COURANT. V. 22*. DONDERDAG 29 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaurs /1.50, franco p. p. 2.— Afzonderlijke nimmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 September. Men meldt uit 'sHage: Nu uit de onlangs in de tweede kamer der staten-generaal gevoerde beraadslagingen voortvloeit, dal een langer uitstel van de stichting der akademische gebouwen, waarvoor de Ruïne aan den staat werd afgestaan, in bet belang der universiteit niet gewenscht is, zijn maatregelen genomen om in den loop van het volgend jaar met deze stich ting een aanvang te kunnen maken. Waarschijnlijk zal voor dit doel wel haast eene bepaalde som aangevraagd kunnen wordeu. -- De concerten op Zomerzorg zijn weder afgeloopen. Aan de konink lijke kapel der grenadiers en jagers, onder directie van den heer Völlmar, is door de talrijke aanwezigen een tot weerziens toegeroepen. En niet zon der reden. Slaan wij den blik terug, dan kunnen wij niet anders dan met genoegen de avonden herdenken, waarop men zich in staat gesteld zag de schoone muziek der kapel te genieten. Zelfs het gure en ongestadige we der, dat gedurende den algeloopen zomer ons zoo aanhoudend geteisterd heeft, betoonde als het ware eerbied voor deze avonden. Op een enkel concert na, zijn allen dit jaar in de open lucht kunnen gegeven worden, zonder dat de groote menigte, steeds aldaar aanwezig, zich genoodzaakt zag hare toevlugt in de zaal te zoeken. Het treurige veriies, waardoor Nederland zoo diep getroffen werd. was oorzaak, dat dit laatste concert zoo laat in het saizoen plaats had, waarom dan ook thans het concert in de zaal gegeven werd. Mag de kapel zich beroemen het eerste muziekcorps van ons land te zijn wat betreft het harmonie-orchcst, ook op de strijk-instrumenten toonden de leden daarvan gisteren avond geen onverdienstelijke kunstenaars te zijn. Het publiek gaf dan ook meermalen zijne ingenomenheid te kennen; vooral de uilvoeringen van de Fantaisie brill ante voor piston van Arban, en de Serenade voor fluit en hoorn van Titt'l noopten de aanwezigen hunne goedkeuring door langdurig applaudissement te toonen, zoodal het laatst genoemde stuk moest gebisseerd worden. Hiermede heeft het drie en veertigste jaar der zomerconccrten een einde genomen. Van harte hopen wij, dat de volgende, zoowel den uitvoerders als den toehoorders, evenveel stof tot tevredenheid zullen geven als dit tot nog toe het geval is geweest. Bjj de verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten-gene raal, in het hoofdkiesdistrict 's Hertogenbosch, in de plaats van den heer P. G. J. van der Sehrieck, die had opgehouden lid dier kamer te zijn, we gens rangsverhooging, is op nieuw gekozen de heer P. G J. van der Schricck met 1043 van de 1053 uitgebragte stemmen. Er bestaat gelegenheid tot verzending van brieven enz. naar Neder- Iamlsch Oost-Indiëdoor middel van hel stoomschip Limburg, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 1 October aaust. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede ccne brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven enz., bestemd om met het genoemd stoomschip te worden ver zonden, behooren op 1 October voor 7 ure 's avonds te Rotterdam aange komen te zijn. Door den minister van koloniën wordt de aandacht van Nederlandsche geneeskundigen gevestigd op de gelegenheid, die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van 200 's maands, vrij van contributie ten be hoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van de burgerlijke dienst in een of ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen gedeelte van Nederl.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere prac- tijk kunnen waarnemen. De Staatscourant bevat een uittreksel uit de statistiek van het gevan geniswezen over 1880. Bij afwisseling zijn aanwezig geweest: in de straf gevangenissen 2132, in de cellulaire gevangenissen 4039, in de huizen van verzekering 4600, in de huizen van arrest 9157, in de huizen van bewa ring 31859, te zamen 51787 gevangenen of 577 meer dan in 1879 Op den laatsten dag des jaars waren er aanwezig: in de strafgevangenissen 1612, in de cellulaire gevangenissen 753. in de huizen van verzekering 477, in de huizen van arrest 559, in de huizen van bewaring 183, te zamen 3584 gevangenen, of 234 meer dan op ultimo December 1879. De verhouding van het aantal gevangenen bij afwisseling aanwezig geweest, tot het cijfer van de bevolking des rijks, was 1.28 pfit. tegen 1.27 pCt. over het vorige jaar. Het getal der vrouwen op 100 mannen bedroeg 11.7. De gezondheids- toestand was ongunstig in vergelijking met de vier voorgaande jaren. Twee I gevangenen en elf opvoedelingen zijn gevlngt. Twaalf zijn weder gevat, liet getal militaire veroordeelden bedroeg 1081. Van de 19928 gevangenen, die in de strafgevangenissencellulaire gevangenissen, huizen van verzeke ring en huizen van arrest aanwezig zijn geweest, konden lezen noch schrij ven 5010, dal is 25.14 pCt., legen 25.55 pCt. in 1879. Van de G061 tot het onderwijs toegelalenen konden bij hun ontslag of op hel einde des jaars: goed lezen en schrijven 2904, gebrekkig 2593, niet 564. Door 12314 gevangenen is aan den arbeid deelgenomen. Het arbeidsloon bedroeg, na aftrek van hel rijksaandeel, 50125.72. Voor huisdiensleu werd aan de ge vangenen 10794.69 uitbetaald. Voor hel onderhoud der gevangenen is in 1880 86883 meer uitgegeven dan in 1879. De kosten per hoofd daags hebben bedragen 71 15 cents, legen 66.55 cents in 1879. Door de regering is U gedeelte van de benoodigde som van ƒ30,000 of ƒ22,500 aangevraagd voor den bouw van een brandvrij archief voor de algemeene rekenkamer ten behoeve harer grootboeken. Voor 1882 is de uitzending noodig van 1600 man voor hel Indisch leger. Volgens de regering is het niet aan te nemen dat het gelukken zal er meer te verkrijgen. Daarom wordt op de Indische begrooling niet gere kend op de 360 man, die vroeger steeds boven het geraamde aantal wer den uitgetrokken om de werving geregeld te kunnen voortzetten. De firma Brill te Leiden heeft het aanbod gedaan om legen een over zes jaren te verdeelen subsidie van 24000 de uitgaaf te bezorgen van een door den hoogleeraar dr. G Schlegel bewerkt tVederlandsch-Chineesch IT oorden- boek, waarvan zij alsdan een zestigtal exemplaren aan de regering zal afslaan. Daar zoodanig woordenboek niet alleen voor de wetenschap van groot belang, maar ook voor de Chinesche tolken in Indie van veel nul zal zijn, en aan eene uilgaal zonder subsidie, met hel oog op de groote kosten en hel geringe debiet, niet te denken is, heeft de regering het wenschelijk geacht van het aanbod gebruik Ie maken en hel eerste 1/6 der vermelde som van ƒ24000 op de Indische begrooling gebragt. Voor de acte van onderwijzer werden gisteren te 's (lage geëxami neerd 10 candidaten. Vier zijn toegelaten, te weten: G. Ph. Ilochs, uit Leiderdorp; J. van Loipen, uil 's Gravesande; A. van Ooy, uit Rotterdam, en F. G. Weiter, uit Gouda. De r. k. bisschop te Haarlem heeft den heer G. van der Jagl benoemd tot kapelaan te Velsen, den heer II. C. M. A. Pufkus tot kapelaan tetleilo, den heer J L. 11. Stams tot kapelaan te Voorburg, den heer G. A. Hammer tot kapelaan te Westwond, den heer P. J. Buys lot kapelaan te Lisse, den heer W. J. M. Herscheil tol kapelaan van St. Jan den Donper te Haarlem mermeer, den heer G. II. Helt tol kapelaan te Vlissingenden heer P. Vrome- steyn tot kapelaan le Volendam, den heer P. C. Wijteubnrg lot kapelaan der parochie van O. L. Vr. te Schiedam, den heer C. 11. L. Krul tot kape laan der parochie van de lib. Petrus en Paulus le Amsterdam; den heer C. II. II. J de Bruyn lol adsistent in de weeshuizen te Rotterdam; den heer G. J, Tholenaar tot adsistent in hel gesticht der St. Josephs-Gezellen- vereeniging te Amsterdam, en den heer J. L. Glarijs, lot adsistent te lleiu- kenszand. De Willem Barents heelt Hammerfest verlaten, om naar Nederland terug te keeren. Te Gouda zijn Maandag ochtend Iwee aan de Boomgaardslraal in aan bouw zijnde huizen ingestort, op het ooaenblik dat het werkvolk aan den arbeid ging. Een metselaar bekwam vry erge kneuzingrn. Te Dordrecht zijn drie vrouwen aangehouden, die zich aan verschil lende diefstallen in goudsmidswinkels hadden schuldig gemaakt. Voor bet geregtshof te Amsterdam stond gisteren teregt C. T. F. K., Duitscher van geboorte, die den 2d"1 Julij II in de van Raerlestraat aldaar, ten huize van den vice-president van het hof, had ingebroken en eenige voorwerpen ontvreemd. Volgens zijn eigen beweren was beschuldigde door de openslaande tuindeur, die toegang gaf tot het Vondelspark, binnengeloo- pen om wat te drinkenmaar eenmaal binnengekomen was lust tot stelen bij hem ontwaakt en toen hijna zich van een gouden medailloneen ring. eenig geld en nog eenige andere voorwerpen te hebben meester ge maakt, weder denzelfden weg wilde gaan, dien hij gekomen was, zag hij in den tuin menschen wandelen. Hij sloop daarop naar bovenverborg zich in een zolderkamertje, dat hij van binnen sloot en wilde het duister afwachten, ten einde veilig te kunnen ontsnappen. Maar nu werd hjj ge vonden door den buisknecht, die. zijn kamertje gesloten vindende, zonder zich de reden er van le kunnen verklaren, met een tweeden sleutel de deur opende en den hem onbekenden man, die liet merken, dat hij geen lloj-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1