ƒ0.59 id., kalfsvleesch 1.10 id.l>oter/1.20 id., gort ƒ0.1545 id rijst/01540 id., groene erwten ƒ0.1523 id., groenten ƒ0.0498 id., zout ƒ0.1360 id., peper 0.65 id.azijn ƒ0.798 per liter, groene zeep /'0.29s9 per kilogr.witte zeep ƒ0.4250 id., scheerzeep ƒ0.8750 id., soda ƒ0.0540 id., koffij ƒ0.98 id., cichorei ƒ024 id., bruine suiker ƒ0.24 id., siroop ƒ0.18 id., eijeren 0 05ïo per stuk, zoetemelk ƒ0.06 per liter, tarwebloem 0.28 per kilogr., prin- cessen-bier ƒ0.09 per liter, roode wjjn ƒ0.7750 id., witte wjjn ƒ2.50 id., Eng. stoomkolen ƒ1.60 per 100 kilogr., steenkolen ƒ0.70 id., smeekolen /0.72 id., cokes ƒ1.04 id., baggerturf ƒ0 78 per 2 hectol., lange turf ƒ0.42 id., ligstroo 18.40 per 500 kilogr., zand ƒ0.95 per stère, stalbezems ƒ0.09" per stuk, heibezems ƒ0.08 id., heiboenders ƒ0.03 id. Betredende de rjjks-posispaarbank heelt de minister van waterstaat, handel en nijverheid ter algemeene kennis gebragt, dat gedurende de maand September 1881 zijn ingebragt en terugbetaald de volgende bedragen: inge legd ƒ125,251.93, terugbetaald ƒ39079.11, alzoo gedurende de maand Sep tember meer ingelegd dan terugbetaald 86172.82. Aan het einde der inaaud Augustus was, teu name der verschillende inleggers, ingeschreven een bedrag van 541,603.39 zoodat de som der inlagen tot einde Sep tember bedraagt 627,776.21%In den loop der maand, werden 1942 nieuwe boekjes uitgegeven; 136 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat het getal in omloop zijnde boekjes aan liet einde der maand 17328 bedroeg. De minister van oorlog heeft aan de beide kamers der staten-generaal ecue nota gezonden met 3 portefeuilleshoudende mededeelingen en plannen betreffende den bouw van militaire inrigtingenbehoorende tot de uitvoe ring van liet algemeen plau van kazernering te Utrecht, Amersfoort en lljarlem. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer J. G. Driesscn. cand.-arts. liet getuigschrift voor hel eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den heer W. Coert, med. doctorandus. Voor de acte als onderwijzeres werden gisteren te 's tlage geéxami neerd 10 candidalen. waarvan 2 werden afgewezen en 8 toegelaten, mej. S. Ch. Baljun, M. Germinck, S. M. de Haan, A. Jansen, E. 11. Vjjgeboom II. Weber en S. K. Sandwijk, uil Rotterdam, en A. 11. G. Gabry. uit Gouda Als schrijver van de Fransche verhandeling op de door hel ilaagsche genootschap uitgeschreven prijsvraag over //Vinei", welke bestuurders eene zilveren medaille met 200 en opneming in de werken des genootscliaps waardig keurden, beeft zich bekend gemaakt de heer F. L. Fred. Chavannes, emer. pred. van Amsterdam, thans te Lausanne. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap hebben in hunne vergadering van 14 Oct. 1881 uitspraak ge daan over acht verhandelingen, allen in het lloogduitsch, die hun waren toegezonden als antwoorden op de in 1879 uitgeschreven prijsvraag: Met bet oog op E. von Hartmann's «l'hgnnmcnologie des silllichèn Bewusslseins' vraagt het genootschap: eene verhandeling over het Pessimisme eu dezeden kunde". Door. bij zeldzame uitzondering, aan twee mededingers de gouden medaille toe te kennen ontsloegen de beoordeelaars zich van het doen eener keuze, die hun te zwaar zou gevallen zijn en aan het lot had moeten worden overgelaten, en verzekerden zjj de uitgave van twee geschriften, die, wel verre van elkander overbodig te maken, in meer dan één opzigt elkaar aanvullen. Bij de opening der naambilletten bleek de eerste verhandeling (motto: «Dass werthvolle isl das wahrhaft sciende", Lotze) te zijn ingezon den door Hugo Sommer, Amtsrichter in Blankenburg am Ilarz, de tweede (motto: //Thekel" etc., Dan. 5: 27) door Paul Christ, gewesener evang. Pfarrtr von Rheineck, Kanton St. Gallen. 4 Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld: //Wat is zedelijke vooruitgang in den enkelen mensch en in het menschdom en hoe moet, op psycholo gische en historische gronden over de ontkenning van dien vorttilgang worden geoordeeld -- Tol voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1881—1882 is gekozen de heer 11 Bouman, die deze be noeming heeft aangenomen. Naar gemeld wordt heeft te Port-Saïd een hevige brand gewoed in de Arabische wijk, waardoor 60 huizen zijn vernield en 400 personen van dak zijn berooid. Te Gouda hebben op de beide laatste marktdagen eeltige zakkenrolle rijen plaats gehad en is het der politie gelukt drie nog zeer jeugdige zak kenrollers aan te houden, en wel twee meisjes van 8 en 9 en een jongen van 11 jaren, onder Waddinxveen woonachtig, die het geld te huis bragten en aan hunne moeder gaven. De moeder is als heelster ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam gesteld. -- Te Dellshaven is gisteren nacht de branderij van den heer P. Schillman eene prooi der vlammen geworden. Door het stoomschip Zeemeeuw, te IIellevoetsluis teruggekeerd van een ter opsporing van kotter n». 8 ondernomen togt, zijn in zee een steng en meer artikelen, van dien bodem afkomstig, aangetroffenwaardoor het vermoeden bevestigd wordt, dat het vaartuig en de bemanning in den jong- sten storm gebleven zijn. Voor het geregtshol te Amsterdam stond eergisteren te regl Dirk Brouwer, oud 29 jaren, geboren te Hilversum, winkelier aan den Over toom, gemeente Nlcuweramslelwegens opzettelijke brandstichting in het door hem bewoonde gebouw met gevaar voor menschenlevens. Ilij bekende, dat hij, door ongunstige omstandigheden daartoe gedreven, in den avond van 25 Junij II., met een brandend stuk hout, docr hem uit den vuurpot genomen, den br3nd heeft gestoken in een hoopje hout en spaanders, dat zic't op den houten vloer bevond. Dat hout is in brand geraakt, het vuur heeft zich aan de woning en den inboedel medegedeelden deze zijn groo- tendeels eene prooi der vlammen geworden. De brand is ontdekt door iemand., die personen heeft gereden naar den Overtoom hoek Katteulaantje en nu voor het perceel van beschuldigde op iemand stond te wachten, die met Item naar de stad zon gaan. Op zijn brandgeroep kwamen de besdi zijne vrouw te voorschijn, beiden in nachtgewaad. De man maakte spektakel, uitroepende: mijn boel! mijn boel! en werd door Item belet binnen te gaan om den boel Ie reddendaar de brand fel was getto Alles was bij de Tielsche brandwaarborgmaatschappij hoog verzekert t ƒ5000, de schade op ƒ1343 begroot. De adv.-gen. mr. A. E. J j achtte het bewijs der feiten geleverd en eischte eene litchlhuisstni 7 jaren. De advocaat mr. J. VV. Spin betwistte het gevaar voor mentci levens op verscheidene aan de localiteit in verband met den dien waaijenden wind ontleende gronden en wees op een aantal verschoon omstandigheden. Het hof veroordeelde hem tot eene tuchthuisstraf vijl jaren. Te Amsterdam heeft een 21-jarig jongeling. Dirk Brugman, dit gisteren een meisje redde, dat in het water gevallen was, zjjneedelutot daad met den dood moeten bekoopen. Ilij is gisteren in liet gas overleden. Gisteren herdacht prof. dr. P. Harling te Utrecht den dag, waart) vóór 40 jaren het professoraal werd opgedragen. Door eene con® werd hem namens tal van vereerders, die hem en om zjjne belangstd voor de Transvaal, en niet minder oui zijne geleerdheid, hoogachtten portret aangeboden in olieverf, uitstekend geschilderd door mej. Tbé Schwartze, benevens een album met de portretten der schenkers,! onder buileulandsche geleerden en mannen van naam en aanzien ttit vaderland. De overhandiging geschiedde met eene toespraak van denti zilter der commissie, prol'. C. \V. Opzoomer. Z. M. de koning heeft aan den burgemeester der gemeente Wage gen de som van ƒ200 doen ter hand stellen, ten einde die in den aansii den winter te bestemmen voor werklieden, die bjj gebrek aan werk arm zouden Ijjden. Te Deventer is gisteren nacht brand uitgebroken bij een manufacit op het Groote Kerkhof, welk gebouw spoedig geheel itt de asclt weri legd. Het vuur deelde zich ook mede aan een onder hetzelfde dak gó woonhuis, waarvan de bewoners afwezig waren, en ook dit brandde deeltelijk af. Van de inboedels werd weinig gered. De bewoners haf naauweljjks den tijd het leven te redden. Het berigt betreflende hel omkomen van den landbouwer de en diens knecht op Kampereiland is gebleken op eene dwaling te berust' Door den storm van 14 dezer werden verscheidene mosselschuiteii t| Tholensche kust geworpen, en een 7- a 8-tal hebben er den ondergang vonden. Zjj zijn gezottkenverbrijzeld, óf zoo deerlijk gehavend, dal niet meer voor de vaart geschikt zijn. Ongelukkig hebben drie der o| renden, een vader en twee zoons, het leven er bij ingeschoten, lie it en een der zoons zijn reeds opgevischt. De toestand, waarin de lijken vonden werden, doet vermoeden, dat de ongeltikkigen niet zoozeer verd» ken, als wel tegen de palissaden zijn verbrijzeld; te meer vermoedt dit, daar beiden uitmuntende zwemmers waren. Opgewonden door den drank, sneed eergisteren bij gelegenheid kermis te Venlo de 22-jarige R. aan een niets kwaaddoetiden hui, aldaar in garnizoen, een groot gedeelte van diens neus af, waarvoot eerste in arrest en de tweede naar het hospitaal werd overgebragt. 'sGRAVENHAGE20 October Door Z. M. is de heer J. J. O. Beijerman, consul der Nederlanden Bordeauxbenoemd tot ridder der orde van den Nederlandsclten Leeuw. De officier van gezondheid 1' kl. b(j de zecmagt II. van Stoekum op zijn verzoek, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaatti brekenop pensioen gesteld. Ter visscherjj-conferentie alhier zijn, volgens Engelsche bladen, voorstellen, door Engeland gedaan voor de visscherij op de Noordn grootendeels goedgekeurd; het ontwerp is aan de goedkeuring der zen verschillende regeringen onderworpen en vermoedelijk zou deze week et internationale regeling tot stand komen. Hel toezigt op de visscherij wori opgedragen aan kruissers en agenten van elke natie, die met elkander betrekking treden. Dc bevelhebbers der kruissers krijgen de magt t scheidsregters. De regter in elk der landen heeft de bevoegdheid, ot( treding van de conventie te strafTen, met verdubbeling bij herhaling, 1 hottdens vcrpligting tol schadevergoeding. Verder wordt voorgesteld, regeling ook uit te strekken tot het Engelsch kanaal, dc AtlantischeZt en de toegangen lot de Oostzee. Elk der contracterende regeringen t aan de wetgevende magt de noodige maatregelen tot uilvoering voordrag# J. F. V., die zeven jaren geleden Ie Koewacht de zoon van zijn I» man G. door een geweerschol het leven benamis heden door het geregtt hof, ter zake van moed willigen doodslag, lol 20 jaren tuchthuisstraf to oordeeld. Dat deze misdaad met voorbedachten rade zou gepleegd zijn acbli het hol niet voldoende regtens bewezen. Het hof heeft voorts één jaar cellulaire gevangenisstraf opgelegd: 1°. a» H. M. S huisvr. van A. H. v. \V.te Vlissiogen, ter zake van diefsli door middel van een valschea sleutel, en 2". aan J. A. 11., zonder vaslt woonplaats, wegens diefstal bjj nacht in een bewoond huis. Het feest, dat de Kon. Nat. zangschool voor handwerkslieden generaal van der lleyden en aan dc oud-strijders van Aljch zal aanbiedt) zal op Zondag den 27e0 November a. s. in het Gebouw voor kunsten wetenschappen plaats hebben. Op dal leest zullen ook genoodigd word» officieren van het Indische leger, die zich hier te lande bevinden, en it ridders der Militaire Willemsorde. Te Scheveningen zjjn eergisteren drie schuiten aangekomen en gister» een 20-tal; vele daarvan hadden in den storm netten verloren, ander» zelfs de geheele vleet met toebehooren. De schade is aanzienlijk. Gister» kwam eene schuit van den reeder G. D. Duik aandie in den storm e» zijner matrozen heeft verloren. Eene andere schuit kwam aan met W# gewonden, dc een gekneusd aan de ribben, de ander aan de hand. I

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2