den luit.-generaal Mac Leod, werden de ond-strijders mede toegesproken. Moge, zeide hij o. a.dat eereleeken nog lang uw borst versieren, moge het ii gegeven zijn nog dikwijls de vereeniging het Metalen Kruis bij le wonen, dat wensch ik u, uit naam des konings, toe. God schenke u daartoe nog menig jaar van krachtige gezondheid en jeugdige opgewektheid, en mogen immer de woorden van het Metalen Kruis «Trouw aan Koning en Vaderland" de leuze zjjn van het Nederlandsche volk. Onder daverende toejuiching werd vervolgens besloten een telegram aan Z. M. den koning te zenden, waarvan bij vernieuwing van hunne trouw en toewijding aan vaderland en koning de verzekering werd gegeven. Des namiddags werd in opgewekte stemming de feestmaaltijd gehouden, en des avonds waren de oud-strijders weder bijeen in het Grand théólre in de Amstelstraat. alwaar voor de feestvierenden een gelegenheidsstukje van de hh. Justus van Maurik en F. A. Buis, getiteld «Gewigtige dagen", werd opgevoerd. Twee marketentsters woonden het feest bij. De eene, eene 86-jarige vrouw uit Utrecht, vertrok na afloop van het diner, wegens vermoeidheid, huiswaarts. Hier volgt eene opgave der gemeenten, waar sectien van de vereeniging zijn gevestigd, die algevaardigden hebben gezonden, met het getal oud- strijders, dat van elk hunner tegenwoordig is: Breda 10, Gouda 2, Vlissingen 9. Haarlem 20, Middelburg 2e sectie 1, Nijmegen 1, Amsterdam 3' sectie 14, Helder 16, Hoorn 5, Delft 2' sectie 8, Leiden 30, Dordrecht 2' sectie 21, Middelburg le sectie 5. Zaanlandsche gemeenten 6, Botterdam 2e sectie 32, Brielle 20, Tilburg 7. Amersfoort 23, Alkmaar 2e sectie 11, 1' sectie 7, Rotterdam 1' sectie 23, Sneck 10, 's Hertogenbosch 25, Utrecht 22, Woerden 2, 'sGravenhage 2' sectie 14, Orerflakkee en Goeree 2, Vlaar- dingen 6, Citadelvereeniging 23, Amsterdam 1« sectie 81, 2' sectie 7, Eind hoven 1, 's llage 1'' sectie 26, Gorinchem 1, Amsterdam 4e sectie 24. Te Amsterdam waren gisteren bij de opening van het plaatsbureau van den stadsschouwburg geen parterreplaatsen voor de voorstelling van ;Sarah Bernhardt meer te verkrjjgen, en werden door de opkoopers deze toch reeds zeer dure 5-guldens-plaatsen tegen ƒ15 verkocht. Te Njjmegen is eene 19-jarige dienstbode, herkomstig uit Eist, woon* achtig bij den heer B.gevat, die zich op zeer listige wijze van een paar prachtige juweelen oorknoppen van groote waarde had meester ge maakt. Terwijl iemand haar meester dezer dagen een bezoek bragt en zijn handkoffertje in een zijkamertje alleen had geplaatst, maakte zij van die gelegenheid gebruik om hel te doorsnuffelen en de oorknoppen te ont vreemden: zij had het koffertje weder behoorlijk gesloten, zoodat de eigenaar bij het verlaten der woning geen argwaan koesierde, en eerst den volgen den dag de voorwerpen miste. Woensdag II. is in het Krabbersgat, op de Zuiderzee, gezonken een Volendammer botter, bevaren door 11. Schilder, die voor het eerst als schipper naar de Noordzee ging visschen. Tot de verdere bemanning be hoorden Jb. C. Molenaar, J. Sies en Dirk Gles. Verder bevonden zich als passagiers, om op een anderen botter als knechts over te gaan, nog aan boord G. J. Snoek en E. Kok. De drie laatstgenoemden zijn door ejtn visscher, die zijne netten zoude inhalen, gered. Van de andere drie heeft men niets vernomen. Te Reekin Noordbrabantzijn 12 boerenwoningen afgebrand. In eene der woningen zijn 12 runderen, 8 varkens en 2 paarden omgekomen, terwijl een kind van 10 jaar, dat nog een schaap uit den stal wilde halen, door een zwaren balk werd getroffenhevige wonden bekwam en een half uur daarna overleed. Te Made is in hechtenis genomen zekere de B., op vermoeden, dat hij zijne vrouw door vergil! hel leven heeft willen benemen. De man heeft zijne misdaad reeds bekend. Verregaand misbruik van sterken drank en daaruit ontstane huisselijke oneenigheid is de vermoedelijke oorzaak van dit geval. •sGRAVENHAGE, 25 October. Z. M. de koning heeft benoemd tol ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau den heer Delofortrie. notaris te Brussel. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschriftMngesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan: 11. Pielers, le Emmen; N. Ooms, te Amsterdam; Abdulla, matroos bij het Atjeh-praauwenveer; J. Kaljée, te Zwijndrecht; C. llansson, J. Larsson en A. Dahlgvist. in Zweden; J. A. Slcsker, te Am- l sterdam; A. S. Slesker, te Amsterdam, en M. Ilodie, te Breda, wegens het redden van meuschenlevens. De heer J. C. Albrecht is benoemd tot burgemeester der gemeenten Buiksloot en Nieuwendam, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeenten Hoogwoud en Opmeer. Tol secretaris bij den raad van toezigt op het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren is benoemd de heer A. H. J. G. Telders, thans commies aan het kabinet des konings. Tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke acten te Rotterdam is benoemd A. W. van Boven, thans inspecteur der registratie van de 1' kl. iu de divisie van inspectie Breda Door Z. M. is op verzoek insetrokken de gedane benoeming van jhr. C. W. Stern, ontvanger der direcie belastingen le Epe, tot ontvanger dier middelen te Loenen en genoemde ontvanger bevestigd in zijne tegen woordige betrekking te Epe; en jhr. G. B. de Sigers ther Borch, ontvanger der directe belastigen te Hillegersberg, benoemd lol ontvanger derzelfde mid delen te Loenen c. a. Aan J. Idema Greidantts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der invoerregten en van den accijns op de suiker te Amster dam, onder dankbetuiging voor de diensten gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewezen. -- De kolonel R. A. W. Sluiter, kommandanl van liet 2' reg. vesting artillerie, en de kapitein R. van Dam, van hel le reg. vesting-artillerie, j| op pensioen gesteld, de eerste op zijne aanvrage. Ook is op zijne aanvrat, op pensioen gesteld de majoor Y. Riethagen. van het 6e reg. infanten, onder toekenning van den rang van luit.-kolonel. De benoemde luit.-kolonels van het corps mariniers A. 11. W. deGelj, en W. L. G. J. F. Cramer von Batimgarlen worden respectivelijk belasi u( het bevel over het 3e en 2' bataillon mariniers, in garnizoen te Rotter^ en Willemsoord. Aanstaanden Dingsdag, den l,,eB November, vergaderen de proving staten van Zuidholland. Tot hunne werkzaamheden zal behooren verkiezing lot lid van de eerste kamer der staten-generaalin de plaj van den heer mr. A. J. Dnymaer van Twist, die zijn ontslag heelt nomen. Onder anderen zullen behandeld worden voorstellen van gc^ staten lot hel verleenen van een subsidie uil de provinciale fondsen lent, hoeve eener vergrooting en verbetering der haven te Ouddorp; en om i( wege de provincie de ondiepten te doen opruimen, die zich bevinden, den Leidschen Vliet tusschen de Sluis te Leidsehendam en de Neksli, Gedep. staten stellen voor, voor het uitdiepen van den Leidschen Vliet lussclj de Neksluis te Leiden en de sluis te den Leidsehendam aan le wijzen t» som van /2800, waarvan door Rijnland ƒ700 zal worden bijgedragen. BU1TENLAN DSCI1E 15ER I GTEN. KSiCKLA x li. LONDEN. 24 October. De bureaux van de Land-League te Dublin zijn opgeheven, die van, Land-League der vrouwen, aan wier hoofd de dochter van den heer l'arij slaat, zijn nog open. Deze vereeniging heeft eene proclamatie uitgevaardis waarin zij een beroep doet op den finauciClen steun der lersche natie,; gezegd wordt, dat «de Ladies Land-League besloten heelt, alles le doeng zij kan om de Ieren te steunen in den groolen strijd, waarvan de uilkot moet zijn de wedergeboorte van Ierland". Er wordt voorts in medtgedui dat er twaalf nieuwe afdeelingen van dezen vrouwenbond zijn opgerigt, vijftien kinder-afdeelingen. FRANKRIJK. De door de radicalen in het Cirque Fernando gehouden bijcenkoi ter bespreking van de zaken van Tunis, is vrij ordelijk afgeloopen. Ei groote menigte was toegestroomd. Op de tribunes namen plaats: Te1 Révillon, nieuw kamerlid, als voorzitter; Delattre. Duportal, Barot kamerleden; Songeon, llovelacqne, YvesGuyot, Darlot en Maillard.M van den gemeenteraad, en de Billing, voorheen Fransch consul te Tit De volgende resolution werden aangenomen: 1°. De kamer wordt uitga digd een onderzoek in te stellen naar den oorlog in Tunis en, zoo iioofc maatregelen te nemen om verder bloedvergieten le voorkomen; 2'. InI bijzonder te onderzoeken of de grondwet bij dezen oorlog geschonden Zoo de ministers schuldig zijn, moet de kamer hen in staat van bcsctol ging stellen. Er heeft ook eene socialistische vergadering van werklieden in Salie Graflard plaats gebad. Daar is eene resolutie aangenomenwat verklaard wordt, dat de werklieden-partjj volslagen bteekt met de «h geoisie", die zich schuldig heeft gemaakt aan den oorlog in Tunis cns de volksgeregtigheid strafwaardig is. Den heer Gambetta wordt te Havre een feestmaal aangeboden. 1 j Havre zal hij zich naar Bolbec, Quillebeul en Ponl-Audemer begeven.i de nieuwe dijkwerken voor de Seine in oogenschouw te nemen. Een heer, die met zijne vrouw in de rue Boissy d'Anglas op een o nibus wachtte, werd door den electrischen tramwagen van de ChampsI sées verrast, viel er onder en werd doormidden gesneden. Te Sl. llilaire-des Landes vond onlangs bjj de schietoefeningen i artillerie een vreesseljjk ongeluk plaats. Een jong soldaat, Lemarié; naamd, was belast met het halen van een projectiel uit den nabij lijil caisson, dadelijk nadat het schol gevallen zou zijn. Letnarié scliijntl hoofd kwijt geraakt te zijn en ging vóór, in plaats van achter langsk vuurmond op het oogenblik dat deze afging. Hij viel dood ter aardt; regterarm was hem van het Ijjf gescheurd. In een aanval van de negers op de Fransche zendelingen-Kolonit Afrika is een der zendelingen, zekere heer Deniaud, van Names, gei geworden. BIITICIILAN». De Leipz. Zeit. verklaart zich tegen de eventuele invoering vant tabaksmonopolie in liet Duitsche rijk. De openbare mecning hier te In dwingt alle partijen, zegt zjj, te weigeren, de verantwoordelijkheid tw invoering van het tabaksmonopolie op zich te nemen en wij gelooven «1 dat de regering in staat zal zijn, op die openbare meening geen acht slaan. In den tegenwoordigen toestand van handel en nijverheid gaatt niet aan, 20.000 a 30,000 menschen in Saksen van hun uitsluitend oh» naamste middel van bestaan te berooven, zonder hun daarvoor behoorln vergoeding te kunnen schenken; want de tabaksfabricage is in Saksen' op enkele plaatsen geconcentreerd, waar de regie dan fabrieken zouktf vestigen, maar over hel geheele land verdeeld, meest als eene onmisb* bijverdienste, vooral onder den mijnwerkersstand. Een rijk Italiaan, de markgraaf Pareto, dezer dagen te Neuilly leden, heeft 200,000 frs. gelegateerd aan de stad Eislcben, ter ent' Luther, die aldaar geboren is. OOIT-I ND I E. BATAVIA, 16 September. De Jar. C. meldt: Blijkens een van den resident van Samarang' vangen telegram hebben zich gedurende de twee laatste dagen in de Srtmarang verscheidene cholera-gevallen met doodelijken afloop, zoowel®1'

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2