naar het voor haar en de heeren der commissie bestemde rijtuigwaarvoor vier paarden met rijk gekleede jockey's. De muziek der rjjdende artillerie speelde het Fransche volkslied en de stoet zette zich in beweging. Zestien studenten te paard openden den trein, daarop volgde het muziekcorps, dan hel rijtuig en ten slotte wederom zestien ruiters. De herren hadden allen een camelia in het knoopsgat, de hoofdstellen der paarden waren met ca melia's gesierd. Op gelijke wijze werd haar heden, by haar vertrek naar Weenenuitgeleide gedaan. Op den spoorwegdijk in de buurt St. Anna Brink, bij Delden, heeft men Vrijdag avond aan den overweg het ljjk van een onbekend manspersoon gevonden, die klaarblijkelijk door den trein was overreden. Het ligchaam was geheel verbrijzeld. De ongelukkige moet naar gissing tusschen de 30 en 35 jaren oud zijn. Een landbouwer uil de gemeente Ruinen is gevankelijk in het huis van arrest te Assen binnengebragtbeschuldigd iemand, ook in gemelde gemeente woonachtig, zonder dal er redenen voor bestonden, met een mes vrij ernstig te hebben verwond. De regtbank te Heerenveen heeft in raadkamer regtsingang verleend legen den gewezen stationschef en den brugwachter te Akkrum, wegens het bekend ongeval, dal voor cenigen tijd op de spoorwegbrug bij Akkrum heelt plaats gehad. Gisteren morgen is de passagierstrein van Venlo naar Maastricht aan gereden door den trein, die naar Kempen vertrekt, waardoor eenige wagens van den eersten omvergeworpen werden en de locomotief en een waggon van den laalsten ontspoorden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gedeputeerde staten van Zuidholland, ten vorigen jare belast met het instellen van een onderzoek naar den feitelyken en regtstoestand der vaarten in dit gewest, die voor het algemeen verkeer van belang zijn te achtenhebben zich van de hun opgedragen taak gekweten en aan de prov. stalen een zeer uitvoerig en belangrijk rapport aangeboden. Daarin wordt een geschiedkundig overzigt gegeven van de wording onzer binnen vaarten waaronder ged. staten alleen hebben verstaan die waterenwelke in het belang der scheepvaart zijn gemaakt of daarvoor zgn ingerigt. Bui tengesloten werden tal van wateren, wier hoofdbestemming is bevorde ring der waterlozing, ook al komen zij meer of min de scheepvaart ten goede, en voor welke geen ander beheer en geen andere onderhoudspligt is dan in het waterschapsbelang. Ook bleven builen beschouwing die vaar ten óf kanalen in Zuidholland. die bij het rijk in beheer en onderhond zijn, namelijk de Linge, het Zederikkanaal, de gekanaliseerde fJssel en het kanaal door Voorne. De eigenlijke vaarten, de hartaders van het verkeer te water, waartoe hel onderzoek zich heeft beperkt, zijn die, welke de Maassteden: Rotter dam, Delfshaven, Schiedam, Vlaardingeii en Maassluis met Delft, 'sGra- venhage. Leiden en Haarlem verbinden» Leiden met Utrecht; en de Rijn met den IJssel en met Amsterdam of het IJ en de Zuiderzee. Omtrent het zoo hoogst belangrijke punt: de vraag ol het onderhoud op eene andere wijze geregeld dient te worden, of het billijk is, nu door den veranderden toestand het belang der steden, dat deze vaarten in het leven deed roepen, daarbij niet meer de eerste plaats inneemt, dat die ondgr- hondspligtigen gehouden worden aan de verpligtingendie zij in andtsre tijden en bij andere omstandigheden op zich namen, dan wel ol de provin cie optreden zal in stede van de vroegere onderhoudspligtigen, komen gèd. staten, zich baserende op de gedragslijn door de provincie by de lands- wegen gevolgd, tot deze Conclusie: Vasthouding aan den bestaanden onderhoudspligt door locpassing der des betreffende bepalingen van de gemeentewet; Onderhoud van wege de provincie bij de hoofdvaarlen, zoodra onderhouds pligtigen ontbreken, en Nieuwe regeling, zoodra de eischen van het algemeen verkeer verder gaan, dan de bestaande onderhoudspligt. Kunnen de prov. staten zich met dit stelsel vereeuigen, dal brengt dit - mede, dat zy besluite: 1». "dat de provincie op zich neme in deu Leidschen Vliet van den Leid- schendam tot Leiden en den Rijn, van de Utrechtsche grens lot Leiden, uitgezonderd het gedeelte tusschen de Goudsche Sluis en de Heimanswete ring, al datgene te verrigten, wat, boven hetgene in het belang der water lozing van den boezem door het boezembeheercnd waterschap dient te ge schieden, ter wegneming van voor de scheepvaart hinderlijke verontdiepingen noodig mogt blijken. 2*. Gedep. staten op te dragen een onderzoek in te stellen naar de be hoeften, die het .algemeen verkeer heeft aan verbeieriug van den bestaanden toestand der vaarten, en het resultaat van dit onderzoek aan de prov. staten mede te deelen met zulke voorstellen, als waartoe dit gedep. staten aanleiding mogt geven." 'sGRAVENHAGE1 November. Door Z M. is de heer I'. C. de Loghades Efl'endi, laatstelijk secretaris belast met de leiding der zaken van het Turksche gezantschap te 's Graven- hage, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot hurgemeesler der gemeente Groesbeek is benoemd de heer R. M Otleuholf'. en tot burgemeester der gemeente Hoogland de heer G. J. baron van Boelzelaer. Aan den lieer A. H. J. G. Kelders is. op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van commies bij hel kabinet des konings. De heer B. W. van Raab van Canstein. ontvanger der directe belas tingen te Gouda, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te 'sGraven- hage, 1' afdeeling. Door Z. M. zijn benoemd: by den generalen staf, tot luit.-kolonel, de majoor W. Goudriaan, van dien staf; tot kapitein, de le luit. J. de Waal, van hel 2" reg. veld-artillerie; bij hel wapen der infantiric, bij het 4' reg., tot kapitein, de 1» luit. J. H. Bachienc, van hel 8f reg.; bij het 6» reg tot majoor, de kapitein F. M. Avcnarius, van het 4' reg.; bij het 8'rij tot luit.-kolonelde majoor E. F. Ch. A. Henckens, van het 6e reg.j majoor, de kapitein A. A. F. Lanzing, van het 2» reg.; tol kapitein, 1' luit. jhr. W. Ph. Six, van het reg. grenadiers en jagers; bij het wap(, der artillerie, bij den staf, tot kolonel, de luit.-kolonel J. J. Bergansins van dien staf, inspecteur der draagbare wapenen; bij het 1' reg. vcstinv artillerie, tot kapitein, de le luit. G. J. V. Vink huizen, van het 3« r,' veld-artillerie; bij het 2« reg. vesting-artillerie, tot kommandant vanbg corps, de luit.-kolonel R. Chr. van Onselen, van het 3' reg. vesting-artillerj|. tot luit-kolonel, de majoor jhr. W. A. Alting von Geusau, van het corpi bij het 3« reg. vesting-artillerie, tot majoor, de kapitein M van Aken,;» het 1" reg. vesting-artillerie; tot kapitein, de 1» luit. W. G. L. F. p, I(| Hoogenhuyze, van het 1« reg. veld-artillerie. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. Bij arrest van den hoogen raad is vernietigd het arrest van het>( regtshof te Amsterdam, waarbjj de droogist M. C. aldaar is veroordeeld 45 dagen celstraf en /25 boete, ter zake van onwilligeii manslag bij vergissing verkoopen van vitriool door zijn bediende.). Deze zaak is verwezen naar het gereglshof te 's Gravenhage. Heden is de herfstvergadering der provinciale staten van Zuidlioll# door den commissaris des konings in dat gewest geopend met een won van hulde aan de werkzaamheid en den grooten ijver aan den dag gelqi door de beide leden sedert de laatste vergadering door den dood ontvalb, nl. de heeren Westpalm van Hoorn van Burgh en Burger. De ter huw vervanging gekozen leden in de districten 's Gravenhage en Rotterdam, heeren 11. M. de Vries en A. van Hoboken van Cortgenc, namen zitting. Ingekomen is de mededeeling van wege den minister van binnenlandse^ zaken, dat de heer mr. A. J. Duymaer van Twist zijn ontslag heelt gt# men als lid der eerste kamer van de staten-generaal In de vacature, fa door ontstaande, zal worden voorzien in eene zitting te houden op Ltonfa dag 10 November. Verschillende voorstellen zijn in handen van commission gesteld, om wege de provincie de ondiepten te doen opruimen in den Leidschen Vlii tusschen de sluis te Leidschendam en de Neksluis; zoomede het rappn omtrent hel onderzoek naar den feitelijken en regtstoestand der vaarten dit gewest, die voor het algemeen verkeer van belang zijn te achten, den gesteld in banden einer commissie, bestaande uit de heeren: van Ui weninge, Buys, KnyfT, D. van Weel (Rotterdam). Begram, llartevelt en la Bassecour Gaan. De zitting is verdaagd tol Donderdag 10 November aanst. De gemeenteraad heeft heden ontvangen het praeadvies op de ingekoi inschrijvingen voor de opengestelde verpachting van het gemeentebaitl» Burg. en weth. stellen voor de pacht te gunnen aan de hoogste insclirjjti de hh. G. C. Arntzenius en mr. B. Denekamp, voor de som van /W, per jaar. Heden is bij den gemeenteraad ingekomen een voorstel tot het loesii van gelden om in een tiental bewakingskringen bij wijze van prod nachtwachts te vervangen door gewone agenten van politie ten gut van 26. I BU1TENLAN ÜSCHE BRR1GTKN. ESGELdl'a LONDEN. 31 October. Bij kon. besluit is de parlementaire vacanlie lot 17 December verlengd. De beer Gladstone heeft te Knowsley in Lancashire, alwaar bij bezoek bragt aan lord Derby, eene deputatie van eene Liverpoolscliet eeuiging ontvangen, die hem een adres van hulde en adhaesie kwam breng In zijn antwoord heeft de heer Gladstone voornamelijk over de Iers politiek gesproken. Hij ontkende ten stelligste, dat in de meeningeii.il den lieer Darnell vertegenwoordigd, door de meerderheid der lersche m gedeeld wordt. Hij geloofde integendeel, dat de regering, tegenover Land-League de vrijheid van het individu handhavende, in den geest lersche natie handelde. Een bewijs voor zijne bewering vond hij in feit dat reeds meer dan 2500 pachters zich lot het hof gewend hadden, waren bovendien 30,000 formulieren by het hof aangevraagden da® maakte de heer Gladstone op, dat, 'nu de vrees voor de Land-League gevolge van de krachtige houding der regering begon te verdwijnen, lersche pachters, na door de formulieren ingelicht le zijn omtrent ft acht te nemen vormen, zich in nog grooleren getale tot hrt hof zoil wenden. Daaruit bleek voldoende, meende de heer Gladstone, dat de rg ring wel gedaan had met krachtig legen de Land-League op le treden zooi de landwet tot stand gekomen was. Omtrent de Transvaal zeide de h Gladstone; dat de regering, bij de conventie alles hebbeude toegestaan! de regtvaardigheid eischte, toen de volksraad meer vroeg niets meer geven had. Toen de volksraad bezwaren maakte tegen bijna al de ge» tige artikelen der conventie, toen was dan ook lief antwoord der regerit wij hebben niets meer over het onderwerp le zeggen; er is eene conveï waaraan wij ons nu honden moeten, en of zij vatbaar is voor verbeten: is eene quaeslie van later zorg, waaromtrent wjj op dit oogenblikji licht genoeg hebben; daarom verwachten wij nu bekrachtiging der» ventie en kunnen niets toegeven. De kracht van deze repliek is, zcide heer Gladstone, door den volksraad met zeer veel oordeel erkend conventie is bekrachtigd. Onder de aanhoudingen, die in de laatste dagen hebben plaats geit maakte veel sensatie die van een voornaam lid der Land-League van C. Sullivan, wegens opruijing van pachters om geen pacht te betalen. Ier speelde reeds eene hoofdrol tijdens den Fenianschen opstand in IS Uit New-York meldt men, dat de Fransche gasten, wegens het

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2