LEID8CHE COURANT. I8S1. S°. 241. °w VRIJDAG 14 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTE N. J Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der prov. staten in het 11! hoofdkiesdistrict Rotterdam is gekozen de heer A. van Ilobokcn van Cort- 4ï genemet 630 stemmen. Op den heer E. L. Jacobson Lzn. waren 457 stem- men uitgebragt. 'Ot De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. regels 1.—iedere regel meer 25 cents. SI l-EIDEN, 13 October. Door de politie alhier is tegen J. P. K. en A. v. E. proces-verbaal op gemaakt ter zake van verzet tegen de politie, nadat zy vooraf moedwillig eene glasruit in eene woning aan de Mare hadden ingeslagen. Zulks ge schiedde jl. Zondag middag, toen die lieden reeds in beschonken toestand verkeerden. Mede is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging der po litie tegen den weider P. K.bijgenaamd de Strot, en M. C. In de eerste dagen van October, meldt men ons, ofschoon ook Sep tember niet gunstig eindigdeis het buitengewoon koud geweest. Onder de nachtvorsten, die toen met den noordoostenwind ontstonden, was er eene, die schade toebragt aan de bloemen en het laatste fruit. Bloemen bevroren er in menigte. In Gelderland maakte de vorst eene ijskorst op het water en met eene nog zoo strenge vorst zouden de druiven zijn verloren gegaan. De maan, aan wier invloed de kweekers nog steeds naar verkregen nitkomsten blijven hechten en het zonniger weer gaven kans dat de drui ven nog rijp zouden worden. In het Westland worden dan ook nu zeer goede blaauwe druiven gesneden, tot groot genoegen en voordeel der kweekers, wier hoop in Augustus op een rijpen oogst aan het wan- l|| kelen werd gebragt. De roep, dat de pluk van de ooftboomen niet ruim zou zijn, is gelogenstraft geworden door veel aanvoer. Het ontbreekt ner- gens aan eene goede opbrengst van peren en appelen en daaronder groote van de eelsle soort voor tafelgebruik. Als de bloemkool geboren wordt, zooals de verbouwers zich uitdrukken, dat is, als de bloem ontstaat, met nieuwe maan, en bet weer wat medeloopt. kan zij met afgaande maan ge- Khakt worden. De late kool stond voor eenigen tijd niet best en zij was veel achter in groei. Nn komt zij, met verscheidene andere voortbreng selen, overal nog goed teregt. j 's Lands middelen hebben over de negen eerste maanden van 1881 opgebragt 76,707,801.43; zijnde 2,954,730 08 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1880; 9/12 der raming was ƒ75,033,000. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het 3; eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. G. J. Rinkel en - A. E. Grippelink. Tot tandmeester is toegelaten de heer E. Techncr. 101 Voor de acte als onderwijzeres werden gisteren te 's Hage 9 candidaten - geexamineerd. 1 trok zich terug, 4 werden afgewezen en 4 toegelaten, Jjl als: mej I. J. Ph. 'i Hoen, uit Papendrecht; C. F. Stuart, uit Vianen; E. J. j^Talois, uit Rotterdam, en A. F. de Visser, uit Schiedam. 1 Het hoog militair geregtshof heeft o. a. goedgekeurd het door den ^Jltrijgsraad in het 1"' militaire arrondissement (Zuidholland en Zeeland). 58,-standplaats 's Gravenhage, gewezen vonnissen in de zaak van J. N.26 92?jarengeb. te Zuidlaren, vrijwillig-kanonnier 2d( kl. bij de batterij van het 2J< reg. veld-artillerie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard ;jj 1'. aan l"e desertie in tijd van vrede, door langer dan acht dagen boven jij-Zijn verlof uit te blijven, gevolgd door arrestatie en 2". het zoek maken IMjvan kleine eqnipemenlstukkcnveroordeeld lot eene militaire detentie van -twee maanden en vrijgesproken van het zoek maken van zijn chacot, die hij in eene herberg te Zwolle had achtergelaten omdat hij zijne vertering "niet kon betalen, en welk kleedingstuk later is teregtgekomen. De algemeene vergadering der Nederl. Gustaaf-Adolf-vereeniging werd isteren avond te Gouda, naar gewoonte, voorafgegaan door eene open bare bjjeenkomst in de St. Jans-kcrk. Die bijeenkomst werd geopend door - fcet orgelspel van den heer P. Brons Middel, organist dier kerk, waarop -Boor een zangkoor, met begeleiding van dubbel strijk-quariet en orgel, uit -den 42'° Psalm het »Wie der Hirsch schreit" aangeheven werd. Daarop "fiep de heer d'. B. J. Swaan, voorzitter der Goudsche afdceling, den afge- 211'aardigdenleden en verdere belangstellenden in eene toespraak het wel- 'r'kom toe. iisluf Als sprekers traden vervolgens op prof. f.annegietervan Utrecht, ,dr. knappert, yan Leiden, en prof. Valetonvan Utrecht. De eerste sprak over dm zamenhang van protestantisme en de persoonlijkheid. De tweede sprak per het tolerantie-edict van Joseph II, waarvan de protestanten in Oosten- flik thans het juhilé vieren, en de laatste we.es op de overeenstemming tus- JL schen de Roomsche kerk en het protestantisme omtrent de belijdenis van het geloof in den II. Geest, doch tevens op het verschil in de wijze, waarop die belijdenis wordt toegepast. Deze toespraken werden door koorgezang afgewisseld, terwijl de bijeen komst met de uitvoering van de Hymne van Verhulst werd besloten. Gisteren morgen werd de algemeene vergadering gehouden in de Re- monstrantsche kerk. De voorzitter, prof. L. VV. E. RauwenhofT, opende haar met eene korte rede, waarin hij de aanwezigen welkom heette, en er op wees, dat deze bijeenkomst in Gouda den vorigen avond onder goede voorteekens was aangevangen, waarna hij de hoop uitte, dat ook deze ver gadering de goede zaak mogt bevorderen. Spr. kon verklaren, dal de finan ciële toestand der vereeniging niet ongunstig was, wat men echter meer verschuldigd was aan de dooden dan aan de levenden, daar ingekomen legaten het tekort moesten dekken, veroorzaakt door vermindering der ledeu. Spr. noemde dit een veeg tceken, en drukte den wensch uit, dat dit anders mogt worden. Daarop deed de sferetaris, de heer C. J. van Ketwicb, ver slag over het afgeloopen jaar, waarin eveneens vermindering der leden ge constateerd werd, wat eensdeels aan onverschilligheid, anderdeels aan treu rige zelfzucht of ook aan het beslaan van vele andere vereenigingen, die tegenwoordig zoo talrjjk zijnmoest worden geweten. In hel verslag werd hulde gebragt aan de nagedachtenis van het overleden eerelid mr. 11. Obrcen, mede-oprigter der Nederlandsche vereeniging. Op voorstel van den heer van Grielhuysen uit Rotterdam werd besloten de feestgave bij het 100-jarig jubilaeum iu Oostenrijk (herdenking van het tolerantie-edict van 1781) te bepalen op 8000 mark. De vergadering beraadslaagde geruimen tyü over de gemeenten die dit jaar in het ondersteuningsplan zouden worden opgenomen, ftp voorstel van den heer mr. Royaards uit Utrecht werd besloten Spanje ook in het onder steuningsplan op te nemen. De vergadering besloot tot gemeente aan te wijzen, die dit jaar de feest gave ontvangen zal: Gross-VVrbka in Moravië. De volgende algemeene ver gadering zal te Brielle worden gehouden. Te Monster loopt het gerucht, dat de te Poeldijk gestationeerde ge meente-veldwachter, zoo niet ontslagen, dan toch tot ontslag vragen genood zaakt zal worden. Hij zou gelden, die hij van de ingezetenen ter betaling van hunne belasting inde, ten eigen bate hebben gebruikt. Men spreekt van een bedrag van ongeveer 1000. Een vijfjarig jongentje te Aalsmeer, het zoontje van zekeren D.B. was eergisteren voor hel eerst naar school geweest. Tehuis gekomen zijnde, wilde hij even uilgaan om aan zijn vader Ie vertellen, dal liy terug was, doch raakte ongelukkig te water en is verdronken. Door de politie ie Haarlem is proces verbaal opgemaakt tegen een jon gen en een meisje, beiden 13 jaren oud, die er sedert geruimen lijd hun werk van maakten om jongere kinderen te berooven van hel geld, waar voor zy voor hunne ouders boodschappen moesten doen. Beiden werden op heclerdaad betrapt. Op 11 -jarigen leeftyd had liet meisje zich reeds aan diefstal van een stuk »lecsch in een slagterswinkel schuldig gemaakt. liet l'. D. meldt het volgende: De vrouw van den hovenier V., aan den Draaiweg buiten de Weerd te Utrecht woonachtig, die anders met al de huisgenooten dagelijks op het land werkt, was dezer dagen te huis ge bleven om worst te maken, daar er dien dag een varken was geslagt. Daar mede bezig zijnde, hoorde zij in het nevenvertrek gekrabbel aan de kast en meende dat de kat was opgesloten. Toen zij zich hiervan wilde over tuigen, zag zij bij het openen der deur den niet by haar werkzaam zijnden schilder F. voor haar kabinet staan met draadnagels in de hand; hij kon niet anders dan door een raam zich toegang tot dat vertrek verschaft heb ben. Op hare vraag hoe hy daarin gekomen was, bekende hij ingeklommen te zyn met het doel om een ladder te zoeken en die ter leen te vragen. Maar wie schetst de schrik en ontsteltenis der vrouw, toen zij na het ver trek van dien zonderling inklimmcnden schilder bemerkte, dat rondom het sleutelgat van haar ouderwetsch kabinet, waarin al hare sieraden, effecten en geldspecie tot een aanzienlijk bedrag geborgen waren, pogingen waren gedaan om het slot te verbreken. Gelukkig was er nog niets van haar schat verdwenen. Van het gebeurde werd aan de politie kennis gegeven. Te Barneveld is gis'eren het 40 jarig burgemeesterschap van den heer mr. C. A. Nairac op feestelyke wijze gevierd. De vaderlaudsche vlag wap perde overal en fraaije eeiebogcn waren opgerigt: 's Morgens trokken een 400-tal schoolkinderen, me! vlaggetjes voorzien en feestelijk gekleed, de woning van den jubilaris voorbijonder toepasselijk gezang. Daarna deden

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1