de burgemeestertwee wethouders en het raadslid baron van Nagell een rijtoer door het dorp onder algemeen gejubel. Van 2 —5 uur namiddag wachtte de jubilaris in het Nulsgebouw de ingezetenen, waarvan in ruime male werd gebruik gemaakt. Daar was tentoongesteld een fraai pièce de milieu, als feestgeschenk den burgervader aangeboden, waarbij een prachtig album, bevattende de namen van hen, die er aan hadden bijgedragen. Ook door de leden van den raad werd de jubilaris met geschenken vereerd. Maandag avond werd Zulphen in rep en roer gebragt, daar eenige politic-agenten, die een beschonken persoon naar hel polilie-burcau wilden overbrengen, daarin werden verhinderd door eenige infanteristen, die ander volk zoo lang opzetten, tot zij zelfs het politie-bureau met steenen gingen werpen. Te Weslervoort is een aan hel station dienstdoende spoorwegwachter doop de politie in arrest gebragt, daar bij zoo dronken was, dat hij niet op ziju bccnen kon slaan. In de nabijheid van Zuidlaren is een oud man, die veel misbruik van sterken drank maakte, geheel verkoold op het vuur gevonden. Te Tholen werd Zondag avond een gezin in rouw gedompeld. Terwijl de man afwezig is, om maatregelen te nemen voor zijne zieke dochter, krijgt deze plotseling eene bloedspuwing. De moeder, die bij het ziekbed zat. wordt daardoor zoo ontsteld, dat zij neervalt en binnen weinige- oogenblikken den geest geelt, zonder dat iemand gelegenheid had iets tot haar hulp aan te wenden. Zaturdag II. kwam eene dame, vergezeld van twee jongentjes van 9 en 11 jaren, met den trein van Amsterdam aan het station te Venlo aan, waar zij in de wachtkamer 2de kl. plaats nam. Kort daarna was de dame verdwenen, en zij is ook niet meer te voorschijn gekomen, zoodat er ver moeden bestaat dat zjj zich met een vertrekkenden trein uit de voeten heeft gemaakt, de kinderen aan hun lot overlatende. De kinderen werden door j den commissaris van politie onder dak gebragt en verklaarden Wegelmans te lieeteu en woonachtig te zijn in de Warmoesstraat te Amsterdam. De kinderen zijn derwaarts vervoerd. In de memorie van antwoord van burg. en wetb. op het algemeen sectie- verslag over de ontwerp-begrooiing dezer gemeente over 1882 wordt, wat betreft de Uitgaven, o. a. gezegd, dat wordt toegegeven, dat de toestand van vele straten onvoldoende is; de redenen, die daartoe geleid hebben, zjjn bekend. Eerst langzamerhand kan daarin verbetering worden gebragt, zon der de jaarljjksche uitgaven te zeer te verhoogen. Burg. en weth. zouden er geen bezwaar in zien de voor buitengewoon werk uitgetrokken som van 4500 te verhoogen en te brengen op ƒ10000, ten einde tot de vernieu wing van meerdere straten te kunnen overgaan. In de eerste plaats komen voor vernieuwing in aanmerking de andere helft der Hooglandsche Kerk- gracht en de Apolhekersdijk. Het voornemen bestaat om bij vernieuwing der stralen met het stelsel van aanbesteding voort te gaan; de genomen proeve beefi een gunstigen uitslag opgeleverd, hoezeer de uitgaven meer hebben bedragen dan bet werk onder eigen beheer zou hebben gekost. Bij de uitvoering onder eigen beheer zou het dagelijksch herstel der stralen eenigzins zijn belemmerd en vertraagd. Een onderzoek wordt ingesteld in hoeverre bij de vernieuwing der Alkemadesche brug eene draai- of bas- culebrng kan worden gemaakt. Eene ijzeren ophaalbrug zal echter daar geen misstand geven. De werken voor de riolering van het ziekenhuis zullen vermoedelijk tegen het einde des jaars gereed zjjn. Vóór dien tijd kan het voorstel tot verbetering van de riolering in den omtrek van hel Ziekónhuis in behandeling worden genomen. Wat de urinoirs betreft zal eene proeve «orden genomen met verglaasde bakken in plaats van de tegen-, woordise van ijzer. Het somtijds vastraken van vaartuigen aan de brug voor de Naakte'Sluis is te wijten aan den te hoogen boveulast, waartegen de schippers hebben te waken. De doortvaartwijdte van de brug en de sluis is overigens voldoende en geheel gelijk aan die van de sluizen aan den Leidschcndam. Het aanbrengen van verandering zoo groole onkosten ver- j| oorzaken. Burg. en weth. zjjn overtuigd van de wenschelijkheid, dat het gebruik van duinwater zoo algemeen mogelijk worde. Ter bevordering daarvan wordt dan ook bij den alstand van grond ter bebouwing de voorwaarde gemaakt, dat de Ie bouwen huizen zullen worden voorzien van een aanleg voor duin waterleiding. Verder zijn door het bestuur der duinwatermaatschappij op 12 verschillende plaatsen der gemeente standpijpen aangelegd voor den ver koop van duinwater en voor de algifte aan de behoeltigen, zulks overeen komstig de voorwaarden van concessie. Intusschen is sedert geblekendat van enkele dier standpijpen geen of weinig gebruik wordt gemaakt, zoodat zelfs lot de opheffing van een dier standpijpen is besloten. Burg. en weth. zullen gaarne met het bestuur der duinwatermaatschapprj in nader overleg treden om het gebruik van duinwater aan de standpijpen eenigzins te ver gemakkelijken. Zij kunnen zich echter niet vereenigen met het denkbeeld om voor rekening der gemeente leidingen in enkele deelen der gemeente te doen aanleggen. Zij kunnen nog mededeelendat een plan in overweging is om bij de brugwachtershuisjes zoogenaamde drinkfonteinen te maken, waarbij echter de noodige voorzorgsmaatregelen moeten worden genomenten einde wat er verspilling'tegen te gaati. Ook volgens het inzigt van burg. en weth. zijn de loodjes voor de hon denbelasting overbodig en schijnt het wenschelijk de bepaling daaromtrent uit de verordening te doen wegvallen. Het wegvallen van het politie-toezigt aan het spoorwegstation, builen het territoir der gemeente gelegen, achten burg. en weth. niet in het belang der ingezetenen, noch van de vele vreem delingen, die aldaar afstappen of van daar vertrekken. De bezuiniging zou ook slechts ƒ1000 bedragen. Het denkbeeld om eene tweede stoombrand- spuit aan te schaffen maakt een punt van ernstige overweging uil. Onte genzeggelijk zou daaraan dit voordeel zijn verbondendat alsdan een of meer der gewone spuiten zouden kunnen worden afgeschaft, waardoor eene aan- cotp zienlijke inkrimping van personeel bjj de brandweer zoude kunnen hebben. Wat betreft de muziek bij de schutterij, waarlegen bezwaar is uitn bragtmeenen burg. en weth.dat lot eene schutterij in eene gemeen, als deze eigenaardig een muziekcorps behoort en dat het bezit daarvan de gemeente van groot belang is, ook met bet oog op het gebruik, j» daarvan voor gemeentelijke doeleinden herhaaldelijk wordt gemaakt, nutte en genoegen van het publiek, te meer te waarderen nu het in de laatste jaren merkbaar is vooruitgegaan, terwijl aan een muziekcorps belangrijk meerdere uitgaven zouden zijn verbonden; m tweede plaats mag het feit dat op dit oogenblik het muziekcorps niet v de schutterij wordt gebruiktzooals vroeger hel geval was, geen aan ding geven tot opheffing, aangezien een eventueel opvolger van den teg» woordige commandant eene geheel andere zienswijze in deze kan zijn gedaan en alsdan de oprigting van een nieuw corps aan vele bezwaren m onderhevig zijn. Met belangstelling hebben burg. en weth. kennis genomen van de k schouwingen in eene sectie omtrent de kosten van het onderwijs en »t in verband met de uitgaven voor andere takken der administratie, valt voorzeker niet te ontkennen dat dit hoofdstuk langzamerhand tol tg vrij «eerbiedwaardig" cijfer is gestegen. Thans is dit uitgetrokken ƒ267.910. De vraag rijst echter: kunnen deze uitgaven op noemenswaard® wijze worden verminderd, zonder aan de wettelijke verpligtingen te kortt< doen en zonder de belangen van het onderwijs, ongetwijfeld de voornaa» en gewigtigste belangen waarvoor de gemeente heeft te zorgen, te schadtt Alvorens ons in onderdcelen zal zijn aangetoond, op welke posten een eenir zins belangrijk cijfer kan worden bezuinigd, gelooven zij dit niet, tenr. lot eene verhooging van schoolgelden mogt worden overgegaan, hetget zeker niet zoude strooken met de bedoeling van de wet, die slechts tg gunt eene tegemoetkoming in de kosten bij wijze van schoolgeld te vort renen een allerongnnstigslen invloed zoude uitoefenen op het ondertvj zelf én den bloei der gemeente in bel algemeen. Wat betreft de opmet king dat andere takken der administratie stiefmoederlijk worden bedetli daarmede zal, zeggen burg. en wveth., wel in de eerste plaats gedoeld zjj op de openbare werken. Ongetwijfeld zouden wij voor dat doel meer gd willen aanvragen, want er valt nog veel te doen. Inmiddels verzuime n» niet te letten op het vele dat in de laatste jaren reeds in dit opzigt is li stand gebragtterwijl vermoedelijk nog in den loop van dit jaar voorstelh zullen worden gedaan, ten doel hebbende niet alleen belangrijke verfraaijii der gemeente, doch levens eene dringend noodige verbetering der cooiw nicatie tot stand te brengen. Voorts geven zij als hun gevoelen te kennei dat hel hoofdstuk onderwijs geen inkrimping van uitgaven toelaat, dat t: voortduring andere takken der administratie en bepaaldelijk die van opa bare werken meerdere geldelijke offers zullen vorderen en dat daarmef noodzakelijk gepaard zal moeten gaan eene verhooging van lasten, leva vast overtuigd zijnde, dat de vruchten van die meerdere uilgaven zich uit zullen laten wachten en ten gevolge zullen hebben verhoogden bloei to gemeente en meerdere welvaart der ingezetenenwaardoor de in geldswaart zwaardere lasten steeds al minder en minder drukkend zuilen worden. Het aantal kinderen uit andere gemeenten, die alhier de openbare schol» bezoeken, is, zooals teregt wordt opgemerkt, inderdaad niet gering en hr is ook naar de overtuiging van burg. en wetb. noodig, dat maatregel» worden genomen, waardoor, hetzij de kosten, die het gevolg zijn van d>. schoolbezoek van niet-ingezetenenmeer voldoende worden gedekt, helt; p dat schoolbezoek worde beperkt. Het aantal kinderen op.alle scholen t d zamen bedraagt 321. Wat de pensioenen enz. betreft meenen burg. en weth., dat het verkeert zou ziju, nu de verordening nog zoo korten lijd in werking is, reedsii het systeem verandering te brengen. De vaststelling der verordening lui ten doel hel stellen van vaste regelen voor het pensioneren van gemeenlt ambtenaren en bedienden. De financiële bezwaren komen burg. en welt voor wel eenigzins te zijn overdreven. t 'sGRAVENlIAGE13 October. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd: bij het 1« reg., kapitein, de 1* luit. J. J. Wierls. van het 5' reg.; bij hel 4e reg., tot nu joor, de kapitein P. L. II. M. B. D. Kraal, adjudant bij liet corps; bij 7e reg., tot kapitein, de le luit. J. M. Campbell, van het reg. grenadiers ei jagers; bij het 8' reg., lot kapitein, de le luit.-adjudant J. G Portegies. van het 3e reg., alsmede de le luit. jhr. A. C. J. Witteit, van het reg grenadiers en jagers. De luit. ter zee 1kl. D. G. Brand, gedetacheerd bij 'srijks werfu Willemsoord en belast met de waarneming der betrekking van officier vu politie, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter z« 1' kl. II. Nijgh. De luid. ter zee 2e kl. F. M. A. Mathon en W. A. Monlot en de officier van administratie 3» kl. H. J. Verveen, uit Oost-Indië terug gekeerd zijn op non-activiteit gesteld. Onderscheidene der hij de jongste legerpromotie henoemde opper-, hoofd- -] en andere officieren der verschillende wapens en dienstenhebben heden gen aan den minister van oorlog hunne opwachting gemaakt. mjs Het geregtshof alhier deed heden uitspraak in de de vorige week 5 tnc zal kal I voi Prt degedeelde zaak van J. A. K., gewezen gemeente-ontvanger, en W. v. D.,ge wezen klerk ter secretarie der gemeente Rijswijk, beschuldigd van verduis tering van penningen aan het publiek toebehoorende en medepligtigheiqtiai daaraan. Eerstgenoemde werdmet aanneming van verzachtende omstandig hedenveroordeeld tot 18 maanden eenzame opsluiting en eene boete van 167. De schuld van den tweeden achtte het hof niet wettig bewezen: mitsdien werd hij van de hem ten laste gelegde medepligtigheid vrijgespro ken terwijl zijne invrijheidsslelling werd bevolen. te run- L ttrei aflor tyo, 'os,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2