I) RANT. I8SI V. 263. WOENSDAG 9 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. n cenii, f 39; •da. Ds Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p, p, 2.- ifionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiëu is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. tl hi LEIDEN, 8 November. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 140 jnderen, als: 63 zoons en 77 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorte. Overleden 83 personen, als: 18 mannen, 17 vrouwen30 zoons en 18 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 18 paren. - Met diep leedwezen zullen ongetwijfeld velen het onverwacht overlij den vernemen van den heer S A. Andreson, heel- en verloskundige alhier. Boor zijne kunde verwierf hij zich het vertrouwen van een groot deel lijner sladgenoolen, zoodat hij zich in eene uitgebreide praclijk mogt ver engen. Het verlies van den zoo vriendelijken en humanen man zal vooral door hen, wie hij gewoon was zijne hulp te verleenen, levendig gevoeld norden. Ook buiten zijnen gewonen werkkring werden door hem verschil- n« lende kerkelijke of maatschappelijke belangen steeds met ijver behartigd. Het bestuur der Leidsche scherpschutters-vereeniging is voornemens een roif(ehietwedsirijd te houden onder hare leden op Woensdag 16 November aanst. in Katwijks duinen. Gaarne had zij daaraan eenige uitbreiding willen geven inden vorm van een stedelijk concours, waaraan dan ook anderccorporatiën ilhier hadden kunnen deelnemen, maar daartoe ontbreken haar de middelen; de kas is niet ruim en de vereeniging betreurt het verlies van haren be schermheer, Z. K. 11 prins Frederik der Nederlanden. In weerwil daarvan wil zjj trachten met vereende hoewel zwakke krachten de in menig opziet zoo nuttige zaak in siand te houden. Zonder een gcldclijken steun te vragen, ofschoon altijd welkom, zou de vereeniging toch gaarne zien, dat haar eenig blijk van sympathie werd geschonken, door het toezenden van prijzen, ten dienste van den wedstrijd. De bestuursleden van Rooijen, Nieuwsteeg, en Vlaanderen J'., Aalmarkt, zullen eiken prijs in dank ont vangen. liet is een uiterst matige steun, dien de vereeniging vraagt, zoodat wij gelooven. dat er nog wel zullen gevonden worden, die haar op deze wyze een handje zullen willen helpen om op hel ingeslagen spoor voort te gaan. Heden nacht ten 1 ure is een beschonken persoon aan den Nieuwen Rijn in bet water gesprongen, doch onmiddellijk door zijn broeder gered, terwijl geen van beiden letsel bekwam. Door de politie alhier zijn in bewaring gesteld twee jeugdige knapen, genaamd J. F. M. en H. v. W.verdacht van diefstal van geld uit de toon banklade van den winkelier v. d. li. in de Diefsteeg. - Bij het gymnasium "Willem III", te Batavia (afdeeling hoogere burger school met vijfjarigen cursus), kan ten behoeve van het onderwijs in de I geschiedenis en in de aardrijkskunde worden geplaatst een leeraar, die in het bezit is van eene acte voor middelbaar onderwijs of van een akademi- schen graad, die de bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs in de genoemde vakken. Zij, die genegen zijn om zich in de bedoelde betrek king aan 'stands dienst in NeJerl. Indië te verbinden, kunnen zicliuiterlijk lot en met ultimo dezer maand aanmelden bij een aan het dep. van kolo niën gerigt en aan den inspecteur voor het middelbaar onderwijs (adres dr. R. 1. Steya Parvé te 's Gravenhage) in te dienen request. - Acte-examens te 's llage, middelbaar onderwijs. Afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 9 candidaten voor de acte in de gymnastieklager onderwijs. Toegelaten de dames A. C. I'.ondam. J. D Top, van Arnhem; W. Ypey, van Groningen; M. E. Haag, van Amsterdam, en J G. Wijsmuller, van Amsterdam. Afd. taal- en letterkunde enz. Toc- gelalenvoor staathuishoudkunde, de heer D. Stigler, van Goes, voor boek houden, de heer J. M. van Beynen, van Rotterdam, voor huisonderwijs. Mgewezen: 1 voor geschiedenis en 1 voor boekhouden. 1 candidaat voor Mrdrijkskunde trok zich terug. - In verband met de uilkomsten van het dezer dagen gehouden examen 'au candidaten voor de betrekking van rjjks telegraaf klerk, zijn tot die heirekking benoemd: J. Ros, C. R. E. Becher, J.F.Jansen, mej. E. M. II. Muller, ï-H. Hegl, F. J. J Rolvink, VV. F. Beek, F. Landheer, mej. A. M. Klos- "r, W. F. van den Berkhof, H. van 't Hof, II. van den Heuvel, J. D. Stel- leoboom, H. J. van Paaschcn, I). J. G. Seilberger, A. M. Aaltsz en P. Wartena. - Ten opzigte van het berigt dat de regering aan alle spoorwegmaat schappijen het in gebruik stellen van het Westinghonse remslelsel zou heli- gelast, zest het flbl. nader: De aanschrijving, vanwege de minister van waterstaat enz. aan de spoorwegmaatschappijen gerigt, bepaa.lt zich daartoe. lil dal aan die maatschappijen tijd wordt gelaten om vóór het einde van dit jaar eene opgave te doen welk stelsel van doorloopende zelfwerkende remmen zij wenschen in toepassing te brengen en daarvan, zoo hel niet tot een der bekende stelsels behoort, eene beschrijving met de noodige teekeningen over te leggen. De IV. ft. C. ontvangt mededeeling van het volgend rapport van kapi tein R. J. Blacklin, van het stoomschip fFyberton der Rolterdamsche Lloyd, omtrent het vergaan van hel stoomschip Koning der Nederlanden: Den 4en October, ten 8 oi 9 uur 'savonds, werd ip eens een zwaar stooten met sterke schudding waargenomen; de machine werd dadelijk gestopt, en men bevond dat de as in den schroefkokcr was gebroken, en het water met kracht naar binnen stroomde tot op de hoogte van de provisiekamer. De pompen werden dadelijk in werking gesteld enbevindende dat het water iu het ruim toenam, werd de as ontkoppeld en werden decirculatiepompen bij gezet, lading werd over boord geworpen en de booten in orde gebragt. Na dit alles gedaan te hebben, bemerkte men dat hel water steeds toenam en het schip begon te zinken; den volgenden morgen werd order gegeven om de booten te bemannen en, na ze voor 3 a 4 weken van proviand te hebben voorzien, te water gelaten. Elke boot nam een gedeelte van de passagiers en 9 zakken mailbrieven aan boord. Omtrent een half uur nadat allen in de booten waren, verdween het schip in de diepte. De kapitein gaf aan allen order om koers te stellen naar de Chagos-eilanden, welke ongeveer 430 Engelsche mijlen verwijderd waren. Nadat de booten vier dagen te zamen geweest waren, verloor de boot van den eersten officier de andere uit het gezigt, en zag hij ten 7 uur het stoomschip Wyberton en stuurde daarop af. Wjj namen hen allen aan boord op 5° 25' Z.Br. en 67° 18' O.L, waarna wij den geheelen dag rondstoomden tot het donker werd, om de andere booten op te zoeken, doch bevreesd zijnde gebrek aan kolen te zullen krij gen, was ik verpligt mijn koers naar Aden te vervolgen. Indien ik kolen genoeg aan boord had gehad, zou ik mijne reis niet vervolgd hebben alvorens de andere booten te hebben gevonden, waarin zich 175 personen bevonden. Wij bereikten Aden op den 205ten Oct. ten 7.30 'savonds, waar wij in quarantaine kolen en proviand aan boord namen, en vervolgden enze reis den 21sten Oct. des namiddags ten 1 uur. De geredden bevinden zich nu allen in goeden welstand. Toen wjj hen aan boord namenwaren zij uitgeputen van velen waren aangezigt en handen verbrand en met zweren bedekt ten gevolge van het slechte weder, veroorzaakt door veel regen en daaropgevolgde brandende zon. Door den heer C. Drooglecver Forluyn, 1officier van het stoomschip Koning der Nederlandendie door de IFyberton werd opgenomen, is uit Suez aan de directie der Maatschappij in Nederland verslag toegezonden van het gebeurde. Hij schrijlt o. a.: Het water stroomde uit magazijnen, kruidkamer, enz. in het achterruim; in het laatst van den nacht begon het water in machinekamer en stookplaats zoo geweldig te wassen, dat de lage vuren onder water stonden en door het slingeren van het schip de vloer platen geheel opsloegen, zoodat het onmogelijk werd de vuren langer te voeden. Den geheelen nacht waren equipage en militairen bij de handlens- pompentevens bij het overboord werpen van lading uit het achterruim, vooreerst om het schip iets over stuurboord te doen overhellen (ter verge makkelijking van het pompen met de machine) en zoo mogelijk het achter schip te doen rijzen. Daar, niettegenstaande alle mogeljjke aangewende pogingen en werkzaamheden, het water steeds bleef wassen, de vuren uit gingen en de machine het niet lang zou kunnen volhouden, werd des mor gens ten 5 uur besloten het schip te verlaten. De sloepen waren uitste kend in orde, de equipage bij vertrek uit Holland, de passagiers bij vertrek van Batavia ingedeeld en genoegzaam geproviandeerd, de grootere voor plus minus 3 en de kleinere voor plus minus 4 weken; ten ongeveer 7" 30 werd het schip door de laatste sloep verlaten, zijnde bakboord n". 1, waarin kapt. Brnyns met scheepspapieren; de verschillende kommandanten over tuigd zijnde dat niets vergeten was, wal voor de veiligheid noodzakelijk of dienstig kon zijn. Ten 12 uur zonk de Koning in de diepte weg, een weinig rook de plaats aanduidende, waar dit edel prachtig schip verdwe nen was, na velen onzer jaren lang lot. woonplaats verstrekt te hebben. Eenparig besloten wij te trachten de Cltagos eilanden te bereiken (432 Eng. mijlen afstand) en, zoo mogelijk, bij elkander te blijvenhetwelk ons ge lukte tot den volgenden (Donderdag) avond 6 October; toen werden wij door de duisternis, omloopende huijen, zware regens en hooge deining van ile andere sloepen gescheiden en hebben, helaas, sedert niets meer vat) hen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1