LEID8CBE ODRANT. C 1881. V. 324. ZATURDAG 24 SEP f EMBER. ST A DS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. Begrafenis van Z. H. H. prins Frederik der Nederlanden. De Courant verschijnt dagelijksZoti- en Feestdagen uitgezonderd Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestnnr der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbendendat de ingevulde patentbladen voor de wijken zeven, acht en negen, over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn. dagelijks des namiddags van één lol drie uren, en wel van den 21u° tot en met den 24s,tD Sep tember e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan ai kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leide», 20 September 1881. DE KANTER. Heden vroeg verkondigde het klokgelui te 's IIage, dat de droevig ver beide dag der uilvaart van een algemeen geëerbiedigd en bemind vorst ver schenen was. Eeue buitengewone drukte heerschic aldra, zoowel omdat ieder, bij de treurige plegtigheid betrokken, zich op den lient «mgewezen post te begeven ItaJ als omdat duizenden en duizenden nieuwsgierigen van daar en elders waren zamengevloeid om de plegtigheid bij te wonen, tinder die tallooze menigte heerschte echter niet alleen het gevoel van nieuwsgie righeid, maar blijkbaar ook van eerbied voor den doode, wiens edele hoe danigheden en langdurigeschoone loopbaan het onderwerp van veler herin- 1 neringen waren. Een kleine stoet was omstreeks negen ure aan het Huis de Paauw ver- eenigd, dat gehclkoosde buitenverblijf van prins Frederik, waar hjj voor weinige dagen zijn schoone levensbaan besloot. Daar werd eerst in de rouwzaal, waarheen het stoffelijk overschot gisteren avond door de hof bedienden van den prins was overgebragt, eene godsdienstige lijkplegtigheid gehouden, in tegenwoordigheid van de vorstelijke verwanten, en voor een slechts zeer beperkt getal, uit leden van 's prinsen huis en eenige zijner oude kamerdienaren bestaande, llet was de weleerwaarde heer Barlstra, predikant te Wassenaar, die bij de plegtigheid voorging en die met diep gevoel woorden van troost sprak tol de hooge betrekkingen van den over leden vorst en daaronder wel in de eerste plaats tot 's prinsen dochter en behuwdzoon en lot zijne kleindochter met zoo menigeu anderen vorst van builen 's lands gekomen om den laatsten treurigen pligt jegens den ontsla pene te vervullen. Treffend waren 's leeraars woorden, doch ook bemoedi gend voor de rouwenden, bemoedigend om de alg'-meene deelneming in hunne regtmatigc smart en vooral op godsdienstige gronden, die de overle dene zoo innig schatte. De tekst, door d». Barlstra, uit Wassenaar, voor zijn vertroostend woord lot de betrekkingen genomen, waren de woorden uit den Prediker: «Het is beter in het huis der rouwe, dan in het huis der maaltijden". De plegtigheid was zeer indrukwekkendhet slotgebed werd knielende door alle aanwezigen aangehoord. De koning en de koningin waren bij de dienst niet tegenwoordig. Z. K. H. de prins van Oranje woonde de godsdienstoefening bijna nog een prachligeu krans op de lijkbaar, eene ware pyramide van bloemen, te hebben gelegd. Na den afloop dier voor de betrekkingen en alle aanwezigen zoo aan doenlijke plegtigheid, brak welhaast liet pijnlijk oogeublik aan, dat de doode zijne aardsche woning zou verlaten om den weg ten grave te worden heengeleid. De kleine stoet stond geschaard, 's prinsen slofleljjk overschot werd op de lijkbaar gelegd en naar den konklijken rouw wagen gedragen, onder de laatste afscheidsgroeten der weenende betrekkingen, wier lief en leed hij altijd met zooveel innigheid gedeeld had, en Ie midden van de meest eer biedige stille. Voor de Bosclibrug Ie 'sliage, nabij het paleis van wijlen prins Frederik, gekomen, namen de heeren kolonel Roosmale Nepveu, baron Taets van prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. 1.—iedere regel meer 25 cents. Amerongcn, kolonel Barre en majoor jh'. vou Goedecke, belast met het dragen der slippen, hunne plaatsen naast den rouw wagen in; terwijl de zes tien kamerheeren. aangewezen tot hel dragen van 's vorsten lijk, zich aan beide zijden van den rouwwagen aansloten. Die kamerheeren-dragers waren de heeren: C. J. baron van Tuyll van SerooskerkenB. A. baron van Verschucr, K. T. baron van Lijnden, J. B. graaf van Limburg Siirum, ridder Pauw van Wieldrrchl, J. E. 11. baron van Nagell tot AmpsenG. A. baron de Constant Behecqtte de Villars, 0. Th. baron Sloet van Toulenhurg, jh'. H. Hoeullt van Velsen, W. G baron Brautsen van de Zijp, W. J. baron d'Ablaing van Giessei.burg, graal Adolphe de HompescltD. J. V. baron van Sylsania, haron van Brienen lotdeGroote Lindt, W. graaf van Limburg Stirum en A. Th. B. C. baron van der llorch van Verwolde. Be rouwwagen was bespannen met zes paarden, op het rouwkleed der lij!.kist waren geplaatst de koninklijke kroon op een rood fluweelen kussen, de veldmaarscha.ksstafbenevens de ordeleckenen des prinsen, terwijl ver schillende prachtige bloemkransenter vertolking van den rouw ziurijk za- mengeslrhl, op hel lijkkleed gehecht waren. Middelerwijl dal de stoet van liet Huis de Pauw in aantoït was, hadden alle persoueu, die aan den optogt zouden deelnemrn. zich ten paleize van wplen den prins verzameld; dit was tol den nok gesloten en daar builen had, nabij het portiek, onder doffen tromslag de eerewachl der II tagscbe schutterij, onder bevel van den kapitein haron van der Dnyu van Maasdam, post gevat. De rouwstoet stond reeds gereed. De scherpschutters der resi dentie. onder komtnando van den majoor Beelaerls van Blokland, zoomede de beide bataillons dienstdoende schutterij, met den kolonel kommanhaut baron van llardenbroek van Bergambacht aan hel hoofd. De troepen te voet en te paard heirokken de hun aangewezen standplaatsen en allen, die Ier uilvaart inedetogenhadden hunne plaatsen iu dc rytuigen reeds inge nomen. Ten elf ure bulderde het eerste kanonschol, dc klokken deden hunne sombere looncn weêrgalmende treurmuziek van de verschillende corpsen deed zich weldra hooreu en verhoogde de aandoenlijke plegtigheid van het oogenblik. De stoet stelt zich in beweging, geheel overeenkomstig de regelen bij het programma vasigesteld. De lijkkoets trok de meeste aandacht, zjj was versierd aan de voorzijde met een fraaijen krans van groene bladeren met twee gekruiste lauwertak ken, gedekt door een kroon en doorvlochten mil de Pruissische en Nederlandsche kleuren, als huldebcwijs van hel Pruissische garderegimeul, dat den naam van den overiedeu vorst voerde. De achterzijde prykte met de krans van witte rozen door II. M. de kouingin aan de schoone verzameling toegevoegdter linkerzijde zag men een drietal violetkleurige vau de Vrijmetselaars-Ver- cenigiiigen. Het huldeblijk vau de koningin van Engeland werd door den gezant iu den stoel medegevoerd, ten einde te Delft op liet gral te worden gelegd. In het geheel dekten acht kransen de lijkbaar gedurende den logt, zijnde een kleiu gedeelte uit den grooten schat van dergelijke liulde- bewijzen. In de vorstelijke rijtuigen onmiddellijk achler de lijkkoets zijn de naaste verwanten des prinsen gezeten: de prins von Wied en de kroonprins van Denemarken, en iu hel tweede met acht paarden bespannen Z. M. de koning, de prins van Oranje, prins Albert van Pruisseu en de erfg root hertog van Saxen. Daarna volgen een vijftal rijtuigen, aangewezen voor de voor deze gele genheid in het hijzonder algevaardigde vertegenwoordigers van vreemde hoven. Die buitengewone gezanten zjjn de volgende: Prins OrlolT, voor Rusland; generaal Holstein, voor den groothertog van Mccklenburg-Schwerin baron de Mulinen. voor Oostenrijk; sir Siuarl. voor Engeland; hofmaarschalk Froelich, voor Zweden en Noorwegen; graaf Lefebvre de Rehaine. voor de Fransche republiek; de minister-resident Mililineo, voor Rumeuië, en de zaak gelastigde Loghades-Effendi, voor Turkije. Ook voor leden van het gevolg der prinsen en gezanten waren eenige koetsen beschikbaar, van welke door de volgende heeren o. a gebruik werd gemaakt: baron d'Uslaer; kolonel de Naegler, chef van liet hof van den kroonprins vau Denemarken; de voormalige kapitein der cavalerie graaf

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1