BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. bouden, die beschuldigd wordt van diefstal ten nadeele ran het gezin, waar zij diende. Zjj zou namelijk voor ƒ85 aan bankbillelten ontvreemd heb ben eene som van 15 werd nog in haar bezit gevonden. Hare buiten gewoon groole uitgaven in den laatsten lijdo. a. aan champagne en gebak alsmede het weggeven van geld, had de opmerkzaamheid der politie gaande gemaakt. Te Schagen is gisteren ook de algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, onder leiding van den heer C. i. van der Oudermeulen. Uit het verslag, uitgebragt door den algemeenen secretaris, bleek, dal het getal afdeelingen is gestegen van 80 tot 87, maar het getal leden verminderd van 14915 tot 13349, welke vermindering ook een gevolg is van de verhooging der contributie. De financiële toestand der maatschappij is eenigzins verbeterd, daar het bestaande nadeelige saldo, alhoewel niet belangrijk, toch kleiuer is geworden; medailles of diploma's wegens hel verkrijgen van acten voor landbouwonderwijs werden verleend aan J. Zeebuit te Schoonrewoerd, J. Vink te Leksmond, P. Boezaart te Asperen, C. Treurniet te Bleiswijk en A. de Leeuw te Leiden; het maand blad werd geregeld uitgegeven onder redactie van den voorzitter mr. D. Visser van llazerswoude, die ook na zijn aftreden als zoodanig zijne mede werking heeft toegezegd. In hel verslag wordt de steun van de maat schappij aan de zuiveltentoonstelling te Londen besproken. Aan het uitbren gen daarvan ging een kort openingswoord vooraf van den voorzitter, waarin h 0 het verlies, door vorst en vaderland geleden, ten gevolge van het over laden van prins Frederikherdacht. Ter vergadering waren vertegenwoor digt 71 aldeelingcn, uitbrengende 721 stemmen. Te Utrecht is gisteren, op hel daartoe door de kamers van koophandel en fabrieken in Noordbrabant en Limburg genomen inilatief, eene algemeene vergadering gehouden, waarvan het doel was Ie beraadslagen over het in dienen van een collectief adres aan de regering ter benoeming van eene staatscommissie, om te onderzoeken welke gevolgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rgken van Europa voor de Nedeiiand- sche nijverheid kan hebben. De slotsom der besprekingen was, dat besloten werd het volgende adres in te dienen: De ondergeteekenden, vertegenwoor digers van kamers van koophandel en fabrieken, verecuigiugen van ver schillende lakken van nijverheid en landbouw in Nederlandnemen de vrijheid uwe majesteit eerbiedig te verzoeken eene staatscommissie in het leven te roepen om te onderzoeken, welke gevolgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor den Neder- landschen handel, nijverheid en landbouw kan hebben; en zoo noodig uwer majesteits regering voor te lichten omtrent de maatregelen, die onder de bestaande omstandigheden in het belang dier gewiglige bronnen van volks welvaart belmoren te worden genomen. Een aantal kamers van koophandel hier te lande had geene algevaardig den gezouden. -- Te Barneveld vond men dezer dagen de volgende uitnoodiging aange plakt: «Waarde ingezetenen. Indien het Gode behaagt, gedenk ik 12 Oc tober 1881 mijn 40-jarig burgemeesterschap. Dc ingezetenen kunnen dien dag zeer veraangenamen door mij een handdruk te brengen. Zijn er soms, wien ik het in die 40 jaren niet naar den zin kon maken, en dat is ligt te komen, laten zij dit ten minste op dien dag vergeten, vergeven nog liever. Van 2 tot 5 uur des middags vindt gijlieden mij in de zalen van het nutsgebouw. De burgemeester Nairac". Zaturdag II. heeft men de vóór eenigen tjjd in de Zuiderzee tusschen Kampen en Schokland gezonken nachtboot door middel van dynamiet uit elkander doen springen. Het is goed geslaagd. Eerst heeft men het voorste gedeelte van de stoomboot en daarna ketel en machinekamer uit elkander doen springen. Bij de ontploffing vloog het water ver omhoog, terwijl men kort daarna duizenden visschen, die door de ontploffing waren gedood, zag ronddrijven lol groote voldoening van honderden zeemeeuwen. De passagiers van den trein (Staatsspoorweg), die ten 5.39 's morgens uit Itheine vertrekt, zyn gisteren aan een dreigend gevaar ontsnapt. Een wielband van een der goederen waggons was losgeraakt. Gelukkig werd dit door een conducteur ontdekt, en kon het ongeval dus bijtijds verholpen worden. Door den majoor der administratie C. T. Herckenrath te Breda is aan het bureau der Bredasche Cour. een adres ter teekening gelegd aan den minister van waterstaat enz., om de dienst der wissel- en brugwachters bij de spoorwegen door dc wet te doen regelen, met vaststelling, dat iedere wissel en brug door twee wachters zal worden bediend en de geldelijke be- looniMg van die gewiglige betrekking, aan welker stipte waarneming het leven van duizenden al hangt, zoodanig worde vastgesteld, «dat zij een goed burgerbestaan oplevert en ophoude een werkkring te zjjnvervuld door individuendie veelal onvoldoende waarborgen opleveren voor eene stipte en intelligente vervulling van bedoelde betrekkingen", en dat bovendien nog aan ieder station een wissel-controleur worde benoemd. Donderdag nacht werd bij een spoorwegwachler te Oisterwijk door inbraak o. a. een horloge gestolen. Het toeval wilde dat juist de commis saris van politie Ie Tilburg in den winkel van een horlogiemaker aldaar stond, toen daar iemand binnenkwam om een horloge te verkoopen. Nadat de horlogemaker verklaard had geene horloges van onbekenden te koopen, bood de commissaris van politie zich aan hem naar een liefhebber te bren gen, die het horloge wel zoude nemen. De man volgde naar het politie bureau. waar hij van zijn horloge werd afgeholpen, nadat hij al spoedig bekende het voorwerp te Oisterwijk te hebben gestolen. Ook zijn hand langer, die in de nabijheid stond te wachten, werd spoedig gevat. Het meisje, dal te Maastricht wegens de uitgifte van een valsch billet i van 100 fr. was aangehouden, is op vrije voeten gesteld, zjjnde uit de instructie gebleken, dat hier meer aan eene grap, dan aan boos opzet te denken viel. 's GRAVENHAGE 11 October. Door Z. M. is de 1' luit. der infanterie H. T. Chappuis benoemd ridder der orde van de Eikenkroon, wegens zjjn manmoedig gedrag bij dti jongsten watersnood te Vlijmen. De heer J. J. Habets, te Oud-Vroenhovenis benoemd tot archivarii in Limburg. De telegrafist 2kl. J. A. Valentijn is benoemd tot directeur van eet der rrjkslelegraafkautoren. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Eerst heden is in de afdeelingen van de tweede kamer der staten- generaal het onderzoek aangevangen van de ontwerpen der staatsbegroting voor 1882. Voor eene geldleening ten laste der gemeente 'sGravenhage vat ƒ450,000 ter voorziening in de kosten van buitengewone werken is ing«. schreven voor een gezamenlijk bedrag van ƒ915,000. (lp voorstel van burg, en weth. is door den raad besloten de leening toe te wijzen lot den koen van 99}i percent. Alhier is overleden de heer mr. A. M. de Rouville, oud-gouverneur vat Curacao. Eenigen Q len Burgwal alhier, in keunis met een jongman, I). genaamd, welke ke». verwacht dat f dat de k kamer ev< gehouden geschrift et Bij bes ren van Borneo d lijke wijzi ring van kolonel d Palembani dant van jamenwei De een paar bit die t lijd geleden kwam eene dienstbode, wonende op den Fluwet ,enen be' Burgwal alhier, in kennis met een jongman, I). genaamd, welke ket-i nismaking kort daarna in een officieel engagement overging. Het bleek echter spoedig, dal hier geen liefde voor hel meisje, maar liefde voor he; kapitaaltje in het spel was, dat hij wist, dat de dienstbode van hare spaar penningen op de spaarbank had belegd. Onder voorwendsel van eene vrd grootere rente voor dat geld te zullen bedingen, wist hij het spaarboekjt uit de handen der argelooze meid los te krijgen en gedurende eenigen t|i| onder zich te houden. D. nam van tijd tot lijd geld daarvan op, tot eet gezamenljjk bedrag van 1300, welke hij ten eigen bate aanwendde et verteerde. De politie heeft de hand gelegd op den bedrieger, doch het ge|( is verloren. De schipper van de Scheveningsche vischschuit Dirk Pansier ver klaart, dat, terwijl hij visschende was, door een Franschen visschcr 3forlen netten van hem werden gekaapt, waarom hij genoodzaakt was huiswaarii te keeren. Bij den Nederlandschen consul te Boulogne s/M., waar de Fran- sche schipper te huis behoortzijn klagteu ingediend. ichrijden Uit dezer Saturdag aan, ol laandag gorden isteren enter 1 PHAf H K IJK. vindt het weinig aannemelijk. waren ei eopend vorden. aaalregt dsistenl oor he Klit beh wat De Petite Rép. fr. vindt het weinig aannemelijk, dat het ministerie zal altreden nog voor de bijeenkomst der kamer, liet zou niet wensehelijienkotm zjju zoowel voor het oude als voor het nieuwe ministerie. De heer Ferrjil de r en zijne ambtgenooten zouden den schijn op zich laden van het debat lef-- Do schuwen en zich aan hunne verantwoordelijkheid te onttrekken, ofschoonjngen de stipte pligt van het kabinet medebrengt, voor hel parlement rekenschap Civie te geven van zijne handelingen en alleen na eene openlijke discussie al ittt lid treden. Het kan zjjne verdediging niet aan zjjne opvolgers overlalenaderw. Evenmin kan het nieuwe ministerie de nalatenschap van het verledem'aterst aanvaarden. enie. De gemeenteraad van Marseille heeft met algemeene stemmen een rap-ttivilei port goedgekenrd, door den adjunct-burgemeester Essiez uitgebragt omtreuilagelei eene uitnoodiging van den prefect om de noodigc credieteu voor de lloom-esidenl sche, Protestantsche en Israëlitische eeredienst goed te keuren. Dc coiiclusie-njer van dat rapport luidt als volgt: //Getrouw aan de traditie der democratie,an Nf voorstanders der scheiding van kerk en staat en besloten om ons reglmati; Isist.-i protest aan de uitspraak der openbare meening te onderwerpen, stellen wj) via, voor, geene enkele som voor de begrooting van eeredienst uit te trekken aofdcc en ons besluit van 21 Julij, niet alleen op de door den prefeót aangewezen adioc pnnlen, maar in zijn geheel in te trekken". Dep Er gaan klagten op over de inrigting der geneeskundige dienst bij^< J- het leger in Tunis. Als voorbeelden daarvan wordt medegedeeld, dat lietbpen garnizoen van 1200 man te Kef drie maanden zonder eenige ambulance,^ zonder eenige geneeskundige hulp is gebleven in weérwil van het steeds#"- toenemend getal zieken. De officieren zijn geëindigd met op eigen kosten^ C. geneesmiddelen en beddegoed te laten komen voor de zieken. Zes-en-veerlif' *er zieken van het legercorps van generaal Logerot hebben moeten achterbljj-!- ven met een enkelen geneesheer, die geen andere medicamenten had dan een weinig glycine en morphine. Er zijn regimenten uit Frankrijk geko-;, men, o. a. hel 142"e uit Perpignan, die typhus medebragten, omdat fr door het snelle vertrek geen voorzorgen hadden kunnen genomen worden.J' 1 Dysenterie en typhus zijn met verwonderlijke snelheid in het leger toe genomen. |ST( kgri Bh Het grootste gedeelte der in hechtenis genomen kweekelingen van deiorst kadetlenschool te St. Petersburg is weder in vrijheid gesteld, maar daaren-oete legen zijn nog in hechtenis genomen drie kweekelingen der artillerieschool WI te St. Petersburg en twee der kadetlenschool te Moskou. De beriglgeverresj der Köln. Zeit. meld: «Bij deze onder aanstaande officieren gevormde 2a-rze> menzwering zijn het sterkst betrokken twee broeders Michailowski, van \V] welke de ren student te St. Petersburg, de ander kweekeling der Peters-erle burger kadetlenschool was. Toen de kadet Michailowski wegens zware ver-wa; denking in hechtenis genomen was. deed het ingestelde onderzeek zien, dat Tl' hij tot de socialistische partjj behoorde. Men vond vele geschreven en ge-nn< drnkte stukken van revolutionairen inhoud bij hem en ontdekte, dat ook! I geheime verbindingen met kweekelingen van andere scholen onderhoudenieht werden. Een of twee dagen na de aanhouding van Michailowski meldde! o zich in de kadetlenschool een jongmensch aan, die zich ook Michailowski W noemde en zijn broeder w ilde bezoeken. De dienstdoende officier antwoordde,'ld RUSLAND. i.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2