan de rijks- hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Venlo te vervullen is. Jaarwedde ƒ1500. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk op 10 December e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma s stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 13d,D December a. s., ten 9% uur des morgens, zitting houden te Rotterdam in hes raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te wordenmoeten hiervan vóór 6 December schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie. Gedep. staten der provincie Zuidholland, in aanmerking nemende dat heer H. Muller Szn., door de staten dezer provincie benoemd tot lid der eerste kamer van de staten-generaaldoor de aanvaarding dier benoeming heeft opgehouden te zijn lid der provinciale staten van Zuidholland, hebben bepaald, dal de verkiezing van een lid der staten in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, ter vervulling dier vacature, zal plaats hebben op Dingsdag den 13d" December a. s.en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben op Dingsdag den 27'° December daaraanvolgende. Het rapport der commissie van de provinciale staten in Zuidholland omtrent de quaestie der verbetering van den waterweg Amsterdam -Rotterdam concludeert tot algemeene instemming met de voorstellen van gedep. staten, met duidelijke aanwijzing der door de staten voorgenomen rigting langs Gouda, welke zij de meest wenschelijke acht voor de scheepvaart in het algemeen, en voor de belangen der industrie van Gouda in het bijzonder. Ztj stelt tevens voor het verlangen te uiten dal de verbeterde vaart vrij zal i n van eiken tol of andere heffing in overeenstemming met den wensch van Noordholland, mits de keuze der rigting niet strijde met de bovenge noemde belangen. Acte-examens te 'silage, middelbaar onderwjjs, afd. Nederlandsche laai- en letterkunde. Op 21 Nov. toegelaten voor aardrijkskunde de beer A. A. Sweep, te 's Gravenhage; voor schoonschrijven de heer G. B. van der Linden, te Groningen. Bij het voortgezet examen in nuttige handwerken, door de verceniging Tesselschade" uitgeschreven, waren opgeroepen 18 candidaten, waarvan 1 werd afgewezen en aan 17 het diploma werd uitgereikt, zijnde de dames: Baslide, uit Amsterdam; Goteling Vinnis, uit Haarlem; Grootes, uit Amsterdam; de Hoog, uit Haarlem; Kiberd, uit Amsterdam; Knoop, uit Haarlem; Kriegcr. uit Amsterdam; Kruse, uit Amsterdam; van Leeuwen, uit AmsterdamMatthieu, uit Amsterdam; Mensinga, uit Amsterdam; Schel- 'emauit Amsterdam; van Thieluit Haarlem; Velthuysen, uit Haarlem; Usser, uit Noordwijk-Binnen; Werleman, uit Amsterdamen Wijdoogen, uit Amsterdam. Nu de kerkelijke hoogleeraar dr Acquoy, te Leiden, zijne benoeming a's rijks hoogleeraar heeft aangenomen, zal de commissie van voordragl ter taioeming van kerkelijke hoogleeraren 7 Dec. e. k. bijeenkomen tot het 'urmen van een drietal, waaruit de algemeene synode in eene buitengewone vergadering op den 4'° Jan. 1882 eene keuze zal doen. (Stand.) ^-m^r-gggnrn. i Het stoomschip ff'yberton kwam gisteren van Batavia via Marseille te Hellevoetsluis aan. Aan boord bevinden zich de geredden uit de sloep N°. 1 van de Koning der Nederlanden. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden heelt eene bjjdrage van 1000 beschikbaar gesteld voor het museum van kunstnijverheid op het pavilloen te Haarlem. Te Haarlem is door de politie aangehouden eene aan den drank ver slaafde gehuwde vrouw, die bij een koffijhuishouder, waar zij boven woonde, met een valschen sleutel uit eene gesloten kast successiveljjk had ontvreemd: acht heele eu vijf halve flesschen Bordeaux-wijn, drie halve flesschen ma deira, twee liter brandewijn, een liter anisette en een liter persico. Boven dien heeft zjj een tapper driemalen op een dag opgeligt, door onder opgave van een valschen naam sterken drank bij heat te halen op crediet. Te Amsterdam is eergisteren avoud eene vechtpartij ontstaan in de Plauciussiraal tusscheii een winkelier en een paar lieden, die zijn winkeltje binnendrongen, ofschoon dit gesloten was wegens den Zondag. De vrouw van den winkelier, haar man te hulp komende, werd door een van de in dringenden zoo hevig met eene flesch op het hoofd en de borst geslagen, dat zij zwaar gekwetst naar het gasthuis moest worden vervoerd. Te Arnhem is in den nacht van Vrijdag en Zalurdag, waarschijnlijk ten gevolge van de aardbeving, een gedeelte van een beneden die stad ge legden strekdam in de rivier weggezonken. Aan den kerkeraad der hervormde gemeente te Njjkerk is door wjjlea aiej. M. van de Veen een legaat besproken groot ƒ6000. Te 's Heerenbroek, juist halfweg Kampen en Zwolle, zijn Zaturdag 2 goed gevulde hooibergen, zamen p. m. 200,000 pd. hooi, toebehoorendc aan NV. lloltlandgeheel door brand vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Leeuwarden: Een der Duitsche grasmaaijers, die in den afgeloopen zomer in deze provincie was en, voor zijn vertrek naar huis, hier ter stede zijne opgespaarde penningen in gouden 10 markstukken omzette, had hel ongeluk deze te verliezen. Hij meende ze in een pa piertje heel secuur in een horlogezakje gestopt te hebben, maar wal hg zocht en wie zocht, hij was ze kwijl. Dezer dagen bij het opharken van het plantsoen kwam de verloren schat weer voor den dag. Een arbeider vond ze daar, gaf er de politie kennis van en deze werd dus in de gele genheid gesteld den armen grasmaaijer weer gelukkig te maken. Naar men uil Middelburg meldt is L. Rolland, van Veere, verdacht van het plegen van den moord op den heer S. aldaar, te Antwerpen aan gehouden. De minister van financiën heeft zijn antwoord ingezonden op het verslag der tweede kamer over hoofdstuk VII B der staatsbegrootiug voor 1882. Daarin wordt gezegd, dat de poging om het bij de Nederlandsche Bank aanwezige saldo van rijks kas productief te maken, bij die instelling ver moedelijk weinig ingang zoude vinden omdat zij ook zooder dat saldo al hare operatiën onbelemmerd kan uitvoeren. Van het door den heer Gra- tama ontwikkelde denkbeeld om het kapitaal der muntbillelten tot 15 000 000 te verhoosen, zou de minister in beginsel niet afkeerig zjjn, eerst in het volgend jaar zal het moeten blijken of er vraag is naar muntbillelten, waaraan niet kan worden voldaan. Eene herziening van de verordeningen betrekkelijk de grootboeken kan onmogelijk alle quaestiën voorkomen. Wat h''t muntwezen aangaat, de regering is er volkomen van doordrongen, dgt wanneer het niet gelukt op uitgebreid gebied bij internationale overeenkomst hel behoud van het metalisme te waarborgen, de verwarring zoo ernstig zal wezen, dat de gevolgen daarvan nu nog op verre ua niet te berekenen zijn. De regering heeft den zwakken toestandwaarin ons muntwezen verkeert, nooit verheeld, die zwakte moest zich wat vroeger of later open baren, zij is in den laalsten tijd vooral door de aanhoudende sterke uitvoe ren van goud naar Noord-Amerika duidelijk aan den dag gekomen. Mogt de conferentie, in April verder te houden, niet tot bevredigende uitkomst leiden, dan zal voor de regering en staten-generaal waarschijnlijk het tijd stip aangebroken zijn, waarop zal moeten worden besloten om of met op offering van millioenen schals tot outmunting en verkoop van een groot deel van onzen zilvervoorraad over Ie gaan of in den leiteljjken terugkeer tot den zilveren standaard te berusten en al de daaraan verbonden schro melijke gevolgen te aanvaarden. Wat de kosten der eerediensten betreft, vereenigt de minister zich met hetgeen zijn voorganger gezegd heeft, dat bij de beslaande grondwettige bepalingen eene zoogenaamde financiële aire-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1