BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 October 3883, 233. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. De vermoedelijke dader van den diefstal uit de offerblokken in de r.k. kerk aan den Singel te Schiedam, gepleegd door inbraak in den nacht van 7 op 8 Sept., is aan het station van den Hollandschen spoorweg aldaar aangehouden. Aan het bureau van politie gebragt, gaf hij op genaamd te zijn W. .1. Meershoek en woonachtig te Rotterdam. Vervolgens werd hij geconfronteerd met personen, die hem den avond vóór den gepleegden dief stal in de nabijheid der kerk zouden gezien hebben. Ook heeft hij dien namiddag aan de pastorie dier kerk om geld gevraagd. Hij geeft echter niet met zekerheid op, waar hij gedurende dien nacht verblijf hield, en ont kent den diefstal bedreven te hebben. Door middel van braak zijn uit de rustkamer in de kazerne te Haar lem ontvreemd 10 militaire hemden, 10 dito broeken en een stalbroek, alles nieuw. Bij een onderzoek door de politie zjjn ten huize van een tapper eenige nieuwe militaire hemden gevonden en in beslag genomen, die echter bleken niet van genoemden diefstal afkomstig te zijn, maar reeds vroeger in de kazerne vermist werden. Tegen den opkooper is proces verbaal opgemaakt. Bij het te Amsterdam gehouden admissie-examen bij de universiteit zjjn er 31 afgewezen en 46 toegelaten. Onder de laatsten was ook eene vrouwelijke candidaat. De tweede cursus der Vrije Universiteit te Amsterdam zal Maandag, 3 October, des namiddags ten 3 ure, in het gewone college-lokaal, geopend worden met eene toespraak van dr. Iloedemaker. Volgens den Heraut zijn voor dien cursus 16 leerlingen ingeschreven. Te Amsterdam is gisteren ochtend in de meubelfabriek van de hh. H. F. Jansen Zoon, in de Rozenboomsteeg, een hevige brand uitgebroken. Te half negen sloegen de vlammen uit het dakdoch werden spoedig be dwongen door de krachtige waterstralen. Van binnen ging dit minder ge makkelijk, door den grooten voorraad hout, maar bleef het vuur nog lan gen tijd aan de vereende pogingen van twee stoom- en drie handspuiten en van de drjjvende stoomspuit weerstand bieden. Veel van den voorraad en van de gereedschappen is vernield; aan de daaronder gelegen magazijnen werd belangrijke schade loegebragt. Ten 12 ure was men den brand meester. Bij de begrafenis op de gemeente-begraafplaats te Utrecht van den kapitein van het Ü.-I. leger, den heer Soeterik, werd bij het doen der ge bruikelijke schoten een militair ongelukkig in het hoofd getroffen. De burgemeester der gemeente Barneveld, de heer mr. C. A. Nairac, zal op 12 October a. s. den dag herdenkenwaarop hij vóór 40 jaar dat ambt aanvaardde. De ingezetenen zullen hem dien dag een geschenk aan bieden waarvoor reeds eene som van 1100 bijeen is gebragt. Te Middelburg herdacht gisteren de heer mr. G. N. de Stoppelaar, secretaris dier gemeente, den dag, waarop hij 25 jaren geleden tot zijne tegenwoordige betrekking werd benoemd. Hij ontving van vele zijden tal- rjjke bewijzen van sympathie, terwijl de ambtenaren ter secretarie door het aanbieden van een fraai geschenk hunne instemming met het gevierde feest toonden. De leden van den raad boden den heer de Stoppelaar een zilveren inktkoker met inscriptie aan. Volgens berigten uit Zuid-Afrika, door het Hbl. medegedeeld, breidt de vereeniging voor Boerenbescherming zich uit tot de districten der Kaap kolonie, die vroeger daarover ongunstig dachten. Een telegram van Pretoria van September stelt de aanneming der conventie als waarschijnlijk. De heer Hofmeijer heeft na een bezoek in Transvaal zijne reisindrukken openbaar gemaakt; hij spreekt wijlen generaal Colley geheel vrij van gemis aan be leid, doch denkt ongunstig over het gedrag der Engelsche soldaten. Hij be weert, dat men in Transvaal van geen afstand van grondgebied hooren wil; mogt ongelukkig de oorlog weder uitbreken, dan acht hij het zeker, dat de Oranje-Vrijstaat zou medestrijden, uit zucht tot behoud der eigen onaf hankelijkheid. 'sGRAVENHAGE1 October. De heer I. C. T. Reefs, leerling-consul aan het departement van bui- tenlandsche zaken, is tot vice-consul benoemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaalddat de commissie belast met het examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en regtlijnig teekenen en boetseren of de acte van bekwaamheid in het hand- teekenen, voor het .jaar 1881 zitting zal houden te Delft, en benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie jhr. mr. V. E. L. de Stuers, referendaris bij het dep. van binnenlandsche zaken; tot leden: de hh. A. Apol, leeraar aan de h. burgerschool te Amsterdam; B, Korteling, leeraar aan de rijks kweekschool te Deventer; E. Lacomblé, leeraar aan de polytechnische school te Delft; Lang, leeraar aan de akademie van beeldende kunsten te 'sGra- venhage; W. B. G. Molkenboer, directeur der normaalschool voor teeken- onderwij/ers te Amsterdam; dr. II. Treub, adsistent bij het akademisch ziekenhuis te Leiden; R. Witte, werktuigkundig ingenieur der artillerie stapel- en constructiemagazijnen te Delft, De luit. ter zee 1' kl. J. J. Kraakmandienende aan boord van het fregat Evertsen, wordt gedetacheerd te Leiden aan het observatorium, en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. II. Wouters. De officier van gezondheid lc kl. IJ. Bakker, uit West-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ook wordt de officier van administratie 2' kl. P. K. S. Metman, behoorende tot de rol van het wacht schip te Willemsoord, op non-activiteit gesteld en vervangen door den offi cier van administratie 2e kl. J. A. Sonnenberg. Aan boord van den monitor 4dder wordt geplaatst de officier van administratie 3' kl. C. M. Krul. De minister van justitie zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar wij vernemen zijn de heeren van Bel, kolonel-kommandantjhr. Klerck, luitenant-kolonel, Heymans, luitenant-kolonel, en Ongerboer, majoor, allen bij het regiment grenadiers en jagers, gisteren ontboden bij Z. M. den koning, wien het behaagde persoonlijk aan deze hoofdofficieren mede- deeling te doen hunner benoeming respectivelijk tot generaal-majoor in een der militaire afdeelingenkolonel-kommandant der grenadiers en jagers, kolonel bij een der regimenten infanterie en luitenant-kolonel bij voormeld j corps. HH. MM. de koning en de koningin zijn heden ochtend ten half tien ure met een specialen trein van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij uit de residentie vertrokken en naar het Loo teruggekeerd. Z. M. en gemalin namen plaats in den kon. salonwagen, terwijl het prinsesje met gouver nante en min in een ander rijtuig was gezeten. Het dochtertje des konings werd uit het portierraam aan de belangstellenden, die zich op het plankier geschaard hadden, vertoond. 1IH. KK. HH. de prins en prinses zu Wied zullen zich vermoedelijk a. s. Maandag naar Neuwied begeven. - Het door de tweede kamer genomen besluit tot hervatting der open bare zittingen op Dingsdag 4 October was door de centrale sectie voorge steld, indien het Fad. goed is onderrigt, naar aanleiding van een ingeko men verzoek van een verslaggever van een der dagbladen om aanstaanden Maandag geen zitting te houdenmet het oog op het feit dat de verslagge vers der dagbladendie tot het Israëlitisch kerkgenootschap behoorenalsdan verpligt zouden zijn tegen hun wensch werkzaam te zijn op den Grooten i Verzoendag. Op 23 September, dag der vorstelijke begrafenis, zijn aan het station der Holl. spoorwegmaatschappij vermoedelijk door zakkenrollers ontvreemd 3 cilinderhorloges, waaronder twee gouden met kettingen. Eergisteren avond is te Scheveningen aangekomen de schuit Arie Daniel, schipper D. Pronk, welke op den 22En dezer door eene stortzee is overvallen, waardoor 4 man van dek sloegen, namelijk: Maarten Pronk, Dirk Pronk Mz. (zoon van den eerste), Klaas Vink en Jacob Visser. Allen verdronken. Maarten Pronk had gedurende drie kwartier uurs onder het vaartuig gedreven. Hij laat zes en Vink vijf kinderen na. Jacob Visser is uit Egmond. BELGIE. Woensdag reed een koopman in eijeren met zijne kar over den spoor weg te Anderlues. De barrières stonden open. Eensklaps werd een gefluit gehoordmen zag den koopman de handen wanhopend in de hoogte steken en de trein reed voorbij. Man, paard en kar werden verpletterd. De koop man heeft zijne wonden overleefd, doch men wauhoopt aan zijn behoud. Te Mellet, bij Charleroi, heeft gedurende de gemeentefeesten een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zoogenaamde «homme-canon" verrigtte in zijne tent zijne gewone toeren, toen zijn kanon eensklaps ontplofte en hem op verschrikkelijke wijze verminkte. De ongelukkige is zoo spoedig mogelijk naar het gasthuis gebragt: zijn toestand was zeer bedenkelijk. ENGEIiAlli». LONDEN, 30 September. Ilet in vrijheid stellen van eenige in Ierland krachtens de dwangwet gevangen genomen personen heeft niet geheel onvoorwaardelijk plaats gehad. De minister Forsier deed aan den directeur der gevangenis weten, dat on middellijk weder de vrijheid zou worden ontnomen, wanneer zij op nieuw daden bedreven als tot hunne inhechtenisneming hadden aanleiding gegeven. Elke poging tot gewelddadigheid, vreesaanjaging of opzetting tot onwettige daden, zou oogenblikkelijk met de meeste strengheid worden gestraft. In eene te Dublin gehouden vergadering van katholieke Iersche bis schoppen zijn onderscheiden besluiten genomen, waarin de pachters aange maand worden om met de landwet genoegen te nemen en hun voordeel met de daarin vervatte bepalingen te doenvoorts worden zij gewaarschuwd tegen deelneming aan geheime vereen igingen, daden van geweld en bedrei gingen. Een Amerikaan heeft het voorstel gedaan in de Westminster Abdij een eenvoudigen steen van Amerikaansch graniet te plaatsen, met het vol gende inschrift: /'Uit erkentelijkheid voor de algemeene deelneming van het Engelsche volk met het treurende Amerika, bij den dood van James Abram Garfield, president van de Verecnigde Staten, iri 1881, wordt deze steen hier opgesteld door Amerikanen die in het moederland wonen, in deze meest geheiligde plek van hun ras, het gemeenschappelijk tehuis van beide natiën". Tevens zou er een steen van de Abdij met een soortgelijk op schrift in het Kapitool te Washington geplaatst moeten worden. Aan de Times wordt uit Durban gemelddat sommige leden van den Transvaalschen volksraad zich nogal in krasse taal over de conventie uit lieten. Een der sprekers zeide o. a.dat de conventie niets anders was dan eene reeks van voorwaardendie door een veroveraar aan barbaarsche en niet te vertrouwen onderdanen voorgeschreven waren, en dat zij al de lasterlijke betigtingen, die de Boeren tot het uiterste hebben gedreven, be krachtigde. De conventie, meende hij, bragt de Boeren in een toestand, die erger was dan die, waarin zij verkeerden eer zij de wapenen opvatten tot verdediging van hnnne vrijheden en hunnen goeden naam. De Boeren, verklaarde hijwilden gaarne met Engeland op vricndschappelijken voet staan, maar de conventie opende naar zijn oordeel al de wonden van het verleden in plaats van die te sluiten. Het fonds voor mevr. Garfield bedraagt thans 321.251

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5