BIJVOEGSEL, behoorende tot de Lcidsche Courant van Maandag dO October dS8dJVl'. 237. BUI TEN LAN DSC II E BERIGTEN. De minister van oorlog heeft, in aanmerking nemende, dat de tram wegen in den lande langzamerhand cenc zoodanige uitbreiding hebben ver kregen dat het wensehelijk is daarvan voor militair vervoer partij te trekken, vastgesteld eene regeling van het militair vervoer over de tram wegen, waarvan de inhoud in hoofdzaak gelijk is aan dien van de regeling van het militair vervoer over de spoorwegen en waarin bovendien o. a. nog voorkomt: zijn de rijtuigen of rijtuig-afdeelingen cener tramweg-onderneming in klasjsen onderscheiden, dan moeten de officieren vervoerd worden in de eerste of hoogste, de onderofficieren en mindere militaire in de tweede of laagste klasse. Op de grondslagen dier regeling zijn overeenkomsten gesloten met de direction van de Nederlandsche tramweg-maatschappij te Utrecht, de Geldersche stoomtramweg-maatschappij te Doelinchem, de Rijnlandsche stoomtramweg-maatschappij te 'sGravenhage, de Stichtscbe tramweg-maat schappij te Utrecht en de zuider-stoomtramweg-maatschappij te Breda, zoo dat voor het militair vervoer van de lijnen dier maatschappijen, voor zoo verre die in exploitatie zijn of komen zullen, gebruik kan worden gemaakt. Te Amsterdam had gisteren een man het ongeluk over een paar stecnen op de Marnixkade te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij bijna on middellijk overleed. Te Schagen is gisteren de tentoonstelling geopend van de Holl. Maat schappij van landbouw. De plaats had bij die gelegenheid een feestelijk aanzien verkregen. Van alle huizen wapperde eene vlag en op vele plaatsen was groen kwistig aangebragt. Ook cerepoorten en bogen ontbreken niet. Een ruime laan voert naar den ingang van het tentoonstellingsterrein, een groot stuk weiland, door het gemeentebestuur ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld. De voorzitter, de heer van der Oudermeulen, opende de tentoonstelling. In zijne rede deed hij uitkomen, hoeveel dank het hoofd bestuur aan Schagen verschuldigd was voor de hulp, steun en welwillendheid, door Schagen's ingezetenen op de vriendelijkste wijze verstrekt. Hij ver zocht den burgemeester, als vertegenwoordiger der gemeente, daarvoor den hartelijken dank van de maatschappij aan te nemen. De voorzitter mogt verklaren dat de tentoonstelling van Schagen een der luisterrijkste van de maatschappij mogt heeten. Het getal van inzendingen, vooral van paarden en vee, overtreft het meest gewone cijfer; dank werd daarvoor aan de heeren inzenders gebragt, die een zoo gewenschten uitslag hielpen verze keren. De voorzitter van de afdeeling Schagen,, de heer de Wijs, nam ver volgens het woord om den voorzitter van de maatschappij dank te zeggen voor de vriendelijke woorden, Schagen toegevoegd. Een regtmatige trots mogt de gemeente vervullen op zoo uitstekende wijze de maatschappij in haar midden vertegenwoordigd te zien. Onder de op de tentoonstelling bekroonden komen voor: voor vale of capucijner erwten 2e prijs D. M. van der Hoef te Oegstgeest: voor duiven- boonen le prijs J. F. de Rooy te Oegstgeest; voor gele of bruine erwten le prijs dezelfde; voor paarden- of koepeen 2e prijs C. C. van Sasse te Noordwijkerhoul; voor Leidsche of Rijnlandsche boter 2e prijs G. van Dam le Wassenaar; 3' prijs C. van Haasteren te Zoetcrmeer; voor versche boter 2e prijs G. van Dam voornoemd. Hel Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde heelt benoemd tot buitengewone leden de hh.: dr. J. G. R. Acquoy, hoogleeraar te Leiden, J. J. Rruinsmawethouder te Leeuwarden, J. J. Ilabets, pastoor te Oud-Vroenhovenen dr. W. Pleyte, te Leiden; tot gewone leden de hh.: Bernh. Bchrns en N. D. Doedes, te Leeuwarden, A. Cannegieter, te Hallum, en P. J. D. van Slooten, te Terband. Betreffende den reeds vermelden brand te Dokkum verneemt men na der, dat hij is uitgebroken op de bovenverdieping, een magazijn van sajetten, wollen, kapok, veeren en andere goederen, vermoedelijk door hel omvallen van eene petroleumlamp. In een oogwenk stond de geheele bovenverdieping in den brand en was er niets meer te redden. De vrouw, die ziek te bed lag, is met veel moeite er uitgehaald, terwijl een 4-jarig meisje, dat op de bovenverdieping in eene achter het magazijn gelegen kamer pas ter ruste was gelegdreeds zoodanig door het vuur was omgeven dat het onmogelijk was het nog te redden, ofschoon daartoe onderscheidene pogingen in het werk zijn gesteld. Het kind is in de vlammen omgekomen. De woning van den heer J. Meilink, notaris, is nog voor hel grootste gedeelte gespaard geble ven; alleen het dak is afgebrand. Het andere perceel, bewoond door den heer mr. Talma, oud-griffier van het kantongeregt, is voor het grootste ge deelte afgebrand, en weinig is daar gered kunnen worden. Ten 2 ure des nachts was men den brand eerst meester en den geheelen nacht heeft nog een der spuiten doorgewerkt. De panden waren geassureerd bij de Onderlinge Brandwaarborgmaatschap pijen van de Jong Uomp. en de inboedels bij de Brtisselschc maatschappij. Naar men berekent moet er voor bijna eene tonne gouds schade zijn; vooral aan oud porselein en schilderstukken is de schade groot. Te Yeere loopen allerlei geruchten omtrent den dader van den aldaar gepleegde:: moord. De verslagene zou in financiële betrekking gestaan hebben n et een werkman uit Middelburg, die zich wel eens aldaar vertoond en tegenover een der gehoorde getuigen dreigend over den heer Sn. zich uitgelaten heeft. Hij scheen voortvlngtig te zijn. De justitie zou hemnaar men zegtte Antwerpen hebben opgespoord. 'sGRAVENHAGE, 8 October. Door Z. M. is aan den wachtmeester J. Klinger, van dc divisie kon. maréchaussee van Limburg, te Tegelen, vergunning verleend tot het dragen van het Pruissisch algemeen eeretcekenhem geschonken door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen. Tot burgemeester der gemeente Bloemendaal is benoemd dc heer J. W. A. Imminkmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meenten Buiksloot en Nieuwendamen tot burgemeester der gemeente Haastrecht en Vlist, de heer D. A. Dupper. De officier van gezondheid le kl. dr. J. D. de Boer, behoorende lot de rol van de instructiebrik Zeehond, wordt, onder intrekking zijner plaat sing aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, op non-activiteit gesteld. Heden werd in een der localen van de eerste kamer der statcn-generaal de visscherij-conferentic geopend door den minister van financiën, baron van Lijnden van Sandenburg, van wien als minister van builenlandsche zaken het initiatief tot het houden der conferentie was uitgegaan. Een verscherpt polilieloezigt door de pas aangestelde surveillerende agenten duchtende, hebben de inbrekers waarschijnlijk begrepen, dat in de zoogenaamde Indische buurt en de nieuwe wijken aan de Scbeveningsche zijde der stad voor hen dc room van de melk is en dat het dus zaak was hun fortuin elders te gaan beproeven. Dit is hun gisteren nacht maar al te wel gelukt, door in de bierhalle in het Gortstraatje in te bre ken en vandaar, behalve ƒ105 uit de toonbanklade, eenige glazen, thee koppen, een paar karaffen met jenever en brandewijn en den ketel van het pelroleumtocstel mede te nemen. De eigenaar, die de bierhalle niet be woont, ontdekte des morgens, dat de heeren hem met een bezoek hadden vereerd en zich met een valschen sleutel toegang hadden verschaft. E M JS I, AN O. LONDEN, 7 October. Middlesboroughde jongste stad van Engeland, viert 6 Oct. het jubilé van haar vijftigjarig bestaan. Sedert hare stichting in 1831 heeft zich Middlesborough met slechts 154 ingezetenen tot een hoogst belangrijk centrum van de ijzerinduslrie ontwikkeld, dat thans 72,000 inwoners lelt, benevens 11,000 huizen, straten van 50 mijlen lengte, vijf protestantsche kerken, 1 catholieke calhedraal, talrijke kapellen, scholen en bibliothekeneen groot dok, eene groote scheepstimmerwerf, een groot aantal ijzergieterijen en andere fabrieken, kostbare waterwerken enz. Ter viering van haar 50-jarig jubilé prijkt de stad in feestdos. Een standbeeld van wijlen mr. Bolkow die de eerste burgervader van Middlesborough en de eerste vertegenwoordiger der stad in het parlement was, werd met plegtighcid onthuld. Aan de Daily News wordt uit Pietermaritzburg gemeld dat de hoof den der Boeren, op verzoek van den volksraad, een telegram regtstreeks aan den heer Gladstone hadden gezonden, houdende bezwaar tegen zekere artikelen van de conventie, welke zij beweren dat strijdig zou zijn met de vre: desvoorwaarden op welke zij dc wapens nederlegden. Zij beweren dat de suzerein slechts het regt heeft om de builenlandsche politiek van eenen staat te controleren, niet om haar te leiden; en dat hij niet het regt heeft om wellen aan zijne goedkeuring te onderwerpen. De artikelen 3, 13 en 20 worden gezegd te strijden tegen den geest van eene volledige zelfrege ring. Het zet verder uiteen dat de Britsche resident, als Britsch onderdaan, niet de //trustee" kan zijn van eigendom, dat aan Trans-vaalsche burgers toe behoort. Hoewel wij, wordt gezegd, bereid zijn onze schulden af te doen, verlangen wij bewijzen van schuld, en die worden niet gegeven. Ook ma ken zij bezwaar tegen de artikelen 15, 16, 26 en 27, als overbodig en kwetsend. Art. 15 schrijft volkomene godsdienstvrijheid en gelijkheid van alle be lijdenissen voor. Art. 16 bepaalt dat er geen slavernij of leer|ongenschap geduld zal worden; art. 26 handelt over de vrijheid van verblijf en de ge lijkheid van regten voor alle niel-inlandsche vreemdelingen in de Transvaal; en art. 27 verklaart dat alle inwoners vrijen toegang zullen hebben tot de geregtshoventer bescherming en verdediging van hunne regten. Deze be palingen beschouwen de Transvalers als van zelf sprekend, en bij gevolg als j overbodig en voor hen beleedigend. Te New-York zijn de afstammelingen van generaal Lalayettc en Ro- chambeau en de Fransche officieren, die ter viering van hel eeuwfeest der overgave van Yorktown met de Canada uit Havre verwacht werden, op pleglige wijze ontvangen. Een smaldeel van vijf schepen onder generaal Wyman met het Fransche fregat Magicienne en het ramschip Dumond d'Urville, verbeidden de Canada, bij welker aankomst saluutschoten werden gewisseld; hel smaldeel vergezelde haar voorls naar de stad en de Fransche gasten, aan wal gestapt, werden onder een escorte van het zevende regi ment naar de Fifth Avenue geleid. Kapitein llowgate, tot vóór korten tijd aan het meteorologisch bureau te Washington geplaatst, wordt beschuldigd van landsgelden tol een bedrag van 94,000 dollars verduisterd te hebben en is gevangengezet. ie 28. M Bi Ï2 IJK. Hel Journ. off. maakt, in antwoord op eenige bladen, die onrustwek kende mededcelingen geven over den gezondheidstoestand van hel leger in Algerië en Tunis, een staatje dienaangaande openbaar, opgemaakt door den gezondheidsraad. Uit dien staat, loopende over het tijdvak van 5 tol 15 Sep tember, blijkt, dat de percentsgewijze verhouding der ziekten en sterfgevallen in Algerië en Tunis slechts weinig verschilt van die onder het leger in Frankrijk. -- Aan de Köln. Zeit. meldt rrendat de ministers, overeenkomstig den wensch van den president der republiek, besloten hebben hun ontslag aan te bieden. Het zou den 17,un den heer Grévy worden aangeboden, en het Journ. off. zou bekend maken dat het aangenomen is, doch onder voor waarde dat de ministers hunne portefeuilles blijven waarnemen totdat hel nieuwe kabinet is gevormd. Aan Gambetta zou de zamenstelling van het nieuwe ministerie worden opgedragen. De bekende Lullier, die dezer dagen gebrandmerkt werd als een ver rader van de commune, heeft in de dagbladen een brief openbaar gemaakt, waarin hij verklaart de commune nooit gediend, maar integendeel zich steeds haar onvcrzocnlijkstcn tegenstander getoond (e hebben. De telegraaf tusschen Tunis en Biserta is thans gereed, maar men

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5