zich sedert haar optreden heeft geplaatst. Zij vertrouwt dat ook dit zitting jaar niet onvruchtbaar zijn zal. Aan hervorming van het middelbaar onder wijs wordt de hand gelegd. De herziening der gemeentewet bleef rusten, in afwachting van nadere regeling der verhouding tusscben rijks- en gemeentc-financiën. Nopens den eed houdt men zich aan hel standpunt door den grondwetgever van 1848 ingenomen maar wil men dien tot het minimum beperken. Dezwaren van linancieelen aard in de vorige zitting ondervonden hebben tot uitstel geleid van de indiening eener herziening der kies wet. De regering ontveinst het gebrek in de kieswet geenszins. Zij is voor nemens nog in deze zitting tijdig genoeg daaromtrent voorstellen te doen, maar zij acht het niet noodig en niet wenschelijk tot eene vooralgaande grond wetsherziening overgaan. Wat den finantiëlen toestand betreft, dc minister heeft dien naar w aarheid geschetstnoch rooskleurig noch optimistisch. De toestand van het oogeublik veroorlooft zonder overhaasting eeue nood zakelijke versterking en verbetering van 's lands middelen voor te bereiden. Acle-cxamens te 'sllage, middelbaar onderwijs. Aldeeling wis- en natuurkundige wetenschappen. Niet opgekomen 1 candidaal voor de acte R2 (heg. der werktuigkundige, de kennis van werktuigen en der techno logie). Gtëxamineerd 2 candidaten voor de acte K' (lagere wiskunde). Een hunner is, na gedeeltelijk te zijn geëxamineerd, weggebleven. De ander, de heer Isingvan den Haag, werd toegelaten. Afdeeling taal- en letterkunde enz. Toegelaten, voor geschiedenis, de heer P.O. Görlitz, van Dordrecht; voor aardrijkskunde, de heer 11. Topzand, van Amersfoort. Voor Nederlandschc taal- en letterkunde werd 1 candidaat afgewezen; voor boek houden werden 2 afgewezen, 1 trok zich terug en 1 kwam niet op. lieden werd toegelaten voor de acte geschiedenis de heer S. Postmus, van Leiden. De uitslag van het te Delft gehouden examen lot het verlcenen der acte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in het handteekenen (lager onderwijs) is als volgt: 110 candidaten hadden zich aangemeld, onder welke 1 jufvrouw; 42 zijn niet opgekomen; 1 trok zich terug; 61 werden afgewezen. Aan G werd de acte uitgereikt. Het zijn de hh. J. II. Ilinse Jr. F. ten lloopeu, T. JansmaG. te LintumP. van Nes en J. S. Wieneke. liet stoomschip fFybeiton is op 11 Nov. van Marseille vertrokken. Door den gemeenteveldwachter van Rijnsburg werd Donderdag 11., in vèreeniging met een rijksveldwachter, geboeid naar de gevangenis te Leiden overgebragl zekere R.die onlangs een op de Aloëlaan wonend gezin met moord bedreigde, zoo hem niet eene som van ƒ300 werd gege ven. en die na dien tijd ook andere personen, waaronder de burgemeester van Rijnsburg, had beleedigd en met den dood bedreigd. Uit Katwijk aan Zee wordt nog gemeld, dat uit het onderzoek, inge steld omtrent den toestand van de verongelukte schuil de Vrouw Arendje. is ggbleken. dat het wrak geheel weg is. De acht zich nog in de schuil bevindende lijken waren in vergevorderden staat van ontbinding. De per soon. die ze uit het wrak gehaald heelt, is twee dagen daarna, ten ge volge van de ingeademde pestlucht, bezweken. Ook belette die vergevor derde staat van ontbinding de herkenning der lijken. - Te Rotterdam is gisteren nacht ingebroken in hel kantoor van de firma Koek en Vlierboom. De dief heeft den lessenaar van den pakhuisbaas open gebroken en daaruit ƒ300 genomen. Verder heeft hij niets aangeroerd. Te Klaaswaal is Vrijdag avond brand ontstaan in eene hofstede, welke in weinige oogenblikken zoo in hevigheid toenam, dal de bewoners zich ter naauwernood konden redden, terwijl de gcheele oogst met den inboe del, benevens 13 paarden en 16 stuks rundvee, eene prooi der vlammen werden. Tc Amsterdam bedroeg op het eind der vorige weck het getal der personen, die zich een proces-verbaal hadden op den hals gehaald wegens openbare dronkenschap, reeds meer dan 200. Zatnrdag avond had de politie aldaar weder handen vol werk met het opbrengen van in staat van dron kenschap verkeerende personen. Naar men uit Arnhem meldt is door hel rijk even buiten die stad een terrein aangekocht voor het bouwen eener cellulaire gevangenis. Zelden was er een tijd. meldt de Asser C., waarin zoo weinig in de veenderijen werd gewerkt als in deze dagen. Er zijn lieden, met een talrijk gezin, die gaarne willen arbeiden voor 40 a 50 cents daags. Zelfs zijn er jonge menschen, die, zich schamende leeg te loopen, aanboden gra tis te werken en toch werden afgewezen. Van Nieinv-Amslerdam zijn gevankelijk naar Assen vervoerd J. M. J., schoenmaker, en C. W., winkelier, als verdacht van het huis, door eerst- gemehle bewoond en aan den laatste loebehoorende, in brand te hebben gestoken of medepligtighcid daaraan, na alvorens heimelijk een groot ge deelte der zich daarin bevindend# meubelen en andere goederen daaruit verwijderd te hebben, blijkbaar met de bedoeling, om de volle assurantje- penniiigen te bekomen, en later die meubelen weder tot zich te nemen. Door de rijkspolitie is onder Zundert een strooper gevat, die bleek een onbezoldigd rijksveldwachter, te zijn. 'sGRAVENIlAGE, 14 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer P. W. Steenkamp, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, tot het aannemen der versier selen van ridder der orde van Dannebrog 3e kl.hem door den koning van Denemarken geschonken; aan den heer J. G. F. Riedel, resident van Am- hoina, tot het aannemen der decoratie van ridder 1' kl. van de Albrechts- orde van Saksen, hem door den koning van Saksen geschonken, en aan den ltn luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indië E. K A. de Neve tot hel aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Z. M. heeft tot hel afnemen van het examen van hen, die voor de betrekking van commies van staat bij den raad van state in aanmerking wenschen te komen, eene commissie benoemd, bestaande uit de hh. mr. J. Heemskerk Az., lid van den raad van state, voorzitter, cn mr. J. T. Buys, staatsraad in buitengewone dienst, hoogleeraar te Leiden; mr. N. G. pjw, son, hoogleeraar te Amsterdam; mr. J. de Louter, hoogleeraar te Utrecht- mr. A. A. Arntzenius, referendaris bij hel dep. van binnenlandsche zaken De met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van leger in Ned-Indië J. de Brnyn is, op zijn verzoek, wegens volbragiej diensttijd, eervol uit de militaire dienst ontslagen. De militaire student voor de geneeskundige dienst W. Meyboom, arts is benoemd tol officier van gezondheid 2' kl. bij de zcemagt. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Rutg«u van Rozenburg, na het afleggen der gevorderde eedenzitting genome Toegestaan werd op een nader te bepalen dag, met 29 tegen 24 stemmen tot het houden der interpellatie Bergsma, over de sluiting der publieke ver makeljjkheden na den dood van Z. K. H. prins Frederik. en, met 42 19 stemmen, tot de eedsinterpellalie van den heer van Houten, welke dut bestempelde als introductie tot eene motie. Het algemeen debat overfc Indische begrooting is aangevangen. De heer Wintgens drong aan t verbieden der Mekka-togtenin het belang van de rust en de gezondheid op Java en bestreed sterk de afschaffing der pautjèndiensten als ongerijmd en slechts een toegeven aan het drijven van particuliere belangen. De luj Bahlmann keurde onze vrijhandelspolitiek af en drong aan op de wegnem». der tollinie met Indië. De uitslag der in dc afgeloopen week gehouden examens tot toelatin; en bevordering bij het Nederlandsche corps diplomatique is geweest aan de eischen voor eene bevordering tot gezantschaps-secretaris voldeed t heer mr. J. D. C. baron van Heekeren van Keil, attaché, terwijl vooreen toelating als attaché slaagden de heeren jhr. mr. W. M. van Weede W. A. F. baron Gevers, beiden adspirant, attachés van het departemem van builenlandsche zaken. De gewezen machinist S. bij de stoomtrammaatschappij Leiden-Katwjt wiens machine op 29 Aug. jl. in botsing kwam met een ander traoirijtoi< waardoor ongelukken voorvielen, is heden door de regtbank alhier, terzhi van hel door zijne onvoorzigtigheid veroorzaken van kwetsuren, veroorded tot 8 dagen celstraf. Het O. M. had ééne maand geëischt. Ten opzigte van de voorstellen aangaande het badhuis, verpachting verkooping, bestaat er noch bij de commissie van bijstand, noch bijbd collegie van dageljjksch bestuur eenstemmigheid. Burg. en welh. Debts daarom in eene nota het gevoelen der meerderheid en der minderheid eengezet en mcenen de beslissing verder aan den gemeenteraad le moeit overlaten. Behalve den heer Burgers hebben ook de heeren Arntzenius mr. Denekamp zich namens eene op te rigten «Maatschappij tot exploiltli van het gemeente-badhuis" bereid verklaard het badhuis te koopen. V# zij echter een bod doen, wenschen zij te weten wat men onder «nnto hoorigheden" van het badhuis verstaat. Verder verklaren zij zich bereidii aangeboden pachtsom te verhoogen, indien voor het komen op hel Ier» een entree mag worden geheven. De president der commissie voor de diplomatieke examens. Z',1 gezant te Brussel, baron Gericke, bood Zaturdag in het «heitel I'jtfe den minister van builenlandsche zaken, den leden dier commissie enh heeren, die bij dat examen slaagden, een luisterrijk diner aan. Het vermoeden dat de thans in hechtenis genomen Passchier de eeniji dader is van de jongste nachleljjke inbraken wordt al meer cn meerk waarheid. De politie althans heeft na zijne arrestatie beslag gelegd op# gouden broche, welke de verdachte onlangs ten geschenke had gegeten .eene vrouw van verdachte zeden, cn welk sieraad herkend is als debrié, voor eenigen tijd met andere kostLare voorwerpen door middel van brul ontvreemd uil eene woning aan het kanaal. De vrees, dal de schuit van de wed. P. Krul te Schevciiingen in It October-storm met man en muis zou zijn vergaan, blijkt helaas gegronii zijn, daar het vaartuig na den storm niet meer gezien is en niets van tü heeft laten hooren. liet ongeluk heeft vermoedelijk plaats gehad bij Dtf gersbank, daar op die hoogte door een Scheveningschen visscher een hout is opgevischt, dat herkend is afkomstig te zijn van genoemde: De bemanning bestond uil de volgende personenP. Mos Mz.stuurmal Simon den Heijer, Dirk van Duyn, Arie den Heijer, Arie Bruin, Mink Is Heijer, Willem den Heijer, Gerrit de Jong van Esmond en Dirk van BUITENLAN DSC H E BER I GTEIV. EKGELANK. LONDEN. 13 November. De beruchte aanvoerders der Land-league, pater Sheehy en mr. He# die om aan de gevangenis te ontkomen naar Amerika uitweken, zijn It New-York bij hunne aankomst door eene delegatie uit de Land-leagueaï« en door andere revolutionaire clubs ontvangen. Des avonds hielden'! receptie in het Fifth Avenue Hotel, waar hun een welkomst-adres pleglk overhandigd werd. Volgens de Daily News, die verslag van de werking der landntl geeft, hebben zich ook in het graafschap Mayo, een der oproerigste disitk ten, vele pachters met aanvragen tot hel hof gewend. De bcriglgever dat blad beschrijft uitvoerig de groote moeite, die de leden der sub® missiën zich geven om zich door persoonlijk onderzoek en eigen aanschotw'l op de hoogte te stellen van den toestand der hoeven, waarvan zijdebilf1 pacht moeten bepalen. De executie van Lefroy, den moordenaar van den rentenier fid1! bepaald op Dingsdag 29 Nov. Zijn advocaat heeft bjj den minister van K' nenlandsche zaken een verzoek om genade ingediend, waarin als reden» worden aangevoerd, dat Lefroy's vader en grootvader indertijd waan stierven en zijn toestand ook die van een waanzinnige was, terwijl bjj moord beraamde en ten uitvoer legde, Uit Gape Coast Castle wordt van 16 Oct. jl. gemeld, dal de Mil

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2