LEIDSCHE €0 KRANT. ISSI, M°. 271. VRIJDAG 18 NOVEMBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 0)1 i aai 54, N( pjfi 11» vair «ft ?V(| unii Hill beta lag n; w In lijk eti dm De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Oe prijs der Courant is per vieretideel jaars /1.50, jranrs p. p. f 2.- ifionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van het Bestuur der Schietvereeniging: Pieter Adriaans- «n Van der Werff, alhier gevestigd, houdende verzoek tot oprichting tin eene schietinrichting in een der lokalen van het perceel aan de jêestenmarkt n». 39; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bjj de?e kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de 1 IxiCbjjlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 1"'" December aanst., 's voormiddags te «//uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 November 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter o. a. overgelegd bet rapport der raadscommissie in zake de assu rantie der gemeente-eigendommen. Ook deelde hjj mededat aan den heer d', Sicherer alhier, overeenkomstig de verordening, een pensioen was toe gekend van 1283.33, volgens een tractcmeut van ƒ2200 en 35 dienst aren. Ingekomen is een verzoek tot aanleg en exploitatie van een pneu matische!) tijdwijzer. N»r den heer mr. P. A. van der Lith waren ingekomen twee mis sives, waarbij hij kennis geeft, dat hy, wegens minder gunstigen ge zondheidstoestand, zjjn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad en als lid van het curatorium van het gymnasium. De voorzitter, hier van mededeeling doende, zeide, dal de leden, even als burg. en weth., «J met groot leedwezen zouden vernemenofschoon men liet door den heer van der Lith genomen besluit moest eerbiedigendat men de zoo kun dige en ijverige medewerking van den man zou moeten missen; dat leed gevoel werd niet verminderd door de reden, die hem noopten dat besluit Ie nemen. Allen zouden zich zeker vereenigen met den wensch, dat die reden spoedig mogt wijken en dat hy weder eene plaats in den raad mogt kunnen innemen. De leden gaven blijk dal zij met het gesprokene instemden. Tot eerste onderwijzeres aan de meisjesschool 2dï kl. werd benoemd mej "'Ij P, W. van Amerom, thans 2Je onderwijzeres aan die school; tot derde on derwijzeres aan de school n°. 1 van de 3de kl. mej. M. van der Zanden kweekeliug aan die school; tot derden onderwijzer aan laatstgenoemde «hooi C. van der Spek, te Benthuizen; tot derden onderwijzer aan de school n". 2 van de 3de kl. L. Driebergen, te Maassluis; en tot leerares voor het onderwijs op de piano aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen mej. A. Schulz Lessig, hoofdonderwijzeres aan de muziek school alhier. Up de voordragl voor de benoeming van een lid in het col- legie van zetters werden gebragt de hh. A. Boekwijt en P. Marks. Inge volge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan de hh. G. Waleh en G. J. p. Biegman, als tweede onderwijzers aan de jongensschool lc kl. De voordragt betreffende het niet toelaten van kinderen uit andere ge nten op de scholen van de 3de en 4de klasse gaf tot discussie aanleiding. De heer de Goeje kon niet tot een zoodanig besluit medewerken, want het zou hard zijn en de zaak prejudiciëren. Het zou hard zijn, omdat het met teoe verbanning van de school gelijk stond, want van het bezoeken eener school op verren afstand zou geen sprake zijn. Ook werd de zaak gepreju- dicieerddaar er slechts van twee scholen, die der on- en minvermogenden, gesproken werd. Gaarne zoude hij zien, dat burg. en weth. de zaak uitstelden tot dat zjj eene volledige voordragt voor al de scholen konden indienen. Het slichten eener nieuwe school kon toch niet uitgesteld worden, want men hield toch altijd een surplus van leerlingen. De voorzitter zeide, dat men beide zaken wèl moest onderscheiden. De later in te dienen voordragl 'ou de voorwaarden inhouden, waarop kinderen van elders hier op de scholen 'ouden worden toegelaten. Voor de scholen waarvan hier sprake was, be- siond reeds die regeling. De zaak kon niet hard genoemd wordenwant er een termijn gesteld van bijna een half jaar. Er was nu gebrek aan plaats, zoodat men een aantal kinderen op andere plaatsen moest laten omler- "ti'en; dat bezwaar zou door hel aannemen der voordragt minder worden. De heer van Dissel wilde niet gaarne een besluit nemen over eene zaak die men nog niet kon overzien. Hij zou daarom liever aan burg. en weth. magtiging willen verlecnen om, wanneer er gebrek aan plaats is, de kin deren van elders te kunnen verwijderen. De voorzitter geloofde, dat het niet goed zou zijn eene dergelijke magtiging aan burg. en weth. te geven. De heer Buys was van meening, dat het beginsel van burg. eu weth. goed was en hier toegepast moest worden. Was de termijn van 1 April te kort, dan moest men 1 Julij nemen, maar dan ook met 1 April geen nieuwe leerlingen van elders aannemen. In verband met den verderen loop der discussie deed de heer de Goeje het voorstel te besluiten, dat voor ieder kind van elders op de scholen der 3' en 4e kl. het schoolgeld zou verhoogd worden tot ƒ20. Dit voorstel werd niet ondersteund en kwam dtts niet in behandeling. De voorzitter verklaarde nog, naar aanleiding eener vraag van den heer Buys, dat het doel volstrekt niet was het ouderwijs voor de kinderen van elders te bemoeijelijken, maar dat de voordragt was ingege ven door gebrek aan plaatsruimte. Men wist nog niet hoe de toestand op 1 April zou zijn, maar bjj elke inschrijving nam het aantal kinderen toe. Het voorstel van burg. eu weth. werd daarop aangenomen met 19 stemmen tegen 1. De voordragt betreffende het verzoek van den heer Swaan, in zake de bebouwing van het buitengoed "Vreewijk" enz. tot afwijzing van dal ver zoek, werd zonder stemming aangenomen. De voorzitter gaf den heer Bool, die van meening was, dat deze zaak beheerscht werd door de quaestie der annexatie, de verlangde inlichtingen omtrent den loop dier quaestie, voor het meerendeel bekendechter voegde hy er nog bij, dat burg. en weth. aan sedep. staten verzocht hadden opgave te mogen hebben van de bezwaren die in hun oog aan de zaak in dett weg stonden, dat gedep. staten ge antwoord hadden, dat zjj de zaak als afgedaan beschouwden, maar dat Leiden ten allen tijde een nieuw voorstel kon doen, hetgeen van zelf sprak. Burg. en weth. houden de zaak in overweging en zullen trachten zoo spoedig mogelijk een nieuw voorstel te ontwerpen. Eene voordagt tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaat selijke directe belasting werd goedgekeurd en de voordragt tot wijziging van de verordening op de invordering der hondenbelasting (afschaffing der loodjes) aangenomen. Het verzoek van H. M. Dibbetz en H. G. Sillevoldt betreffende den aanleg en de exploitatie van een stoomtram tusschen Gaudj en Leiden werd aange houden, ingevolge een voorstel van den heer Buys, om vooraf informatiën in te winnen of de zaak van den heer C. Bok, aan wien in October des vorigen jaars concessie is verleend tot het leggen van rails van een stoom tram naar Woerden, doorgang heeft. De voorziner zeide. dal die conces sie nog een j?ar liep, dat men niets meer van de zaak gehoord had, dan dat den concessionaris geweigerd was eene onteigeningswet voor zijn- plan in te dienen. Met 14 tegen 4 stemmen werd de motie van den heer Buys aangenomen. De voordragt betreffende de verpachting van weiland in den Stadspolder aan de Slaagsloot werd goedgekeurd. De verhuring zal echter niet voor 10. maar voor 6 jaren plaats hebben. De voordragt omtrent de belooning der schatters in zake de drankwet werd goedgekeurd, en het verzoek van C. Hv Backerlot het leggen van een duiker in de Vrouwekamp, toegestaan. Ook het verzoek van J. Pols, om een droograam geplaatst te laten op het Raam- land onder Zoelerwoude, werd mede toegestaan. De daaromtrent gestelde voor waarden werden gehandhaafd, ofschoon de adressant nog een nader adres- had ingediend, houdende bezwaar tegen de daarbij bepaalde reeognilie. Gisteren is alhier door de politic aangehouden een jongen, J. d. G. genaamdverdacht schuldig te zjjn aan het ontvreemden van verschillende eetwaren uit winkels. Bij eene huiszoeking werd nog een en ander van die diefstallen afkomstig gevonden, en bleek het, dat nog drie knapen, ger naamd J. v. d. B., A. S. en P. P., daaraan schuldig zjjn. Tegen hen i«. proces-verbaal opgemaakt. Bjj de op heden door de commissie van administratie over de gevan genissen te Leiden gehouden openbare aanbesteding, wegens de leverantie van brood ten behoeve van de gevangenen in de militaire strafgevangenis alhier gedurende het jaar 1882, was het laagst ingeschreven: voor het gebuild tarwebrood, per KG., /0.19, voor het ongebuild tarwchrood. per KG., ƒ0.14, voor het roggebrood, per KG., ƒ00980. Gisteren had in Kalwijks duin de huishoudelijke schietwedstrijd plaats van de Leidsche scherpschutters-vcreenigingwaarvan wij vroeger melding

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1