leidschë courant. 1881. V. 250, D1NGSDAG 25 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. n flfi: I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f2.—, ^■ouderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 24 October. De gemeenteraad zette in zgne heden gehouden vergadering de behan deling der begrooting voor de dienst van 1882 voort, en wel met het tweede hoofdstuk der uitgavenkosten van werken en inrigtingen tot open bare dienst bestemd. Bij n". 89, onderhoud van straten en pleinen, stelden burg. en weth. voor, ingevolge het voorstel van de commissie van financiën, dien post met ƒ5500 te verhoogen, ten einde meer uitbreiding te geven aan de herstelling van straten. De heer van Dissel stelde voor den post it ook nog te verhoogen met 500 tot herstel der straten langs de rails van :riu- den tram, welke zaak wat al te zuinig werd behandeld, ten nadeele van voetgangers en rijtuigen. De voorzitter gaf te kennen, dat daartegen geen bezwaar bestond, omdat dan een der posten van ontvangst met gelijk bedrag 'jj werd verhoogd. 1 at de klagten over de straten gegrond waren was een erkend feit, en er waren dan ook krachtige maatregelen genomen om verbe- igt tering aan te brengen. De oorzaken waren bekend; een dier oorzaken ech ter misschien minder, namelyk, dat de nieuwe keijen van onderen even breed zijn als van boven, terwijl de oude keijen van onderen puntig zijn; een der middelen van verbetering zou dus zijn meerdere nieuwe keijen aan te ^schaffen; thans worden de oude keijen nog zooveel mogelijk gebruikt. De post, thans gestegen tot ƒ23500, werd goedgekeurd. De heer Quant vroeg of de bestrating van den Apothekersdijk en op enkele andere plaatsen wel 11 proefhoudend was bevonden en of het niet beter zou zgn het sierlijke aan het doelmatige op te offeren door ook daar keijen te gebruiken. De voorzitter verklaarde, dat diL een nader punt van overweging kon uitmaken, [te heer Quant wees ook nog op den slechten toestand van de Langebrng, van de Zonneveldsteeg tot aan het Sleenschuur. Bij n°. 92 vroeg de heer van Dissel, hoever men gaan zou met de voorgestelde verlaging van de brug over hel Levendaal aan de Binnenvestgracht; hij zou gaarne de tegenwoor dige doorvaartwijdte willen behoudenom de kleine scheepvaart niet te be- motijelijken. De voorzitter zeide, dat de verlaging zou plaats hebben in gjovereenstemming met andere bruggen aldaar. Bij n°. 93 stelde de heer van Dissel voor, eene som van ƒ5500 voor de riolering in den omtrek van het ziekenhuis, daar men toch de zekerheid had, dat men in het volgende jaar daartoe zou kunnen overgaan. Nadat de voorzitter had verklaard, dat er een nieuw plan betreflende die zaak werd ontworpen, werd besloten daarvoor een memorie-post n*. 93a op de begrooting te brengen. Bij n°. 94 stelde de heer van Dissel voor, eene overeenkomst te sluiten met Rijnland, voor de verversching der grachten gedurende den zomer, door het stoomge maal te Katwijk. De voorzitter gaf te kennen, dat allen het over de wen- 73; schelijkheid daarvan wel met hem eens zouden zijn, maar dat het moeijelijk was daarvoor nu reeds eeue bepaalde som op de begrooting te brengen. Daartoe uitgenoodigdverklaarde de heer van Dissel, dat, wegens zijne po sitie, ook niet te kunnen doen. De post werd door den voorzitfer, inge volge het advies van de commissie van financiën, met 300 verminderd uitgetrokken voor vernieuwingen aan de sluisdeuren bij de Naakte Sluis De Jj geheele daarvoor uitgetrokken som kon niet vervallen daar er enkele herstellin- 59!. ekv en 920 bede af»; 5 P gen noodig waren. Bij n°. 98 stelde de heer van Dissel voor, den post te ver hoogen, ten einde aan de stads-pompenwaarop men meestal de waarschu wing las, dat het water schadelijk voor de gezondheid was, inrigtingen in het leven te roepen tot het verkrijgen van goed water. In weerwil der waarschuwing werd het slechte water nu toch maar gedronken. De voor zitter merkte op, dat het opvallend was hoe weinig er gebruik werd ge maakt van de hier en daar aangebragte standpijpen, hetgeen hij door cijfers aantoonde, liet door den heer van Dissel voorgestelde was aan bezwaren hnderhevig, vooral wat betreft het toezigt op die inrigtingen en op het waterverbruik. De heer van Dissel vond die bezwaren niet overwegend, maar trok zjjn voorstel in, op de verzekering van den voorzitter, dat men wal (it aan de zorg van burg. en weth. kon overlaten. Bij n°. 102 drong de heer Le Poole aan op uitbreiding van het wieden der stralen. De voor zitter meende, dat dit slechts was eene quaeslie van geld. - Bij n". 108 was voorgesteld het traciement van den algemeenen marktmeester van ƒ1100 ƒ1200 te brengen, en dat van den adjunct-marktmeester van /000 op ƒ700. De heer Le Poole stelde voor het tractement van den laaf den te verhoogen met ƒ140 en op ƒ800 le brengen. Eene verhooging met /40 kwam hem te gering voor. Bij de discussie hierover deed de heer hunner een tusschenvoorstel, om het traciement op ƒ750 te bepalen, en dientengevolge trok de heer Le Poole zgn voorstel in. Het voorstel van den lieer Donner werd met 15 tegen 6 stemmen verworpen en de post daarna goedgekeurd. Bij n°. 114 stelde de heer Quant voor den post voor onder houd der lantaarns met ƒ2000 te verhoogen, opdat men ook de lantaarns zoude kunnen laten branden op de avonden van volle maan en den vooraf- gaanden en den daaropvolgcnden avond. De hoer de Fremcry meende, dat dit zou kunnen plaats hebben zonder verhooging van den post; men zou slechts winst derven. De heer Quant trok zgn voorstel in, op de verzeke ring, dal commissarissen zijne wenk in overweging zonden nemen. Bg hoofdstuk VII, kosten van het onderwijs, vestigde de heer Donner de aandacht op de nog steeds klimmende uitgaven voor het onderwijs, in weerwil van de som van ƒ43000, die daarvoor onder de ontvangsten voor kwam. Waar zal het heenvroeg hgals men in 1883 of 1884 nog ver dere uitvoering aan de wet moet geven, door het slichten van scholen, het vermeerderen van onderwijzers enz.? Wat baat ons de inkomst, als de uit gaven toch klimmen? Bij achteruiigang van veler zaken, worden de lasten grooter. Hij stelde de vraag of de raad niet, even als elders, aan de rege ring kon verklaren, dat de uilvoering der wet voor de gemeente te zwaar is. Bg n°. 127 vestigde de beer Le Poe.lc de aandacht op de som van 1850. uitgetrokken voor schoolbehoeften aan de hoogcre burgeschoo! voor meisjes. De beer Zaaijer verdedigde die som, op grond, dat er aan die school nog niets gevonden werd, wat noodig was voor hel onderwijs. Bg tl". 138, stelde de lieer van Dissel voor den post met ƒ100 te verhoogen. ten einde de kagchels in de scholen wat vroeger te,zetten dan thans had plaats gehad. De voorzitter meende dat dit niet noodig was. Het latere zetten der kag chels was dit jaar het gevolg geweest van de verandering, namelijk dat men de kagchels had aangeschaft en niet gehuurd. De leverancier was niet tijdig genoeg gereed geweest. De heer van Dissel trok dan zijn voorstel in. Bij n°. 141 stelde de heer Donner voor het subsidie van ƒ250 voor de herhalingschool van de Verceniging voor schoolbezoek te doen ver vallen. De wet droeg het herhalings-onderwijs aan de gemeente op en daartoe konden onderwijzers uitgenoodigd worden; het ging niet aan voor lager onderwijs subsidie aan particulieren te geven. De lieer de Goeje verdedigde het subsidie, op grond van de nuttige strekking der zaak, werkelijk in het belang der gemeente. De heer Donner zeide dat allen dat nut erkenden, maar de gemeente moest er voor zorgen. Met 13 tegen 8 stemmen werd het voorstel van den heer Donner verworpen en de post aangenomen met 19 legen 2 stemmen. De verdere posten der uilgaven gaven tot geene discuscie aanleiding. Ook de verschillende posten der inkomsten gaven tot geene discussie aan leiding Alleen bij na 20, Benten van kapitalen, kwam de heer Scheltema op tegen hetgeen burg. en w eth. in de memorie van antwoord tegen zijne bedenkingen hadden aangevoerd. Dat was niet dnidelgk, slechts verwarring. De onvoorziene uitgaven; n". 179 der uitgaven, werden vervolgens ge- bragl op 6079, en de plaatselijke directe belasting, n". 6 der inkomsten, uitgetrokken tot een bedrag van 120,000. In ontvangst en uitgaaf beloopt dus de begrooting 848,435. Nadat nog hoofdstuk VII, op verlangen van den heer Donnerinstemming was gebragt en met 17 tegen 5 stemmen was aangenomen, werd de bc- grooting in haar geheel in stemming gebragt en aangenomen met 19 legen 3 stemmen. Tegen stemden: de hh. Le Poole, Scheltema en Verster. De dragers van het Metalen Kruis, die zich lieden morgen van hier naar Amsterdam begaven ter bijwoning der feestviering, werden door de muziek van het 4" reg. naar het station geleid. Aldaar werden zij door de van elders gekomen broeders begroet, terwijl de muziek zich tot aan hun ver trek op het perron liet booren. Aanstaanden Woensdag 26 October zal op de deparlements-vergadering van de Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid de vraag behan deld worden of het al of niet wenschelijk zal zijn weder octroogen in te voeren. De heer mr. S. C. J. W. van Musschenbroek heeft welwillend op zich genomen deze zaak in te leiden. Verder zal de heer dr. D. de Loos eene voordragt houden over kunstmatige indigo. Beide onderwerpen waarborgen, naar wij verwachteneene groote opkomst van leden en giïntroduceerden. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ44, 22.50, ƒ450 en 2.30, de laagste ƒ42, ƒ2150, ƒ4.30 en ƒ2.15. De heer H. Witte schrijft in Sieboldin omtrent de uitwerking van den storm van 14 October in den Leidschen akariemietuin hel volgende: Wel sloegen geen gaten in de kassen, maar toch werden vele ruiten ingedrukt.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1