Overigens veroorzaakte de wind aan de gebouwen geen schade van belang. Matr geheel anders was hel in den tuin zeiven. hetwelk te meer te betreu ren is, daar die schade niet te herstellen is, immers niet in de eerste jaren. Zoo werd een kolossale pluim- of manna-esch (Fraxinus Ornus) ontworteld; hetzelfde lot trof een buitengewoon groole Liquidambar slyracitlua. Een zeer groote, prachtige iep, de eigenlijke standaardboom van den gewonen iep in den horlus, verloor een paar zware takken en werd misvormd; een der schoonste boomen in den tuin. om zijn karakteristieken stam en takken. Robinia tortusoa, is zeer gehavend. De groole, zeer oude tulpeboom, vlak bij hel hek, die reeds meer takken door storm verloor, moest er nu weer eenige missen en wordt zoo gaandeweg uitgekleed; terwijl een krachtig exemplaar van de variëteit integrifolia mede voor verscheidene jaren bedor ven is. Ter weerszijden van het doorgangshek, aan de zijde van de Sterre- wacht, stonden twee uiterst fraaije iepen; ze waren afkomstig van een paar veêren, die ik daar plantte en hadden reeds dikke stammen en breede dig te kroonen. Een er van is, ter diepte van niet meer dan een paar decimeter in den grondtotaal van al de wortels afgebroken. Het gat is met wat aarde te vullen. Uiertoe moet een ontzettende rukvlaag noodig geweest zijn, want zóó zuiver zag ik nog nooit een stam van onderen af breken. Als specimen voor een appelboom had ik van de vroegere vrucht- boomen behouden een grooten Grafensteiner, met een magtige kroon. De bloei van dien boom bragt in het voorjaar menigeen in verrukking... Hij zal niet meer bloeijenhij ligt vlak tegen den grond! Dit zijn de voornaamste boomen, kleinere zijn gemakkelijker te vervan gen. Was de storm weinige dagen te voren losgebroken, dan ware de g«- heelc, zeer fraaije verzameling Araucaria's en Dammara's verloren geweest, want een zware lak van den iep bedekt thans de plek waar zij stonden. Gelukkig waren die, evenals alle groote knudekasplanten, reeds binnen. Een week vroeger, en de schade zou oneindig veel grooter zijn geweest. Een schrale troost, maar toch is het een troost! Volgens het End. hebben de onderhandelingen tusschen ons land en Frankrijk over het handelstractaat een gunstigeu loop genomen, zoodat zij waarschijnlijk spoedig zullen geëindigd zijn. Ter uitvoering van art. 23 der drankwetzijn de rijksgestichten Om- raerschans en Veenhuizen aangewezen als rijks-werkinrigting, waarin her haaldelijk wegens dronkenschap veroordeelden kunnen worden geplaatst. Het stoomschip Coorwaarts is op 21 October te Batavia aangekomen. De Madura vertiok 22 October van Batavia naar Nederland via Chagos- eilandenom daar naar de schipbreukelingen van de Koning der (Veder- landen te zoeken. De inspecteur-generaal over het loodswezen heeft een beroep gedaan op de algentecne liefdadigheid, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bemanning van den Goereeschen loodskotter, die in den storm van 14 op 15 dezer is vergaan, en levens van de betrekkingen der beide loodsen, die bij de aanvat ing nabjj Dungeness zijn omgekomen. Naar mi n aan het D. v. Gr. inededeeldis onlangs in de Oude Kerk te Delft eene verzakking ontdekt van de graftombe van admiraal Pieter Pieterszoon Hein. Na bekomen vergunning werden daartegen de noodige maatregelen genomen. De mahoniehouten kist, waarin het Ijjk van den zeeheld besloten was (omgeven door eene looden kist), bleek geheel ver molmd. Het gebeente van den admiraal zal nu in eene nieuwe mahoniehouten kist worden gelegd cu door het aanbrengen van paalwerk de ondergrond bevestigd, zoodal l.et sierlijk monument voor het dreigend gevaar tijdig is behoed. Te Ammerstol is eene behoeftige weduwe met vier kinderen door een treurig ongeluk gelrollen. Haar oudste en eenige zoon, een oppassend jongmensch en de kostwinner voor hel geheele gezin, met zijnen makker de rivier opvarende om hun beroep van zalm- en prikkenvisscher uit.te oefenen, lieten hun vaartuig door de Wageningsche schroefboot opslepen. Ter hoogte van dt-n Rooden Leeuw dreef het vaartuig, waarschijnlijk door eene verkeerde wending van hel roer, uit den koers, met het gevolg, dat het in een oogenblik vol liep en zonk. Een der visschers werd nog gered door de bemanning der boot, maar de tweede verdronk. Te Amsterdam heeft de commissie, die zich aldaar gevormd heeft om een aantal Metalen Kruisridders, die iu liefdadige gestichten verpleegd wor den. in staat te stellen Maandag en Dingsdag mede feest te vieren, insge lijks baar programma bekend gemaakt. Door hare zorgen wordeu de feest vierenden Maandag ten 1 ure ontvangen, ten 2 ure onthaald opeen concert van Coeiieu, ten 4 ure op eene feestrede eu ten 4% ure op een feestmaaltijd met muziek van Sonneman, een en ander in de "Koningskroon". De ge- noo ligdeii bezoeken verder, evenals de andere leeslvierendeii, den schouw burg eu genieten Dingsdag evenzeer van het vuurwerk, dat op het empla cement van het centraal station van gemeentewege zal wordeu afgestoken. Ook brengen zjj Woensdag een bezoek aan Artis. Te Amsterdam verloor Donderdag avond een heer een rolletje bank papier, ter waarde van 800. Eene schoonmaakster, Kaatje Mandersveld, vond het geld en bragt hét naar het politiebureau, dat reeds van liét verlies door den eigenaar was verwittigd. De vrouw ontving eine goede belooning. De schade, meldt het Uil., door den j'mssten storm toegebragt aan de zeeweringen op de Noordwestkust van Noordhollaudis na het atloopen van het water liiet onbelangrijk bevonden. De zee heelt de blokken der sleenen glooijingen overal door elkander geworpen en met eene menigte kciblokken van honderden ponden gespeeld tol ze boven op den djjk kwamen te liggen. Hierdoor zijn verscheiden gaten eu verzakkingen iu de zeewerin gen ontstaan. Nabij Kaaphoofd, waar het water gedurende den storm over den zamidjjk buisde, was een gat in dien dijk ontstaan, dat nu reeds weder is gedigt. Blijkbaar hadden de golven van de Noordzee haar alouden weg naar de Zuiderzee, welke zij in 1665 voor de laatste maal hebben af gelegd, nog niet vergelen. Verder zuidelijk de kust volgende, ziet men, dat de duinen overal geleden hebben; op een aantal plaatsen zijn zij gedeeltelijk weggeslagen, zoodat de westelijke glooijingen op die punten door bijna te lood slaande wanden vervangen zijn. Aan dit strand had in den nacht van den storm een looneel plaats, dat na al de stormberiglcn nog wel met een enkel woord mag vermeld worden. De Noordsche schoener Ydun werd, na langen tijd tegen den wind te hebben geworsteld, op de kust geworpen. De jeugdige echtgenoot van den gezag voerder Helicboë, die zich aan boord bevond, was onder de angsten voor het noodwcêr ontijdig bevallen en moest na de stranding van bet schip gered worden. Men vond hiertoe geen ander middel, dan de iu een deken gewikkelde en geblinddoekte vrouw aan een lijn te bevestigen, welke aan bootd was gebragt, en haar op die wijze door het water naar het strand te slepen. Zij werd verder door de duinen naar de woning van liet kust licht Falga gebragt, waar zij met geiinge hoop op herstel thans liefderijk wordt verzorgd. Aan de universiteit te Utrecht is door mej. A. Ph. C. van Tussenbroek het propaedeutisch examen iu de medrcijnen tnet goed gevolg afgelegd. Uit Joure meldt men, dat de commissie, die zich belast heeft om onderzoek in te stellen naar de gevolgen van den brand in den nacht q, 14/15 October jl.en, naar noodig, de schade te vergoeden, bij de ia»,,, tenen zooveel ondersteuning heelt gevonden, dat zij reeds kon mededeelt! dat met de gecollecteerde gelden meer dan voldoende in den ucod kan w» den voorzien. Onder Heerenveen heeft een stoute diefstal plaats gehad ten huize q, den landbouwer D. de Haan. De dader heeft zich door iuklimming |0i' gang verschaft tot de naast de slaapkamer gelegen kamer, en na een,) daar staand gesloten kabinet opengebroken te hebben, daaruit ongci» ƒ400. benevens een gouden horologie met ketting, ontvreemd. De dader nog onbekend. Uit Breda meldt men aan de IV. R. C.: Dezer dagen stierf alhier et» behoeftige weduwe wonende in een der beruchte buurten. Van de ei» nares van een buis van verdachte zeden had zij, tijdens haar leven, weldaden genoten en ook op haar ziekbed werd zjj door deze niet ver» ten. Een paar dagen vóór haren dood werd aan den zoon der stenen» in den Haag woonachtig, geschreven, dal het einde zijner moeder»,, nabij was. De jonkman spoedde zich dan ook huiswaarts en bevond, ||j„ aangekomen, dat men hem waarheid had berigt. Hij trachtte zijne droil beid te vergeten, door een stevigen borrel te gaan drinken, en niet zood» was zijne moeder overledenof hij haastte zich haar iuhoedellje te gp|, te maken, dat slechts een magere drie gulden ophragt. Van dat geld hij zich weder bedrinken en toen alles op was keerde hij naar zjjue won plaats terug, de zorgen voor de begrafenis aan de goê gemeente overlatend, Eenige buren gingen nu met eene lijst rond. ten einde aan de vrouw et» begrafenis te kunnen verschaffenen er werd althans zooveel bjjeeugebraji dat het stoffelijk overschot onder aarde kon worden gebragt. Te Lobbcrich, op korten afstand van Venlo gelegen, is de voermii, zoon Wilhelm Janssen, 21 jaren oud, door twee personen onverhoeds at gevallen en zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen overleed, i daders, gegoede landbouwers, zijn in handen der justitie. De justitie te Maastricht heeft zich dezer dagen naar Beek beget» ten einde onderzoek te doen naar een aldaar plaats gehad hebbend sterft val, dat in verband wordt gebragt met het onbevoegd uitoefenen deri> neeskunst door een zekeren A. uit Schimmert. 'sGRAVENHAGE24 October. Z. M. heeft Hoogstdeszelfs adjudant-generaal den luitenant-generaal ü.l Verspyck, met alle zjjne wettige zoo mannelijke als vrouweljjke afstaan» gen, in den Nederlandschen adel verheven. Aan den heer J. G. L. J. van Romondt, gezaghebber van het eil» Bonaire, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. J gezaghebber van het eiland Bonaire is benoemd de heer J. II. W. Grata horst, thans gezaghebber van hel eiland Saba. De luit. ter zee 2e kl. 11. Flaes, dienende aan boord van het frt* Evertsen, wordt onder intrekking zijner overplaatsing aan boord vaul wachtschip te Willemsoord, op uon-aciiviteit gesteld. De ritmeester der cavalerie jhr. L. C. Quarles van Ufïbrd is in aciii teit hersteld en wederom ingedeeld bjj het 3d* reg. huzaren alhier. De schipper v. d. V. uit. Delft, die in 1878 geld heeft opgenomen eene pakschuit, die niet hem maar zijn vader toebehoorde, is door den; bank alhier schuldig verklaard aan opligterij en te dier zake veroordeeld) eene celstraf van 183 dsgen en 25 boete. Zaturdag nacht omstreeks 2 ure verkondigde de groote klok het a staan van brand. Deze bleek te zjjn uitgebarsten in eene schuur opt Moerweg, een zijpad langs den Loosduinschen weg. Hel vuur rigliel langrijke schade aan in het met broeiramen gevulde gebouwtje, maar ttt spoedig door de brandweer gebluscht. Het vermoedendat deze brand moedwil gesticht zoude zijnwerd weldra bewaarheid, liet perceel woi bewoond door eene vrouw, die tevens de zaak drjjft en denzelfdeu avt den knecht uit hare dienst had ontslagen. Deze wegzending had reeds den vooravond een twist ten gevolge gehad tusschen meesteres en bedient waarbij de knecht aan de vrouw met een pook eene vrij zware wonde i het hoofd had toegebragt. Later in hel nachtelijk uur schijnt hij te s teruggekomen en den inboedel in vlam (e hebben gezel. De oiiverli onder verdenking van brandstichting in arrest genomen, heeft zijne misdt reeds bekend eu verklaard haar met lucilers te hebben volvoerd. De brat schade wordt op ƒ2000 geschat. Te Scheveningen is bjj den rceder de Jager een brief ontvangen Kopenhagen, van schipper A. de Graaf, gevoerd hebbende de haringseta Noordster, waarin hij mededeelt, dat zijn bodem ten gevolge van I storm was lekgesprongen en dat hij roer enz. had verloren en meer m bekomen. Na den stoi m was hg benedentoen de wacht eene sloomkt zag, aan welke zij de noodvlag toonde. Naderbij gekomen, verzochtI den gezagvoerder der boot zjjn schip te slepen, welk verzoek niet vi ingewilligd; de gezagvoerder wilde wel de equipage overnemen, en It besloot toen over te gaan. Zjj kwam gelukkig aau boord der boot eo; de Noordster aan de golven prjjs. BU1TENLAN DSCI1 E BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN. 23 October. De regering heeft beslag gelegd op een lorenschip, dat in de T) voor anker lag, daar zij gelooft, dat het bestemd is voor de regering' Ghili. De lord-mayor van Londen heeft eene inschrijving geopend ten li der ongelukkigen door den jongsten noodloliigen storm op de oostkust' Schotland. Eeu en dertig Schetsche visschersschuiten, ter waarde' 10000 t, werden door dien storm vernield; en dit ging gepaard mei' verlies van 167 manschappen. Te Üerford, nabij Leicester, heeft door hel verkeerd zetlen van' wissel eene botsing plaats gehad tusschen een aankomenden personen' een slilstaanden goederentrein. De personentrein werd vreesselijk gelia'd Drie menschen bleven op de plaats dood en een tiental anderen beW ernstige wonden. De stoomboot Clan Macduff, van Liverpool naar Bombay, is Don* dag avond op de kust van Wales gestrand; 39 man van de equipagef omgekomen; 3 zijn er gered. Aan de zuid- en westkust van Engeland woedde in den nacht' Woensdag op Donderdag een hevige stormdie op nieuw een aantal stl breuken ten gevolge had. In de Rocky-bay, twee mijleu westelgk v» haven van Kinsale, strandde de Oostenrijksche bark Idenio en de equifï

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2