LEIDSCHE COURANT. 26*. DONDERDAG 3 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 'Bu f881. weed, 1400,. 50, rwjji n tj| itStM nrici l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. r 21 36! 10. M 9)1 «1 LEIDEN, 2 November. Wij achten het niet overbodig onze lezers er opmerkzaam op te maken, dat de concertenvan wege de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst te geven, voortaan alleen zullen kunnen worden bijgewoond door de leden der maatschappij met dames; dat aan de leden voor hel eerstvolgend con cert, dat zal plaats hebben op Vrijdag 4 November a. s. in de gehoorzaal, twee dameskaarten worden verstrekt, terwijl meerdere dameskaartcn tegen ƒ1 verkrijgbaar worden gesteld. De contributie bedraagt 5 per jaar. Omtrent het eergisteren door ons medegedeelde omtrent den brand op het Broederpad wordt ons de opmerking gemaakt, dat niet de spuit van de firma Zaalberg en Zn. het eerste water heeft gegeven, maar wel de spuit van de Zijlwijk te Leiderdorp. (b de maand October werden door den Leidschen tramway vervoerd 27981 personen. Gedurende de aigeloopen maand October zijn per Rjjnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 23026 personen, met eene opbrengst van 2666 06Sedert de opening (4 Jttnij) is het totaal der vervoerde per sonen 176,475 met eene opbrengst van 22872.38, of per dagkilo- meler f 17.73. - Door den minister van financiën is vastgesteld het plan der 308estaats loterij Die loterij bestaat uit 21000 loten. 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij op Maandag 28 November en gesloten op Zatnrdag 10 December aanst. De trekking der eerste klasse neemt een aanvang op 27 December en de laatste 100 notnmers worden getrokken op Zaturdag 18 Maart 1882 -- De Staatscourant deelt den uitslag mede van de examens in de En- gelsche taal, gehouden, ter uitvoering van het kon. besluit van 9 Aug. 1879 te Utrecht, van 10—29 October 1881. Voorzitter der commissie: C. Sloflel. Voor de acte A, middelbaar onderwijs, hebben zich aangemeld 30 man nelijke candidaten; 7 candidaten zijn niet verschenen, 1 trok zich terug, 12 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: A. Pienot, C. A. Hof man, H. Logeman, M. G. van Neck, R. D. Nauta, B. A. Fellinga, R. ten Raa, J. van der Togt, J. P. L. Becker, J. P. M. Reijers, K. Muntinga, W. F. Woliers, G. J. Sieverdink, waaronder 3 candidaten, die voor de acte B werden afgewezen. Van 9 vrouwelijke candidaten trokken zich 2 terug, 3 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan; E. Guttwie, J. BongerB. M. Engelmann, C. Schiele, M. Westendorp, waaronder 1 candi- daatdie voor de acte B werd afgewezen. Voor de acte B, middelbaar onderwijs, hadden zich aangemeld 16 man nelijke candidaten; 12 werden afgewezen, aan 3 waarvan de acte A werd uitgereikt. De acte B werd uitgereikt aan: C. J. Voortman, J. G. van San ten, C. Grondhout, J. A. Hamminck Schepel. Van 4 vrouwelijke candi daten werden 2 afgewezen, aan 1 waarvan de acte A werd uitgereikt. De acte B werd uitgereikt aan: 11. M. Boucher, J. H. A. Bcijerinck. Voor de acte van bekwaamheid voor lager onderwjjs (art. 65 der wet van 17 Aug. 1878) hadden zich aangemeld 32 mannelijke candidaten; 7 can didaten zijn niet verschenen, 1 trok zich terug, 13 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: VV. 11. L Kuijk. H. J. Lubben, W. G. Mander- sloot, C. FriedhoiT, F. van Dixhoorn, W. G. Meijer. O. Por.ne, Th Groen veld, F. v. d. Veen, A. A. T. van Ginkel, B. P. van Citlert. Van 15 vrouwelijke candidaten werden 6 afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: 11.1. A. I. Bollusset, M. Emons, J. H. A. E. Feldbrugge, A. J. P. M. Vac- sen, A. Voswinkel Dorselen, A. M. A. J. van Ruuren C. A. Tadema, J. M. Boers, P. C. M. Meijer. - Acte-examens te 's Hage voor middelbaar onderwijs enz. Geëxamineerd 5 candidaten voor de acte gymnastiek, lager onderwijs. Niemand hunner kon worden toegelaten Aideeling Ned. taal- en letterkunde enz. Voor aardrijkskunde niemand toegelaten. 2 afgewezen. Voor boekhouden toege ven de heeren: P. N. van der Brugge, van Meppel. en L>. A. Walters, van Rotterdam. - Naar men verneemt zullrn fill. MM. de koning en de koningin zich viezer dagen naar Arolscn begeven. - De zendeling Uhienbuschvan de Ncd. gercf. zending vereenigiug, schrijftvolgens de St., uit Tagal: Ten aanzien van de» moord op den j zendeliug de Vroom kan ik u mededeelen, dat de moordenaar omgekocht is Boor iemand van Batavia, die vroeger hij Br. de Vroom gediend had, zooals nu onlangs door den misdadiger bekend is. Nadere instruction zullen nog gehouden worden. Aan boord van het opleidingschip Anna Paulowna heeft zich aange meld een matroos, die rnim 13 jaren geleden van het raderstoomschip l"e kl. Falk was gedeserteerd. Hij zal onder militair geleide naar het wachtschip te Amsterdam worden overgebragt. Te Haarlem werd gisteren middag in de bovenzaal der sociëteit "Verecniging" de elfde gewone algemeene vergadering van den Nederl. Pro testantenbond geopend door den voorzitter, prof. R. van Boneval Faure, die, in eene korte toespraak tot de ongeveer 100 aanwezigen, de belang rijke punten ter behandeling (o. a. de eeds-quaestie) te berde bragt, daarbjj herinnerende, dat zoowel op kerkelijk als op maatschappelijk gebied de vrijheid wel als middel, maar niet als doel mag beschouwd worden. Na de goedkeuring van hel verslag der vorige algemeene vergadering hragt daarop de secretaris. d\ van Loenen Martinet, uit Zwolle, uitvoerig verslag uit aangaande den slaat en de werkzaamheden der vereeniging. Zij bleek ongeveer 300 leden achteruitgegaan te zijn en in het algemeen moest geconstateerd worden, dat hare harlader het laatste Jaar niet krachtig klopie. Toch telt zjj 10300 leden en breidde de bond vooral op het gebied van het godsdienstonderwijs dit jaar zijne werkzaamheden uil. Bovendien werd aan de toenemende aanvrage om gelegenheid tot godsdienstoefeningen in vrijzinnigen geest te verkrijgen, nog ruimer dan vroeger, immers zoover de geldmiddelen het toelieten, tegemoet te komen. Ook de zaak der lang voorgenomen colportage was op gang en zelfs een colporteur was reeds werk zaam. Daarentegen kon geene zamensmelting worden verkregen met de ver eeniging lot verspreiding van stichtelijke blaadjes, maar mogt men toch over eene bijdrage van de zijde dier znster-vercenigingalsmede over het toenemend debiet der Hervorming zich verheugen. Naar het buitenland had dit jaar van wege den bond afvaardiging plaals gehad, terwijl men nu reeds een afgevaardigde uit den Elzas, president Engelmann, predikant te Straatsburg, roogt begroeten. Uit de rekening en verantwoording over 1880/81door den penning meester uitgehragt. bleek, dat op eene ontvangst van ƒ8503, een batig saldo overbleef van bijna ƒ2200. terwijl op de begrooting voor het volgende jaar op een nog iets hooger saldo mogt gerekend worden. Door verschillende commissiën werden vervolgens rapporten uitgebragt. Tol leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de heeren dr. L. W. E. Rauwenhofl en dr. H. U. Meyboomter vervanging van de aftredende heeren mr. J. Telling en J. van Loenen Martinet. Aan beide laatstgenoemden werd door den voorzitter een woord van warme hulde gebragt. Nog werd besloten de commissie voor de Zondagsscholen eene som van /300 ie geven voor de uitgaaf van bijhelsche prenten, ten gebrtiikc bij het lager gods dienstonderwijs. Als plaats van zamenkomst voor het volgend jaar is Gro ningen gekozen. Des avonds ten half zeven ure vereenigde zich in de Groote Kerk eene talrijke schaar. Een zangkoor, onder leiding van den heer W. Robert, voerde vierstemmige liederen uitdie afwisselden met hel gezang der ge meente, terwijl eerst de heer de Russy, predikant te Amsterdam, daarna de heer II C. Lohr, predikant te Rotterdam, het woord voerde. Te Haarlem is Zaturdag avond aan een 90-tal dragers van hel Metalen Kruis, geen leden van sectiën zijnde, een feestavond in een der zaleu van den Doelen verschaft. Het plan daartoe was ontworpen door eene commis sie van geregtigden tot het dragen van bedoeld kruis. -- Te Zaandam is eergisteren avond een perceel, door vijf gezinnen be woond, eene prooi der vlammen geworden. Van de inboedels werd mede weinig gered. Zekere Gaasbeek, een oude boer uit Veencndaal, ging Zalurdag bij 's rijks betaalmeester te Utrecht de som van ƒ2090 in ontvangst nemen, welke gelden hem toekwamen wegens de onteigening van een gedeelte zijner gronden ten behoeve der spoorweglijn Amersfoort—Nijmegen. Na dat bedrag in eene'portefeuille Ie hebben geborgen, slak hij die in den binnen zak van z[jn jas en verzekerde het een en ander door er een paar hand schoenen op te bergen. Onder het gedrang hij het instnpi en van den trein aan het station te Utrecht schijnt hem de portefeuille te zijn ontfutseld, want toen hij in den trein zat was hij haar kwijt. Hij heeft vermoeden op een persoon, wiens overjas, die op den arm werd gedragen, hem gedeelte lijk over de borjt was geraakt. Onder Ermelo zijn twee korenbergen van den landbouwer Viiek afge brand. Men heeli hier vermoedelijk aan brandstichting Ie denken van een

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1