J.! BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. linck-, 2». //Tröstet Zion", voor tenor, uit het oratorium de Messias, voor gedragen door den heer Rogmans; 3». //Agnus Dei", driestemmig, van Jacob Obrecht; 4". Aria //Soli ich auf Mamre's Fruchtgefild", voor bas, voor gedragen door den heer Messchaert; 5°. Motet //Manus tuae Domine", vier stemmig, van Orl. Lassos; 6». O hör mein Flehn", voor alt, voorgedra gen door mej. Gripekoven: 7*. Souterliedeckens, voor verschillende stemmen, van Clemens non Papa; 8». »Ich weiss, dass mein Erlöser lebetvoorge dragen door mejufvrouw Gips, en ten slotte 9». Psalm 118. zesstemmig, van J. P. Sweelinck. Het concert werd geopend door een Praeludium en Fuga in C-mol op orgel, dat verdienstelijk werd gespeeld. Ouder de uitstekende directie van den directeur mag de uitvoering van dit concert inderdaad uitstekend geslaagd genoemd worden. Vooral het eerste en het vierde nommer voldeden zeer goed. Het glanspunt van het feest was ongetwijfeld hel lied voorgedragen door mejufvrouw Gips, die dan ook thans wader nieuwe lauweren behaalde. Wij kunnen niet nalaten den heer de Lange dank te zeggen voor het ge notvol uur, Leidens inwoners gegeven. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. J. A. van Weel en G. A. Molenaar, eu het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. C. J. van den Hoek en A. Pollius Ferwerda med. doctorandi. t •7- Gisteren avond ten 11 ure is zekere P. A.44 jaar oud, wever van beroep, in beschonken toestand aan de Mare in het water geloopen; hij werd door de hulp van een politieagent en een paar burgers door middel van dreggen aan wal gebragt. Dij kon. besluit van 28 Sept. jl. is aan Antonie van Eynsbergen en Paulus Philippo, lotelingen van de ligting der nationale militie van dit jaar, de eerste voor de gemeente Hillegersberg, de laatste voor de gemeente Lei derdorp ingelijfd bij het 4e reg. infanterie, ontheffing van de werkelijke dienst bij de militie voor het nog onvervuld gedeelte van hun diensttijd verleend. De minister van binnenl. zaken heeft aan gedep. staten der provinciën opgaven verzocht van het bedrag van de kosten der schutterijen door de gemeenten, blijkens de rekeningen, in de jaren 1877, 1878 en 1879 betaald. -- Door de commissie te 's Hage zijn gisteren, behalve de reeds genoem den. nog als onderwijzeres toegelaten, mej. E. C. J. Geerling, A.M. Scharp, A. 11. L. Weymans en E. Wijnstok uit 's Hage. Omtrent het spoorweg-ongeluk naby Rotterdam meldt de IV. R. C. nog, dal de regter van instructie eergisteren namiddag met den griffier en den officier van justitie op het terrein zijn geweest, ten einde zich door den stationschef de noodige aanwijzingen te doen geven voor de plaatsopne ming. Na het daarop gevolgd onderzoek is de voorman, die in hechtenis was genomen, des avonds in vrijheid gesteld. Gisteren heeft hij echter weder een langdurig verhoor ondergaan. Ook de gekwetsten in het zieken-;; huis zijn ondervraagd. Maandag II. werd door een voerman op de Groole Markt te Haarlem een paard zoodanig mishandeld, dat het publiek krachtig partij trok voor het dier; de Zandvoortsche vischvrouwen raakten zoo verbolgen op den on verlaat, dat zij hem ongetwijfeld te lijf zouden zijn gegaan, ware eindelijk niet een politieagent' komen opdagen. Naar men verneemt is proces-verbaal tegen den voerman opgemaakt. Voor het geregtshof te Amsterdam stonden gisteren te regl N. d. Z., openbare koopvrouw, en J. d. G., koopman, beiden wonende te Alkmaar en beschuldigd, de eerste zoowel van enkelvoudige als van bedriegelijke bankbreuk, de tweede van medepligtigheid aan het laatstgenoemde feit. Volgens de acte van beschuldiging zoude de genoemde openbare koopvrouw, die te Noord-Scharwoude eene winkelnering uitoefende, en in de maand April dezes jaars was failliet verklaardeen paar dagen voor de opening van het faillissement hare winkelgoederen des nachts heimelijk uit Noord- Scharwoude naar Alkmaar hebben gevoerd. Aldaar had zij ze ondershands aan den tweeden beschuldigde verkocht, met wien zjj verder was blijven zamenwonen. Tot hunne verontschuldiging voerden beiden aandat de tweede beschuldigde aait de eerste reeds vroeger op verschillende tijdstippen geld had geleend tot een gezamenlijk bedrag van tweeduizend guldenwelke schuld thans door de overdragt der winkelgoederen was afgedaan. Het O. M. echter trachtte aan te loonen, dat de tweede beschuldigde, als arm bekend, nooit gemeld bedrag had kunnen ttitleenen, en steunde zich hierby j voornamelijk op de eenstemmige verklaringen van eene reeks getuigen. Enkele verzachtende omstandigheden wilde het evenwel niet verzwijgen, en i requireerde daarom voor beiden eene correctionele gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger van beide beschuldigden, m'. Ph. A. Haas, trachtte aan te tonnen, dat er nooit van verduistering van goederen, maar hoogstens van ecu geftngeerden verkoop kon sprake zijn. Voor het laatste feit even wel stonden beschuldigden niet teregt. Van kwade trouw was geen sprake en evenmin van benadeeling der crediteuren, daar z. i. achteraf was geble ken, dat de baten des boedels de schulden verre overtroffen. Hij zag dus met vertrouwen vrijspraak tegemoet. Te Amsterdam is gisteren morgen vroeg een hevige brand uilgebroken "in hel café //Belvedère" van den heer Slroelman aan het Westerhoofd, dat met zijne in Moorschen stijl geschilderde zaal geheel is vernield. Het ge bouw was geheel van hout opgetrokken. Er is niets gered. Des avonds is aldaar weder een hevige brand uitgebroken in de kastenmakerij van van Elk. in de Haarlemmer Houttuinen, bij de Dommerstraat. Het perceel is geheel uitgebrand. - De justitie uil Middelburg, vergezeld van twee geneeskundigen, is te Veere aangekomen tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van den dood van een ingezeten aldaar. De lijkschouwing schijnt de mogelijk- I i id van' zelfmoord te doen betwijfelen. Omtrent deze zaak deelt de Mirirf f. de volgende bijzonderheden mede: Op de tafel der benedenkamer, li die, evenals het geheele benedenhuis, overal met bloed bevlekt is eene hall geledigde flescli bier en een glas, benevens een paar beschuit, terwijl in de keuken hel middagmaal onaangeroerd gereed stond. De den zijn toegebragt met een groot, vreemdsoortig mes, dal naast hen gevonden werd. Zoowel het aantal als de aard der toegebragte wonden verband met andere omstandigheden geven de zekerheid, dat geen z, moord, maar moord gepleegd is. Dit wordt ook bevestigd door het fé dat een gouden horloge, dat op een standaard op de tafel stond, verdwec» js, evenals een gouden bril van den overledene. Aan den sleutel van ledig lepeldoosje werd ook een bloedvlek ontdekt. In eene achterka» werd eene ledige petroleumkan ontdekt, en was de vloer geheel met pelt lettm gedrenkt. Dit. in verband gebragt met de brandwonden, die aan lijk bevonden zijn, doel vermoeden, dat de moordenaar, na de misdaad) pleegd te hebben, de sporen heeft willen vernietigen. Het huis, dal verslagene bewoonde, slaat op de Kaai, doch komt met eene achterdeur eene achterbuurt uit. Waarschijnlijk heeft de moordenaar zich daarfc toegang verschaft en zich later verwijderd. De overledene scheen zich eei gevaar bewust, want meermalen had hy tegen zijne buren gezegd, dat wanneer hem iets mogt overkomentegen den muur zou kloppen. Zoinj; middag omstreeks half vier moet een der buren een slag legen den n» gehoord hebben, doch wijl er geen tweede op volgde, heeft hij daaroi, niet verder gedacht. Eene jongedochler uit Vlissingen, die verdacht werd brand te hehfe gesticht en eenige dagen geleden in het huis van arrest te Middelburg «1 opgenomen, is weder op vrije voeten gesteld, omdat uit het onderzoek ij justitie hare schuld niet is gebleken. Voor de betrekking van directeur van de gemeentelijke gasfabriek Leeuwarden hebben zich 43 sollicitanten aangemeld. Onder Kortezwaag, in Friesland, is eene boerdery met belenden woningen afgebrand waardoor zeven gezinnen van dak zijn beroofd. V<f 8 koeijen zijn in de vlammen omgekomen. Ook te Helmond zijn vijf arbi derswoningen in de asch gelegd. De commissie voor de watersnoodlijdenden in Limburg heeft hare tail volbragt. Zy heeft gisteren de gelden ten behoeve der uilkecriugen naar ik u verschillende gemeenten verzonden. Die uiikeeringeo bedragen ƒ107,233.0 en zijn verdeeld over 52 gemeenten. De hoogste7805 57, ontvangt Bei gen; hierop volgen Herten met ƒ6938.32, Gronsveld met ƒ5691.60 en Roei 0' mond met ƒ4842.85, terwyl de laagste uitkeering. 154.50, aan Tegelu'6 wordt gedaan. De verleende vergoeding bedraagt 1/2 van de schade is /400, 1/3 van ƒ400 tot ƒ600 en 1/6 van ƒ600 lot/800. Ai r ei te Tegen den kapitein der stoomboot Louisavarende tusschen Rotter- dam en Roermond, is door den brigadier der maréchaussees in laalsigr1 melde plaats proces-verbaal opgemaakt, omdat hij Zaïurdag II. geene pogii' deze zoodoende den dood in de Maas vond. Er waren reddingsbooteti o(' het vaartuig aanwezig en men zag den ongelukkige in het water vallen. Te Maastricht is een metselaar, werkzaam in de fabriek van de hh" Regout, tnsschen eene machine geraakt, ten gevolge waarvan hij vermorseli werd. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 kinderen achter. 's GRAVENHAGE 6 October F Door den minister van binnenlandsche zaken zijn voor het jaar 18%] benoemd tot leden der commissie tot het examineren van hen, die hei^ diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter verlangen, de hh. Gh. M.ge Schols, hoogleeraar aan de polytechnische school Ie Delft, voorzitter; J. I',|ai van Dunné, inspecteur van de registratie en domeinen te 's Gravenhageipf] A. W. E. K wist hout, ingenieur-verificateur van hel kadaster te Roermond;L| A. Ie Cotnte. leeraar aan de polytechnische school te Delft, en dr. G. Ages Scheltema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deift. en De luit. ter zee le kl. E. Kempe wordt geplaatst aan boord van helLi wachtschip te Willemsoord. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortgezette discussie over de eeds-quaeslie, hebben de hh. Keuchenius, Kist, van Baer,^ Schaepman en Bastert het behoud van den eed verdedigd en heeft de heer van Houten den eedsdwang bestreden. Hij eu de heer Gleichman protesteer den tegen de rede van den minister als onverdraagzaam. De heer Wint- tnc gens trok zijne motie in en de heer Heydcnrijck heeft eene andere motie voorgesteld, waarbij de kamer de meening der regering deelt, voor zoover het hel jus constitutum betreft. Hy stelde intrekking in uitzigt. Morgen^ voortzetting. Het geregtshof te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de correctie en W. v. L. te Vlissingengew ezen ambtenaren der maatschappij tol ex ploitatie van staatsspoorwegen, door de regtbank te Middelburg veroordeeldro| tot 15 dagen celstraf, ter zake van diefstal van gedeelten van spoorweg-lee kaartjes, werden bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs alsnog vrjj gesproken. 'laa er| 00i f RWGELAKD. LONDEN, 5 October. Sir Slaflord Norlhcote, de leider der oppositie in het lagerhuis, hield K Maandag II. eene redevoering te Huil, de eerste van een aantal die hy zich etn voorstelt te houden. Hij noemde daarin den toestand der conservative partijv bemoedigend. Met de Iersche landwet wenschte hij, dat eene eerlijke proeve L zou worden genomen, en keurde het in de Land-League af, dat zjj dit niet jen doen wilde. Voor het overige noemde hij den algemeenen toestand zeer trk onbevredigend. Hij noemde slechts de moeyelykheden met de Transvaalsche fbt Boeren en de langdurige onderhandelingen met Frankrijk over het handels- Wt verdrag. Ook Egypte's toestand achtte Norlhcote voor Engeland zorgwekkend. M

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2