Blinden-inslituut te Amsterdam. Zjj woonde met belangstelling verschillende oefeningen der leerlingen bij, betuigde ten slotte zoowel aan heeren besluur- deren als aan den directeur hare bijzondere tevredenheid en schonk eene som gelds ten bate der inrigling. -- Te Amsterdam heeft in de vorige week iemand in een huisselijken twist zijne vrouw van de trappen geworpen, zoodat zij een been brak. De ontdekkingdat zijne vrouw zijne boterhammen met kunstboter in plaats van met natuurlijke boter gesmeerd had, moet den man tot deze daad van drift vervoerd hebben. Te Alkmaar is gisteren nacht de Alkmaar Packet n\ 3, varende tusschen Alkmaar en Amsterdam, pas van de werf gekomen en aan den steiger liggende, gezonken. De oorzaak van dit geval is, dat de machinist verzuimde de weespijp te sluiten, waardoor hel water vrijen toegang had. Behalve de voorkajuit, welke door haar waterdigt beschot is droog gebleven is het geheele vaartuig vol water. Te Utrecht is in de vorige week, in tegenwoordigheid van d'. N. Beets en anderen, het in herbouw zijnde huis op den hoek der Voetiussteeg, be kend omdat Anna Maria van Schuurman daarin heeft gewoond, een steen geplaatst met het opschrift: //(lier woonde Anna Maria van Schuurman". Uit Uithuizermeeden meldt men aan de Prov. Gron. Ct.: Jl. Zondag ochtend had te Oude Schip, in deze gemeente, eene gebeurtenis plaats, die voorzeker een treurig licht werpt over de algemeene beschaving onzer zoo hooggeroemde 19' eeuw. Een zestal boerenknechten, met hooivorken, messen en kogelzwepen gewapend, drongen de schuur binnen van den heer G. O. W.juist toen deze zich op de zoogenaamde achterdeel bij het vee bevond. Door de onverlaten aangegrepen, werd hij behandeld op eene wijze, die bij velen misschien de haren te berge zoude doen rijzen. Intusschen heeft de man er het leven afgebragt. De overbuurman van genoemden heer W., eveneens landbouwer, die, onraad bespeurende, ter hulp snelde, zou nu het voorwerp der wraak zijn. Eene overhaaste vlugl, gevoegd bij eene cordate handeling zijner echtgenoote, maakte het indringen echter niet doenlijk, zoodat men alleen op eenige glasruiten die verbrijzeld werden, zijn wraaklust kon bot vieren. Nog scheen men niet tevreden, en moesten nu een paar naasibijzijnde landbouwers op duchtige wijze getuchtigd worden. Hier werd dan ook op barbaarsche wijze huis gehouden en redde zich het vrouwelijk personeel door op den zolder te vlugten. Het bloed, van wien dan ook, moet. naar men zegt, tot zelfs tegen den zolder gespat zijn. De burgemeester heeft zich direct de zaak aangetrokken en een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dal op last van den officier van justitie tegen een paar der booswichten onmiddellijke gevangenneming is bevolen. Als aan leiding tot deze handelingen wordt opgegeven, dat hel mannelijk dienstdoend personeel der landbouwers ontevreden is. omdat deze laatslen den zooge- naamden derden dag der vrije weken voortaan willen bestemd hebben voor het werk en niet, zooals tot dusver, voor den lediggang. 's tilt A VEN tl AGE 7 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den vice-admiraal jh'. J. II. van Gapellen. adjudant-generaal en tweeden chef van het militair huis des ko- nings, tot het dragen der versierselen van grootkruis der Orde van den Zahriuger Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken. Tot kantonregler te Ilarlingen is benoemd de lieer mr. J. G. Peeting, thans kantonregler te Bolsward, en tot kantonregter te Berliknm de heer mr II. J. Westra, thans griffier bij het kantongcregt Ie Beetsierzwaag. Tot notaris te Kollumarrond. Leeuwarden, is benoemd de heer mr. A. J. Andreae, cand.-notaris te Kollum. Aan de hh. dr. Leo Kohier, geb. te Reicholzheim dr. Georg Koehler, geb. te Mtinsterberg, en d'. Matthias Zink. geb. te Rodcnkirchen aan den Rijn, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, niet uitzondering vau oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Ne derland stiptelijk nakomen. -- Aan den lf0 luit. jhr. C. F. van de Poll, van het wapen der cavalerie, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvrage eervol omslag uit de militaire dienst verleend. De heer mr. A. H. A. M. II. Borretlid van het hof van justitie in de kolonie Suriname, is, op zijn verzcek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, en tot die betrekking is benoemd de heer mr. J. Kallï, ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantongereglen Rotterdam I en Schoonhoven. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecnen. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Ite ge loofsbrieven van den heer Rutgers van Rozenburg zijn verzonden naar eene commissie' De lieer jhr. de Jonge heeft ontslag genomen als lid der kamer. Ingekomen is een wets-onlwerp tot overneming door den staat van de las ten en bezittingen der Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Aangehouden is de beslissing over een verzoek van den heer van Ilouten tot het houden eener interpellatie omtrent de beslissing der regering in zake de Asser-eeds- quaestie. De kamer is gescheiden tot Donderdag ten 3y2 ure. Naar men uit Konstantinopel meldt is Coradja-pacha benoemd tot ge zant van Turkije voor Nederland, ter vervanging van den algemeen betreur den Murad-Eflendi. Coradja-pacha is de zoon van den vroegeren gezant van Turkije te 's Hage. Graaf von Mulinien, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Oostenrijk bij ons hof, is gisteren van zijn verlof in de residentie ternggekeerd De botsing, welke in het laatst van Augustus op den stoomtramweg Leiden-Katwijk tusschen eene afzonderlijke machine en een passagierstram voorviel, en waarbij persoonlijke ongelukken waren te betreuren, heeft de justitie aanleiding gegeven vervolging in te stellen legen den machinist P. S.vroeger bestuurder van een der locomotiven. Deze man had zich heden deswege voor de arrondissemenls-regtbank te verantwoorden. Gelijk men zich zal herinneren was de passagierswagen op 29 Augustus nabij Leiden gederailleerd, welke ontsporing echter geen langdurig opont. houd veroorzaakte, zoodat de tram spoedig zijn weg kon vervolgen. pe| oponthoud gaf echter aanleiding, dat van de andere zijde de machinists met zijn toestel op verkenning naar Leiden stoomde. De passagierstrein was inmiddels doorgeredendaar de alleenloopendi machine, waarop zich de hoofdconducteur en de heer R. met den machinij bevonden, zich op hetzelfde spoor bewoog met eene buitengewone vaart was eene botsing onvermijdelijk. Werkelijk liepen de beide voertuigen Lr: tegen elkander in, met hel gevolg, dat eenige passagiers gewond werden. Alle verklaringen der getuigen slemden bijna hierin overeen, dat de af. zonderlijke machine met eene buitengewone snelheid langs de baan rolde. De beklaagde beweerde dat de bogt, die zich op den weg bevond, met zuil eene vaart moet worden doorloopen en dat de toestand van het remtoesiej en stilstand onmogelijk maakte. Verschillende getuigen verklaarden nog dat den machinist niet hadden hooren bellen. Hoewel den bekl. geen moedwil willende ten laste leggen, meendeit subst.-officier m'. Pape, dat het ongeluk ware voorkomen, indien hij meerdert voorzigtigheid had in acht genomen. Onder aanneming van verzaehtende omstandigheden requireerde hij bekl. schuldigverklaring aan het door os. id voorzigtigheid veroorzaken van wonden en kwetsuren en zijne veroor- deeling tot 1 maand eenzame opsluiting. Maandag a. s. uitspraak. BU1TENLAN DSCÜE BER1GTEN. !li iar iel et iiju oed KKGELASE LONDEN, 6 November. In het Iersche district Longhrea, graafschap Galway, is weder zoogenaamde agrarische moord gepleegd op een 28-jarigen pachter, dj reeds sedert eenigen tijd geboycot was. Hij merkte 's avonds, dat zijner paarden, hetwelk hij in den stal had gesloten, los rondliep, en giij de deur uit, om hel dier weder naar binnen te brengen Toen hij bet 1® weder wilde binnengaan, werd er op hem geschoten, maar de kogel raalii hem niet. Een tweede schol trol hem echter aan den slaap en deed ka dood nedervallen. De moordenaar ging daarop naar hel huis van den n« van den vermoorde, en schoot, toen hij daar niemand buiten kon lokkti op de gesloten vensters, waardoor hij een der huisgenoolen in hel aan; zigt wondde. Twee mannen zijn, als verdacht van de daad, in hechten genomen. Men verneemt nog treurige bijzonderheden omtrent de verwoesiiit; door den storm van 14 October onder het geboomte in Engeland en Scliil land te weeg gebragt. In hel park van Alnwick werden 4000 boomen ot gerukt of verminkt. In Berkshire 2000. Te Welbcck liggen de schoon Spaansche kastanjeboomen bij hoopen tegen den grond. De vermaarde linlt boom te Stamford, door koningin Elisabeth geplant, is kort en kleingf scheurd. Op hel landgoed Glamis alleen vielen 1500 goede stammen, het landgoed Tynniughame, in Haddingtonshire, wordt de schade aan oi dig vernield hout begroot op eenige duizenden ponden. Beuken schijn j overal het best aan de dolle rukvlagen te hebben weerstand geboden; eiken, iepen, kastanjes en populieren hebben het deerlijk moeten misgelia De correspondent van de Times te Pietermaritzburg meldt: Wijn nemen uit den Vrijstaat dat invloedrijke Boeren aldaar de noodzakelijklii erkennen van eendragt en vriendschap tusschen al de blanken in Ziii Afrika. Het Wetgevend Ligchaam van Natal heeft zijne toestemming ti leend tot het aanleggen van spoorwegen linnen zijn gebied aan de Tran vaalsche en Vrijstaatsche grenzen. Dc slaais-secretaris van de Transw ,0|„ riep bij advertentie de Boeren op tot een algemecnen dankstond te Pa» denkraal, tusschen 13 en 16 December. Volgens particuliere berigten ut den al de mannen gewapend daar heengaan; en men hoort de mecnit uiten dat de Engelsche troepen niet belmoren verwijderd Ie worden alvorti deze bijeenkomst voorbij zal zijn. PR ANKKIJ K. Zooals in de zitting van Vrijdag bepaald werd, is Zaterdag in I kamer de behandeling aangevangen van de zaak van Tunis, naar aanleidio; van de daaromtrent ingekomen interpellaliën. De heer Ferry, minisW president, voerde het eerst hel woord, om eenige inlichtingen te gevent volstrekt noodig waren. Aan de regering werden staalkundige, tieke en militaire misslagen verweten. De regering zou collectief en int vidueel antwoorden op hetgeen haar uit dat oogpunt bepaaldelijk ten wordt gelegd. Men deed de regering ook een proces aan wegens de dilie op zich zelve. Het nut er van werd betwist; dat wilde zeggen boven de hoofden der ministers viel men de oude kamer aan, die met kabinet de expeditie had goedgekeurd, en dit proces was van bedenkelijti aard. Men kon ministers omverwerpen; men vond altoos mannen, bereii om hen op te volgen. Maar de duurzame belangen van het land, def" van Frankrijk en van de republiek hadden vrij wat meer te beteeketw De vraag was dus, of de tegenwoordige kamer hare voorgangster zal avoueren. Dc expeditie naar Tunis was eene nationale behoefte. Zij noodzakelijk uit een staatkundig oogpunt. Frankrijk kan een grondgetf dat de sleutel van het huis in Algerië is, niet in vijandige handen lal" De Tuuische quaestie was ontstaan gelijktijdig met de Algerijnsclie onder alle regeringen was Frankrijks staatkunde onveranderd gebleven: tl1 hebben de noodzakelijkheid van Frankrijks overwegend staatkundig in het regentschap erkend. De oorzaken van de expeditie zijn te in het Gele Boek, dat de minister Barthélémy Saint-Hilaire heeft openbal gemaakt. Het regentschap is het entrepot, van waar de ammunitie Algerië wordt gezonden, bestemd om er den opstand te onderhouden. I' Tunis heeft men nog de oude zeden van Barbarije. In eenige jaren f is ons grondgebied in Algerië 2365 maal geschonden. Hel gevecht13 31 Maart tusschen de Fransche troepen en Kroumirs was de druppel tlst ten I' ang U'fÖ jen: "fooi luit lat tene den ijjde dig Pari «pot alge koo teri het Ijjk sub loei ver. geh der lijd rij! een sta k

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2