BUITENLAN DSCilE BER1GTEN. van straten, goed besteed en allezins geregtv3ardigd zon zrjn. Zij ziet er daarom geen bezwaar in de voor buitengewoon uitgetrokken som van ƒ4500 tot 10000 te verhoogen. Zij stelt voorst de vraag of de voorgestelde herstellingen aan de sluisdeuren bij de Naakte Sluis dringend noodzakelijk zijn. Indien dit niet het geval is, dan zou de commissie het wenschelijk achten dat werk uit te stellen, ten einde er maatregelen in overweging kunnen worden genomen tot opheffing of vermindering van de bezwaren, die de schipperij daar ter plaatse ondervindt. Te meer bestaat daartoe aanleiding, nu. naar zij heeft vernomen, bij het gewestelijk bestuur plannen aanhangig zijn om voor de scheepvaart belangrijke verbeteringen aan de Delfsche trek vaart aan te brengen. Tegen de bij de kosten der schutterij uitgetrokken som voor het muziekcorps heeft de commissie geene bedenkingen. Ook niet tegen het voorstel om het subsidie voor Mathesis Scientiarum Genitrix met 1900 te verhoogen. Bij het hoofdstuk Pensioenen, lijfrenten enz. staat de commissie meer uitvoerig stil. Dat de tegenwoordige regeling van de pensioenenzegt zijin de plaats is getreden van de vroegere willekeur, pleit zeker ten voordeele dier regeling, maar is nog geen bewijs, dal zij zelve niets te wenschen overlaat. De vraag, die alles afdoet, is eenvoudig deze of de regeling van 1876 niet een last op de gemeente legt, die in vervolg van tijd te drukkend zal worden. Die vraag beantwoorden met de opmerking, dat men de pensioenen niet wil laten dekken door de bijdragen en met de herinnering aan de winst, die het rijks pensioenfonds heeft gemaakt, is het bezwaar, die in liet belang der gemeentelijke financiën werd gemaakt, wel eenigermate miskennen, want daarbij is gewis noch aan dergelijke dekking, noch aan winst maken gedacht. Overigens zal het geen betoog behoeven, datvaneene pensioensregeling de financiële uitkomsten moeijelrjk met juistheid zijn te bepalen en dat bij elke wijziging de eenmaal verkregen reglen zullen moeten worden geëerbiedigd. Maar met het oog op art. 1 der verordening, dat het begrip van gemeente-ambtenaren wijd uitstrekt, op art. 8, dal de jaarlijksche bijdrage der ambtenaren slechts op 1 pCt. stelt en op art. 11, dat het al ol niet bijdragen aan het goedvinden der ambtenaren overlaat, gelooven wij mede, dat de gestelde vraag bevestigend moet beantwoord worden. De heffing van 1 pCt. is toch ontegenzeggelijk laag en de bevoegdheid lot al of niet bijdragen beperkt de bijdragen uit den aard der zaak lot de zoo danige!)aan wien later pensioen zal moeten uitgekeerd worden. Er zyn 467 gemeente-ambtenaren volgens het begrip der verordening. Van deze zijn er 229, die bydragen, en 238, die niet bijdragen. Ook al sluit men van deze laalsten de 114 onderwijzers uit, die aan bet ryks pensioenfonds bij dragen, en nog enkelen, die in gelijk geval verkeeren, dan blijkt uit deze opgave nog voldoende hoe nadeelig de facultatieve bepaling der verordening werkt. 'sGRAVENHAGE 19 October. Door Z. M. is, ter vervanging van m'. T. VV. baron van Zuylen van Nievelt, overleden, benoemd lot voorzitter van de algcmeene rekenkamer Je beer E. A. A. J. de Roy van Zuidewjjn. Aan den heer T. S. IJbema is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleënd als burgemeester van Workum. Aan den commies der posteryen 2' klasse J. M. Vinckers is, op zfjn verzoek, eervol ontslag verleend. De officier van gezondheid 1® kl. dr. G. A. Haremaker, dienende aan boord van het artillerie-instructieschip Bet Looen de officier van gezond heid 2® kl. B Bakker, dienende aan boord van het wachtschip te Ilelle- voelsltiis, worden op non-activiteit gesteld en respectivelijk vervangen door de officieren van gezondheid 1® en 2e kl. P. A. Risch en dr. M. Rutgers van der LocfT. Voorts is de kapitein G. J. A. Verstegen, van bet 8® reg. infan terie, in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Door den minister van koloniën is C J. Brookman gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om lijdelijk te worden benoemd lot eersten smidsbaas bij de Bataviasche havenwerken. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden, op voorstel van de hh. Kerkwijk en Insinger, besloten het geheim omtrent de debatten, in de zaak van Atjeh, indertijd in comité-generaal gevoerd op te heffen en ze na uitne ming door eene commissie van voor de publiciteit ongeschikte uitdrukkingen te doen drukken. Verder heeft de kamer uitgemaakt, dat eene benoeming tot hoogheemraad van Delfland, builen de voordrag!, was gewettigd. De kamer is op reces uiteengegaan. In de gisteren gebonden zitting van den gemeenteraad kwam de ver bouwing van het raadhuis weder ter sprake bij de behandeling van een voorstel tot verbouwing van de beide huizen naast het raadhuis, hetgeen voornamelijk ten doel heeft goedkeuring van een plan tot aanhechting van de beide gebouwen ten oosten van het raadhuis gelegenwaaraan dringend behoefte gevoeld wordt. Niet alleen zijn bij de toenemende uitbreiding der gemeente-administratie verscheidene bureaux geheel onvoldoende èn voor de ambtenaren èn voor het publiek maar ook ontbreekt de noodige ruimte, o. a. voor de vergaderingen der verschillende raadscommissiën en voor de berging van het administratief archief, dal uit den aard der zaak van jaar tot jaar belangrijk in omvang toeneemt. Uit de discussie bleek, dat de tegenwoordige gevel van het raadhuis, ook ingevolge een vroeger genomen besluitzal behouden blijvenen dat de bedoelde twee gebouwen op de Groenmarkt in denzelfden stijl gebragt zullen worden als het gedeelte dat uitzigt beeft op het Kerkplein. Daarvoor zal eene uitgaaf noodig zijn van ƒ85000 of 725000 meer dan bij de begrooling voor 1882 werd aangevraagd. De raad vcrcenigdc zich met het voorstel van burg. en welh. De raad heeft voorts besloten aan de betrekking van beambte, belast met de schat ting der localileiten, waar verkoop van sterken drank in bet klein plaats heeft, een salaris te verbinden van /1200. In het «Hotel Paulez" alhier is aangekomen de heer Ernest Lyon, nieuw benoemd secretaris bij de Engelsclie legatie. Sinds gisteren is het Plein middenpunt van het tram way verkeer hier ter slede, alwaar door de aankomende en vertrekkende Iramwayrijij aan alle zijden van de ruimte buitengewone levendigheid heerscht. inbegrip van de nieuwe concessiën beslaat het tramwaynet thansi volgende lijnen: Lijn den Haag Rijswijk-Delft: Lijn Plein (den n„ Badhuis Scheveningen langs den ouden Scbeveningschen wegLijn f|t Anna-Paulownastraal geregeld met de dienst op de route Plein—Ba^ Lijn tloll. Spoor—Anna-Paulownastraat langs de Laan Copes van Ci burch naar de Koninginnegracht; Lijn Loosduinsche brugPleinLaai Nieuw-Oosieinde; Lijn Plein door de Lange Houtstraat naar de Sn straal; Lijn Holl. Spoor—Plein—Bankastraat. Gisteren werden aan de stallen van wijlen Z. K. II. prins Ft# der Nederlandenin de Casuariestraateen 25-tal koets- en rijpaarde kocht. De pryzen der paarden varieerden lusschen ƒ150 en ruimj Een tweespan bragl zelfs/900 op. Twee ten verkoop aangekondigde^ werden niet verkocht. Door den strandvonder werd gisteren ten westen van Scheveningj niet ver van de kust een groot wrak drijvende gezien. Daar de zei kalm was, heeft men het wrak met eene roeiboot kunnen naderen, bleek het dek van een schip Ie zijn met masten, ra's en zeilen en mei moedt, dat het afkomstig is van eene brik. nl» ENGELAN». LONDEN, 18 October. De Times betoogt, dat, nu de regering eenmaal eene al de bil! eischcn en grieven der leren bevredigende wel aan Ierland heeft gesi! ken, elk, die zijne pacht niet betaalt, onverbiddelijk uit^ijne hoeve worden gezel, en dan al de aanspraken, die hij nu volgens de nieuwe kan doen geldenverliest. Het zou niets baten en de regering eene rige figuur doen maken, indien zij. na de heeren Parnell en Sexton gevangen genomen te hebben, de beweging zelve, die de werking derl wel verlammen wil, niet krachtig tegenging. De Daily News heeft van baren correspondent te Pietermarihl het volgende berigt ontvangen: Er heerscht groole bezorgdheid ten gen van een telegram, waaruil schijnt afgeleid te moeten worden, dat zake de conventie geen- concessiën door de regering zullen worden gedi In militaire kringen wordt openlijk over een hernieuwen der vijandelijl den gesproken, terwijl allen, die in het land iets te verliezen helib- met schrik voor dit uitzigt terugdeinzen. Het militaire element belleen te veel den toestand. Ik vrees dat sir Evelyn Wood zich te eenei» bedrogen heeft, met te gelooven, dat een louter vertoon van magt de Boe tot inschikkelijkheid zal brengen. Het Engelsche volk worde ten ernstig gewaarschuwd, dat elke militaire beweging tegen de Transvaal den gehtt Vrijstaat te wapen zou doen snellen, en een opstand veroorzaken zoi de Kaapkolonie. Burgeroorlogmet de grootste ellende en verwoesli zou daaruit voortspruiten. Indien de conventie geratificeerd wordt zoi concessiën, dan zal dit slechts geschieden met liet vaste voornemen haar by de eerste de beste gelegenheid tot eene doode letter te mali Aan den anderen kant zou eene grootmoedige concessie aan het volk! voel de gelukkigste uitwerking hebben voor allen, ook voor de iul lingen. Onder de schepen, die lydens den storm op Vrijdag II. zijn vergal ook de Cyprian. Dit schip verliet Donderdag middag de haven i Liverpool met bestemming naar Genua. Tijdens hel de Mercy verliet ren wind en zee reeds zeer onstuimig; hel vaartuig zette in haast den li voort en werd later gepraaid door een binnenkomend stoomschip, Ion schen nam de kracht van den wind allengs toe; de storm verhief zich een orkaan; het schip had veel te lijden van de hooge zeeën, die oogenblik over de verschansing sloegen en wel met zulk eene onweerslai bare kracht, dat alles van het dek werd geslagen, dat niet stevig wasiii gesjord. Uren gingen iu den vreesselijken strijd voorby. De wanden t»w het schip werden gehamerd en gebeukt, dat alle voegen kraakten, enrf'a der al dit oproer der elementen ging de bemanning voort in het betraclils'al van haar moeijelijken pligl. De vrcesselijke kracht van orkaan en zeebt'Ö den sluurtoestel onklaar gemaakt en gedeeltelijk verbrijzeld, zoodal i5!" schip niet langer was te regeren; het had alle stuur verloren. Om dit» mogelijk te verhelpen moest gebruik worden gemaakt van een hulptoesij van het roer, en men had het geluk daardoor all hans eenigermate sluif in het schip ie brengen. Maar een nieuw onheil ontstond. Een der pijp4|ei van den stoomketel sprong en hel vuur werd hierdoor uitgedoofd. lij,, bleef nog de tweede stoomketel over, die nog ongedeerd was gebleven. T»j, einde het geleden onheil te herstellen, ging de machinist terstond aan lify werk, om den ketel weder bruikbaar te maken. Terwyl men hierme^, bezig was, sloeg een reusachtige baar met zoo geduchte kracht tegen d%re achtersteven, dat het roer totaal onbruikbaar werd en nu verloor liet sc. alle stuur. Toch gaf men den slryd niet op! Er werden zeilen bijgezelL, maar zonder vrucht. De bemanning had sedert het eerste onheillit bersten van een stoompijp, acht uren zonder verpozing gewerkt om in dei nood te voorzien. Sedert het schip de Mercy had verlaten, had geti enkel man aan boord een oog geloken had de gezagvoerder de brug niet verlaten. De sloepen werden van levensmiddelen en andere bcnoodigdlit- den, als compas, enz., voorzien, maar ze te water te laten, scheen ta eenenmalc ondoenlijk te zijn. Geen man durfde het meer wagen in machinekamer of in de kajuit te gaan, want ieder oogenblik verwactiW men dat het vaartuig door de baren zou worden verzwolgen, en de hoof was nog niet vervlogen om zelfs dan nog het leven er te kunnen afbrengei Alle manschappen, 27 in getal, hadden zich vereenigd op de brug. Veld waren voorzien van lijfgordelsanderen hadden zich een of ander voor werp als reddingsmiddel gezocht. Hel schip bevond zich ongeveer op ft de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2