OU RAIT. LE108CHE 2M. ZATURDAG 8 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. BtNNËNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt daijelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, 'Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertciitiën is tan 1—4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN!, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken: Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan L. H. B. Reuther, spekslager alhier, en zijne recht verkrijgenden, tot het oprichten van eene slachterij en rookerij in het perceel aan de Haarlemmerstraat n°. 89. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidscho Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 October 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER én WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van C. II. Backer, fabrikant alhier, houdende verzoek tot oprichting van een kteurstoffnbriekdoor stoom gedreven in de panden in de Vrouwenkamp geteekend 5, 7 en '9, kadastraal bekend onder Sectie H, N*. 348 349, 1944 en 1887; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, niet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 21,len October aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 October 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 October, In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is ingekomen een rapport van de door den raad benoemde deskundigen in de zaak der gas fabriek, vergezeld van een rapport van burg. en weth, Uil het rapport der deskundigen bljjkt, dal deze nog de uilvoering van verschillende werken noodig achtten, waaronder het oprigten van een nieuwen gashouder. Die werken, ongerekend die waartoe reeds door den raad werd besloten, zullen nog eene som van ƒ122,000 vereischen, waarbij moet worden gevoegd ƒ1000, welke de aanleg van generatorovens meer zal eischen en waarvan moet afgetrokken worden ƒ5000, thans niet benoodigd voor de verandering van den tweeden gashouder (de telescopering van beide gashouders kon voor 1 Dec. niet plaats hebben), zoodat een totaal noodig is van 118,000. Zij stellen echter voor deze som op 125,000 te brengen, ten einde voor even tuele uitbreiding der canalisatie in 1882 fondsen beschikbaar te hebben. Burg. en weth. stellen dientengevolge voor dat bedrag beschikbaar te snellen. Met de reeds toegestane gelden maakt dit een bedrag uit van /Ï22.500. zijnde ƒ27500 meer dan in het oorspronkelijk voorstel was aangevraagd Door burg. en weth. zijn tevens de rekeningen der gasdeskondigen over gelegd, bedragende, met inbegrip der voorschotten, te zamen 2120met het voorstel om de noodige gelden beschikbaar le stellen, ten einde tol de voldoening te kumien overgaan. Blijkens hel rapport van den deskundige betreffende de lichtsterkte van het gas, had deze voor hel licht vermogen gedurende de maand September gevonden: gemiddelde waarde 17.90, grootste waarde 18 78, kleinste waaide 15.78. Het gas bevatte geene merkbare hoeveelheden zwavelwaterstof. Hel gemiddelde ammoniagehalte is geweest 3 7 Eng. grein in de 100 Eng. kub. voeten. Le Londen is het vastgesteld maximum 4 grein. De heer J. van Loghem herdacht gisteren dal bij voor 25 jaren als leeraar in de wiskunde aan het Genootschap Mathesis Scienliartiin Genitrix zijne (aak begon. Menigeen bereikt, na een vierde eeuw les gegeven te hebben, zulk een dag ouder minder gunstige omstandigheden dan de jubi laris, Ondanks het klimmen der jaren (de lieer van Loghem toch werd eerst op 42-jarigen leeftijd aa» het genootschap verbonden) was hij altoos sip zijn post en met onvemindnde geestdrift. Toegerust met een helder hoofd, ren vaardigen geest eet» ««beneveld oog, eene vaste handeene krachtige stem. Weef de heer van Loghem betrekkelijk jong Hel bestuur van ket genootschap, dat de verdiensten van den jubilaris op prijs stelt, bragt, door eene commissie uil dat bestuur, op dm middag den j-hilaris ten zijne» huize reu bezoek en schonk Item daarbij eene tmwiije hanglamp. De prijs der Courant is per vierendeel jaürs 1.50, franco p. p. f 2. gels 1.iedere rege! meer 25 cents. In den avond, na aBoop der lessen, werd den jubilaris in de kaiiler van liet bestuur van het genootschap door de leeraren geluk gewénscht en hem daarbij eene fraaije fauteuil aangeboden. Daarop volgde een zestal der oudste leerlingen, die Item namens de daaraan deelgenomen hebbende leerlingen, vereerden mei eene niet minder fraajje rooktafel, benevens twee kristallen vazen, voor levende bloemen, op zilveren voet, mei inscriptie: Aan deri heer j. van Loghem 1856—1881 Souvenir van de leerlingen van M. S. G.; waarbij een mooi ingebonden album met de namen der gevers. De bediên- den van het genootschap voegden er uil erkentelijkheid eene sigarenpijp in étui bij. De jubilaris w as zeer gevoelig voor de bewijzen van belangstelling. Hem werd toegewenscht dat bij nog het eerste eeuwfeest van het bestaan des genootschaps zdu mogen helpen medevieren en dat de hem aangeboden zetel zou strekken om er zich na volbragten arbeid in neer te vlijen, niet om er, als ongeschikt geworden om zijn gewaardeerd onderwijs aan het genootschap te kunnen blijven voortzetten, voortdurend in le rusten. In het weekblad Vox Stndiosorum leest men Hel gezelschap/'Sempre Crescendo" verloor onlangs een krachtig medewerker tot het welslagen vari de uitvoeringen; de heer A, J. Wetrens heeft nl. na een 25-jarig directeur schap zijn ontslag genomen. Een woord van waardering van de door hen» gepresteerde diensten aan het gezelschap //Sempre", en daardoor aan het corps bewezen, achten wjj hier niet ongepast. De heer Wetrens, sedert hij in 1856 zijn broeder opvolgde, heeft steeds blijken van belangstelling in Sempre's bloei gegeven en geen moeite was hem te veel. Zijne laatste lauwe ren plukte bij bij gelegenheid van het onlangs gevierde 50-jarig bestaan, toen hij weder op uitstekende wijze het orchest leidde. //Sempre" zal hem ongetwijfeld steeds dankbaar blijven voor zijne dienslem. //Sempre" wenscht hem een rusttijd toe, zooals dal een man toekomt, die in zijn werkkring steeds zdo de wil heeft gehad alle goeds voor het gezelsehap te doen. Heden morgen ten 9 uur, toen zekere J. de R. schipper, liggende met zijne schuit Op hoop van zegen aan de Haven alhier, ontwaakte, onder vond hij, even als zijn 4 jeugdige kinderen, eene zekere loomheid en ver- moeijenis, terwijl zij zeer slaperig en sufferig waren. Ecnige oogenblikken daarna is zijn ruim drie-jarig meisje overleden en de dood door een genees kundige geconstateerd, en wel door kolendamp; terwijl verder bij onder zoek bleek, dat in die schuit op een komfoor vuur had gebrand, om koffij te zetten voor den schipper, wiens vrouw al sedert eenige dagen in het akademisch ziekenhuis verpleegd wordt, en dat vuur is blijven branden, zoodat er als liet ware geen lucht in die schuit was. De aHtograpliischc drukinrigting, fabriek nabij Kampen, directenr Monlijn, brengt voor Nederland een nieuw druktoestel, zonder pers, in den handel onder den naam van »de Edison Autograaf", het welknaar men ons mededeelt, alles van dien aard overtreft. De heer G. Allevi, koninklijk inspecteur der uitgravingen en monu menten te Offida, van wien de regering reeds vroeger een aantal vóórhis torische oudheden ontving, heelt andermaal ten behoeve van 'srijks mnseom van oudheden te Leiden e'ene verzameling voorwerpen ten geschenke gezon den. De conservator, waarnemend directeur van gemeld mnstitm, de beer Pleyle, heeft omtrent dit geschenk een verslag uitgebragt, dal in de Staats courant is opgenomen. De verzameling is belangrijk op zich zelve, omdat zij een vrij volledig beeld geelt van de» toestand der Oosl-Italiaansche be schaving, voor den invloed van de handelsbetrekkingen met het Oosten en de kusten der Middellandsche zee. Gevoegd bij de verzameling in 1878 ,- door denzellden G. Allevi toegezonden, is zij in het bijzonder eene aan winst voor het rijks-museum, daar thans van een belangrijk deel van Oud- Italië de geschiedenis der beschaving beoefend kan wordenwaarvoor vroe ger de gelegenheid ten eenen male ontbrak. Voor de acte als onderwijzeres werden gisteren té 's-Hage geëxami neerd 8 candidaten. 1 werd algewezen en 7 toegelaten, als: mej, Ch. J. Eil brachtN. M. Kruyt en M. Scheltema, uit 's Hage; P. W. Kleyn, uit Kediehem; M. G. Kramers, nit Veur; A. E. S. Mkhelsen, uil Leiden, en D, H. A. van 'tSant, uit Gorincbem. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, is op 5 October Aden gepasseerd; de Celebes, op weg naar Amsterdam, is op 4 October van Suez vertrokken; en de Vrinses Amalia. op weg naar Batavia, is op 5 Oct. van Port-Saïd vertrokken. Volgens liet Vad. is er sprake van, dat IIII. MM. de koning en de koningin zich in November voor eenigen tijd naar bet zuklert vau Frankrijk zullen begeven. Door de opheffing van de 5' compagnie van elk baailjo» infanterie,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1