,IEI BSCHE COURANT. 1881. 240. DONDERDAG 13 OCTOBER. iet BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel )aars /1.50, franco p, p. f2.—, jfsmderlijke nommers xijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der AdvertcnliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op het Brandwezenvan den 15cn Juni/24'n Au gustus 1871. (Gemeenteblad n". 14); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Directeur van het Brandweren de Heer ADRIANUS VERHOOG, in de plaats van den Heer H. J. Giezer, overleden, en tot Adjunct-Directeur de Heer WILLEM ANTH0N1E VAN L1TH, in de plaats van den Heer Adrianus Verhoog voornoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leider, 12 October 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. 13!' f* U Rusl C41 LEIDEN, 12 October. Was gisteren middag de zaal der Loge het vereenigingspunt voor zeer vele liefhebbers van bloemen, om de prachtige, frissche, levende en geurige voortbrengselen der natuur te bewonderen, des avonds verzamelden zich hier wederom vele leergierigen, om te vernemen, hoe men deze sieraden der schepping aan de vergankelijkheid, wel niet voor immer, maar toch voor zeer langen lijd kan ontrukken. De heer van Ledden Hulsebosch, van Amsterdam, toch trad als spreker op en had tot onderwerp van zijne be langrijke voordragt het droogen van bloemen gekozen. Hjj opende zijne rede met dc mededeeling, waarin de oorzaak te zoeken was, dat sommige zaken in hel plantenrijk, zoowel als in de beide andere rflken. zoo spoedig aan bederf onderhevig waren. Eene voorname reden hiervan waren de champignons, ook wel zwammen genaamd. Overal, in de geheele natuur, zoowel op wegen als in bosschcn, zoowel op doode als levende sloffen, zoowel hij menschen als bij dieren, overal trof men deze bederf aanbrengende paria's van het plantenrijk aan. Een slechte oogst, de ramp voor den landbouwer, bedorven aardappelen, de grootste plaag voor den armen man, hel beschimmelde brood, dit alles was slechts te wjjlen aan de milliarden zaadkorrels, die de champignons of zwammen steeds verspreidden. Niet alleen bij planten, maar ook bij dieren, zooals bij vliegen, visschen en rupsen, riglten zij dood en verwoes ting aan Ook cholera en andere gevaarlijke ziekten waren volgens som mige geleerden hare stielkinderen. Mogten dc zwammen zeer veel bederf veroorzaken, zij hadden echter ook enkele goede eigenschappen; zou zouden bijv. verscheidene volksdranken, als bier en andere spiritualia, zonder hare hulp niet gebrouwen worden. Na uitvoerige uiteenzetting van het voorgaande ging spreker over lol het opgeven van verschillende middelen, om onderscheidene zaken tegen dat be derf te vrijwaren. Als zoodanig noemde hij op: het verkoelen, door de sloffen in ijs te bewaren, een middel, bij onze huismoeders welbekend, omdat de zwammen eene bepaalde temperatuur noodig hadden om zich te kunnen verspreiden; het tot eene groote hitte brengen van zaken, die men bewaren wil, om zevervolgens in bussen te bergen, welke hermetisch geslo ten werden; hel op brandewijn zetten van vruchten, die, zooals allen wisten, ook zeer spoedig aan bederf onderhevig waren, -- want in dit vocht konden zwammen niet leven; het in pekel zetten van groenten, en nog meer. Hiermede besloot spreker het eerste gedeelte van zijne rede, om in het tweede gedeelte zijn eigenlijk onderwerp, het droogen van bloemen, te behandelen Gedurende de pauze werden de fraajje bouquelten, die des middags waren tentoongesteld, onder de aanwezigen verloot, waarvoor de inzenders hunne producten welwillend hadden afgestaan. Menige dame zag men dan ook bij het einde van den avond, onder het torschen van een prachtig en zwaar bouquet, huiswaarts keeren. In het tweede gedeelte wees spreker op practische wijze aan, op welke manier men het best bloemen kon droogen. Hij had tot verduidelijking een werktuig ter bczigtiging gesteld, waardoor de aanwezigen in staat waren, niet alleen met het oor, maar ook met het oog sprekers woorden te volgen. Het voornaamste bestanddeel, waarmede hij zijne bloemen droogde, was ■goed gevvasschen zand. Spreker eindigde zijne rede met het uitdrukken van den wensch, dat ^elen hem in deze proefnemingen zouden volgen. Dezer dagen is een der bij deu brand ten huize van den winkelier Duits Wesseling in de Paardensleeg zoek geraakte voorwerpen, zijnde een gouden horlogie, teregt gekomen. Ilet was in het bezit van een werkman, die destijds met het opruimen van het puin uil het verbrande perceel was belast geweest, waarin bedoeld horlogie gevonden werd. De commissie voor de volksbijeenkomsten brengt, even als in vorige jaren, wederom eene lijst ter inteekening op kaarten voor hare bijeenkomsten in omloop. Het goede, door deze commissie reeds lot stand gebragt, doet ons met nadruk de aandacht op deze lyst vestigen en het nemen van kaar ten, welke men aan zjjne dienstboden en werklieden kan uitreiken, aanbe velen. Even als in het vorige jaar bestaat bij de commissie het plan om de bezoekers van hare bijeenkomsten niet alleen met lezingen, maar ook met het te zien geven van platen of voorwerpen op hel gebied der schoone kunsten en met het ten gehoore brengen van goede en degelijke muziek bezig te houden. Wjj gelooven dat zij aldus met veel vrucht op hel gebied van volksbeschaving zal werkzaam zijn. Van het //.Maandblad", onder redactie van d*. H. Pierson, directeur der Heldring-gestichten te Zetten, is thans het eerste nummer van den vierden jaargang verschenen. Gelijk men weet is dit b'ad gewijd aan de bestrij ding der zoogenaamde gewettigde prostitutie. Onder de correspondentie in dit nommer komt voor een schrijven van d'. II. G. Hagen aan d'. Pierson, waarin de eerste zegt langen tijd te hebben geaarzeld om zijne instemming te beluigen met de wijze, waarop de laatste de prostitutie bestrijdt. Uiteen moreel oogpunt had hij daartegen niets in te brengen, maar de medische quaestie zat hem in den weg. Na de lezing echter van een sink in de IV. Rolt. C. van 27 Aug. jl. over den handel in «blanke slavinnen", voelde hij zich aangegrepen door een onwederstaanbaren drang om te getuigen tegen een handel, waarbij de oude heidensche slavenhandel nog heilig is. Voorloopig wist hij niets anders Ie doen dan zich aan te sluiten aan de vereeniging, welke met zooveel ernst de prostitutie in den weg treedt. Ik doe dat, zegt hij, met volkomen aanvaarding van uw principe. Al is mij omtrent de medische zijde der quaestie het volle licht nog niet opgegaan, dit mag mij niet langer weerhouden de roepstem te volgen der moraliteit. Ter verkiezing van een raadslid zijn gisteren te Leiderdorp opgeko men 118 kiezers. Gekozen is de lieer G. Zirkzce met 59 stemmen; de heer P. Kaptein verkreeg 57 stemmen. Men meldt ons uit Zevenhuizen: In de eerste vergadering van het leesgezelschap «Tot Nut en Vermaak" alhier werd de spreekbeurt vervuld door den heer van den Bosch, hoofd der school Ie Moercapelle. Zijne voor dragt, handelende over een gedeelte van «De zeven hoofdzonden", van Laurillard, werd door het talrijk opgekomen publiek met onverdeelde aan dacht aangehoord. Na de pauze gaven de spreker en de lilt. C. D. B. van Leeuwen, den Boer, W. Bontenbal en P. Blik Jr. nog eenige bijdragen ten beste, die mede een aangenamen indruk achterlieten. Met een toepasselijk woord sloot de voorzitter, de heer P. Blok J1'.dc vergadering. Het aardappelen delven is thans aan dc orde van den dag. De qualiteit is bovenmate goed. doch dc quantiteit valt over het algemeen niet meê. Daarbij zijn de prijzen laag. Voor 3.25 per HL. vindt men nog traag konpers. De heer M. F. Kooimanonderwijzer aan de 1* openbare lagere school alhier, is als zoodanig benoemd te Bleiswijk De minister van oorlog heeft aan den luit.-generaalinspecteur der in fanterie, doen kennen, dat het, met het oog op de beschikbare gelden, bepaald noodzakelijk is dat, althans gedurende het tijdvak van 15 Oct. tot 31 Dec. 1881, dc verzoeken om verlof ten behoeve van de miliciens der ligting van dit jaar, tot het wapen der infanterie beboorende, voor zoo verre daartegen geen overwegende bezwaren hcslaan, worden ingewilligd. Het ligt evenwel niet in 's ministers bedoeling om miliciens, die zich tjjdens hun verblijf onder de wapenen niet goed hebben gedragen of die in geoe fendheid achterlijk zijnvoor het toestaan van een gunstals waarvan hier sprake is, in aanmerking te doen komen. Ook zal hij de corpsen en onder deden een voldoend getal aanwezig moeten blijven om in den gercgelden gang van alle diensten te kunnen voorzien. De minister van koloniën hrrft medegedeeld, dat in Indtó eene com missie van officieren in staat was gesteld eene geschiedenis te schrijven van den oorlog in At joh. Het blijkt thans dat die taak is opgedragen aan den luit.-kol. Gey van Pitlius, die chef van den gen. staf is geweest onder generaal van der lleyden. en aan de luitenants Dietz eu Jansen. Een arbeider, werkzaam aan den spoorweg Dordrecht—Eistis, onder Valbrug, onder een zandtrein geraakt, ten gevolge waarvan een zijner

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1