Nederlandsche Protestantenbond. PER TELEGRAAF. fit lei il I Hill •m nl »0t> gtt rop. ma Hi M icil ert ;ek Ide lui Lt! ust 11 ne dii BUITEN L A N D S C H E BE RIG TEN. BELCIE. Volgens 1'Europe zal er te Antwerpen eene stoomvaart-maatschappij worden opgerigt, welke eene geregelde vaart zal openen tusschcn de Rijn- sleden cn Antwerpen, en die, ten einde het transito-verkeer tusschen den gyii en de Transatlantische havens over Antwerpen te leiden, hare tarieven buitengewoon laag stellen zal. Er heeft een spoorwegongeluk plaats gehad tusschen Antwerpen en jlcclielen te Weerde; er had eene ontsporing plaats en de trein kwam op het weiland te regt. De machinist werd ernstig gekwetst. Gedurende een dag is de weg versperd geweest. In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. werden in de rigting van Luik schokken van aardbeving waargenomen. Zij gingen van het oosten naar het westen, hielden ruim 12 seconden aan en waren sterk genoeg om voorwerpen in beweging te brengen of te doen omvallen. tc k a, x x i». Lt/.A'liEN19 October, in verschillende plaatsen van Ierland zijn bijeenkomsten gehouden, om Ogen de inhechtenisneming van den heer Parnell te protesteren; Ook te Lnndrn en te Liverpool worden door de daar wonende Ieren groole bijeen komsten met dal doel voorbereid. Het bestuur van de Land-league is naar Engeland verplaatst; de heer Arthur O'Connor zal van daar uit de Land- league leiden; een ander lersch parlementslid, de heer llealy, tot wiens aj([ gevangenneming ook bevel uitgevaardigd was, maar die evenzeer is uitge lei weken, zal den heer O'Connor daarin bijstaan. Het gemeentebestuur van Dublin heeft zich bij den heer Forstcr be klaagd over de doortastende handelingen van de openbare magt, bij gele genheid van de straatgevechten aldaar. De heer Forster antwoordde, dat er, tolgcns bekomen mededeelingengroot gevaar bestond, dat het gepeupel zich van zekere gedeelten der stad had meester gemaakt. De vastberaden houiliug van de politie was dus niet zonder reden geweest. Zij handelde sleehls overeenkomstig de ontvangen orders; en hoezeer het te betreuren viel, dat enkele personen letsel hadden bekomen, het was de pligl van rustige en ordelievende burgers Ie zorgendal zij bij dergelijke wanor delijkheden zich op een afstand hielden. In hier ontvangen berigten uit de Transvaal wordt de staat van zaken voorgesteld als vredelievend, onder opmerking, dal de aanneming der con ventie als zeker kan worden beschouwd. De Daily Telegr. verneemt uit Pielermaritzburg, dat sir Hercules Robinson reglstreeksche onderhandelingen met den Transvaalscbeii volksraad heeft geopend. Volgens opgave van de Shipping 4' Mercantile Gazette is de lijst der zeerampen, voorkomende in bet nommer van 17 October, de uitgebreidste, die, zoo lang liet blad beslaat, is voorgekomen, bevattende grootendeels beristen van zeerampenveroorzaakt door den storm van 14 en 15 Oct. II. De storm van 14 Oct. heelt het cijfer der schipbreuken van het loopende jaar niet niet minder dan 105 doen toenemen, waarbü '38 personen om het leven kwamen of vermist werden. Het verlies aan geldswaarde wordt geschat op 8 millioen ttwaarvan 6 millioen op rekening van Engeland komt. Bij deze opgaven zijn de verliezen der visschersvlo;eu buiten reke ning gelaten. Een Indisch blad uit Rangkok meldt, dat de "hoogeerwaardige hof- en lijfolifaiil des konings", zoo luidt de officiële tilel, razend geworden is en vijl zijlier oppassers platgetrapt heeft. In weerwil daarvan mogt de vier voeter, dien men als heilig beschouwt, niet wordeu gedood, doch men sloot hem in eene door den opperpriester gewijde omheining van bamboes. Natuur lijk verbrak het woedende dier dezen zwakken muur terstond. Eindelijk slaagde men er in liern in een tuin te drijven, die door een hoogen steenen muur omgeven was, en daar stierl hij weldra zijn natuurlijken dood. Daar de ziekte en het sterven van dezen zonderlingen heilige toegeschreven werd aan een oppasser en men den schuldige niet vermogt te ontdekkenheeft de vorst van alle vorsten van Siam bevolen, dat al de bedienden van den «heilige" ter dood zouden gebragt worden. Het vonnis werd terstond daarop aan dertig dezer ongelukkigen voltrokken. Dit New-York wordt aan de Daily News gemeld, dat de bh. O'Connor en Egan Zondag aldaar eene groole meeting bijwoonden. Wel 10000 men- sclicn trokken uit om ben tc begroeten. In de zaal, waar voor 3000 personen plaats is, zaten er 4000 opeengepakt, die allen zich het oüer hadden getroost van" 25 cents intreegeld. De heer O'Connor zette uiteen, dat Gladstone thans zijne laatste troef heeft uitgespeeld, en dat er in Ier land geen vrede kan zijn alvorens de landheeren en de Engelsche garnizoe nen den aftogt zullen geblazen hebben. Ook de moeder van Parnell beklom bet spreekgestoelte. Zij verklaarde, dat zij een Fenian is, en dat, indien er nog een stap verder was dan liet Femauisme, zjj dien met genoegen doen zou. EKAKIfK IJK. be Siècle wil weten, dal de bh. Jules Grévy en Gambetta het zoo goed als eens zijn geworden over de vraagstukken, zoowel wal beginselen personen betreft, door de ministeriele crisis in Frankrijk in het leven geroepen, liet blad zegt, dat deze verklaring haar nut kan hebben, tot •eregtwijzing van de onjuiste of kwaadwillige verhalen van verschillende ebladen en vooral lot hel bestrijden der meening, als zou de zamenkomst 'Ou beide staatslieden tot geene uilkomst hebben geleid. Volgens de Fatrieis in eene hij den heer Jules Simon gehouden bijeenkomst van senatoren besloten, eene interpellatie tot de regering te hglen over hare handelingen gedurende de afwezigheid der kamers. De bwr Simon zelf zou die interpellatie indienen. De royalistische bladen bevatten eene nota van den graaf van Cliam- 'wd. waarin hij zijn dank betuigt aan allen, die hem op zijn geboortedag van hunne gehechtheid hebben doen blijken. De meening te zijnen gunste, die zich op alle punten van het land geopenbaard heeft, en geen twijfel laat over den toenemeuden vooruitgang van zijne partij, boezemt den graal een groot vertrouwen in. Steunende op de oude getrouwen eu de jeugdige ïjveraars, doet hij een beroep op de gemeenschappelijke toewijding van beiden. Alle Franschen, die in de dienst staau van Frankrijk, waaraan de koning en de kroon belmoren, zjjn voor item gelijk en worden opgeroepen om zich aan te sluiten bij bet groote werk, dat de koning zich lot pligt rekent, met de hulp van God, te volbrengen. Maandag II. is, ter gelegenheid van den jaardag van het overlijden van Maria Antoinette, eene mis gelezen in de boetkapel van de rued'Anjou. Vele legitimisten waren bij deze plegtigheid tegenwoordig. Van de familie Orleans waren aanwezig de hertog van Nemours, prinses Blanche en de graaf van Eu. De redactrice van het blad la Femme beeft het iuilialief genomen tot het stichten van eene vereeniging, strekkende om kindermoorden te voor komen. Zij wil een asyl voor pasgeboren kinderen openen. De regtbank der Seine heeft zekere mad. Tambour tot eene boete van 100 fr. veroordeeld, omdat zij zekeren heer Portefoin, met wien zij alleeu iu eene spoorweg-coupe zat, deerlijk het gelaat had opengehaald, dewijl deze haar Itondje uit het porliervenster had geslingerd, waartoe zij aan leiding had gegeven door hein zijn sigaar uit den mond te rukken en dien weg tc werpen. Volgens berigten uit Tunis is de generaal Forgemol met zijne colonne, sterk 8000 man, van Tebessa vertrokken, om zich naar Kairouan. de hei lige stad, te begeven. Men verneemt echter, dat de togt naar Kairouan moejjelijk is. omdat het de troepen aan transportmiddelen ontbreekt, daar de uit Frankrijk gezondene muilezels uiels waard zijn. Het aantal Fransche troepen, op dit oogenblik in Tunis aanwezig, bedraagt omstreeks 45000 man. DUIT8CHLANB, De toren der gothische Lambertikerk te Munster, de hoofdstad van* Wcstpliaieu, moet afgebroken wordeu. Bij liet laatste onderzoek van den toren bleek, dat bij boe langer boe meer uit de loodlijn afweek en dat langer dralen groot gevaar zou opleveren voor de veiligheid der voorbijgan gers eu aangrenzende gebouwen. Daarop is uit Berlijn eene ministeriële aanschrijving ontvangen, die de afbraak zoo spoedig mogelijk gelast. 008TENB1J K. De stadhouder van Moravië, baron Korb-Weidenbeim, is aan eene ver lamming van liet liart plotseling Ie Brünii overleden. De stadhouder woonde met zijne gemaliu de voorstelling van een stukje bij, dat den titel voerde van "Er will nicht sterben". Te midden van de voorstelling stiet de heer Korb, die zich volkomen wel gevoeld had, plotseling een gil uit en zakte ineen. Dadelijk werden alle pogingen om de levensgeesten wederom op te wekken aangewend, doch alles bleek vergeefsch te zijn, en reeds een half uur later werd het lijk naar het gouvernementsgebouw gedragen. Op het oogenblik, dat hem de dood overviel, was de stadhouder iu druk gesprek met zijne gemalin, aan wie hij eene vermakelijke anecdote vertelde. Midden onder dit verhaal zakte hij ineen. PESTIl, 19 October. In het lagerhuis heeft de minister van financiën de begrooting voor 1882 ingediend. De gewone uitgaven komen daarop voor met een cijfer van 292,757.137 II de overgangsuitgaven met 3,198.847, de verpligle met 29,265.311. de buitengewone uilgaven met 1,989,975(1. De gewone inkomsten met 277.998.540, de overgangsinkomsten met 23,447,188 fl. Totaal uitgaven 327,211.270 fl. ie kort 25,665.542 fl. LUXEMBUBG. 19 October. De curatoren in de gefailleerde nationale bank hebben de aandeelhouders opgeroepen om de nog resterende 5 pCl. op de aandeelen le storten. ALEXANDRIE, 19 October. Het gepantserde Engelsche schip Invincible is hier aangekomen. LONDEN, 19 October. De Times meldt uil Pielermaritzburg, dat, blijkens daar ontvaugrn berigten uil Transvaal, bjj het publiek nog niets bekend is van bel antwoord door den volksraad naar Londen gezonden, doch dat men bet voor vredelievend houdt. LONDEN. 20 October. Gladstone is hersteld. Naar Ierland worden nog meer troepen gezonden. Het geregtsliof begint heden zijne zitting te Dublin. ADVERTENTIES Ondertrouwd: Leiden, 20 October 1881. Eenige en algemeenc kennisgeving. Cccn receptie. H. BUITENDIJK en J. M1EREMET. Heden beviel mijn geliefde Ecbigenoote van een levenloos Meisje. 20 October 1881. P. H. RITTER. AFDEELING LEIDEN. VERCADERINC op Vrijdag 21 October 1881, des avonds le 8 uren, in het Gebouw Tot Nut can 't Algemeen (Zaal N". 1). A. VAN DRIEL, Secrelaris. Onderwerpen 1. Behandeling der punten van den Beschrijvingsbrief. 2. Opname der rekening en verantwoording. 3. Keuze van nieuwe bestuursleden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3