LEIDSCHE ÖURANT. 1881. DINGSDAG 18 OCTOBER. DUINWATERLEIDING. N°. 244. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. ^-ouderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenis. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene itnüis dat blflkens bericht van de directie der duinwaterleiding, ten gevolge rgn het omwaaien van den schoorsteen van het machinegebouw te Katwijk, inden avond van den li" dezer, de wateraanvoer lijdelijk gestremd of ge- irekkig zal zijn en dat alle maatregelen worden genomenten einde daarin ten spoedigste te voorzien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiben, 17 October 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den October 1881des namiddags te een uur. 1». Benoeming van eene leerares in het Schoonschrijven aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (201) 2'. Idem van twee Curatoren Tan het Gymnasium. (209) 31. Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (211) 4». Voordracht tot verhooging van de toelage aan Mathesis Scienliarum 1) Genitrix. (122 en 134) 5'. Idem betrekkelijk de aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwings- laiil (ouds der Stedelijke Gasfabriek. (198 en 213) 6*. Idem tot voldoening der rekeningen van de gasdeskundigen uit den I post voor Onvoorziene Uitgaven. (199 en 214) 71. Idem tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school n". 2 der 3de klasse (200 en 215) 8'. Idem als voren op de school n«. 3 der 3de klasse. (210 en 215) Idem betrekkelijk eene Lijdelijke voorziening in de betrekking van hooldonderwijzeres der bewaarschool in de Scheistraat. (202) 0'. Verzoek van Commissarissen der Nieuwe Sociëteit, om vrijgesteld te worden van de verplichting tot plaatsing van een sternen muur. (212) 1'. Begrootingen van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid voor 1882, als: o. Roomscti-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis. b. Evangelisch Ltiihersch Wees- en Oudeliedenhuis. c. Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. d. Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. (204 en 205) è42'. Idem van de niet-gesnbsidieerde instellingen van weldadigheid, als: □da a. Roomsch-Katholiek Armbestuur. b. Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. mj c. Vrouwen Kraammoeders. (206) 3'. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (207) 4'. Idem van de Bank van Lcening. (208) 6.S '2 I 80/: Ra 1.1 m i 9 a k 1.11 rv. ïnd; .90 nin Ie i 2 •aap 5». Begrooting der gemeente voor 1882. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 17 October. D'. G. H. van Kasteelpred. te Kollumheeft voor het beroep naar de ed. Iierv. gemeente alhier bedankt. Aan den nieuwbenoemden majoor Kraal zal het bevel worden opgedra- «i over het 3dc bataillon van het 4,le reg. infanterie alhier in garnizoen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen 11 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f43, 21 50, 4.50 en /2.20, de laagste ƒ42. ƒ21, 4.10 en ƒ2.05. De lijst der dienstregeling ten postkantore alhier, zooals die is aange- 'ttgen met 15 October Jl., is thans weder verkrijgbaar gesteld. Wij heb- reeds meermalen gewezen op het gemak, dat deze lijst kan verschaffen lar zij. behalve de opgave omtrent de dienst op het kantoor, aanwijzing 4 van het tijdstip waarop de brieven moeten bezorgd zijn om met de ste gelegenheid te worden verzonden, zoowel voor het binnenland als t bet buitenland en de correspondentie met Nederl. Indië. Zaturdag, omstreeks 10 ure, heeft zekere J. B.oud 62 jaar, aan de 'lermarkt alhier een toeval gekregen: spoedig hersteld zijnde, kon de man vu weg weder vervolgen. Terzelfder tijd is aan de Beestenmarkt eene zchtpartij ontstaan tusschen zekere J. K., J. R. en S. v. d. S.welken Htstgenocmde door J. K. met een mes eene verwonding over den Imker- tan? werd locgebragt. Omstreeks 10 ure is bij den kleedermaker S.aan het Rapenburg, een ;ltoorsteenbrand ontslaan, welke spoedig door den stadswerker O. is Milnsclit. Gedurende de maanden Julij, Augustus en September is het rijks museum van oudheden alhier bezocht door 2039 personen en het gebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn ten toon gesteld door 538 personen. Het rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden alhier werd bezocht door 74 personen. Naar wij vernemen had gisteren avond nabij Katwijk eene botsing plaats op den stoomtramway, die echter, door krachtig remmen, zonder ongelukken is afgeloopen. Op last van den minister van marine worden aan de oorlogsschepen verstrekt exemplaren van den Leiddraad voor verzamelaars van ethnographische voorwerpen, vervaardigd door mr. L. Serrurier, waarnemend directeur van 's rjjks ethnographisch museum te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat op 28 November 1881, of, zoo mogelijk, vroeger, de betrekking van leeraar in de staathuishoudkunde en staatsinrigting van Nederland aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cprsits te Gro ningen ie vervullen is. Jaarwedde ƒ500. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen moeten zich vóór of uiterlijk op 27 Octo ber aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's Gravenhage. Het valt niet te betwijfelendat de Pinksterstorm van 1860 in hevigheid minder was dan de orkaan van 14 October 1881. Toen stond al hel geboomte in het volle blad, nu was het door harden wind reeds ge dund, voordat het den genadeslag ontving; niettemin vielen er boomen bij menigte, die toen aan den storm hadden weerstand geboden. Er is geen buitenplaats, geen bosch, geen dorp, geen buurt, geen gehucht, geen straat weg of overal zijn boomen gevallen of gekraakt. De verwoestingendoor den orkaan aangerigt, zijn inderdaad bedroevend. Het is treurig om te aan schouwen, die groolc leemte onder het statige hout, die vroegtijdige bla derloosheid, dien naakten grond, waarvan de bloemen zijn weggestormd. Nergens blijkt van een zoo grooten slag, op eens aan het Haagsche Bosch toegebragt. Het is niet op te sommen, hoeveel zwaar geboomte op buiten plaatsen geveld is. Alleen op Endegeest vielen er ongeveer zestig boomen. De storm van den 14de° October zal menigeen lang heugen. De stortregens, die met zoo veel beroering in de natuur gepaard gingen, hebben op nieuw den landman veel zorg verwekt. Uit alle oorden des lands zjjn de beriglen omtrent de verwoesting, door den storm van Vrijdag te weeg gebragt, gelijkluidend. Boomen nederge- veld, daken weggeslingerd, gebouwen ingestort, enz. De opgave daarvan zouden kolommen druks vullen. Tc Zwammerdam is de zaag-windmolen van de firma Schattenkerk en Zoon weggewaaid en gedeeltelijk door een naburig huis geslagen. De diergaarde te Rotterdam heeft zwaar geleden; de tuin biedt een tooneel van verwoesting aan. Te Haarlem werd een bejaard man door den wind opgenomen en in liet water geworpen; met moeite werd hij gered. I)c dienst op den spoorweg Haarlem—Zandvoort werd gestaakt en eenige personen, die zich derwaarts hadden begeven om het schouwspel te zien, dat de kokende zee aanbood, moesten aldaar tot den volgenden dag blijven. Benoorden Noordwijk aan Zee is een Engelsche schooner gestrand. De bemanning, 5 man en het zoontje des kapiteins, is gered. Aan den Meidijk onder Zuilichem werd een persoon door een boom tak getroffen en gedood. Te Nijmegen zijn twee personen onder een om- vallenden muur geraaktwaarvan een zoodanig werd verwonddat hij stervende werd weggedragen. Te Bergen-op-Zoom is het zware dak van de onlangs nieuw gebouwde kazerne naar beneden gestortde bewoners moes ten ijlings de vlugt nemen. Zwolle stond voor drie vierde onder water; de gemeenschap moest met schuitjes onderhouden worden. De gemeenschap aldaar per spoor naar het noorden werd gestremd door het instorten van eene kleine brug op de hoogte tusschen de spoorwegbrug over de Wetering en die over de Vecht. Nabij Oosterhout zijn twee rijtuigen van een stoom tram opgenomen en op eenigen afstand nedergeworpen. Te IJerseke is het berigt ontvangendat van de uilgevaren visschersschuitjes twee vol water zijn geloopenwaarbij een bejaard man en een 14-jarige jongen zijn verdronken. Op 14 October is op de rivier de Krammer voor Ooltgensplaat gezon ken een vaariuig, beladen met suikerpeen, behonrende aan schipper de Vries, van Oudctonge. Nadat de schipper was over boord geslagen en verdronken, deelde zijne vrouw hetzelfde lot, tc-rwjjl de knechten een meisje met de boot trachtten den wal te bereiken. Eerstgemelde slaagde daarin, terwijl hel meisje op betrekkelijk korten afstand van den wal mede

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1