LEIRSCHE COD RA 210. DONDERDAG 20 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ie» ril 1881, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f2.—. ifsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advcrlentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 October. Uitslag der verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten- generaal(hoofdkiesdistrict Amsterdam) in de plaats van mr. M. H. Godefroi. die bedankt heeft. Uitgebragl 1589 geldige stemmen. Gekozen jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, met 1017 stemmen. Jh\ m'. K. A. Godin 'tóde Beanlort verkreeg 538 stemmen. Hoe langer de aardappelen in den grond zijn gebleven, schrijft men ons, hoe meer zij aan bederf zjjn blootgesteld geweest, zoodat op sommige plaatsen de oogst geheel mislukt is. Dit behoort echter dit jaar evenzeer tot de uitzonderingen als een mislukte oogst in 1879 algemeen was. In jaar kon Nederland, met Zeeland aan liet hoofd, geen bruikbaren aard- ippel leverenzoodat de hulp van bet buitenland moest worden ingeroepen, die met goed gevolg kwam. Thans is hel buitenland bijzaak en heeft voor Nederland in het algemeen onder gunstige omstandigheden het rooijen van den aardappel plaats gehad. De menigvuldige regen, die. naar verwacht werdmet den ondergang van dal voortbrengsel dreigde, kwam gelukkig te vroeg om merkbaren invloed te hebben. De ziekte in het gewas, vooral op kleigronden, maakte weinig vordering en zoo heeft ook Zeeland dit jaar een besien, duurzamen jam gerooid. Wat den Saksischen aardappel betreft, deze komt in hoedanigheid dit jaar veel overeen met den Zeeuwschen jam. is daarbij fijner, doch niet zoo duurzaam. Min schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Volgens lelegraphisch berigt uit Terschelling is aldaar binnengesleept de bomschuit Landbouw en Zee vaart. van den reeder Hubrecht van der Marei, met verlies van mast, zei len, roer, zwaarden enz. Vier man zjjn verloren, schipper Pieter van Dui- venboden, gehuwd, Simon de Best, matroos, gehuwd, Cornelis Ruwaard, matroos, ongehuwd, Dirk Haasnoot, matroos, ongehuwd; de overige be manning is gered. Van de 19 afwezige schuiten zijn er tot heden vijf aangekomen, waarvan een met verlies van 16 netten. -- De uitslag is thans bekend van het aan de polytechnische school te Delft gehouden examen voor middelbaar onderwijs, acte-examina M1 (hand- teekenen) en O (boetseren). M' aangemeld 33, waaronder 6 dames, niet op gekomen 5, teruggetrokken 12, afgewezen 2, geslaagd M' de hh.J. N T. Ruining, Groningen; L. H. Dinn, 'silage; J. J. Garjeanne, Delft; I. II. Geerlings, Keppel; A. F. Gips, Schiedam, F. Th. Grabijn, Amsterdam; Th. Kocb, Arnhem; W. Honig, Arnhem; J. C. U. Legner, Schiedam, cn de dames: C. P. Crans, H. Giltay en C. M. TIeyermans, 'sllage; L. J. Metzelaar, Scbeveningenen 11. van Uildriks, 'sllage. - Te Zwolle is voor het middelbaar onderwijs, acte A, geëxamineerd en toegelaten de heer J. Goedeljee, van Leiden; een candidaat voor acte B heeft zich teruggetrokken. Naar het N. v. d. I). verneemt, bestaat bij de regering sedert eenigen lijd het plan om ten minste door één kabel Amsterdam Rotterdam en Utrecht onder den grond telegrafisch te verbinden. - Het herinneringsfeest der oud-strijders van 1830/31 zal, zooals gemeld is, op 24 October plaats hebben. Ten 11 ure 's voormiddags zal men zicli in Artis vcreenigen. Van daar de parade gaan bijwonen, die vermoedelijk in de Plantage zal gehouden worden. Na de parade: reünie in Artis; ver bolgens gemeenschappelijke maaltjjd én ten slotte bijwoning der opvoering 'au het looneelstuk "Hagchelrjke tjjdcn", van Justus van Maurik, in het theatre van Lier. - Naar men verneemt zijn op de electriciteits-lentoonstelling te Parijs aan Ncderlandsche inzenders de volgende bekrooningen toegekend: eene gouden medaille aan dr. Kaiser te Leiden, eene zilreren aan de hh. Olland Ie Utrecht en van Wetteren te Haarlem. Tcylcr's stichting te Haarlem heeft van de Fransche regering eene schriftelijke dankbetuiging ontvangen. Te Delfshaven had dezer dagen een landbouwer, terwijl hjj eenig hooi boor zijn vee van den zolder wilde halen, het ongeluk naar beneden te ballen. Hij kwam in een steenen ruif tcregt en bleef daar eenigen tijd liggentotdat zijn kermen gehoord werd. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek, dat hij de ruggestreng gebroken had, en thans is hij onder de smartelijkste pijnen overleden, eene weduwe met 5 kinderen achterlatende. - Naar men uit Hellevoetsluis meldt, wordt er van de loodskotiers van hfl loodswezen Goeree en Maas nog één vermist. Aan boord van dezen bodem dienden de schipper VV. de Neef, de loodsen B. Hans. H. Hollaar, P. Groenevelt en C. Burger, en de matrozen J. de Neef, M. Kruyne, Gou- deke en van Rij. Vrijdag namiddag sloeg op de Legmeerplas nabij Kudelslaart, gemeente Aalsmeer, een schuitje om, waarin twee broeders zaten, die zouden gaan melken. Een der twee is gered, doch de tweede, een zeventienjarig jonge ling, vond den dood in de golven. Onder Hofwegen, gemeente Woubrugge, is de gevel eener arbeiderswoning naar binnen gestort. Het geheele gezin, bestaande uit man, vrouw en kind, werd onder het puin bedolven. De man is levenloos daaronder uitgehaald, en de vrouw deerlijk verminkt, zoodat ook zij later aan de bekomen wonden is overleden. Te Amsterdam heeft gisteren een persoon eene daad van menschlie- vendheid bijna met den dood moeten bekoopen. In de Bloemgracht bij de Prinsengracht viel al spelende een knaapje, die zijn kameraadje in den val mecseepte. Een voorbijganger sprong de kleinen na, en had het geluk er dadelijk een te redden. Bij zijne poging om den tweede op te visschen, werd hij door kramp overvallen, zoodal hij zelf in levensgevaar kwam. Een ander ging toen te water, bragt het tweede knaapje op het drooge en kon er niet in slagen den man, die gezonken was, te vinden. Een schipper haalde den drenkeling op met een haak. Door de zorgvuldige verpleging, die hem onmiddellijk daarop ten deel vielwerd de man tot het leven teruggeroepen. Tusschen Harderwijk en Nunspecl zyn ongeveer 40 koeijen verdron ken, terwijl bovendien een jongen, die de koeijen wilde binnenbrengen, daarbij verdronken is. Tc Kampen zjjn door den Urker postschipper aangebragt de lijkjes van 2 kinderen van ongeveer 12 en 7 jaren. De schipper had ze gevonden, ge bonden aan den mast van een niet ver van Schokland gezonken schip. De ouders bonden ze zeker aan dien mast om ze zoo mogelijk voor den dood in de golven te behoeden; doch het baatte niet. Ook al de anderen, die op het schip waren, de geheele bemanning bestoud uit man, vrouw, 4 kinderen en een knecht, zijn omgekomen. Te Genemuiden zijn door een schipper aangebragt drie lijken (van moeder, dochter en zoon, naar gissing oud 50, 18 en 10 jaar), afkomstig van het tjalkschip, dat in den hevigen storm bij Schokland vergaan is. De lichtwachter van Schokland vond de lijken in den mast vastgebonden. Uit Delfzijl wordt gemeld, dat de te Papenburg tehuis behoorende stoomsleepboot Ponny in den nacht van Vrijdag op Zaturdag II op de Eems vertoevende, door den storm geheel is omgeslagen. De bemanning, bestaande uit drie personen, verloor daarbij het leven; ook de stoombaggermachine, werkzaam achter de Knok aan de Duitsche kust, onderging hetzelfde lot: van de acht personen, die zich er op bevonden, zijn slechts de stoker en een der matrozen gered. In haar rapport over de ontwerp-begrooting voor de dienst van 1882, geeft de commissie van financien, wat betreft de inkomsten, haar leedwe zen te kennen omtrent de mededeeling van burg. en welh. betreffende de opbrengst van schoolgeld van de inrigting tot opleiding van O. I. ambtena ren. Zij had op eene verhooging der aanvankelijk geraamde som gehoopt. Zij voelt zich dus genoopt eene opmerking Ie maken, namelijk deze. dat zij niet gelooft, dat de uitstekende gelegenheid, welke voor bedoelde opleiding hier beslaat, genoegzaam bekend is. Bijaldien die meer algemeen bekend werd gemaakt cn daarbij gewezen werd op den gunstigen uitslag der examina van die jongelieden, die zich hier hebben bekwaam gemaakt, dan gelooft zij, dat zulks zou strekken om bet aantal leerlingen aan de inrigting te doen toenemen. De commissie zou ook gaarne te ecniger tijd van burg. en weth. iets willen vernemen omtrent hunne plannen omtrent de stads reiniging, na afloop van het contract van verpachting van de haardasch, de vuilnis enz. met uit. Augustus 1883. Met genoegen heeft de commissie vernomen, dat burg. en weth. eerlang voorstellen zullen doen, waardoor hetzij de kosten van hel schoolbezoek van kinderen van niet-ingezetenen beter dan thans worden gedekt, hetzij dat schoolbezoek worde beperkt. Met den bij n°. 54 voorgestelden verkoop van kapitaal kan de commissie zich vereeuigen. De opbrengst van het gemeentelijk vergunningsregt in zake den kleinhandel in sterken drank wensebt de commissie, nu dat regt op het maximum van ƒ25 is bepaald, in plaats van op 3000, op 6000 uit te trekken. Bij de beoordeeling der voorgestelde uitgaven, zegt de commissie, dat naar haar oordeel eene meerdere uitgave, dan voorgesteld is voor de vernieuwing

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1