▼erdronkde knecht kwam ongeveer ten 12 ure bij een bouwman aan. waar hij liefderijk werd verpleegd en van drooge kleêren werd voorzien. De hevige wind heeft duizenden pannen in en onder die gemeente van de daken afgerukt; en onderscheidene boomen zijn omvergewaaid. Men meldt uit Zevenhuizen: De begrooting der getneenterekening be draagt in ontvangsten en uitgaven 16016.59. Voor onderwijs is 5699 uitgetrokken. Het vergunningsregt voor den verkoop van sterken drank is voor deze gemeente gesteld op 25 pCt. der huurwaarde. Gisteren avond ontstond alhier brandten gevolge van het spelen van eenige kinderen met lucifers. Gelukkig was men den brand spoedig meester. De gemeente Hilversum was Vrijdag overal geheel in duister' Er was brand ontstaan in de gasfabriek, doch door gepaste maatregelen is het gelukt den brand spoedig Ie stuiten en groote onheilen te voorkomen. Van den Helder wordt gemeld: Van Vrijdag namiddag 2.30 uur tot des nachts 12 uur werd er 90 lot 117 KG. winddruk waargenomen. Laagste barometerstand gisterennam. 8 uur 730.17. Buitengewoon hoog water. Het eskader op de retde dreef voor de ankers, tot nu geen belangrijke schade; het vertrek van het eskader moet worden uitgesteld Er zit een brik in het Noorderaat en een schoener op de kust bezuiden Huisduinen. De loodsen zijn binnengekomen. Er werd brand gezien in de rigting van Wieringer- waard. Er is hier groote vernieling aangerigt in het blok huizen der ge huwde onderofficieren bij het fort Erfprins: 20 huisgezinnen moesten vlug ten: gelukkig komen er geen belangrijke verwondingen voor; de gezinnen zijn in de kazerne opgenomen. Het meteorologisch instituut te Utrecht zegt omtrent den storm van Vrijdag het volgende: In den nacht van Donderdag op Vrijdag daalde de barometer zeer snel en wees 's morgens 8 u. 741.2, ten 2 u. 736.6.pen had den geheelen dag harden wind, die tegen den middag lol storm aan groeide, en het hevigst was des avonds omstreeks 6 uur, toen de sterkste stooL voorkwam, 130 kilogr. drukking op den vierkanten meter, met een weinig uitschietcuden wind naar het VVZW.daarna begon de barometer weder te rijzen en de wind werd langzaam west. De Domtoren heeft door den storm zoo geschud, dat hei instrument aldaar is blijven stilstaan, zoodat op hel Ned. Instituut geen waarnemingen meer werden opgeteekend. Door den heer A. C. de Haan, onlangs te Leeuwarden overleden, is eene som van 6000, vrjj van successieregt, vermaakt aan het Nieuwe stadsweeshuis aldaar. Te Joure is Vrijdag avond een hevige brand uitgebarsten in hel achter huis van een meubelmaker. Snel breidde de brand zich uitten gevolge van den hevigen stormwind, zoodat, buiten de nabijgelegen panden, ook spoedig de vlam aan de overzijde der Midstraat de huizen had aangetast. De beide brandspuiten, schoon spoedig ter plaatse, waren magteloos tegen over het vuur. Er werd onmiddellijk hulp van elders gevraagd. Omstreeks middernacht waren meer dan acht kapitale huizen afgebrand, benevens eene geheclc huurt arbeiderswoningen. Ook een boerenhuis is vernield. Eerst des ochtends ten 9 ure was hel' gevaar geweken. De tV. leend.'C. meldt het volgende: Twee jongelieden, zekere B. en S., waren een kijkje gaan nemen naar de overblijfselen van de voor eenige dagen gehouden kermis en hadden daarbij nogal een slevigen borrel gedronken. Terugkeerendeontstond tusschen hen beiden twist; het eene woord haalde het andere uit. en het kwam weldra zoover, dat de timmer mansknecht S. zijn kameraad, den bakkerszoon B.tegen den grond wierp. Tot zoover het voorspel. Geruimen lijd later hoorden eenige personendie langs den weg liepen, eenig kermen en klagen achter een huis. Zjj luis terden, en toen het steeds aanhield, besloten zij eens te gaan zien. Zjj vonden toen bovengenoemden timmermansknecht, Seijets geheelen, in zjjn bloed badende. Hij weerde hunne huip af met de woordenWaat mij maar liggen, ik sterf toch dadelijk'. Bij het geneeskundig onderzoek bleek het, dat hij eene diepe en gevaarlijke wonde in den rug had, oogenschijnlijk met een mes toegebragt. De doctor heeft de wonde levensgevaarlijk ver klaard. Het vermoeden viel dadelijk op B. als de oorzaak der misdaad. Hij is gevankelijk naar Winschoten overgebragt, B. blijft ontkennen, dat hij S. de wonden heeft toegebragt. Uit Pretoria (hoofdstad der Transvaal) ontvangt het Ilbl. een tele gram, van daar gezonden 14 October te 12 uur 's nachts en Zaturdag te 2 45 per post (vermoedelijk wegens sloornis op de telegraaflijn) uit Brussel ont vangen. liet behelst hel officieel berigt, dat volgens besluit van den volks raad op 13 tot 16 December eene volksvergadering zal worden gehouden Ie Paardcnkraalom God te danken. Alle belangstellendsn worden uitgenoo- idigd die bijeenkomst bij te wonen. Deze depêche is geleekend door den slaats-secretaris. Blijkens het verslag van den staal der hooge-, middelbare en lagere scho- len over 1879—1880 waren aan de rijksuniversiteiten ingeschreven: te Leiden 485, Utrecht 403 en Groningen 202 studenten. Het getal studenten vermin derde dus aan eerstgenoemde universiteit met 48, maar vermeerderde aan de tweede met 50 en aan de derde met 20. De gchecle vermeerdering be droeg dus 22. Was te Utrecht en Groningen hel getal van hen. die voor 4 lessen werden ingeschreven, aanzienlijk grooter, dat van hen, welke voor volledig onderwijs betaalden, was geringer dan in het vorige studie jaar. Bekent men hel getal der aan de universiteiten aanwezige, maar niet ingeschreven studenten mede, dan was, even als in de twee laatste jaren, het getal aanmerkelijk grooter dan de officiële opgave aanwjjst. Omtrent de uitkomsten van het onderwijs wordt ten aanzien ;van" Leiden medegedeeld, dat in de faculteiten der godgeleerdheid en regtsgeleerdheid geen merkbaar onderscheid, wat de kennis en ontwikkeling der studenten betreft, met die van vroeger was waar te nemen. De studie der genees kunde werd over het algemeen met ijver beoefend. Van de studenten, die de lessen in wis- en natuurkunde voor het eerst bijwoonden, was de ver kregen kennis op dit gebied, zcoals vrij natuurlijk is, grooter bij hen die van de hoogere burgerschool dan die van het gymnasium kwamen, faculteit der letteren en wijsbegeerte werd als naar gewoonte geklaagd", ongenoegzame voorbereiding der studenten; in dezen ongunstigen toesi; wordt echter verbetering verwacht, als de gevolgen der hervorming gymnasiaal onderwjjs zich zullen doen gevoelen. Wat Utrecht betrelt schilde hel oordeel der hoogleeraren over de ontwikkeling hunner hoon weinig van dat in het vorige jaar. Te Groningen was de mate van wikkeling en der verkregen kennis van de studenten, die voor liet eerg lessen bezochten, over het algemeen vrij bevredigend Aan de universiteit te Amsterdam waren 388 civiele en militaire tt^ ten ingeschreven, terwjjl 189 hoorders enkele lessen bijwoonden. Det teiten der godgeleerdheid, regtsgeleerdheid, geneeskunde en letter wjjsbegeerte noemden de male van ontwikkeling en verkregen kenni studenten voor de eerste maal onder hun gehoor voldoende en bevrediw De toestand van het seminarium der Bemonstrantsche broedersclii Leiden was gunstiger dan in jaren het geval was, hetgeen bij de opgewektheid voor de theologische studiën, die thans algemeen Ik# opmerking verdient. Wat betreft het lager onderwijs, het getal openbare en bijzondere len voor lager onderwijs bedroeg in 1879 3852, en vermeerderde du> 26; hiervan waren 2653 voor gewoon lager onderwijs en 1199 voor m.i De aard der scholen was aldus: 2950 openbare, 114 gesubsidieerde b; dere en 988 niet gesubsidieerde bijzondere scholen. De niet gesubsidi, bijzondere scholen waren aldus verdeeld: 49 prol., 34 r. k. en4Israelii! diaconie- en weeshuisscholen266 protestantsche scholen van vereenigia waarvan 154 van de vereen, voor Chr. nationaal schoolonderwijs, 335 scholen van vereenigingenwaarvan 106 van geestelijke orden: 265 sth voor rekening van den hooidonderwijzer of de hoofdonderwijzeres, war 213 prot., 42 r. k. en 10 Israëlitische, terwjjl er nog 35 scholen nieti; vorige rubrieken waren begrepen. Het getal onderwijzers en onderm ressen bedroeg bij alle lagere scholen te zamen 3379 hoofdonderwji 4399 hulponderwijzers, 2619 mann. kweekelingen, 446 hoofdonderwfi sen, 1624 hulponderwijzeressen, 831 vrouwel. kweekelingen. uitaub een personeel van 13298. De lagere school werd op hel einde des jaan zocht door 540,995 kinderen of ongeveer 41 leerlingen voor eiken wijzer; blijft het getal kweekelingen als onderwijskracht buiten aanmal dan klimt het aantal leerlingen voor eiken onderwijzer tot bijna 55. liet rijk besteedde ten behoeve van het lager onderwijs in 1879 a 1,219,055.55% of ƒ351,344.99 meer dan in 1878. Voornamelijk is: stijging toe te schrijven aan de kosten voor opleiding van onderwijn# onderwijzeressen en aan de bijdrage krachtens art. 36 der wet. fc meenten gaven voor het leger-onderwjjs in 1879 uit 7,717,688.60! ƒ96.551.34 meer dan het vorig jaar. De inkomsten bedragen ƒ1,884,551 of 261,039.51 meer dan in 1878. Het zuiver bedrag der uilgaven bei in 1879 dus ƒ5.833,144 05 of 164,488.17 minder dan in 1878. De; menljjke uitgaven van rijk, provinciën en gemeenten voor het lager oi wrjs bedroegen 8 656,528.40%. De inkomsten 1,269,369 76%. liet bedrag der uitgaven dus ƒ7,387,058.64 tegenover 7,077,805.40% in I! De verschillende takken van onderwijs eischten van rijkprovincift gemeenten, na aftrek der inkomsten en met uitzondering van het ui onderwijs, van dat in de gevangenissen en van het onderwijs in dt waarscholenin 1879 ƒ10,860,898.61 tegenover 10 230,600.15% in ffi 'aGRAVENHAGE;, 17 October. Met magtiging des konings zijn de hh. mr. J. P. P. baron van Zo; van Nyevelt, Hoogstdeszelfs buitengewoon gezant en gevolmagtigd oiioi te Parijs, mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur van de a> nistralie der directe belastingen, invoerreglen en accjjnscii aan heli van financiën, en M. J. 11. van Lier, consul der Nederlanden te Pir belast met het voeren der onderhandelingen over een nieuw handelstrat met Frankrijk. Aan den heer dr. II. J. Rink'is, op zijn verzoek, eervol ontsla; leend als schoolopziener in het arrondissement Appingedam, en in r plaats is benoemd de heer mr. E. R. Borgesius. Aan de officieren van gezondheid 1» kl. dr. K. VV. Gratama en 1 L. A. de Ruiter, beiden van het personeel van de geneeskundige dienst Iandmagt, is de titulaire rang verleend van majoor. De minister van oorlog zal Donderdag aanst, geen gehoor verleend Eergisteren avond werd een knecht van den heer S. in de VVagensii door een feilen bliksemstraal aan de oogen getroffen, ten gevolge waar hij het gezigtsvermogen verloor. - Morgen wordt de laatste van de nieuw gcconcedeerde Iramwaylji geopend, te welen die van het rondpoint Bankasiraal naar het lioll. sp# weg-stalion. - Van Wassenaar meldt men dat op het Huis de Paauw Vrijdag 130-tal boomen zijn omgewaaid. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN. 15 October. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten is Guiteau Vrijdai Washington voor het crimineel geregtshof verschenen. Ilij was b« ontsteld, zoodat hij uit het rijtuig geligt moest worden, doch hij onder»» geen overlast. 11 jj pleitte niet-schuldig. Zijn verdediger zeide, dat hij ij verdediging zou gronden op krankzinnigheid en op de verkeerde beltatl ling van Garfield door de geneesheeren. Hij eischte dertig dagen uilü Het hof bepaalde den aanvang van het proces op 7 November. Dezer dagen is te Philadelphia eene fabriek van wollen sloffen brand geraaktterwijl vijftig personen er aan het werk waren. De W pen stonden in een oogenblik in vlamzoodat men uit de vensters mix

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2