waarin met moord en brandstichting werd bedreigd, indien daarin genoemde geldsommen uiel weiden verstrekt. Zekere Jacob Brilt had zich te verant- - woorden, omdat hij een zoogenaamden brandbrief had gerigt aan het adres van den oud-burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, o. a. inhoudende: als gij mij de ƒ150 niet geeft, dan neem ik uw leven en uwe bezittingen voor j mij, zullende daarmede doen wat mijn wraak zal goedvinden. Toen de - heer den Tex daarop geen acht had geslagen, vervoegde zich bij hem iemand die opgaf te zjjii tl. J. Hendriks, en om antwoord te komen namens Brilt. Toen dat antwoord niet bevredigend was, kreeg de heer den Tex eene brielkaart, waarin o. a. werd gezegd, dat als hij het geld niet gal, zijn huis op de Hcerengraeht in vlammen zou gezel worden door den schrijver of zy 11 handlanger. Toen eerst deed de heer den Tex aangifte van de zaak. Behalve die heer werden ook twee geneeskundigen gehoord, die verklaarden dat de beschuldigde niet krankzinnig was te achten. Beschuldigde, die reeds vroeger wegens een ander misdrijf was veroordeeld, gaf op, dezen brief te hebben geschreven om in de gevangenis te komendaar hij het zeer armoedig had. De advocaat-generaal achtte het te laste gelegde bewe zen en eischte eene veroordeeling lot eene gevangenisstraf van drie jaren. Als verdediger trad op de heer mr. II. Godefroi. De tweede zaak gold C. J. Everts, bekend als Keesje de schoenpoetser. Deze man had reeds vroeger eene tuchthuisstraf van vijf jaren wegens eefie dergelijke misdaad ondergaan. Ditmaal had hij den predikant van Sou voor z[jne schriftelijke bedreiging uitgekozen. In den aan dezen gerigten brief schreef hij o. a., dat, als die predikant hem de gevraagde som niet gaf. zij heiden er slecht zouden afkomen en dal deze nog meer dan de schrijver te verliezen had, namelijk eer, aanzien en geld. Als de schrijver zijne woning door petrolenm of dynamiet in Je ascli had gelegd, en deswege in de ge vangenis geraakte, dan zou hij den predikant daar aan zijne medegevangenen verder aanbevelen. De heer van Sondie vroeger herhaaldelijk den schoen poetser eene kleine gift had verstrekt, was nu ongenegen hem iets te ge ven en liet. toen hy zag dal deze om antwoord kwam. een agent van politie roepen. Beschuldigde gaf op dal hij zeer arm was en gehoopt had, dat de heer van Son hem wel zou helpen, daar hy als zeer milddadig bekend stond. De doctoren Kok Ankersmit en L. P. Schmidt legden verklaring af omtrent den zielstoestand van dezen beschuldigde. Zij meenden, dat hij moest worden gerangschikt onder de personen, die in een krankzinnigenge sticht behooren te worden opgenomen. Ilij leed volgens hen aan //folie morale", die zich reeds op jeugdigen leeftijd bij Item had ontwikkeld, zon der dat het bewijs geleverd kan worden, dat er toen gebrek aan wilskracht en eemis aan zelfbcheerscliing bij hem bestond. Dc advocaat-generaal eischte ontslag van regisvervolgitigop grond van krankzinnigheid. Te Amsterdam is gisteren avond ten half elf een lievige brand uitge barsten in een oliepakhuis van den heer Hamel, op den hoek van het Amstelveld en de Kerkstraat. Dc groote voorraad olie en petroleum gaf aan de vlammen een ver schrikkelijk aanzien, zoodat men voor het ergste beducht was. Tot half een was de stryd tnsschen hel vuur en het water nog onbeslist. Ten 2 ure was men den brand echter meester. De bovenbewoners zijn gered! De belendende percelen hebben veel geleden. - Met den Duitschen schooner Anne hen, die van Riga te Nieuwediep ter reede is binnengekomenzijn aangebragt dc kapitein en 9 man van de equipage van het te Harlingen te huis behoorende barkschip Neptunus', weik schip in zinkenden en ontredderden staat ter hoogte van Doggcrsbank werd verlaten. i Uit Nijmegen meldt men aan de IV. R C.: Gisteren ging zekere Jans sen, komende van Herreveld en gaande naar Leut, onderweg eene herberg binnen. Om zijne gemaakte verlering aldaar te betalen, verzocht hij de herbergierster een haukbillet van /25 voor hem te wisselen, doch de vrouw antwoordde, dit niet te kunnen. Een rondreizend koopman, die ook in de herberg aanwezig was, bood daarop aan het bankbillet te wisselen, waarop Janssen dit den koopman overreikte. Na eenig zoeken in zyne portemonuaie en portefeuille, gaf deze daarop te kennen ook zooveel klein geld niet te hebben en gaf Janssen, zoo deze meende, zijn bankbillet te rug. die het onmiddellijk in zijne portemounaie borg. Beiden verlieten kort daarop de herberg en gingen in verschillende rigting hunnen weg. Toen Janssen te Leut kwam en zijn geld nazag, bemerkte hy tot zijn groolen schrik, dat hij van den koopman niet zijn bankbillet van 25 had terug ontvangen, maar een bon voor 25 sigaren, in den vorm van een bankbillet van /25, hetwelk de koopman, netjes digtgevouwen, met de getallen 25 en inet den bovenrand gedeeltelijk zi^tbaar, had overgegeven, zoodal Jans sen niet den minsten argwaan kou koesteren. De politie heeft onmiddellijk nasporiiigen naar den bedrieger gedaan, doch hel mogt nog niet gelukken hem in handen te krijgen. Door wijlen rnej. Geertruida YViersma, onlangs Ie Bolsward overleden, is aan de H. K. kerk (II. Franciscus) aldaar vermaakt: 1'. een huis Ie Bols ward. geschal op 4600, onder verpligting om gedurende 10 jaien, na het overlijden der schenkster, jaarlijks /250 uit ie keeren aan den tijdelijken pastoor der parochie voor kerkelijke diensten; 2°. eene som van ƒ5000, ouder verpligting. dat uit de opkomsten daarvan, te rekenen naar 4 pCt. in het jaar, gedurende 25 jaren ua het overlijdeu der schenkster, aan den tijdelijken pastoor der parochie moet worden uitgekeerd /200 als boven. Voor de betrekking van leeraar in de wis- en natuurkunde aan de middelbare meisjesschool te Middelburg is aanbevolen de heer J. van Rossum du Charel, eiv,el-ingenieur te Leiden. 'sGKAVENllAGE28 October. Tot kantoiireglcr-plaatsvervanger te Sommelsdijk zijn benoemd de hh. dr. T. Breesnec en A. D. Mijs, cand.-notaris aldaar. Aan II T. Pekel, geb te Kerken, in Prttissen, is, mits hij overigens aan de by de wel geslelde vereischlen voldoe, vergunning verleend tot geven van lager onderwijs hier te lande. De minister van financiënhoofd van het kabinet, op wiens initial de conferentie tot regeling van de visscherij in de Noordzee hier ter stej, is gehouden, heeft aan de gedelegeerden bij dit congres ten zijnen huize een luisterrijk diner aangebodenwaaraan ook werd deelgenomen door minister van buitenlandsehe zaken. Voor het geregtshof alhier stond gisteren te regt: T. v. P., huistr van J. v. d. W., oud 39 jaren, arbeidster te Middelhamis, onder de vreest seljjke beschuldiging van moedwilligen manslaggepleegd op haar kinilji van vijf weken. Volgens verklaringen van getuigen en ook van haar maj in de instructie afgelegd, legde de vrouw een groolen afkeer voor ha# kind aan den dag; zij onthield het hel noodige voedsel en had zelfs de o#. barmhartigheid het kind, dat gezond was en schreeuwde dat het een aan had, te slaan toen het 14 dagen oud was. Hare houding tegenover ha# kind was zelfs zóó, dal haar man haar verweet, dat een dier beter vt# voor zijne jongen dan zulk eene moeder voor haar kind. Dit nam echter fa tegenzin in het kind bij de vrouw niet weg. In den vroegen ochtend i» 9 Julijll., toen de vader reeds naar zijn werk gegaan was, begon hel kid weder hard te schreeuwenhetgeen waarschijnlijk de moeder mishaagde zij stond van haar bed op en na tegen haar gewoonte de voordeur v# hare woning gegrendeld Ie hebben had zij de wreedheid in haar bed hel kind te gaan liggen en in die houding te blijven totdat het arme schep, sellje niet meer schreeuwen kon en ook geen leeken van leven meer»# Zoowel aan hare buren als aan haar man zeide zij later, dat liet kind w# gestorven en eindelijk deelde zij ook mede wat de oorzaak van het ov«. Ijjden van hel kind was geweest. In de instructie werd naar den geest# lyken toestand van de vrouw onderzoek gedaan en heeren deskundige) waren van gevoelen, dat men hier te doen had met eene ruwe en onk schaafde vrouw, maar van storing liarer verstandelijke vermogens, hetg voor of na de gepleegde daad, was niets gebleken. Hoewel bescli. elke der tol haar gerigte vragen eerst beantwoordde nj te zeggen: ik weel er niets van, eindigde zij toch met eene volledige I» kentenis af te leggen. Het bleek, dat zij meer liefde bezat voor lu# arbeid op het land dan voor haar kind, dat haar thuis hield. Adv.-gen. mr. Bijleveld wees op het hoogst ernstige van deze zaak. Dei moeder, die, in tegenstelling met zoovele anderentrots mogt zijn opdevrnd harer echt, beeft zich over haar kind uitgestrekt, niet om het te beschet men, maar het te dooden door verstikking en liet ook niet af dan nadt zij haar doel had bereikt. Wat dreef de vrouw tot die gruwelijke Dat was de vraag. Zij was niet krankzinnig, zy wist wat zij deed. li heeft met koud en kalm overleg de daad volvoerd, alleen omdat hel kis haar verveelde, het was haar tot last. Resell, heeft volledig bekend en li bekentenis was z. i. genoegzaam door dc verklaringen van getuigen en fe kundigen bevestigd. Mitsdien was hij van oordcel. dat de schuld voldoen! was gestaafd en requireerde hij de veroordceling van de vrouw tot 15 :an tuchthuisstraf. Als verdediger voerde de advocaat mr. Slruben het woord. Schijnt» bleef er voor hem niets over dan een beroep te doen op de clementie het hof, maar hij was toch van mecning, dat niet voldoende gelet wast den toestand der vrouw tijdens het plegen van de misdaad. Naar zijn deel moet zij het feit in eene vlaag van koorts hebben bedreven, waar» zy zeer goed lydende kon geweest zijn. Overigens was pleiter van me ning, dat, daar aan hel lykje geene uiterlijke beleediging was waar nemende bekentenis zijner cliënte omtrent het toegebragt geweld np ri zelf stond en derhalve het wettig bewijs niet geheel was geleverd. Zijt conclusie sirekte op dien grond lot vrijspraak. De uitspraak is bepaalds aanst. Donderdag. Gisteren avond is het nieuwe leesjaar der vcreeniging voor de krijs wetenschap geopend door den voorzitter van dit genootschap, den gentri Knoop, die de beste wenschen koesterde omtrent de vruchtbaarheid en bd nut van het vereenigingsjaar voor de militaire wetenschap. De vereenijii telt thans omstreeks 950 leden. In deze eerste bijeenkomst hield II Dyserinck eene voordragt over de stellingden Helder uit een maritia oogpunt. BUITENLAN DSCHE BER1GTEN. HELGIE. Sarah Bernhardt met haar gezelschap heeft in België 7 voorstelling: gegeven. De ontvangst heeft 73,176 frs. bedragen. - Dezer dagen was een werkman bezig met steenen in stukken te hik ken op den spoorweg van Verviers naar Dolhain, toen een trein aankwaï Hij wilde uit den weg gaan, doch struikelde en viel. De wisselwachlJ Closet snelde te zijner hulp, doch het was Ie laat. De werkman» de wisselwachter werden beiden door den trein getroffen en onmiddelliji gedood. BNKELANI». LONDEN. 27 October. Over een voorstel, om aan de hh. l'arnell en Dillon het eereburgtt schap van Dublin aan te bieden, hebben in den gemeenteraad aldaar stemmen gestaakt. De slem van den burgemeester, die er tegen was, did het voorstel verwerpen. Behalve de vrouwen worden de kinderen in Ierland mede Ie hulp roepen om de agitatie levendig te houden. In de Temperance Hall Dublin is eene meeting gehouden door kinderen beneden de 12 jaar, daar, onder voorwendsel van op chocolade en krentenbrood getracteerd zullen worden, heengetroond waren om eene onder-afdeeling van de Leaf» te vormen, met den naam van //Children's Land-league". De vergader»! werd geleid door leden van de //Dames Land-league", die een cplogl van linde oer ie a 5850 0 s »a 4- 1 pocm het I fehi Wijk Tim Ijjke te i pier Di «ene ten. talei bedr tor OOgl gem opb lied best bot brei dez jan loo hm Fr; blf lie An dei ea te

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2