LE1R8CHE COURANT. |<SSI. V. 242. ZATURDAG 15 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. lg De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. iktlj I tosdi tidda; GE> EEL •noen Ie cot LEIDEN, 14 October. Ter vervulling der in de plaatselijke schoolcommissie bestaande vaca ture is thans door die commissie eene nieuwe voordragt ingediend. Die loordragt bestaat uit de hh. d'. C. J. van Ketwich en mr. N. K. F. Land. Heden morgen, omstreeks 10 ure, werden aan de Turfmarktbrugtwee schapen overreden, behoorende aan zekeren M., en wel door een steen kolenwagen van den Rijnspoor, die van genoemde brug kwam, juist toen die schapen daartegen op werden gedreven zoodat het als een ongeluk is te beschouwen en de voerman van den stalhouder T. daaraan geen schuld heeft, De lage stand van den barometer voorspelde ongunstig weer. Het stormde dan ook heden met slagen als van een orkaan. De herfst heeft het hiermede kort gemaakt ten opzigte van het blad, dat grootendeels is afgerukt. Boomen, die niet hecht op hunne wortels stonden, werden om geworpen, zooals op het Steenschuur en op de Doezastraat. Ook dakpan nen gingen de lucht in en wrakke schoorsteenen naar beneden. In het laatst van September jl. is de cholera te Soerabaija en omstre ken uitgebroken en van daar naar Samarang overgebragt, terwijl gelijk tijdig ook eenige gevallen te Batavia voorkwamen. Volgens de laatste van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië ontvangen berigten ver minderde de ziekte te Soerabaija, terwijl zjj te Samarang op dezelfde hoogte bleef en te Batavia toenam. [Stc.) 'L. M. de koning heeft op nieuw een blijk van belangstelling willen geven in hetgeen luit.-generaal K. van der Heyden voor het vaderland heeft verrigl. Z. M. heeft aan den generaal medegedeelddat hij er prijs op stelt te mogen zorgen voor de opvoeding van twee zoons van den generaal, die de militaire loophaan zullen kiezen en opgeleid worden voor de militaire akademie. Volgens het f'ad. heeft Z. M de koning den luit.-generaal van het Indische leger G. M. Verspijck, HD. adjudant-generaal, met zijne wettige nakomelingen verheven in den Nederlandschen adelstand, met toekenning van het praedicaat van jonkheer. Het leest van het Metalen Kruis, uitgesteld wegens het overlijden van Z. K. H. prins Frederik, zal nu ingevolge Zr. Ms. besluit plaats hebben op den 24,ttn en 25,l'n dezer maand. Mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, heeft lot professor aan het seminarie te Warmond benoemd den heer II. F. Akersloot, kapelaan aan de St. Laurentius-kerk te Rotterdam. Voor de acte als onderwijzeres werden gisteren te 's Hage 8 candida te!) gedxamineerd. 4 werden afgewezen, 1 trok zich terug en 3 werden toegelaten, nl. mej. A. M. Haentjes Dekker, uit Rijswijk; C. 11. i. Keule- tnans en J. M. Rueb, uit Rotterdam. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is op 12 tlciober van Padang vertrokken. Oat het verbruik van lucifers zeer groot isco in menige huishouding zelfs kwistig, is bekend. Maar er is altijd haas hoven baas. In cene lan delijke gemeente nabij Amsterdam zijn in den jaar op het raadhuis ver bruikt achthonderd doosjes. De commissie tot het nazien der rekening beeft zich verpligt gezien op meerdere zuinigheid aan te dringen. Te Schiedam is eergisteren nacht brand ontstaan in een pakhuis in de Bolerstraat, waarin beneden een comestihel- en boven een timmer manswinkel gehouden wordt. De brand nam in korten tijd in zulk cene hevige mate toe, dat de vlammen tot aan de pannen aan de over zijde der straat oversloegen. Het gansche pand is met het zich daarin bevindende verbrand. De beruchte Italiaansche struikroover, meldt de IV. R. C., is gisteren met vergunning van onze regering door de politie alhier tot aan de Belgi sche grenzen geleid, ten einde verder over België en Frankrijk naar zijn geboorteland te worden getransporteerd. Volgens informatie zon hij te New-Orleans gearresteerd zijn, terwijl hij op de hazen-jagt was; en zouden f 21.45; ctgeveer 5000 dollars in zijn bezit gevonden zijn. Vier Italiaansche kari- 1.72%: biuiers hebben van hier regtstreeks tot Parijs in een compartement 2' kl. Rusliiii met hem plaats genomen, en door België en Frankrijk wordt hij door gen- f 47.4(1, darmerie geëscorteerd, Te Vriezenveen heeft zekere V., arbeider, den zoon van een zijner huren, nadat zij eenige woordenwisseling hadden gehad, zoodanig door een 37} 100% 116 tt 115% 45 48 74 931 88% 911 92 94 1191 131 117 44% 93% 114% pistoolschot aan het hoofd getroffen, dat hjj in zeer bedenkelijken toestand verkeert. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld; V. moet reeds zijne schuld bekend hebben; hel pistool, dat op nieuw met hagel was geladen, is in beslag genomen. De Goereesche loodskotter n°. 3 is op 11 Oct.. 'savonds omstreeks 8 ure, bij Dungeness door het stoomschip Earl of Roseberry in den grond geioopen; 2 loodsen verdronken, de overige zijn gered en met genoemd stoom schip te Hellevoetsluis aangebragt. Het ongeluk gebeurde des avonds ten 8 nre, op het oogenblik dat de loods zich gereed maakte om over te gaan. De kotter zonk spoedig weg in de diepte; 15 van de 17 mannen, die de bemanning uitmaakten, redden zich met de jol en door het grjjpen van de hun van de stoomboot toegeworpen touwen, waarmede zjj aan boord wer den getrokken. De loods Pols echter raakte los van het touw en dreef weg onder het slaken van hartverscheurende kreten. Van den loods Droog, die, toen men aan boord van de stoomboot was, gemist werd, wist nie mand iets mede te deelen. Een arbeider, zekere lluré, in de papierfabriek van den heer Borkhof! te Roermond, had eergisteren avond het ongeluk lusschen de machine te geraken en, hoewel onmiddellijk er uitgehaald, overleed hjj eenige minuten later aan de gevolgen. Hij was een oppassend werkman, en laat eene weduwe met 9 jeugdige kinderen na. Berigten uit Curasao, van 17 September, bevatten het volgende: LI. Woensdag ontving de gouverneur dezer kolonie het droevig berigt uit den Haag van den dood van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden op den 8,n dezer. De Curag. Cour. zegt deswege: «Wij treuren met onzen koning bij de groeve van den onvergeteljjken prins en hopen dat ons geëerbiedigd vor stenhuis van verdere rampen moge bevrijd blijven. Zooals gebruikelijk is werd door den heer gouverneur de last gegeven, ten teeken van rouw op de forten alhier de vlaggen half mast te hijschcn en dat wel gedurende de twee daarop volgende dagen. Ook de heeren consuls alhier en de schepen in de haven hebben de vlaggen hunner respectieve natiën en openbare inriglingen de Nederlandsche driekleur halfmast laten waaijen. De opening van het onlangs opgerigte Casino, die met eene soirée dan sante Donderdag den 15J" dezer zou plaats hebben, is tot nader uitgesteld. Zoo hebben Curagao's ingezetenen wederom blijk gegeven, hoezeer zij gene gen zijn om van hunne sympathie te getuigen mei eenige gebeurtenis, die in vreugde of leed ons geliefd vorstenhuis treft". GRAVEN HAGE 14 October. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer W. Walter, notaris te Apeldoorn, benoemd lol ridder van de Eikenkroon. Aan den heer mr J. A. Fcllegen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. Tot directeur van het postkantoor te Haarlem is benoemd de heer J. Albarda. thans directeur van het postkantoor te Dordrecht. Het geregtshof alhier nam gisteren kennis van een drama, dat om streeks zeven jaren geleden te Koewacht was voorgevallen. J. F. V., van beroep stroodekker, was in 1809 voor eene vervolging ter zake van ver wonding uit België naar Holland gevlugt en had zich te Koewacht gevestigd. Allengs had hij vriendschap aangeknoopt met zijne naaste buren, de familie G., die het landbouwersbedrijf uitoefende. Zelfs had hij aanzoek gedaan om de hand van de dochter dier familie, die thans als weduwe in het ouderlijk huis woonde. Dit aanzoek was echter terstond afgewezen en dat was oorzaak, dat V. van zijne buren afgetrokken werd. Hij liet zich zelfs ten aanzien van zijne beminde minder vleijende bewoordingen ont vallen en uitte bedreigingen tegen hem, die zich van die familie in den weg zou treden. In den voormiddag van den 6'" July 1874 begaf beschul digde zich met een vriend in eenigzins opgewonden stemming en zingende naar zijne woning, doch geraakte met een der zonen van de familie G., die, evenals zijne broeder, in het hooi werkzaam was, in woordenwisseling. Op eens begaf hij zich in zijn huis en keerde met een geweer in zijn hand terug. Onder den uitroep esta" legde hij, na nog eenige passen te zijn vooruitgegaanzijn geweer op A. G. aan en trof dezen in de borst. De ge'roflene gaf slechts een gil. viel neder enwas eeu lijk. De be schuldigde wierp zijn geweer weg en redde zich door de vlugt. Hij begaf zich eerst naar België, doch later naar Fraokrijk. Door het voormalig pro vinciaal geregtshof van Zeeland werd beschuldigde den 28'" Mei 1875 we- derspannig verklaard aan de wet, maar nadat zjjne uitlevering had plaat»

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1