DSCHfi URAN ;ch, 18» I. VRIJDAG 28 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. L Bij de op eergisteren van wege bestuurders der vereeniging «Uit Liefde" 1 aanbesteding van de te leveren levensmiddelen voor het aanst. lizoen, zijn de laagste inschrijvingen geweest als volgt: gort li»0 per liter, jst OC60 de 5 heclogr.brood 0965 idem. S van n het eiden, Onder. se. •ens- e, bi bij dt H°. 253, P d« mot ie da- ureai ok dt taan, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. |jitmderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BI» >ER, FA' SRG, lol. LEIDEN, 26 October. Wij vernemen van goeder hand, dat mej. Adèle Asmann, de ook hier ter Itde zoo gunstig bekende alt-zangeres, alhier zal optreden op eene Dingsdag .November aanst. door de Leidsche Zangvereeniging Caecilia in degehoor- ai te geven uitvoering. - De hofmechanicus David T. Bamberg heeft na eene 20-jarige kunste- ursloopbaan het plan opgevat weder een bezoek te brengen aan Leiden omstreken, ten einde eenige voorstellingen Ie geven. Deeds meermalen (eft lijj hier proeven gegeven van zijn talent en zich daarbij een waardig ivolger getoond van zijnen vader en grootvader. Beiden, vooral de laatste, ogleri zich steeds op de sympathie van Leidens ingezetenen beroemen, jjn kleinzoondie niet in gebreke is gebleven steeds gelijken tred te hou- m met de vorderingen der kunst, zal zeker ook nu weder de eer, aan tn familienaam verbonden, trachten te handhaven. - Door de politie is tegen G. v. E. proces-verbaal opgemaakt ter zake au diefstal van geld, ten nadeele van haren patroon R.in de Maarsman- leez alhier. Slechts drie maanden aldaar in dienst zijnde, had zij, behalve «iliclc goederen, een bedrag van p. m. 35 ontvreemd, en wel uit de ecrelaire, door openschuiving eener lade. - Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Indiedoor middel van hel stoomschip Gelderlandwaarvan het jhrtrek uit Rotterdam op 29 October aanst. is bepaald. Behalve naar Ba- OEsjlüa wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar "jïadang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek tan het stoomschip uiterlijk 's morgens vóór 10 uur te Botterdam aange komen te zijn. -Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp tol verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1881 met f 16000, om te kunnen voldoen aan de verpligting, die op den staat (dep. van oorlog) rust, om de ideelteu van den Zuider-Lekdijk, onder zijn beheer, en de in dien dijk Jelegen militaire inundatie-sluis aan het Spoel in den toestand te brengen, die voor het geheel van dien dijk, als waterkeerend noodig geoordeeld, en door het bestuur van den dijk lot stand gebragt wordt. - Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. I. Th. 11. Hermans en W. Meyboom, beiden cand.-arts. Het getuigschrift voor hel eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den heer 1. L. J. de Gloppcr, med. doctorandus. - Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 's Ilage 2 candidaten Ifïxamincerddie- beiden werden toegelaten, nl. de hh C. Bacil, uit Rot- damen W. Snijdoodt, uit Delft. Voor de acte als onderwijzeres deden 10 candidaten examen, allen met gunstig gevolg. Het zijn mej. S. J. C. Bos- seher, A. P. Schlahmilch en C. A. M. E. Speet, uit 's llage; M. D. Erdt- sieckA. P. Kalhorn en A. J. H. Zetteler, uit Rotterdam; J. E. Indewey w J C. Sanders, uit Schiedam; 11. den Haan, uit Ouderkerk aan den en G. Monteban, uil Gouda. De najaarsexamens zijn hiermede geëindigd. Er bestond eenige ongerustheid omtrent de Willem Barents. In hel fed. deelde de kapitein ter zee Janssen, vice-president van het Noordpool- comité, mede, dat de uitzending van een stoomschip der marine gevraagd was, ooidal het mogelijk zou kunnen zijn, dat averij aan hel tuig de reis van de Willem Barents vertraagde. De ongerustheid is thans weggenomen, Jaar het vaartuig heden middag behouden is binnengekomen, liet heeft op Je terugreis zware stormen doorstaan. - Aan boord van het stoomschip Bengal, van Soerabaija naar Rotter- Jam, 23 September te Point de Galle aangekomen, waren op de reis 9 man aan de cholera overleden, namelijk de eerste machinist, een donkeyman, J'ie stokers en drie matrozen. De kapitein was ook ziek en is in het hos pitaal gebragt. De boot is 1 October vertrokken onder bevel van den 1" ifficier, die een kapiteins-certificaat heeft. - Bij den gemeenteraad van Gouda is ingekomen een adres van den heer 1. Mullerarchitect te 'sGravenhage en technisch directeur der IJssel-stoom- boot-maatschappijmet verzoek, om concessie voor den aanleg en de exploi tatie eener stoomtramlrjn van Gouda over Waddinxveen, Reeuwijk, Boskoop, Hazerswoude, Benthuizen, Zegwaard, Zoetermeer, den Leidschendam en Voorburg naar 's Gravcnhage, met een zijtak Leidschendam, Slompwijk, Zoeterwoude, Leiden. Aan afwisseling, meldt het Bil.ontbrak het Dingsdag avond den oud-strijders, dragers van het Metalen Kruis, niet. Terwijl immers aan het Stations-eiland vuurwerk ter hunner eer werd ontstoken, waren in het Pa leis voor Volksvlijt, onder het gehoor der kapel van de stedelijke schutterij, die een keur van nationale liederen uitvoerde, een 120-tal hunner bijeen. Daar was ook vrouw llhee, de marketénster van de 12dt afdeeling, alsmede o. a. de luit.-generaal Mac Leodaan wien zij door kapt. Frackers werd voorgesteld. Anderen, ongeveer 130 in getal, streken na afloop van het vuurwerk in het Café-Krasnapolsky neder. De gastvrije eigenaar onthaalde hen op een der bovenzalen op champagne en menige dronk werd daar aan hen en de liefde voor het vaderland gewijd. Woensdag stonden omstreeks één uur een honderdtal verpleegden van verschillende gestichten in het lokaal «Koningskroon" opgesteld. Op mili taire wijze, twee trommelslagers, zamen niet ver van de 160, voorop, en de Amsterdamsche vlag, geflankeerd door nvee oranje- en twee nationale vlaggen, mede aan de spits omhoog, rukten de oud-strijders met tante Kris, onder aanvoering van kapt. Frackers en begeleiding van Sounemanu's ka pel, naar hel Panorama op. Van daar ging men in dezellde militaire orde naar «Artis", waar door het bestuur den oud-strijders eenige versnapering werd aangebodenterwijl Sonnemann's kapel de opgewekte stemming leven dig hield. By het eerste optreden van Sarali Bernhardt te Amsterdam bedroeg de ontvangst ƒ5450. Nabij Hoorn is opgevischl het lijk van zekeren 0., knecht aan de boterfabriek aldaar. Hel gelaat was verminkt door sneden in verschillende riglingen aangebragt, en de vcrslagene hield een geopend mes in de hand. Men weet nog nietof hier aan eene misdaad dan wel aan zelfmoord te denken valt. De overledene laat eene weduwe met 4 kinderen na. Uit Wieringen meldt men, dat de jongste storm de mosselbankcn in de Zuiderzee geheel heeft weggeslagen. Vroeger werden grootc partijen mosselen naar het binnenland en ongeveer 5000 balen per weck naar En geland verzonden. Thans bedraagt die verzending niet meer dan 300 halen en de qualiteit laat veel te wenschen over. Te Utrecht is op de trappen van de r. k. kerk in de St. Annastraat een pakje gevonden, bevallende het lijkje van een pasgeboren kind, in vergevorderden staat van ontbinding verkecrendc. Te Zutphen is in 77-jarigen ouderdom overleden de heer dr. J. 11. Kroonoud-inspecteur van hel lager onderwijs in Gelderland. Eergisteren avond geraakte van een groot houtvlot, dat den Usscl afdreef, bij Doesborgheen der mannen te water en verdween onmiddellijk in de diepte. Alle moeite om hem te redden was vergeelsch. Eergisteren avond is de Venlosche boot P. J. Berger, van Rotterdam naar Venlo, op de hoogte van de spoorbrug bij Baanhoek in aanvaring ge komen met de schroefboot De Jonge Arie, met het gevolg, dat eerstge noemde aan bakboordzijde, bij den voorsteven, een groot gat bekwam. De passagiers zijn terstond van boord gehaald, en de boot is opgesleept en een eind verder op eene geschikte plaats omhoog gezel, ten einde ziirkcn te voorkomen. Te Oud-Vroenhovennabij Maastricht, is een achtjarig kind, dat zich, alleen gekleed in een hemd, Ie digi bij het vuur had gewaagd, door het vlam vatten van dit kleedingstuk verbrand. Bij het afdeclingsonderzoek van hoofdstuk 111 (buitenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1882 verklaarden verscheidene leden, dat dit hoofd stuk op hen den indruk had gemaakt van niet met de vereischte naauwge- zetheid door den minister te zijn nagegaan en betreurden zijdat de mem. van toelichting op meer dan éénc plaats nog de sporen draagt van den vorigen titularis afkomstig Ie zijn. Bevreemding werd in eene afdeeling geopenbaarddat de afgetreden mi nister tot zulk een gewigtigen maatregel als lm kón. besluit van 28 Aug. 1881, de regeling van de nieuwe diplomatieke rangen enz., had meenen te moeten overgaan en niet aan zijn opvolger had overgelaten. Men stelde er dan ook prijs op te weten of de tegenwoordige minister de bepalingen van dit besluit goedkeurde. De nieuwe regeling zelve had geen onverdeelde iji- stemming gevonden,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1