LEIDSCHE COURANT. 1881 DINGSDAG 8 NOVEMBER. Ne. 2H2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prfls der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 7 November. D'. H. G. Hagen, oudste predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier, herdacht gisteren bij de godsdienstoefening in de Hooglandsche kerk zjjne 25-jarige Evangelie-bediening. Tot grondslag zijne rede nam hij de woorden van Paulus Eph. IV: 3. De gemeente, aan wie hij ook zijnen dank bragt voor de hem bij deze gelegenheid beloonde belangstelling, bragt hem, bij het einde der godsdienstoefening, de bekende zegenbede uil Psalm 134. Van het grasgewas op de binnenvesten, buitensingels en wegen, waar- tan de openbare verhuring voor den tijd van 3 jaren heden ten raadhuize werd gehouden, zijn bij afoiijning huurders geworden: van de percelen 1, 4 en 5 de heer L. Bol voor de som van ƒ4, ƒ6 en ƒ4 'sjaars; van per ceel 2 de heer J. 11. H. Borgerding voor de som van ƒ8 per jaar; van per ceel 3 de heer J. van Rijn voor de som van ƒ7 per jaar, en van perceel 6 de heer C. Treur voor de som van 15 per jaar. Vervolgens had de openbare aanbesteding plaats van de levering der be- noodigde licht- en brandstoffen ten dienste dezer gemeente gedurende hel jaar 1882, waarvan als minste inschrijvers aannemers zijn geworden de heeren: K. J. Affourtit alhier, van de patent-olie voor ƒ042 per liter; de siearine-kaarsen voor ƒ0.98 en dc vetkaarsen voor ƒ0.72 per kilogram; G. Ulommestein alhier van de korte haardturf voor /0.78, de korte kagchel- torf voor 0.77 per dubb. hectoliter en de lange turf voor ƒ0.61 per 100 stuks; J. Christiaansc alhier van de grove New-Castle kolen voor 1.20 per 100 kilogram; U. J. Osinga alhier van de grove Ruhrkolen voor ƒ1 per 100 kilogram, K. F. Caron te Oegstgeest van het steenkolengruis voor ƒ0.29 ]>er halven hectoliter en J. J. Huy alhier van de houtskolen voor ƒ144 per hectoliter. Voor het keukenhout waren geen billetten ingekomen. Bp de op beden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ44, 21.50, ƒ4.50 en ƒ2.25, de laagste /42, 21, ƒ4.20 en ƒ2.15. Aan de zuidkust van Ceylon, te Dondra, zijn 27 der opvarenden van het stoomschip Koning der Nederlanden aangebragt. Bjj kon. besluit is bepaald, dat de lange uniform-pantalon voor de be reden officieren wordt afgeschaft en zij in alle tenuen de rijbroek en de laarzen dragen zooals die thans worden gedragende laarzen voorzien van breede wit metalen sporen, volgens nader vast te stellen model. Tot 1 April 1882 mag de lange unilorm-pantalon buiten dienst worden gedragen. De regering heelt bij gewijzigde ontwerpen, toegevoegd aan de memorie tan antwoord op het verslag betredende de Indische begrooling voor 1882, verschillende wijzigingen aangebragt. De eindcijfers zijn daardoor eenigzins gewjjzigd en hel geraamd tekort van ƒ9 697,101 verminderd tot 9585.928. De minister heeft den koffijprljs verlaagd van 42 tot 38 cents per kilo gram voor de in Nederland te verkoopen hoeveelheid, en tot ƒ10 en ƒ50 per pikol voor de op Java te verkoopen en de Siimatra-koffij. Daarentegen wordt de in Nederland te verkoopen hoeveelheid tot 800,000 pikols ver hoogd, terwijl ook voor de tin /5 per 50 kilogr. meer wordt uitgetrokken. Dientengevolge is de opbrengst der middelen ƒ968.423 hooger geraamd tegenover 333,905 voor meerdere kosten van vervoer en verkoop van pro ducten. Onder de verder in de begrooling gebragte wijzigingen verdienen vermelding: een post uitgetrokken voor de herberekening van de triangu- latie van Java en Nederland, onder leiding van prof. Oudemans; -eenehoo- gere raming voor eene voorgenomen reorganisatie van het regtswezen in de residentie Riouw; nieuwe posten voor de doortrekking van den spoorweg van Oleh-leh naar Kotta-Radja tot Glékambing en tot exploitatie van die lijn als stoomtramweg. De herziening der wet van 7 April 1869 (Stbl. n°. 57) betreffende de Haten, gewigten en weegwerktuigen bleef, ten gevolge der intrekking van htt in de zitting 1879 1880 ingediende wetsontwerp, tot dusver onaf gedaan. Thans heeft dc minister van waterstaat een nieuw wetsontwerp aange ven, houdende bepalingen betreffende de maten, gewigten en gasmeters. Daaraan ligt in het algemeen het gewijzigd ontwerp ten grondslag, dat den ll<i n pjov. jggo in de tweede kamer in behandeling kwam. Hoewel tot zijn leedwezenheeft de minister nu in art. 3 na de toen gevallen beslissing de Nederlandsche namen der maten en gewigten nevens 'e systematische namen behouden. Thans is echter ook de hektometer "Pgcnomen. Ook na nadere overweging der bezwaren heeft de minister gemeend art. 4 (verbod van het bezigen van andere namen of woorden van maat of gewigt in openbare en onderhandsche acte, openbare stukken, koopmansboeken, aankondigingen, prijscouranten, eliquetten enz. en gebod om in prijsopgaven bij maat of gewigt steeds het decimale stelsel te gebruiken) onveranderd te moeten handhaven. Alleen zijn eenige gevallen uitgezonderd, b.v. aanha lingen van in andere bescheiden of mondelinge verklaringen gebezigde be namingen van maten en gewigten. Verder worden de maten, gewigten en gasmeters onderworpen verklaard aan den ijk. De minister stelt dus voor den ijk der enkelvoudige gelijk vormige balansen, in het vorig ontwerp nog behouden, te doen vervallen, nu blijkens ingesteld onderzoek de meerderheid der geraadpleegde kamers van koophandel en fabrieken aan het behoud van dien ijk geene waarde hecht. De ijk der gasmeters meent de minister echter in het publiek be lang te moeten behouden, terwijl aan belanghebbenden bevoegdheid wordt gegeven om den her-ijk te vragen, wanneer er bij hen omtrent de juistheid der aanwijzing twijfel bestaat. De minister van oorlog heeft in eene circulaire aan de autoriteiten der landmagt over het indienen van verzoek- ol bezwaarschriften door militai ren o. a. dc aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat wanneer verzoek- of bezwaarschriften buiten den hierarchischen weg aan de bevoegde magt worden ingediend, dit nooit een reden kan zjjn om den adressant te straffen. De Staatscourant deelt den uilslag mede van de examens in de Hoog- duitsche taal, gehouden ter uitvoering van het kon. besluit van 29 Augustus 1879 te Utrecht. Voorzitter der commissie dr. B. Symons. Voor de acte A, middelbaar onderwijs, hadden zich aangemeld 14 man- ueljjke candidaten; 1 is niet verschenen, 3 trokken zich terug. 6 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: M. van der Brugge, G. Reiswijk Deelman, J. E. J. Kirch, P. Lokman. Van 8 vrouwelijke candidaten is J niet verschenen, 3 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: J. C. de Bruin: O. J, C. Engelenvan Cattenburch, A. C. Oort, A. J. J. Ruysch. Voor de acte B, middelbaar onderwjjs, hadden zich aangemeld 10 man nelijke candidaten: 7 werden afgewezen, aan 1 waarvan de acte A werd uitgereikt. De acte B werd uitgereikt aan: C. Altena, J. F. D. Blöte, A. Röttger, en de acte A aan D. Pol. Van 7 vrouwelijke candidaten zijn 2 niet verschenen, 1 trok zich terug, 1 is algewezen. De acte werd uit gereikt aan: N. Boonacker, M. Louet Tisser, S. P. M van der Swalme. Voor de acte van bekwaamheid voor lager onderwijs hadden zich aange meld 17 mannelijke candidaten; 1 is niet verschenen, 1 trok zich terug, 5 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: B. M. Berendsen, M. Fruitema, II. J. Kolstee, J. B. Schoo, II ScluiddebeursV. A. Seket, H. van Strieland, G. L. Waller, A. Wijbrands. A. Zwanenburg. Van 8 vrouwelijke candidaten zijn 2 niet verschenen 2 werden afgewezen. De acté werd uit gereikt aan: J. M. Dupuy, A. J. J. Ebeling, L. E. G. Papelard, J. H. Pruim, Acte-examens Ie 's llage, middelbaar onderwijs. Afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 9 candidaten voor de acte in de gymnastiek, lager onderwijs. Toegelaten de heer G. II. Prinsen Geerligs, van Deventer. Afd. Nederlandsche taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor Nederlandsche taal- en letterkunde, de heer J. II. Suurbach, van Ter schelling; voor staathuishoudkunde, de heer H. W. Sanders, van Assen. Voor aardrijkskunde 1 afgewezen, voor boekhouden 3 afgewezen, 1 had zich teruggetrokken. Bij het examen voor de acte middelbaar onderwijs in het boetseren, gehouden aan de polytechnische school te Delft, is van de 3 candidaten, die zich hadden aangegeven, geslaagd de heer W. van Vliet, uil Ilarlingen. Naar men aan de N. R. C. meldt heeft de regering, naar aanleiding van het spoorwegongeluk, dat onlangs te Rotterdam plaats had, aan alle Nederlandsche spoorweg-maatschappijen gelast, op alle treinen het Wcs- tinghouse-remtoestel in gebruik te stellen en zulks met 1 Januarij a. s. Het stoomschip üelcomijn, aan boord waarvan zich 19 geredden uit de sloep van het gezonken stoomschip Koning der Nederlanden bevinden, is 2 November te Suez aangekomen en heeft, wegens het aandoen van Aden, een dag quarantaine moeten houden. Door de politie te Haarlem is een 22-jarige broodbakkersknecht uit Amsterdam aangehouden, die met ongeveer ƒ30 van zijn patroon was weg- geloopen. Eene verwonding, hem loegebragt bij eene vechtpartij in eene tapperij, leidde tot zijne aanhouding, in zijn bezit gevonden. II. K. II. prinses Hendrik heeft Zaturdag een bezoek gebragl aan het Nog slechts 10 cent van het geld is

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1