IJ LE1DSCHE 0DRAHT. igsii V. 2W. VRIJDAG 4 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Nedert I- Indij; I DE berge ét te den K. ME| Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. 0e prijs der Advertentiën is van 1—4 De prijs der Courant is per- vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f regels 1.— iedere regel meer 25 cents. tiekti r O J« II |«rtf lil LEIDEN, 8 November. Be kleedcrmakers-vereeniging //Eendracht door vriendschap" alhier vol- e h r(.| heden morgen een treurigen pligt. Hei stoffelijk overschot van den Jlfsten secretaris der vereeniging. H. A. Hakkaart, werd door haar naar de Lste rustplaats, de r k. begraafplaats, gebrast. Van vvege de vereeniging tras een krans op de lijkkist nedergelegd en een 40-tal leden volgde, met fc familiebetrekkingen, den lijkwagen. Bij het graf sprak de president der waiging, de lieer W. Meiselaar, een woord van hulde aan den overle- ine, daarbij wpjzende op de vele en gewigtige diensten, door hem aan de reenigmg bewezen. Ook drukte hij den zoon met ernst op het hart wat kon en moest zijn voor zijne moeder, die met hem zooveel verloor, (aar het den zoon. overstelpt van aandoening, niet mogeljjk was op dit Kgenblik een woord te spreken, dankte de heer J. A. P. Wagemans, na ams de weduwe en verdere lamitie, al de aanwezigen voor de eer, den iverledene bewezen. - In het tijdperk van 2 tot 29 October jl. zijn bij het dep. van binnen- mdsche zaken geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. - Van 19 tot 25 November e. k. zal te Koningsbergen, in Pruissen, eenc SNIlernationale tentoonstelling van pluimgedierte, zangvogels en vogels van weelde worden gehouden. Inzenders moeien zich vóór 10 November e. U. ilijj liet comité der tentoonstelling aanmelden. Nadere inlichtingen zijn bij jde afdeeliiig handel en nijverheid aan het dep. te bekomen. t- Mei de jongste mail uit Japan verneemt men, dat het Nederlandsche hip Koningin Emma der Nederlanden den 30"1 Aug. naar Kobe vertrok, aar bet ongeveer veertien dagen zou bljjvenwaarna de kruistogt zou oorden voortgezet naar Nagasaki. Na daar eeltige weken vertoefd te heb ben was de bestemming van hel stoomschip naar Foo-chow. De gezant van letterland, de heer J. J. van der Pot, deed met de Koningin Emma een uitstapje naar Kobe. In gevolge de aanstaande herziening van de handels- tractatenheelt de heer van der Pot zjjne reis naar Nederland voorloopig nog moeten uitstellen. - Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. J. W. Blanken en P. Broekhof!, med. doctorandi. - Acte-examens te 'sliage, middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuur- ft kundige wetenschappen enz. Geëxamineerd G candidaten voor de gym nastiek, lager onderwijs. Toegelaten: de hh. I. Vreeken, van Haarlemmer meer; K. Ramkema, van Arnhem, eu K. Mielart, van 's Gravenhage. Afd. Nederlandsche taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor Nederlandsche jj bal- en letterkunde H. W. P. van Sloriuk, van Delfshaven; voor boekhou den P. van Toorenbnrg, van Winschoten. 3 candidaten werden afgewezen. - Te Katwijk is wit Yarmouth de lijding ontvangen, dat de nog afwe- lige schuit van den reeder C. van Duin, schipper W. Schaap, als wrak in de omstreken van Hull was aangekomen. De 10 personen, uit welke de bemanning bestond, zijn bijna met volkomen zekerheid in de golven omge komen. Het cijfer der door den storm verongelukten klimt voor Katwijk daardoor tot 17. De namen der nu omgekomenen zjjn: W. Schaap, schip per, en 2 van zjjne zoons. Hij laat eene weduwe en 6 kinderen achter. Arie van der Plas en zijn zoon, nalatende eene weduwe met 5 kinderen. Huig van Duin, eene vrouw en 3, Pieter Kuyt, eene vrouw en 2, Jacob no Duin, eene vrouw en 2, en Cornelis de Best, eene weduwe en 6 kin deren achterlatende. Vier der achtergeblevene weduwen verkeeren in zwan- geren staat. - De opening van de sioomtramljjn Gouda— Bodegraven is bepaald op 15 December aanst. - In <te gisteren te Haarlem gehouden vergadering van den Ned. Pro- lestantenbond kwam in behandeling het volgende punt van den beschrij vingsbrief 1'. *l»e vergadering spreke als haar gevoelen uitdat de thans bestaande lelijke bepalingen omtrent drn eed inbreuk maken op de gevveiensvrjj- N der ingezetenen". 2" »l)e vergadering drage bet hoofdbestuur op, zich namens den bond 0' de hooge regering te wenden met hel verzoek maatregelen te willen ne- O'mt. ten gevolge waarvan de dwang tol het alb'ggeii van den eed wordt Whrven". Na uitvoerige beraadslagingen is met 68 tegen 3 stemmen de 1* alinea aangenomen, aldus geamendeerd: «De vergadering spreke als haar gevoelen uit, dat de thans bestaande wettelijke bepalingen omtrent den eed inbreuk maken op de gewetensvrijheid der ingezetenen, en daarom reeds eene be lemmering zijn voor de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven". De 2» alinea is met 64 legen 5 stemmen aangenomen. Het voorstel om eene prijsvraag uit te sehrjjven ter bekoming van een voor de catechisatie geschikt leesboek over de geschiedenis van Israël, ge heel gebouwd op de historisch-critische resultaten der moderne school, werd aangenomen met 33 tegen 23 stemmen. Het bespreken van de vraag: «Welk oordeel heeft de bond krachtens zjjne beginselen, neergelegd in art. 1 van het algemeen reglement, uit te spreken over de jongste voorstellen der synode van de Nederlandsche hervormde kerk kon wegens het vergevor derde uur niet plaats hebben. De voorzitter verzocht de heer Clravannes zjjna toelichting af te staan aan den secretaris, die haar in het verslag zou opne men. Dit voorstel werd door den heer Chavannes aangenomen. Door de Haarlemsche aldeeling werd den leden nog een reglement in da Groote Kerk aangeboden. Het geregtsliof te Amsterdam heeft J. Brilt schuldig verklaard aan het schrijven van een brandbrief aan den ond-burgeuieester jhr. mr. C. J. A. den Tex, en hem te dier zake veroordeeld tot eéne celstraf van l-wee jaren. In zake C. J. Evers, Keesje den schoenpoetser, beschuldigd van hel schrijven van een brandbrief aan den predikant van Son, beval het hof her opening van het onderzoek tot liet hooren van vier nieuwe getuigen, da doctoren Coomans de Huiler en Posthumus Meyes, den onderwijzer Mariens en den wijnkooper Moltzer. Dat getuigenverhoor is bepaald op Woensdag 9 November e k. Te Monnickmdam sloop eergisteren avond een 14-jarige jongen een snoepwinkeltje binnen, met het plan koek te stelen. De 70-jarige bewoon ster, eene weduwe, gerucht in haar winkeltje hoorende, kwam eens kijken en werd door den jeugdigen dief opgewacht, die haar met een mes ver wondingen aan beide handen toebragt, die gelukkig niet gevaarlijk zjjn. De jongen is in hechtenis genomen, Onlangs ontstond in den nacht tusschen Zondag en Maandag, door eene onbekende oorzaak brand in eene landbouwersschunr in eene volk rijke straat van den Burg, op Texel. Maandag ochtend ontdekte nu de koster van het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, dat er des nachts weder, tusschen Zondag en Maandag, pogingen waren gedaan om dat ge bouw in brand te steken; de deur en de raamposten waren van onder tot boven met petroleum overgoten, eene massa petroleum lag vóór en in het kerkgebouw langs den drempel, terwijl een aantal half verbrande lucilers deden zien dat de prging, hoewel niet gelukt, ernstig gemeeRd was gew eest. Te Ede is in 67-jarigen ouderdom overleden de beer A. A. C. de Vries Robbé, hoofdingenieur van het stoomwezen, ridder der orde vandenNeder- landschcn Leeuw. Volgens nadere inlichtingen heeft de brandstichting in de beide koren- bei gen van den landbouwer R. Vliek in Tonsel, onder Nunspeet, zich op de volgende wijze toegedragen. Maandag avond vervoegde zich een vreemde bedelaar bij bovengenoemden landbouwer, met verzoek hem voor den aan staanden nacht een onderkomen te geven. Vliek gaf hem le kennen, dat bij hem niet konde hebben, omdat hij reeds een anderen bedelaar huisves ting verleend had. Nadat de laatst gekomen bedelaar zich eenigen Ijjd ver wijderd had, kwam iirj terug met twee afgebrande lucifers in de hand en zcide toen tegen Vliek, dal bij zijne beide bergen had aangestoken en dat men hem nu gerust konde oppakken, waaraan dan ook terstond gevolg is gegevendoor hem aan de inmiddels toegeschoten rijkspolitie van Harder wijk uit te leveren. De misdadiger schijnt een ontslagen tucht huisboef te zijndie bel te doen is geweest om zonder werken aan den kost te ko men en die liever achter slot en grendel wil zitten, dan op eerlijke wijze zjjn brood te verdienen. De beide bergen waren niet verzekerd, en wor den begroot op eene waarde van circa ƒ3000, waarvan niets is gered kunnen worden. Men schat het getal bedevaartgangers, die in dit jaar naar Kevelaar zijn geweestop ongeveer 85000. Aan het verslag omtrent hel atdeelingsonderzeek over de begrooting voor het departement van financiën, dienst 1882, wordt o. a. ontleend. De vraag werd herhaald of de r< gering niet bij de Ned. Bank pogingen zou kunnen aanwenden om de belangrijke sommen, die zjj aldaar vaak

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1