maakten. Dat concours is allezins goed geslaagd, ofschoon de schutters een zwaren kamp hadden met den sterken wind. De uitslag wees als prjjswinners aan: Afstand 200 passen. Voor schutters, die meermalen prijzen gewonnen hadden: 1« prijs J. E. Vlaanderen Jr.met 49 punten, 2' prijs A. Brunting, met 46 punten, 3« prijs W. C. van Roijen, met 44 punten, 4« prijs J. C. Timmermans, met 40 punten, 5* prijs A. van Thiel, met 39 punten. Afstand 200 passen. Voor schutters, die op dien afstand nimmer prijzen gewonnen hebben: le prijs J. Stikkelorum, met 46 punten, 2' prijs 11. A. van Kerkhof!'met 42 punten, 3' prijs W. van Roijen, met 41 punten, 4e prijs H. J. Middeldorp, met 40 punten, 5e prijs H. Meijeraan, 6e prijs II C. J. Gerritsen. Nog was op deze baan een prijs uitgeloofd, die ten deel viel aan II J. de Baas. Afstand 100 passeiu A. Somerwil, VV. L. van Amerom. Afstand 400 passen 1' prijs F. G. D. Welters, met 28 punten, 2' prjjs Joh. Vlaanderen, met 27 punten Afstand 200 passen, vrjje baan. 1' prijs II. J. Middeldorp, met 48 punten, 2' prijs J. G. Timmermans, met 47 punten, 3' prijs W. van Roijen, met 45 punten. De rozenprijs werd behaald door H. J. Middeldorp, met 2 rozen. Noch kwamen als prijswinners voor de leden: J. Stikkelorum, op 400 passen, met 43 punten, A. Brunting. op 400 passen, met 37 punten, F. G. I). Welters, op 200 passen, met 42 punten, Joh. Vlaanderen, op200 passen, met 38 punten, W. G. van Roijen, II. J. Middeldorp, maar deze mogten slechts eene keuze doen, waarvoor zij in aanmerking wcnschten te komen. De uitreiking der prijzen had des avonds plaats in het flötel de la Doste, Aalmarkt, alwaar de scherpschutters, na cenen vermoeijenden dag eenigen lijd gezellig bijeen waren. De vereeniging mogt bij deze gelegenheid de door haar gewaardeerde ervaring opdoen dat men nog steeds belang bljjft stellen in haar streven, blijkbaar in de tiaar naamloos toegezonden prjjsvoorwerpen. Het is voor haar eene aanmoediging tot volharden. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. T. W. B. Sloet en 11. G. M. van Gorkum, med. doctorandi. Acle-examens te 'sllage, middelbaar onderwijs, afd. Nederlandsche taal- en letterkunde. Toegelaten: voor Nederlandsche taal- en letterkunde F. J. Bos, van lleino; voor aardrijkskunde C. Reyntjes, van Zevenhuizen; voor boekhouden, huisonderwijs, D S. Langendijk, van Rotterdam. Alge- wezen: 1 voor geschiedenis, 1 voor staatsinrigting en 2 voor boekhouden, waarvoor nog 1 zich terugtrok. Volgens rapport van de agenten der stoomvaart-maatschappij «Neder land" te Aden. dd. 2 November, was aldaar op 27 October het stoomschip OelcoMiynvan Adelaide naar Londen, gepjsseerd, aan boord hebbende de 19 personen uit de sloep van het stoomschip honing der Nederlanden gevoerd door den kabelgast Schou. Volgens de verklaring van kapitein llbery. gezagvoerder van hel stoomschip Delcomyn. was hij op 15 October ten 7% u. nam. op 4354'ZBr. 69°12'OL., toen hij een licht ten zuiden' ontwaarde, dat hem vreemd voorkwam. Hij stuurde er heen en toen hjj in de nabijheid kwam, bevond hij dat het werd vertoond uit een boot, waarin meuscheti waren. Ilij stopte en nam de menschen aan boord, die hem ver klaarden, dat zij tol de bemanning van het stoomschip Koning der Ne derlanden behoorden, en dat zij de zes andere booten in geen acht dagen gezien hadden. De kapitein van de Delcomyn stuurde den ganschen nacht «en zigzag" een uur west. dan twee uren noord-oostelijk, daarop weder een uur westelijk en zette bij het aanbreken van den dag een man op den uitkijk in den top van den mast, doch het mogt hem niet gelukken een der andere booten te ontdekken. De kapitein rapporteert verder, dat hij een zwaren stroom naar het zuid-oosten had ondervonden. Men verneemt, dat door den heer J. D. Viruly JDz., onlangs te Loos- i duinen overleden, aan de volgende instellingen legaten in contanten zijn I besprokenals aande diaconie-armen der Ned. Iierv. gemeente van Loos- duinen. /1000; de armen der r. k. gemeente aldaar, ƒ400; het gesticht tot verpleging van minderjarige idioten te 'sGravenhage, f3000; het instituut i voor doofstommen te Rotterdam, f3000; het instituut voor blinden aan de Kruiskade te Rotterdam, 3000; het instituut voor doofstommen te Gronin- gen, 3000; het londs tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Scbeveniugen, ƒ5000; de diaconie-armen der Re- monstranlsche Broederschap te 's Gravenhage, 3000het huis van Barmhar tigheid aan den Zuid-Binnensingel aldaar, ƒ2000; het toevlugtsoord voor weezen te Neêrbosch bij Nijmegen, ƒ4000het Ned. zendeling-genootschap te Rotterdam, /3000; idem te Utrecht, f3000; de kerk der Ned. lierv. ge- meente te Loosduinen, /2000; de diaconie-armen der Ned. herv. gemeente te Rijswijk, ƒ2000; de diacouic-armen der Ned. herv. gemeente te 's Graven hage5000; het oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. herv. gemeente aan den Zuid-Buitensingel aldaar, 2000; de Bijbelvereeniging van 's Gra venhage, ƒ4000; hel instituut voor ooglijders ts Rotterdam3000 en de Ned. Gustaaf-Adolf-vereeniging, ƒ3000. Alles vrij van de reglen van successie. Door het geregtshof te Amsterdam is C. J. Evers, bekend als Keesje de schoenpoetser, ontslagen van alle regtsvervolging ter zake van de aan- klagt van het schrijven van een brandbrief aan den predikant P. van Son te Amsterdam. Hel hof vereenigde zich met het gevoelen der twee gehoorde geneeskundigendat hij is lijdende aan «folie morale" en besliste dat hem mitsdien, ter zake van krankzinnigheid, zijn misdrijl niet kan worden toegerekend. In de Maandag II. te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeliug der kon. akademie van wetenschappen werd door den heer Sloet van de Beele gesproken over twee kogelvormig geslepen stukken bergkristal, welke in hel kabinet van mineralen te Leiden bewaard worden. De lerste Lal of kogel wordt door de Mandarijnen der vijfde klasse op de punt van de muts vastgehecht. De tweede is van Gallischen oorsproi» en werd door de Druïden gebruikt om de toekomst te voorspellen. Oq deze en dergelijke gebruiken, tot het gebied der crystallomantiek behoorendt trad de spreker in vele bijzonderheden. In eene buitengewone algemeene vergadering van geregligden en deel. hebbers in de Ned. handelmaatschappij, gisteren te Amsterdam gehouden is besloten tot verandering van de artt. 58 en 60 der overeenkomst, wag! door meer lijd gegeven wordt tot rigtig onderzoek van de boeken der lorij Ie Batavia en voortaan het dividend een maand later bepaald wordt Onder Laren werd dezer dagen een mandie met paard en wagen o| weg was, door eene beroerte getroffen. Hij viel en geraakte onder dq wagen, waarbij hij zwaar gekneusd werd lljj is aan de gevolgen overleden en laat eene vrouw met 9 kinderen na. Voor de arrond.-regtbank te Utrecht stond MaandaglereglzekereJ.il 1 Amerikaan van geboorte, beschuldigd van het ontvreemden van eene poritl feuille. inhoudende eene waarde van 4500. in hel koffijliuis «de Nietig Bak" aldaar. De beklaagde gaf voor in hel land gekomen te zijn om zijne vrouw en kinderen op te zoeken, te Londen van zijn geld te zijn berooid en hier dezen diefstal gepleegd te hebben om weder naar Amerika terug tj kunnen keeren. De officier van justitie eischte voor Item eene celstraf vu 2 Jaren. Tnsschen Beilen en Dwingelo is geschoten op een koopman, die ent 1 aanzienlijke geldsom bij zich droeg. De man werd niet getroffen. In het kiesdistrict Middelburg worden als candidaten voor hel g maatschap der tweede kamer genoemd de heer H. J. Bool. te Leiden, vu liberale zijde, en mr. P. C. Hooft, advocaat te 's Bosch, van de zijde do anti-revolutionairen. De heer Bool heeft in een schrijven aan de Slin 1 Cour. beknopt uiteengezet, hoe hij over verschillende aangelegenheden in het 1 belang van ons land denkt. Te Oudenbosch bragt dezer dagen, waarschijnlijk ten gevolge van eet wrok over eene onbeduidende zaakeen landbouwerszoon aan zekeren 0, met een werktuig, zoogenaamde «halve maan", zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat men aanvankelijk vrees voor het verlies van het leven van genoemden B. koesterde. De toestand van den verwonde is echter later veel verbeterd. Te Venlo heeft een onbekend 19-jarig Duitscher, die ecnige uren ia i eene herberg had vertoefd, toegang weten te-vinden tot den zolder en ziel l daar laten insluiten. Omstreeks 2 ure in den nacht sloop hij naar de slaap- I kamer, ontstak daar hel licht en stal een zilveren en gouden horologe mei ketting, benevens eeltig geld. De eigenaar, die door het gedruisch wakker werd, ontving een slag legen hel hoofd, waarop de dief de vlugt nam otrr de daken. Op dien gcvaarvollen togl wist hij nog bij een zaadkoopmau ii Ie breken en een paar schoenen te stelen, die Item van dienst moesten zijn, daar hij zijn eigen schoeisel in de herberg had achtergelaten, lie politie is Item niet op hel spoor kunnen komen. 's GRAVENHAGE 17 November. De heer C. L. Klein, ontvanger der directe belastingen enz. Ie Ornlrr- kerk aan den IJsselis benoemd tot ontvanger derzelfde middelen it Dusseu c. a. Aan den heer P. C. N. Valletle is, op zijn verzoek, eervol ontsla; verleend uil zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, enz. lc Ossendrecht. Door den miuister van koloniën is zijne beschikking, waarbij de hulp- onderwijzeres mej. M F. M. H. Stroolmau werd gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlaudsch Indie. om te worden be noemd lot huipond.'rwijzeres voor de dienst daar te lande, op baar verzoek, ingetrokken. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling der Indische begrooting voortgezet. De minister van koloniën heeft uitvoerig geantwoord .Hij verdedigde de Indische regering, noemde den slaat der In dische ftnaneiën niet zorgwekkend. Hij verdedigde voorts de uitgaven voor openbare werken, als ten gunste der bevolking, en eveneens de afschaffing van de pantjensdicusten. Voor onzen invloed op de noordkust van Bornto wordt door kruissers gewaakt. Regt hebben wjj daar niet. Hel Charter door Engeland verleend draagt een privaat karakter. De invoering van liet civiel bestuur in Atjeh geschiedde enkel om staalkundige redenen. Waar is het verhaal omtrent der Kinderen dat van der Heyden is aangespoord ontsla? te nemen, maar enkel ter wille van liet prestige van ons gezag, daar hij te Batavia iu een strafproces als getuige had moeten optreden, wegens hande lingen van onder hem staande ambtenaren. De hh. Insiuger en Ileydenrijck hebben het vrijhandelstelsel bestreden. Morgen voortzetting. De heeren van der Linden, Blussé, Ileydenrijck, Schimmelpenninck van der Oye en Roëll hebben voorgesteld hoofdstuk II der staalsbegrooting voor 1882 aan te vullen met een nieuw artikelluidende: jaarlijksche toe lage aan mr. I). Veegeus, eervol ontslagen griffier van de tweede kamer der stalen-generaalom te worden genoten boven het hem aankomend pensioen, /1600. Naar het oordeel der voorstellers vindt dit voorstel, duidelijk naar inhoud en strekking, zijne beste regtvaardiging in zich zelf. De afgevaardigde, de heer Renting, verkeert steeds in zorgwekkenden toestand. Ook de berigten omtrent den toestand van zijnen ambtgenoot d'. Idzerda luiden niet bemoedigend. De heer II. Muller Szn. heeft de benoeming tot lid van de eerste kamer der staten-generaal definitief aangenomen. Baron Gericke van Herwijnen, Zr. M'. gezant bij het Belgische hof, die als voorzitter der commissie voor de diplomatieke examens gedurende eene week alhier is werkzaam geweest, is heden naar Brussel teruggekeerd. De goede werking der drankwet, meldt hel Pad., hangt zeker ni't weinig af van de medewerking der drankverkoopers. liet verheugt ons daarom op een feil te kunnen wijzen, dat getuigt van ernstigen wil nol' bij een belanghebbende in hel drankverbrttikom tot beteugeling van bei

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2