LEID8CHE OURANT. 1881. ft'0. 273. MAANDAG 21 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. A V E R T E N T 1 E N. Oft urea J P.il Hi aan erlinj des J No is Ds Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, franco p. p. f 2 I ifmderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 19 November. Heden morgen om elf imr werd op de Ruïne eene parade gehouden tg eere van J. Liefrinck, trompetter bij het 2de reg. veld artillerie, alhier garnizoen. Deze jubilaris, ofschoon eerst 54 jaar oud, heeft reeds gedu imde 38 jaar het vaderland trouw gediend. Door den luit.-kolonel Zegers jser werd hem met eene hartelijke toespraak de gouden medaille over- hgeikt, benevens eene gratificatie in geld. buitendien werd hem door het Lrps officieren eene prachtige pendule ten geschenke aangeboden, terwijl is onderofficieren Item met hunne photographiën, vereenigd in een groep, I «roerden. Bij de nadering van het St. Nicolaasfeest laat menigeen zijn gedachten ieds gaan over hetgeen hij bjj die gelegenheid zal kunnen gebruiken als geschenk voor grooten en kleinen, waarmede hij in betrekking staat. Of- khoon het doen eener keuze niet altijd gemakkelijk is, wordt men daarin «el te gemoet gekomen door de étalagesdie verscheidene handelaars en Iwinkeliers reeds hebben gereed gemaakt en tot de bezigtiging waarvan zij let publiek uilnoodigen. Wij wijzen hier op de c'lalage van den heer Hulkenberg, firma Couvèe en 0°.op de Mare. die van den heer Geijer op Jjt Botermarkt en van den heer Sleyser op de Hoogewoerd. Die van den leer Blankenberg munt uit door eene schoone collectie pracht- en plaal- i. prenteboeken photographiën enz.die weinigen onvoldaan zal laten. Kt van de bh. Geijer en Sleyser zijn niet minder bezienswaardig, daar zij, behalve eene uitgebreide verzameling kinderwerkjes, in alle genres en ge schikt voor alle jaren, eene grootc menigte artikelen bevatten, dienstig om lejeugd niet alleen vermakelijk, maar ook leerzaam bezig te houden. Ook tee étalages zijn een bezoek overwaardig. - Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende tee week dagelijks van 48 tot 69 volwassen personen en 7 lol 12 kinderen. - Acte-examens te 's llage, middelbaar onderwijs, afd. taal- en letter kunde. Toegelaten werdenvoor Nederlandsche taal- en letterkunde de beer R. K. Kuipers, van Hoogeveen, en voor aardrijkskunde de heer M. J. k. K. Horst inkvan Itussum. Afgewezen werden voor geschiedenis 1 can- didaat en voor boekhouden 2 csndidaten. terwijl 1 candidaat voor Neder landsche taal- en letterkunde zich had teruggetrokken. - Naar men aan het Dbl. v. 's Gr. meldt heelt de lloll. spoorweg-maat schappij aan Nathan Blom, die bij het jongste spoorwegongeluk te Rotter dam een been verloor, ƒ20000 schadeloosstelling aangeboden. Met dit aan bod wordt echter door hem geen genoegen genomen; zijn eisch is ƒ30000. - Gisteren nacht is de huzaar Willem Kersjes, van het 2e reg., te Haar lem in garnizoen gedeserteerd met medeneming van een het rijk loebehoorend paard, zijnde ruim 12 jaren oud, licht bruin, achtersokken achterwaarts opkopende De onlvlugte is gekleed in daagsch tenu, genummerd 1323. Twee huzaren stalwachts, die sliepen toen het paard door Kersjes werd ontvreemdzijn in arrest gesteld. - Te Utrecht is gisteren morgen een hevige brand uitgebroken in het lapyimagazijn van de hh. Scherz C°. aan de Ganzenmarkt. Eene gasont ploffing zou daarvan de oorzaak zijn. In weerwil van de ijverige pogingen der brandweer is het perceel grootendeels vernield. - Voor de reglbank te Zutphen stond eergisteren teregt J. D. E., vroe- ger halte-chef, thans wonende te Leiden, ter zake van het zonder opzet 'oor een trein ontstaan van gevaar, dat hij had kunnen en moeten voor- tien. Op 20 September 11. toch liep een passagierstreindoordat een wissel nabij het station Asselt niet behoorlijk verzet was, op een goederentrein, die stilstonddoor welke botsing eene belangrijke schade aan het materieel is toegebragt. Het openb. min. eischte eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. De uitspraak is bepaald op 23 November. - Te Vlissingen is gisteren brand ontstaan in het thans onbewoonde badhuis. Een klein gedeelte uitgezonderd, is het gebouw geheel vernield. Alles was verzekerdde oorzaak van den brand is onbekend. - Bij de klopjagt, door den graaf d'Ansembourg van Neuburg te Gulpen gehouden op 16 en 17 November, zijn gescholen 130 hazen, 248 konijnen, T 'ossen en eenige vogels. Ce minister van binneni. zaken zond bij brief van 18 November zijn memorie van antwoord op het kamerverslag over hoofdstuk V, aan de kamer in. Tegenover de klagt, dat van den minister alleen wetsontwerpen uilgin gen van ondergeschikt belang, merkt hij op, dat hij zich eer geroepen zag tol de veelvuldige betnoejjingen aan de invoering der onderwijswetten ver bonden, dan tot spoedige voltooijing van legislatieveu arbeid en wijst hij op de beide gewigtige voordragten thans bij de kamer aangangig, waarvan de bewerking aan zijn departement was toevertrouwd. Omtrent de herzie ning van de vele organieke wetten onthoudt hij zich van toezeggingen. Herziening van de gemeentewet blijft hy afhankelijk stellen van verbetering der verhouding lusschen rijks- en gemeente-financien. Wat betreft hel hoogcr onderwijs, de minister heeft uitsluitend datgene voorgedragenwal z. i. voor den geregelden gang van zaken vcreischt wordt. Voor de vrees, dat de wet betredende het bijwonen der lessen aan de rijks universiteiten geen doel zou treden, bestaat geen grond. De minister blijft overtuigd van de noodzakelijkheid der aanstelling van een directeur van het elhnographisch museum. De minister zet uiteen, dat, indien de staat afstand deed van zijne regten op de Ruïne le Leiden, of voor goed van de stichting der onmisbare akademiegebonwen moest worden afgezien, óf bin nen kort eene aanzienlijke som gevraagd zou moeten worden, om de noodige bouwterreinen aan tekoopen. terreinen niet zoo gunstig gelegen als die waarover de staat beschikt. De minister meent, dat geen minister in deze omstandigheden de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen van een maatregel, waardoor de belangen der universiteit in gevaar ge- bragt, die der schatkist benadeeld werden. Te minder, wijl de gemeen'c Leiden niet absoluut op de teruggave der Ruïne aandrong, doch of terug gave van het bouwterrein, of bebouwing daarvan met akadeniische slichtin gen verzocht. De minister herinnert aan de uitspraak der kamer omtrent het eerste en stelt, door de thans voorgestelde begrootingspost, de kamer in de gelegenheid omtrent het tweede punt van haar gevoelen te doen blijken. De voorgestelde uitbreiding van het aantal hoogleeraren in de wijsbegeerte en letteren bij de universiteit te Utrecht wordt door den minister nader toegelicht, ten betooge, dat ten behoeve dier faculteit geenszins iels bijzon ders wordt gevraagd. De minister vindt geene vrijheid tot het doen van een voorstel om ook aan gemeenten boven de 100,000 zielen subsidie voor hare gymnasiën te geven. Het stelsel der wet brengt z. i. mede, dat ten aanzien van de toelatings- en overgangsexamen de gymnasiën vrij blijven van inmenging. De minister herhaalt de mededeelingin het antwoord op hoofdstuk 1 gegeven, dat eene herziening der wet op liet middelbaar onderwjjs wordt voorbereid, onder vermelding voorts, dat de mceningen der meest bevoegde deskundigen over de herziening ver uiteenloopen. Hij vleit zich dat een ontwerp tot herziening nog in den loop van dit zittingjaar de kamer zal kunnen bereikeu. Lager onderwijs. De minister weerlegt de bewering, dat de regering de inspecteurs zelden zou raadplegen, o. a. met de mededeeling, dat zy nog in [Zie verder het Bijvoegsel). Getrouwd: JAN GODEFROY Junioii en JACOBA ADRIANA W1LLEM1NA PIEPERS, die bij deze hartelijk dank betuigen voor de talrijke bewijzen van belang stelling bij hun Huwelijk ondervonden. Steenwijk. 17 November 1881. Heden overleed onze lieveling JOHANN CASPER, vier en halfjaar oud. W. L. VAN KAATHOVEN. Leiden, 18 November 1881. J. C. VAN KAATHOVEN, Becker. Folstreht eenige kennisgeving. De Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de belangd- stelling bjj het Huwelijk van hun zoon ondervonden. J. GODEFROY. Leiden, 19 November 1881. G. B. M. GODEFROY', Kosters,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1