van tegemoetkoming, als bedoeld bij art. 13 van dat reglement, en de ove rig. n onder genot van tegemoetkoming en premiën, op den voet van art. 12 van hetzelfde reglement. Naar aanleiding van de dezer dagen vermelde bekrooningenaan Ne- derlandsche inzenders op de tentoonstelling te Melbourne ten deel gevallen deelt de commissie, ten einde misverstand en ongegronde bemerkingen te voorkomen, mede: 1». dat alleen zij, die met den eersten graad bekroond zijn, medailles zullen ontvangen; 2'. dat aan hen, wie eene 2d«, 3de, 4d® of 5d« bekrooning werd toegewezen, certificaten of geluigschrilten zullen worden uitgereikt; 3". dat de medailles zijn van goud, zilver en brons; 4°. dat alle medailles in rang gelyk zijn en slechts van verschillend metaal werden ge slagen, ter tegemoetkoming in de zeer aanzienlijke kosten; 5". dat de jury bepaalde, of men met den l"1", 2d'°, 3d", 4d,n of 5d'° graad bekroond was, terwijl de uitvoerende commissie zich het uitsluitend regt had voorbehou den, de goederen, met den Is"11 graad bekroond, te splitsen in 3 klassen, al naar gelang zjj voor de kolonie meer of minder belangrijk warenen daarna aanwees, welke bekroonden gouden, welke zilveren of bronzen me dailles zouden ontvangen. Acte-cxamens voor middelbaar onderwijs, aid. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. 29 (tctober. Geëxamineerd 7 candidaten voor de acte in de gymnastiek, middelbaar onderwijs; 1 was niet opgekomen. 1 candi- daat trok zich onder het examen terug; de overigen moesten worden afgewezen. Uitslag van het examen in regtlijnig teekenen en perspectief bij de polytechnische school: regtlijnig handteekenen en perspectief, aangegeven 11, opgekomen 8, afgewezen 5 candidaten; geslaagd de hh. A. F. Gips, te Schiedam; A. Koppejan, te Delft; K. van der Schuit, te Roermond. Door de erfgenamen van wjjlen Z. K. H. prins Frederik is aan de algemeene armen van 's Gravenhage, Delft, Wassenaar en Voorschoten res- pcctivelijk eene som van ƒ5000, ƒ1000, /2000 en ƒ500 geschonken. Door het muntcollege te Utrecht is als valsch verklaard een op 7 Oc tober jl. te Leiden in beslag genomen 25-centsluk, voerende de beeldtenis van koning Willem II en een onleesbaar jaartal. Toen generaal van der Jleyden van Atjeli vertrok, werd hem door de officieren en de burgerij een groot afscheidsfeest gegeven, waarop hem èn door de officieren èn door de burgerjj een stoffelijk aandenken werd aan geboden, dat later in Nederland zou worden overhandigd. Het Vad. meldt, dat het souvenir der burgerij hem thans is aangeboden door den generaal Enderleinden heer tl. Raatgepensioneerd hoofdofficier van het Indische leger en oud-burgemeester van Maastricht, en den heer Mulder, oud-gezag voerder ter koopvaardij, thans wonende te Rotterdam. Het bestaat in een prachtig stel tafelzilver van 36 groole en kleine couverts met toebehooren 36 messen met zilveren hellen, en in een zilveren theeservies met zilveren blad. Het tafelzilver is geplaatst in een fraai palissanderhouten kistje, waarop eene zilveren plaat met het volgende inschrift: «Aan Zijne Excel lentie den luit.-generaal Karei van der lleyden oud-bevelhebber van Aljeh en onderboorigheden, uit ware hoogachting aangeboden door Atjeh's bur gerij". De 34' algemeene vergadering van hel Aardrijkskundig Genootschap' werd door den voorzitter, prof. Veth, geopend met een woord over de behouden thuiskomst van de Willem Barents, de weinige medewerking der regering bij het congres en de tentoonstelling te Venetië en de deelne ming van Nederland aan die twee. De heer Teixeira de Mailos, consul te Venetië, werd, uit erkentelijkheid voor zijne hulp, tot corresponderend lid der Vereeniging benoemd. Zoo ook de heer Denison, schrijver van een werk over de Dajaks. De heer Palander, Mordenskjöld's gezel op zijne tog- ten, werd tot eerelid geproclameerd. Tot lid van het bestuur werd met bijna algemeene stemmen benoemd de heer Jansen, directeur der Deli- maatschappij Te Amsterdam heeft gisteren nacht in de goederenloods van hel Centraal station diefstal met braak plaats gehad, waarbij van een aantal collis de emballage vernield werd. Verscheidene goederen zijn over den grond ver spreid liggende gevonden. De dieven deden zich te goed aan eene bezending worsten en verzuimden niet het een en ander mede te nemen. Wat ont vreemd is, kan nog niet met juistheid worden opgegeven. Ingevolge hel besluit der in Augustus II. te Amersfoort gehouden alge meene vergadering van de Vereeniging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar onderwijs, was liet depart. Zuidholtand aangewezen om voor de eerstvolgende drie jaren uit zijne leden het hoofdbestuur der vereeniging te kiezen. Naar aanleiding van de daarvoor gehouden verkiezing is dal hoofd bestuur zamengesteld uit de lib. dr. D. de Loos te Leiden, president, A. Hnei te DeTftvice-president, J. W. Weevers te Rotterdam, secretaris-pen ningmeester, d'. J. H. Jennes en J. Menalda van Schouwenburg te Rotter dam, dr. A. van Oven te Dordrecht en dr. G. J. Dozy te Leiden. Te Utrecht is door de politie een Amerikaan aangehouden, die van een buitenman, die met hem in het koffijhuis //de Nieuwe Rak" gezeten was, eene portefeuille, inhoudende een aanzienlijk bedrag aan geldswaardig papier, men zegt ruim vier duizend gulden, had ontvreemd. Bij het ver trek van Sarah Bernhardt te Arnhem heeft men aan eene dame eene porte- monnaie met ƒ130 weten Ie ontfutselen. Vrijdag is door trein, die om 6 50 van Arnhem vertrok, tusscheu Del den en Goor een man, die een overweg wilde passeren, overreden. De man was onmiddellijk dood. Te 's Hertogenboscli is de brievenbesteller d. R. aangehouden, die zich een brief met geldswaarde heeft toegeëigend, welke reeds in Jung jl. is ver zonden. De verdachte, dezer dagen met verlof te Apeldoorn, heeft aldaar eene der ontvreemde coupons uitgegeven, ten gevolge waarvan de diefstal is ontdekt. Se lert 20 Oct. is de heer J. K., ontvanger der belastingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen te Smeerroaes, voortvlitgtig. Men denkt dat Ametif |f 31 til al hij, over Duilschland, waarheen hij zich begaf, de wijk naar heeft genomen. Aan een particulier schrijven uit Demerary, dd. 24 dezer, ontleent| Surinaamsche Cour. het volgende: De gele koorts blijft steeds alhieri(! r nemen en sleept vele slagtoffers met zich mede, meest Europeanen. zeven sterfgevallen in de week. De handel is zeer stil door de heerschm ziekte. De droogte schijnt te zullen aanhouden. Volgens geruchten nj, de gele koorts in Barbados steeds toe, zoodat men in Demerary het voora heeft gedaan, om op schepen komende voor gemelde plaats quarantaine langer duur te leggen. 'sGRAVENHAGE, 31 October. Tot commissaris van politie te Zaltbommel is benoemd de heer A. thans commissaris van politie te Hoorn, en lot commissaris van politik 3i Hoorn, de heer J. Terpstra, thans commissaris van politie te Zaltbomnm Aan den heer G. Duyckinck, lid van den raad van bestuur inde koloi Suriname, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, als zoodat een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door heui in betrekking bewezen diensten. By arrest is verworpen de voorziening van D. S. Sr. en Jr. Ie Leidtt door het geregtshof alhier veroordeeld tot 6 en 5 jaren tuchthuisstri wegens diefstallen onder verzwarende omstandigheden. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbestg het driejarig onderhoud van de groole en andere rijkswegen in de pro»® Zuidholland, in acht percelen. Als minste inschrijvers kwamen in aan® king voor perceel 2, de heer J. F. de Rooy. te Leiden, voor ƒ14589, enu perceel 5, de heer F. de Rooy Jz., te Oegstgeest, voor ƒ17949. Door tusscheiikomst van d». Moll is voor de diaconie der Ned, bj gemeente aldaar ƒ1000 ontvangen. De man, die op 15 Oct. alhier aan zijne oogen getroffen en verblii werd door een feilen bliksemstraal, is geheel hersteld. BU1TENLAN DSCII E BERIGTEN. ËNCBLASD. LONDEN. 30 October. De gevangenemingen in Ierland zijn in de twee laatste dagen talrijk geweest en alle als //verdacht" in hechtenis genomen personen wire naar het schijnt, bij voorkeur toongevers en leiders der plattelands-afdeeliiiji van de Land-League. De metste aanhoudingen werden met veel ruchtbaar!) gedaan; zoo b v. kreeg een boer, James Holden genaamd, in de woning van® wanten, waar hij eene wijkplaats had gezocht, bezoek van 60 constables, alle toegangen van het huis afsloten en daarna den man uit den kcldcn voorschijn haalden. Hij werd geboeid naar de kazerne te New-Ross geleil omstuwd door de gansche bevolking van Shambottrgh en omgelegen plaatst De afdeelingen der League in het zuiden van Ierland gaan meerendeelsrut uiteen.' In andere oorden daarentegen gaan de leagisten voort met hel bc den van bijeenkomsten. De politie heelt zich lot dusver tevreden geslt met den delinquenten te wijzen op het onwettige van dergelijke vergadn gen en overigens de namen der deelnemers opgeteekend. Freeman's Journal heeft eene lijst geopendwaarop bijdragen wordt verzameld voor den in hechtenis genomen dr. Kenny. Aartsbisschop Crtl teekende het eerst en uitte in een brief zijne verontwaardiging. Deze watt vriend van Ierland, zooals de aartsbisschop hem noemt, was genceskunil.' aan een werkhuis in Dublin en werd door de regering verdacht, dat i» zijn toedoen Parnell hel manifest om geen pacht te betalen onderiecke» Kenny ontkende het en van verschillende zjjden wordt beweerd, dal Is werkelijk zich daarmede niet heeft bemoeid. Toch werd hij aangehoudi naar de gevangenis gebragt en het bestuur van het werkhuis kreeg bei hem te ontslaan. Naar men zegt is het niet te verwachten, dat onder het tegenwoorl Fransche ministerie de onderhandelingen voor hel handelsverdrag slijt zullen. In wol en katoen willen de Frauschen niet van hun oorsprouktlj standpunt afwijken, en daar dit juist twee der gewigtigste artikelen t begint men in de voorname handelskringen aan eenig resultaat te wanhops Het zeilschip Onaba, van Batavia naar Melbourne bestemd, heefti het stormweder nabij Newcastle schipbreuk geleden. Men vreest, dat alt opvarenden hun graf in de golven hebben gevonden. De dagbladen deelen eene daad van toewijding en opoffering mede, den 23'» September 11. te Kaapstad gebeurde. De gouvernante van dc lat lie Solomon verdronk daar, terwyl zij het aan hare zorgen toevertrouw jongste dochtertje, dat al spelende in het water was gevallen, tracli te redden. FHANKRIJ K. Men verzekert, dal de president der republiek in eene bijeenkomst Gambetta aan dezen de vorming van een nieuw kabinet heeft aangebodu Gambetta nam het aanbod aan. Hij zal volledige vrijheid van handelen bé ben en het voorzitterschap van den ministerraad kunnen aanvaarden metf zonder portefeuille. Men gelooft, dat Gambetta aan Léon Say de porlt feuille van financiën en aan de Freycinet die van oorlog zal aanbied» Naar het zeker schijnt zal Jules Ferry minister van onderwijs blijven, wijl Brisson waarschijnlijk tot voorzitter der kamer zal worden gekozen Bij de opening der kamer van afgevaardigden was het, zooals reef gemeld is, weder terstond een tooneel van verwarring. Het oudste Guichard, opende de zitting met eene korte toespraak, waarop Louis BI» het woord verlangde om namens de uiterste linkerzijde te verklaren, de nieuwe kamer niet gebonden is door het reglement van orde, dat in vorige geldig was. Guichard meende evenwel, dat voor alles overgegi» moest worden tot verkiezing van den voorloopigen president en weig Louis Blanc het woord, waarop een zeer heftig tooneel volgde en een ki 01

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2