LEID8CHE OIKA\T I8SI. V. 245. WOENSDAG 19 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. BINNEiNLAN DSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs dei- Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 24'ttn September 1881 Provblad n°. 66), herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet »an den 29,l<',1 Maart 1833 Staatsblad n1'. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bjj de artt. 7 en 14 der wet van den 9den April 1869 Staats blad n'. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplich ting tot het inleveren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belastingvoor- werpen naar de 5' en 6e grondslagen terwjjl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n». 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 59) en van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 18 October 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is in druk. tegen betaling van f0.20, verkrijg baar liet rapport der Commissie van Financiën op de ontwerp- begrooting der gemeente Leiden, voor 1882. LEIDEN, 18 October. De commissie van financiën heelt geene bedenkingen tegen het door burg en weth. bij den gemeenteraad ingediende voorstel, om, overeen komstig hel rapport van de gasdeskundigennog eene som van ƒ125,000 te bestemmen voor werken tot verdere uitbreiding der gasfabriek. Zij blijft echter vasthouden aan de vroeger door haar uitgesproken meening, dat het rensehelijk is niet alleen 5 pCt. van het kapitaal jaarlijks voor aflossing aan te wijzen, maar bovendien de jaarlijks ten gevolge van de aflossing be spaarde rente daartoe aan te wenden. Gisteren avond gaf het Hoogduitsche opera-gezelschap, onder directie van Carl Pflaging, in den schouwburg alhier eene uilvoering van Mozarts i meesterstuk: "Die Hochzetl des Figaro", een stuk, dat aan drie menschen- geslachten reeds genot verschafte, en, ondanks al wat daarin thans //hors 4 de saison" is, voortgaat aangenaam op het gehoor en het gezigt der schouwburgbezoekers te werken. Ook thans was dit het geval, al waren de koperinstrumenten niet altijd geschikt den indruk van het geheel te ver- hoogen. Al de zangers verdienen een woord van hulde voor de wijze, waarop zij hunne taak opvatten, niet het minst Fr. Kempncr, die Susanna, to Fr. Beihl, die den schalkschen page Cherubin goed lol hun regt deden komen. Luide bewijzen van goedkeuring vielen dan ook aan allen, keurige bloemruikers aan de meeste zangeressen ten deel. Het moge der directie Mn prikkel zijn om nog eens weder te komen, kan liet zijn met een der nieuwe stukken, welke, naar wij van goederhaud vernemen, in studie zijn. Wij vestigen hier nogmaals de aandacht van het publiek op de voor stelling, die Donderdag avond in den schouwburg alhier zal gegeven worden door Fransche artisten. onder directie van de bh. Marck en Chavannes. Het <>P Ie voeren stuk van Pailleron »Le Monde oil l'on s'ennuie" is een stuk, da! vol geest en humor is en in Frankrijk een ongemeenen opgang heelt gemaakt. De uitvoering moet, naar men van elders meldt, in zeer goede handen zijn, dat men dan ook van den directeur, den heer Marck, wel mag 'erwachten. Tc Rotterdam had de opvoering gisteren met een bijzonder groot succès plaats. Aan het dep. van marine te 's Hage werd heden aanbesteed: het ma liën en leveren van het ijzer- en houtwerk benoodigd voor het etablissement, hestemd voor de verlichting op Mendanao (Stolzestraat). alles met den aan kleve van dien. Het minst was ingeschreven door de Kon. Ned. grofsmederij 1« Leiden, voor ƒ9950 De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma *ls stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 8sl,n November a. s.ten 9J/2 ure des morgens, zitting houden te Rotterdam in kn raadhuis aldaar. Zij, die lot een dier examens wenschcn toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 1 November schriftelijk en vrachtvrjj kennis geven aan den voorzitter der commissie. Op de door het Ilaagsch genootschap uitgeschreven prjjsvraag over //Vinet" waren twee antwoorden ingekomen: één in het Nederlandse!) en één in het Fransch, aan welke bestuurders een uitgeloofden gouden eere penning niet hebben toegekend, doch welke zij eene zilveren medaille en ƒ200 met opneming in 's genootschaps werken waardig keurden. Als schrij ver van de eene verhandeling heeft zich thans bekend gemaakt dr. J. Cramer, hoogleeraar in de godgeleerdheid te Groningen. De 34e algemeene vergadering van het Aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden op Vrijdag 28 October 1881, ten 7 ure des avonds, in een der lokalen van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. De punten die behandeld zullen worden zijn: 1°. mededeelingen van het be stuur; 2". iels over de natuurlijke gesteldheid van den hodem der Transvaal, door dr. J. A. Roorda Smit; 3". voortzetting der bespreking van ethnologische verzamelingen, door prof. P. J. Veth; 4°. gelegenheid tot het doen van mededeelingen en het behandelen van vraagpunten. -- liet stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 15 Oct. van Napels vertrokken. De Torrington is op 15 October te Batavia aange komen. De Koningin Emma, op weg naar Batavia, is op 16 Oct. van Suez v rtrokken. De Drenthe, op weg naar Rotterdam, passeerde op 16 Oct. Kaap Carvoeiro. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het Indische leger J. 11. H. Popp zal den 29sltn Oct. van Harderwijk vertrekken een detache ment supplelielroepensterk 60 man, waaronder 10 onderofficieren, met beslemming naar Indië, aan boord van het stoomschip Gelderland. Voortdurend komen nog beriglen in van onheilendoor den storm op Vrijdag 11. te weeg gebragt. Op het Katlenburgerplein te Amsterdam viel des avonds het bovengedeelte van een huis ter neder, juist toen een matroos en zijn meisje aldaar passeerden. De eerste werd zoodanig getroffen, dat hjj weinige oogenblikken daarna overleedhet meisje werd met gebroken arm en eene hoofdwonde opgenomen. Aan den Amstelveenschen weg zijn twee in aanbouw zijnde woningen omvergewaaidwaarbij een timmerman zwaar gekneusd onder de puinhoopen is vandaan gehaald. Op een half uur afstand van Kampen is eene zeilboot omgeslagenwaarin drie personen gezeten waren. Een hunner, met name llarm de Lange, is verdronken, llij laat eene weduwe met 5 kinderen na. Des nachts is het tjalkschip van schipper Klercks, van Zierikzee, liggende op de Bovenwaal bij de Groenlanden, lek gesprongen, terwijl de schip per met zijne vrouw en hnn dertienjarig zoontje te bed lag. Toen de schipper de lekkage bemerkte door het instroomendc water, was het vaartuig reeds zoo vol water geloopen. dat hij en zjjne vrouw zich slechts met levensge? vaar en ontkleed konden redden. De moeder, die haar zoontje bjj de bec- nen nog uit het bed wilde trekken, moest deze poging laten varen, door? dien de golven reeds over het achterschip sloegen. Terwijl zij op een ander vaartuig oversprongen, zonk het schip weg en daarmede verdween hnn cenig kind onder jammerlijke kreten om hulp in de diepte. Ook verloor de schipper daarbij eene belangrijke som aan bankpapier. Te Egmond is een schip, met hout gëladrn, gestrand. Van de opvarenden is er een omge komen Onder Scherpenisse werd Zaturdag het lijk gevonden van een schipper, en tusschen de palissaden aan den zeedijk te St. Maartensdijk vond men geklemd het Ijjk van een 20-jarig jonkman. Te Veenhuizen is het graanpakhuis van de rijksgesiichten ingestort. Onder Aalst is een persoon door een boomtak doodelijk getrollen. De man laat eene weduwe met vijf kinderen na. Aan den Hoek van Holland is een breedc duin van ongeveer 100 meter breed, met eene houten en rieten keet er op, geheel weggesla gen; de bewoners verloren al wat zij bezaten. Te Texel zijn twee visch- schuitjes van de ankers geslagen en verloren gegaan. Ook is achter den Hoorn eene Duitsche brik gestrand en achter de Kooy een Engelsch visschers- vaartuig uit elkander geslagen. De bemanning is gered, maar een man was over boord geslagen. Nabij llinlopen is een tjalk vergaan, maar het volk gered. Te Vlissingcn zijn verscheidene zeer gehavende schepen binnenge komen. Te Rotterdam is in den afgeloopen nacht eene publieke vrouw aange houden, die in de Lijnbaanlaan een 4-jarig meisje zoodanig had mishandeld, dat het niet buiten levensgevaar verkeert. De heer mr. J. P. Moltzer aanvaardde gisteren het professoraal in het burgerlijk regt en de burgerlijke regtsvordering aan de universiteit te Am? sterdam, in de grooie gehoorzaal van Felix Merilis, mei eene redevoering over: "de mei bode bij de beoefening van hel privaat regt te vo'geii". JV?

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1