PER TELEGRAAF» gelooft dat er toezigt wordt gehouden over de telegrammen die men uit Tunis wil afzenden. De Temps zegt: //Sedert eene maand verlangt men naar een onderzeeschen kabel'', zegt het blad; de regering heeft eindelijk aan onzen wensch voldaan en de kabel van liiserta is gereed. Heden zijn echter noch officiële, noch particuliere dépêches aangekomen en de kabel j blijft stom als de visschen der zee waardoor hij gelegd is. Het is wel j reeds mooi een kabel te hebben, doch het ware nog mooijer als die ook dépêches overbragt; het doel der inrigting zou daardoor beter bereikt worden. Een diefstal, van ongehoorde stoutmoedigheid getuigende, is op klaar- lichten dag op de Place du Palais Royal bedreven. Mevr. X., echlgenoote van een bankier, stapte een rijtuig uit; na den koetsier betaald te hebben, begaf zij zich met hare portemonnaie, welke ongeveer 1000 fr. in papier en goud bevatte, naar het ministerie van financiën. Plotseling kwam een persoon naar haar toe, die haar omhelsde, uitroepende: //Eindelijk ben je dan toch terug, lieve Saartje". Voordat mevrouw X. van hare verbazing be komen was, was hij, die haar Saartje genoemd had, verdwenen; ongeluk kigerwijze met de portemonnaie. De Petit Marseillais deelt het volgende mede: In de laatste dagen van September stonden cenige jagers op Förmentera, een der Balearische eilanden, te midden van liet struikgewas eensklaps voor een hol. Dit onder zoekende, kwamen zij in een blijkbaar door menschenhanden gegraven gang, welks muren regts en links met tallooze vreemde karakters bedekt waren. Het was niet gemakkelijk verder door te dringen, daar steenblokken den weg versperden; na eenige uren arbeids echter kwamen de jagers in een uitmuntend bewaard gebleven, in Moorschcn stijl gebouwd vertrek, in het midden waarvan twee prachtige graven, met grillig bewerkte metalen dek sels. In elk er van bleek een mummie te liggen; de eene, naar hei scheen, van eene jonge vrouw, de andere van een meer bejaard man, beide buiten gewoon groot van gestalte. Een onschatbare diadeem kroonde het hoofd der eerste; een prachtig parelsnoer was haar om den hals gehangen; de vingers en ooren waren met ringen getooid. De man droeg een kroon en had een scepter in de hand. Op het eiland was het hol volstrekt niet onbe kend, maar men had het gehouden voor een verblijf van de op het eiland zoo veelvuldige slangen. Van de jagers zijn vier hun vondst blijven bewa ken; de twee overigen zijn naar Madrid vertrokken om er de overheid kennis van te geven. IHJ1TSCHLiA.1V 35. De Duitsche vereeniging voor den vrijen handel heelt een overzigt openbaar gemaakt van de verslagen van 24 kamers van koophandel over 1880, waaruit blijkt, dat volgens de overgroote meerderheid van die ka mers de Duitsche industrie meer geleden dan voordeel getrokken heeft uit het nieuwe toltarief, met uitzondering van de groote ijzerfabrieken en eenige soorten van weverijen. Volgens de Köln. Zeit. is het nog niet zeker dat een ontwerp tot invoering van het tabaks-monopolie spoedig door von Bismarck zal worden ingediend. Het materiaal is zoo veelomvattend, dat men er bijna geen weg mede weet. De heer Colsman, te Langenberg in de Rijnprovincie, heeft, bij gele genheid van zijn zilveren huwelijksfeest, nevens een aanzienlijk bedrag ten algemeenen nutte, eene som van 25,000 mark geschonken ter verhooging van het kapitaal eener stichting, die hij in 1877 had tot stand gebragt en waaruit jaarlijksche premiën worden betaald aan werklieden wegens lang durige getrouwe dienst. Onder het groot aantal zijner werklieden zijn 21 zijdewevers, die reeds meer dan vijftig, en 30 wevers, die reeds meer dan veertig jaar bij zijne firma in dienst zijn geweest. Bij de nieuwe schenking is nu de regeling gemaakt, dat voortaan ieder na veertigjarige dienst 100 en na vijftigjarige dienst 150 mark 'sjaars als premie ontvangt. Uit St. Petersburg meldt men, dat aan de militaire akademie te Con- stantinow 20 leerlingen zijn gevangen genomen. In hunne matrassen zijn nihilistische proclamatiën gevonden. TURKIJE. Uit Jerusalem wordt aan Turksche bladen gemeld, dat de Sultan bevel gegeven heeft om de nog behouden gebleven overblijfselen van den tempel van Salomo te restaureren en het plein daarvoor te zuiveren van het vuil en het onkruid, die het thans zoozeer ontsieren. Op dit plein staat ook de Omermoskee, die jaarlijks over eene som van 150,000 gulden te be schikken heeft. Deze som, die tot nog toe grootendeels naar Konstanti- nopel ging, zal voortaan voor de restauratie-kosten worden aangewend. Reeds Sultan Abdul Aziz had bevel tot dezen arbeid gegeven toen keizer Frans Jozef de heilige stad bezocht en men was er ook werkelijk mede begonnen, zonder het echter voort te zetten. Toen in liet voorjaar de Oostenrrjksche kroonprins nu in Jerusalem kwam, moest Reuf-pacha tot zijne schande bekennen, dat de toestand weder even ergerlijk was als vroe ger; vandaar dat hij naar Konstantinopcl schreef en de zaak nu ernstig ter hand genomen wordt. PARIJS, 7 October. Eene dépêche van Longerot, van gisteren, meldt dat twee bataillons in den ochtend de stelling van Belvedere betrokken hebben, en dat ook de overige forten van Tunis morgen bezet zullen worden. De colonne van Momale, marcherende van Medjcz naar Festoer, werd door de Arabieren aangevallen. Zij sloeg hen af. -•LONDEN, 7 October. De afwezige ministers zijn per telegraaf tegen Woensdag opgeroepen lot het houden van een kabinetsraad ter beraadslaging over de quaestiën betreffende de Transvaal en Egypte. PARIJS, 7 October. Men verzekert, dat in den ministerraad heden uit sluitend is beraadslaagd over Tunis. Er was geen sprake van de quaestie, welke gedragslijn het kabinet zal moeten volgen bij de bijcenroeping der kamers. De eerstvolgende kabinetszittlng is bepaald op Dingsdag. Uit Londen wordt berigt, dat Engeland en Frankrjjk hunne agenten naar Cairo zullen afvaardigen met eene gelijkluidende instructie betreflende de zending der Turksche commissarissen. PARIJS, 7 October. Bij een spoorwegongeluk op de Noorderbaan, nabij Pontoise, zijn twee passagiers gedood en drie zwaar verwond geworden. FORT AMIËL, 6 October Volgens hier ontvangen berigten is in Zoeloe- land een ernstige opstand uitgebarsten. LONDEN, 7 October. Gladstone heeft ter gelegenheid van een feestmaal te Leeds hel woord gevoerd. In zijne rede gewaagde hij van lerlands stof- felijken en zedelijken vooruitgang in de laastverloopen veertig jarenen laakte bij scherp het gedrag van Parnell, die het evangelie van plunderiug predikt en den volke belet de weldaden der landwet te genieten. Met lang durige toejuichingen werd zijne toespraak ontvangen en 2500 personen met fakkels in de hand bragten hem naar zijne woning. WASHINGTON, 6 October. Eene groote meeting is heden hier gehouden, om te beraadslagen over de oprigting van een hospitaal ter gedachtenis aan president Garfield. Eene commissie van 25 leden werd bepoemd, tot onder zoek van de middelen om aan het plan uitvoering te geven. Het berigt dat de koningin van Engeland waarschijnlijk bij de inschrijving in Groot- Brittannië zou voorgaan, lokte levendige toejuichingen uit, en dit was ook het geval bij de mededeelingdat andere souvereinen tot het fonds zouden bijdragen. Het doei is, om voor de oprigting van het hospitaal het spoor wegstation aan te koopenwaar de moordaanslag op president Garfield werd gepleegd. Dit gebouw staal op staatsgrond. USGESölïBEÜIl. Geachte Heer Redacteur! Wanneer een groen het waagt openlijk met een oud-student in het strijd perk te treden, kan van iemand, die overtuigd is van 't hemelsbreed ver schil tusschen een oud-student en een groen, niet anders verwacht worden, dan dat hij voor de waarheid opkomt. Om het mij gemakkelijk te maken wil ik trachten om, voor zoo ver mij mogelijk is, de zaken in het ingezonden stuk in de Leidsche Courant van 6 Oktober, die ik tot mijn spijt voor bezijden de waarheid verklaren moet, punt voor punt te gaan weêrleggen. In de eerste plaats dan lieeft het mijne aandacht getrokken, dat werd gesproken van groenen, die gedwongen werden te eten en te drinken, ja zelfs uit vaatwerk tot het onreinste gebruik bestemd. Mag ik doen opmerken, dat groenen nooit gedwongen worden te eten en te drin ken Willen zij etenhet wordt hun gedurende den groentijd door iederen student gratis verstrekt (sigaren zijn zelfs niet uitgesloten), eene zeer royale instelling, studenten waardig. Begeeren zij niet te eten, volkomen vrijheid is hun op dat punt toegestaan. Maar ik zou gaarne nog de //kennis van den groen willen maken", die gedurende zijn ganseben groentijd op zijne kamer heeft verkozen te eten. Of wij nu als gasten bij Ae verschillende clubs, te gelijker tijd met aanslaande medestudenten kennis makende, eten, óf die bezigheid ergens anders verrichteneten moeten wij toch. Geen groen, met een vrolijken blik in de voor hem liggende studentenwereld ziende, zal, naar ik meen, verlangen den hongerdood te sterven. De kwestie van het onreine vaatwerk is zuiver eene kwestie van al of niet willen opvolgen van het verlangde. Wil men niet, men kan er zich met de den groenen zeer te stade komende woorden «ik verdom het" afmaken. (Ik vraag permissie om deze uitdrukking te mogen bezigen.) Van uit zeer onreine voorwerpen te moeten drinken is dus geen sprake en hangt van den groen af. Met drinken wordt evenzoo als met 't eten gehandeld. Nie mand is gedwongen te drinken, wanneer hij daarvoor eenig excuus kan bijbrengen, hetzij om gezondheidsredenen, hetzij om iets anders. Het is zelfs vergund dood onschuldige melk of water in zulke gevallen te drinken. In de derde plaats viel mij op dat van gekwetsten en zieken gesproken werd. Tot beide categoriën valt één groen te rekenen. De blessuren van den één zijn geheel aan hem zelf te wijten; hoever den ander zijne ziekte toerekenbaar is, weet ik niet. Ik wilde sluiten met eene opmerking, zeker door ieder ingezien die dit jaar de eer heeft als aspirant voor het L. S. G. op te treden: dat namelijk de graad van donderen geheel van den groen zelf afhangt. De groentijd is een proeftijd. Nuttig is die tijd in hooge mate voor hen, die de academiestad niet kennende, al visites makende, de stad door en door leeren kennen; bovendien ware zonder groentijd de stu- dentencorps-adspirant, wanneer men zijne vroegere vrienden en kennissen niet mederekent, geheel zonder eenigen bekende en bleef hij over het alge meen voor zijne medestudenten een vreemdeling. Wanneer de donderpartij niet al te ver gedreven wordt, is, volgens mijne opinie, in het groenen volstrekt geen bezwaar te vinden. En nu, na den oud-student voor mijne vrijpostigheid verschooning te heb ben verzocht, dank ik voor de plaatsing en teeken mij, geachte redacteur, Een Groen. ZWOLLE, 7 October. Tarwe 10 a ƒ10.25; rogge ƒ8.50 k ƒ8.75; boekweit ƒ6.50 a ƒ7; gerst ƒ6.20 'a ƒ6.50; paardeboonen 3.50 a ƒ9.50; aardappelen 2 a ƒ2.75; alles per HL. Boter. Aanvoer 1015/8 en 900/16 vaten, benevens 900/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 59500/2 KG. Middclmarkt 1.35 per KG. Han delswaarde ƒ35162.50. Notitie van heden: per IvG. 1.30 a ƒ1.50; per 20 KG. of vat prima kwal. 31 a ƒ32.50; afwijkende soort ƒ28.50 k ƒ30; tweede soort 23.50 k25.50 Eijeren4 k ƒ4.50 per lOOstuks. Vee. Aanvoer p. m. 1200 stnks. Handel redelijk. De Zwollerkerspel voormarkt en de stalhandel deze week waren mede middelmatig gesteld. Wij resumeeren na volgende notitie: vette koeijen en ossen aan bouten 671 k 72J ets; dito van stieren 55 k 60 ets; dito van kalveren 85 a 90 ets; dito van schapen 70 a 75 ets; alles per KG. schoon. Neurende en versch. gek. koeijen ƒ120 k ƒ180; dito schotten en vaarzen ƒ100 k ƒ170: guste koeijen en vaarzen ƒ65 aƒ140; winterk. koeijen ƒ125 a 160; ossen voor den bak ƒ90 a ƒ170; jarige springstieren ƒ60 h ƒ130; vaarspinken ƒ70 k ƒ120; fok- en graskalveren ƒ25 a ƒ45; nuchtere dito ƒ6 k ƒ10; lammeren fl2h ƒ18. Varkens. Op p. m. 110 wagens waren heden aangevoerd ruim 550 biggen en p. m. 200 magere, drachtige en vette varkens. Men gaf voor 6 weken biggen ƒ9 k ƒ11.50; 10 weken dito ƒ12 a ƒ15.50; magere varkens 25 k ƒ45; drachtige dito ƒ45 a 70; vette dito eerste soort 521 h 55 ets; tweede soort 47 J a 50 ets per KG. levend gewogen. MASTENBROEK, 7 October. Hooi en Stroo. Handel geanimeerd. Buitenhooi tot ƒ26; binnen dito tot 23 en stroo tot ƒ17; alles per 1000 halve KG. naar soort en kwal. en vrij scheep. ZWOLLE, 7 October, Wild en gevogelte. De markt was heden geanimeerd. De prijzen zijn p. m. 20 pCt. hooger. Huiden. Onveranderd. De beursnoteeringen van schorstalhouthonig en was waren heden vaster. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6