LEIDSCHË CCttiRAMT. V. 247 1881, -----«cW VRIJDAG 21 OCTOBER. 1 1 STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ie. 5. *mjt L-u*S* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, ifzöhderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentie is van 1—4 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2. regels 1.iedere regei meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen Ier algemeene kennis, dat door hen van een belastingschuldige is ontvangen ten bedrag van 4«O, wegens te lagen ambtshalven aanslag in de plaat selijke directe belasting over de jaren 1880—81. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 20 October 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van eene missive van den minister van binnenlandsche zaken omtrent het stichten van een akademiegebouw op de Ruïne. De minister geeft daarin kennis, dat, na hel door de tweede kamer genomen besluit, de zaak geen langer uitstel kan lijden en dat maatregelen zijn geuomen om in het vol gende jaar met de stichting een aanvang te maken. Tot leerares in het schoonschrijven aan de hoogere burgerschool voor meisjes werd benoemd mej. F. A. C. Versigny. Tot curators van liet gym nasium werden op nieuw benoemd de lilt. dr. C. G. Cobcl en dr. A. Kuencn, en tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer dr. C. J van Ketwich. Voor dat de laatste benoeming plaats had, deelde de lieer de Goeje mede, dat 4e nieuwe voordragt eerst was opgemaakt, nadat ook de tweede per soon, op de vorige voordragt voorkomende, te kennen had gegeven, dat hij eene eventuele benoeming niet zou aannemen. De heer Le Poole, na een woord van dank lot de plaatselijke schoolcommissie te hebben gerigldeelde de redenen mede, die hem tot dat besluit hadden geleid. Tegen de voordragt tot verhooging van de toelage aan het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix had de heer Dunner bedenking. Hij achtte deze verhooging onrustbarend voor de toekomst. Wat had men weder in een —■volgend jaar te wachten? Hoe hoog zou het subsidie klimmen? In 1864 ƒ2000 en nu 6900. Nu uil eigen middelen slechts 1100 kon hijeen- gebragt wordtn, zou het dan maar niet beter zijn, dal het eene stedelijke inrigting werd. De voorzitter antwoordde hierop, dat de vraag, hoe hoog liet subsidie nog zou klimmen, niet positief was te beantwoorden. Als men naging de jaren, die de instelling met het vorig subsidie bestaan heeft, dan zou zeker in hel volgende jaar geen verhooging noodig zijn. Men moest tie belangstelling in de inrigting niet afmeten naar het aantal leden, maar naar hel gebruik, dat er van gemaakt wordt. Wanneer het eene stedelijke instelling werd, zouden de kosten aanzienlijk hooger zijn. Na een bijna 100-jarig bestaan was het onmogelijk in cijfers uit te drukken, welk nut zij geslicht heelt. De heer Donner verzekerde, dat, ofschoon het publiek weinig belangstelling loont, hij de inrigting niet gaarne zou opgeheven zien. Mei 20 tegen 1 slem werd de' voordragt aangenomen. De voordragt betredende de aanvulling van hel uilbreidings- en vernieu wingsfonds der stedelijke gasfabriek lokte uitvoerige beraadslagingen uil. De heer Schellema kwam op tegen de bewering van burg. en weth., dat de meerdere uitgaven, die de zaak thans vorderde, liet gevolg waren van het uitstel, dat de behandeling had ondergaan. Voorts wogen de kosten der enquête op tegen de thans verkregen zekerheid. Zonder die enquêie had Dij zich niet verantwoord geacht. Uit het verslag van commissarissen der gasfabriek putte spreker het bewijs, dat in 1880 commissarissen niet op de hoogte van den toestand der fabriek waren geweest. Wat hel vin- fea der middelen betrof, wilde hij de voordragt splitsen, t. w. eerst hel toestaan van gelden aan de gasfabriek en ten tweede heslissen of de gemeente weder geld zal leenendan of de gasfabriek nu zal leenen zonder tusschenkomst der gemeente. De heer Bool achtte de zaak der gasfabriek, zooals zij telkens in den raad voorkwam, eene teedere quaesiie. Hij had zich daarom de moeite gegeven een onderzoek in te stellenen daarbij was hem gebleken, dal de administratie goed werd gehouden. Hel was misschien heter geweest van den beginne af De kapitaal-rekening aan de gasfabriek over te latenuiaar hij zag er de noodzakelijkheid niet van in daarin thans verandering le brengen. Deter achtte hij het voorlaan achter het verslag van commissarissen een overzigt van de rekening te geven. Ook ontwikkelde hij zijne denkbeelden ontrent de som waarvan rente moet worden betaald, in verband met de 381, 91 911 91 i - 1.91 \A 1314 llfi 41! afschrijving die moest plaats hebben. Wal betrelt den aard der gasfabriek, zjjns inziens was die eene openbare instelling vallende onder de gemeentewet. Het voorstel van den heer Scheltema achtte hij onaannemelijk; op die wijze toch zon men meer verwarring stichten. De heer Cock vei klaarde thans zijne stem aan de voordragt te zullen geven. Door de enquête was hjj verantwoord tegenover de belastingschuldigen. Hij bedankte de des kundigen voor hun uilgebragt rapport, voor zooverre dit betrof het gevraagd advies, niet voor het ongevraagde advies. De heer van lterson bad geen bezwaar tegen de aangevraagde som, maar hij miste de overtuiging, dat die som voldoende zou zijn. De verklaringen der deskundigen omtrent lichtsterkte en ammonia-gehalte leidden er toe om te meenen, dat men zich hier met minder dan te Londen tevreden zou moeten stellen. Hjj verzocht daarom inlichtingen van commissarissen ol de bepalingen van lichtsterkte enz. zouden behouden blijven. De heer de Fremery had daartegen, hij kon slechts zijn individueel gevoelen uitspreken, geen bezwaar. Sedert 1876 was steeds gewezen op de toenemende consumtic tegenover het productievermo gen. Ten opzigte van het voorstel van de commissie van financiën tot meer dere aflossing, stelde hij voor, dal vastgesteld znu worden «minstens 5 pGt." De heer dn Rieu maakte er den heer van lterson opmerkzaam op, dat de gevraagde gelden strekten lol uitbreiding der fabriek, niet tot verbetering van het fabricaat. De voorzitter trad in uitvoerige beschouwingen omtrent het door verschillende leden aangevoerde. Hjj wees er op, dat bij de enquête de deskundigen zich hadden vereenigd met al hetgeen vroeger was voorgesteld. Hjj ontkende, dat de raad vroeger niet goed was ingelicht. Het denkbeeld om de gasfabriek eene leening te doen aangaan was onaannemelijk, want dan moest de fabriek nog reglspersoonlijkheid aanvragen, daar anders nie mand een zoo groot kapitaal zou verstrekken. Wat de heer Cock noemde een ongevraagd advies, had hen juist zeer voldaan. Het voorstel van den heer de Fremery om voor de aflossing te bepalen «minstens 5 pCl." namen burg. en weth. over. De heer Schellema verklaarde zijn voorstel be treffende de leening door de gasfabriek in te trekken, omdat hjj verno men had, dat daartegen een wettelijk bezwaar beslaat. In stemming gebragt, werd het voorstel van burg. en weth., om f 125,000 toe te staan voor buitengewone werken aan de gasfabriek, met alge meene stemmen aangenomenzullende eerst de begrooting van 1882 met de kosten bezwaard worden. Voorts werd met 22 stemmen legen 1 besloten de som door gehlleening le vinden met minsten 5 pCt. aflos sing. De voordragt tot voldoening der rekeningen van de gasdeskundigetl uil den post Onvoorziene uitgpven werd mede met algemeene stemmen goed gekeurd. De commissie van financiën had de aanmerking gemaaktdat de deskundigen zeer goed hadden gerekend. De voorzitter meende, dal het over eenkwam met hetgeen andere dergelijke cotnmissiën genoten. De voordragten tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school n». 3 der 3e kl. werden met 17 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Donner meende, dat men in dit geval, met hel oog op het getal leerlingen, zich nog niet zoozeer behoefde le haasten om aan het voor schrift der wel te voldoen. Het verzoek van commissarissen der Nieuwe Sociëteitom vrijgesteld te worden van de verpligting lot plaatsing van een steenen muur', werd toe gestaan, en de begrootingen der gesubsidieerde en der niet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheid werden goedgekeurd, alsmede die van het stedelijk werkhuis en van de bank van leening. Vervolgens werd nog een aanvang gemaakt met de behandeling der be grooting voor de dienst van 1882. Aan de algemeene beschouwingen daar over namen deel de hh. Scheltema, Dercksen, Le Poole, Bool, Buys, de Fremery, Donner en de voorzitter. Daarbij werd hoofdzakelijk besproken de financiële toestand der gemeente en het onderwjjs. Het eerste hoofdstuk der uilgaven werd nog in deze zitting afgedaan. N°. 63 onderging eene verhooging van ƒ800 om nog een vierden opzigter bij de fabricagewerken aan le stellen. Een voorstel van den lieer Jnta om de verhooging van het tractement van enkele ambtenaren Ier secretarie te doen in den vorm eener personele toe lage, kon slechts 5 voorstanders vinden. Bij n". 86 werd nog ƒ100 uit getrokken om op de dagen dal liet stedelijk museum voor hel publiek is opengesteld, meer toezigt te houden. Maandag voortzetting. Bij de heden van wegc de commissie van administratie over de gevan genissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der benoodigdhedeu tot onderhoud en verpleging der gevangenen in de militaire strafgevangenis, gedurende het jaar 1882, ziju de laagste inschrijvingen geweest als volgt: aardappelen ƒ1,94 per 50 kilogr.rtmdvlecsch ƒ0.6950 per kilogr.rund vet

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1