voordeel niet aan de gemeente hebben aangeboden. In den loop der be raadslagingen stelde de heer de Clercq voor te besluiten Gebr. van Wijk O. met Kerstmis aanst. van de buur te ontslaanonder voorwaardedat zij het land met 1 November voor de gemeente beschikbaar stelden. In summing gebragtwerd de voordragt van burg. en wetli. verworpen met 13 legen 7 stemmen, en het voorstel van den heer de Clercq aangenomen met 17 tegen 3 stemmen. Ten slotte werden nog de verzoeken van A. Langeveld, P. Erades en J. van Tongeren, tot het leggen van stoepen, toegestaan. - Door de politie alhier is legen vier mannen en eene vrouw proces verbaal opgemaakt naar aanleiding van ongeregeldheden, die Maandag II. aan den Maresingel hebben plaats gehad. Tevens is zekere J. K. op beden naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt, als verdacht van poging tol moord. Hij toch moet bjj een hevigen twist, ter genoemder plaatse ont staan. een schipper van eene schuit in het water hebben geduwd en hem in het water nog een duw op hel hoofd hebben toegebragt, zoodat hij zonk. Door toeschietende personen werd de schipper gered. Bij zijne aan houding heelt de politie niet weinig verzet van hem en zijne makkers ondervonden. Van gisteren avond zeven uur tot middernacht volgden zonder wind donderbuijen elkander op. met om het half uur een stortregen. De dakgoten liepen over en de straten onder, het water drong boven en beneden in ver scheidene woningen. De kolken kondenzoomin als de gotenhet over vloedige water verzwelgen. De halve stad had met lekkaadje te kampen. Tusschcn de trottoirs stond de Doezastraat van de Nieuwsteegbrug lot nabjj de Doezabrug blank, want daar waren de kolken verstopt door afgevallen blad. Te middernacht veranderden de stortbujjen in een aanhoudenden regen voor den geheelen dag.-- Aan de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van hei Neder), leger is door II. K. II. prinses Marianne tot wederopzeg' gens eene jaarlijksche ondersteuning toegezegd van 100, over welk bedrag voor 1881 reeds dadelijk kan worden beschikt. Blijkens een berigt uit Japan is de Neder), minister-resident aldaar, kort na zjjne aankomst, door den Mikado in audiëntie ontvangen, eu werd bij die gelegenheid de kommandant van het stoomschip Koningin Emma der Nederlanden, jhr. van Renselaar Bowier, door den heer van der Pot aan den keizer voorgesteld. Volgens hei Ead. zal er in de maand November a. s. door de ver schillende vrijmetselaarsloges in Nederland eene rouwloge te 'sHage gehoii den worden ter nagedachtenis van den overleden grootmeester-nationaal prins Prederik der Nederlanden. De heer Delia, opzigter van 's konings paleizen, heeft zich in den kon. gralkeliler te Delft onledig gebonden met de voorbereidingen lot ont vangst van het stoffelijk overschot van Z. K. 11. prins Prederik. De kist zal geplaatst worden in de 6Je nis, waarin reeds bjjgezet zijn de Ijjken van de twee kinderen van Z. K. 11. eu dat van 11. K. II, zijne gemalin. De aanblik van den kelder is hoogst indrukwekkend; de ctrsie nis is nog1 ledig; daarop volgt die, waarin prins en prinses Hendrik rusten; de kisten van deze zjjn geheel onzigtbaar door de massa bloemen en kransen. Dit is ook het geval met het gewelf, waarin, nevens de prinsen Maurits en Alexander, II. M. koningin Sophia en de kroonprins Willem van Oranje rusten. Op merking verdient het dat des laatsten lijkkist de eenigeis, die met het voet einde in de nis is geplaatst. De kist toch van den prins van Oranje staat op rolletjes, hetgeen op verlangen van Z. K. II. den legenwoordigeu kroon prins aldus is geschied, opdat hij, de kist vooruittrekkende, door het glazen deksel van tijd tot lijd nog een blik zou kunnen werpen op zijn broeder. Gisteren nacht is er ingebroken in de r. k. kerk te Rijswjjk. Men heeft getracht door middel van een beitel de deur der sacristie te openen, maar de dieven zijn echter gestoord door eenig gerucht, verwekt door de zusters uit het gesticht, dat naast de kerk ligt, en die onraad hadden be speurd. Op dat gerucht hebben de dieven de vlugt genomen, H. W. B. Knuylf, beschuldigd van moord op zjjne zuster, de huishoud ster vau mr. J. R. Corver Hooft, werd gisteren opnieuw voor het geregtshof te Amsterdam gebragt, in verband met het over zijn zielstoestand uitgebragt verslag door de daartoe benoemde deskundigen. Dat verslag werd uitgebragt door de heeren dr. J. N. Ramaer, inspecteur der krankzinnigengestich ten, en L. J. van Persjjn, waarn. directeur van Meerenberg. Gemelde des kundigen kwamen tot de slotsom vau hun uitvoerig verslag, dat hij was Ijjdende aan dwangvoorstellingenen dat hij onder den invloed van die krank zinnigheid en wegens zwakheid van zijn psychisch weerstandsvermogen mag- teloos was om dien invloed te overwinnen. Daaronder had hij dan ook op 26 Eebrnarrj 1880 zijne zuster vermoord, evenals hij op 20 Julij 1871 zjjne vrouw het leven benam. Zij werden door eenigc raadsheeren en den advocaat- generaal mr. Op ten Noort nader ondervraagd over de verschillende punten van dat rapport. Zij verklaarden o. a. uitdrukkelijk, dat hij nimmer gene zen was geweest en dus nooit ontslagen had moeten worden. De advocaat- generaal nam nu zjjne conclusie, waarbij hij levenslange tuchthuisstraf had gerequireerdterug en vroeg nu zjjn ontslag van regtsvervolging. De verde diger, m'. D. W. Josephus Jitla, vereenigde zich daarmede, doch meende, dat vrijspraak moest volgen. De uitspraak is bepaald op Woensdag 28 dezer. -- Git Amsterdam meldt men, dat aan den heer J. W. Bake, administra teur der llollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, door den raad van administratie een prachtig monumentaal geschenk in zilver is aangeboden, liet geheel is eene zinrijke voorstelling van den belangrijken vooruitgang der maatschappijgedurende het administratief beheer van den heer Bake, door uitbreiding harer lijnen eu aansluiting aan het werelddeel, en van den aanmerkcljjken invloed door de spoorwegen op de voornaamste bronnen van onze volkswelvaart nitgcoelend. Het monument is ontworpen en uitgevoerd in de Ken. Ncd. fabriek van de heeren J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten. P iet an iet 100' De heer d'. C. A. Pekelharing, benoemd tot hoogleeraar in de ziekte-or kunde en de ziektekundige ontleedkunde aan de universiteit te Utrecht, fgen aanvaardde gisteren zijn ambt met het houden eener oratie in het groot e hi auditorium, handelende over: «De waarde der physiologie voor den beoefe-ich naar der ziektekunde". jute De persoon van P. v. II., ten wiens huize te Leersum brand is ont-n g staan, is, op vermoeden van brandstichting, gevankelijk naar Utrecht gebragt. Zondag II. had onder Zelhem een stoute aanranding plaats. De aanijnse gevallene was echter eene flinke 24-jarige boerenmeid, die den misdadigernde dwong het hazenpad te kiezen. De rjjks-veldwachter Kolkman heeft den jl. zelfden avond het gevaarijjk sujet in eene tapperij bjj Doelinchem aangehou- )n i den; het bleek zekere B. J. L. te zjjn, die, na conlrontatie met zjjn slagt-r, M oller, naar Arnhem is overgebragt. ijtiu De passagierstrein, die eergisteren middag ten 1.35 van Winlerswjjk gar vertrok, reed tusschen Barneveld en Apeldoorn, bij het station Assel, door den verkeerden stand van een wissel, tegen het achtergedeelte van een goe- jer derentrrin. De laatstgenoemde stond stil, doch de machinist, die den pas-gn sagierstrein in volle vaart zag aankomen op de verkeerde rails, had de redi tegenwoordigheid van geest zijn trein in beweging te brengen. Ten gevolge ions daarvan werd de schok minder hevig. Van den goederentrein werden drie jrd( wagens beschadigd. De locomotiel van den passagierstrein is geheel en al oevt in elkaar gedrongen. Geen der passagiers bekwam letsel. De conducteurs werden ligt gekwetst. gne De passagiers van den sneltrein van Ileerenveen naar Leeuwarden zijn ,eizi eergisteren avond aan een groot gevaar ontkomen. Ofschoon de trein eenige igei minuten ten achteren waswas de spoorwegbrug over het kanaal de Boorne wel diglgedraaid, doch niet opgezet. Wel wees het sein bjj hel nabijgele- iel gen station Akkrnm "onveilig" aan, doch men had niettemin den trein er laten vertrekken. Bjj de brug gekomen, bemerkte de machinist gelukkig - hel gevaar. Hij wist nog bij lijds den trein Ie doen stilstaan, doch het |e had niet zoo spoedig kunnen geschieden, om te beletten, dat de locomotief 'aar en het voorste gedeelte van den goederenwagen op de brug kwamen Ie - staan, waardoor deze eene verzakking van p. m. 1 decimeter onderging, ion De opzigter en eenig werkvolk waren spoedig bjj de hand; de locomotief frei werd zeer voorzigtig over de brug gebragt, die nu zoo goed mogeljjk shii- am tend werd gemaakt, waarna de locomotief terugging, om ook den trein over de brug te brengen. Aan de overzijde stapten de passagiers binfien, en het eenig gevolg wasdal men een uur later dan den bepaalden Ijjd te Leeuwarden kwam. Te Holwcrd was er dezer dagen bij gelegenheid der kermis muziek en dans in eene herberg. Een dansliefhebber, die te veel drank gebruikt had, zou door den kastelein naar beneden worden gebragt, omdat hij liin- derljjk was; beiden vielen van den trap, de dronkaard brak den nek en was onmiddellijk dood. De kastelein is erg gewond. 'sGKAVENllAGE22 September. Bjj kon. besluit van 18 Sept. jl. zijn, ingevolge| arl. 50 der wet op liet honger onderwijs, voor het tijdvak van 1 September 1881 tot eu met 31 Augustus 1882, rijksbeurzen verleend aan J. J. Pigeaud, student in de geneeskunde te Leiden, eu P. A. Tichelaar, student in de reglen te Utrecht. De ontvanger der loodsgelden te Willemsoord II. F. Fraser is, onder eervol ontslag uit die betrekking, benoemd tot adjunct-commissaris der lood sen te llellevoelsluis, terwijl tot ontvanger der loodsgelden te Willemsoord is benoemd de adjunct-commissaris der loodsen te llellevoelsluis L. van Roosendaal. De kapitein-luit. Ier zee jh'. J. A. Roëll wordt eervol ontheven van het bevel over hel scliroefsloomschip 2' kl. Ut amix en dat bevel opgedra gen aan den kapitein-luit. ter zee jh'. G. G. Six. Z. M. heeft den lieer 0. van Rees benoemd lol voorzitter der tweede kamer. In de zitting van de tweede kamer der stalen-gencraal van lieden aan vaardde de heer van Rees het voorzitterschap, nadat de heer Wybcnga hem had geluk gewenscht en in zijne rede gewezen had op de vermeerde ring van strijd, nu de kerk meer en meer als politieke partij zich organi seerde De heer Godefroy heeft zijn ontslag aangeboden; de voorzitter wjjdde hem eene warme hulde. Ingekomen zijn o. a. de Indische begroo ting en het ontwerp lot bekrachtiging van dc overeenkomst met de llol landsche spoorwegmaatschappij. Maandag is aan de orde de aanbieding der staatsbegrooting en de beslissing of den lieer Heydenrijck zal worden verlof verleend voor eene interpellatie aan de regering over den eed. Het adres van rouwbeklag bij het overlijden van Z. K. 11. prins Frcdcrik werd terstond vastgesteld en zal door eene commissie den koning worden aan geboden. Te Slavenisse overleed in 1879 in Imogen ouderdom een welhebbend landbouwer, v. I.. genaamd, mei achterlating van kinderen, klein- en be- huwdkinderenen van een niet-onaanzienlijk vermogen. Er viel dus voor die erfgenamen iets le deelen en al was de aanleiding treurig, toch toog men verheugd naar den met de boedelscheiding belasten notaris, in bet vooruitzigt van een niet onbelangrijk erfenisje. Maar daar wachtte de erf genamen eene teleurstelling, en wel eene, die de bron werd van een pro ces, hetwelk gisteren in hooger beroep voor het geregtshof alhier werd be pleit. In 1857 had de erflater twee en veertig bunders land verkocht aan zijn zoon A. v. L., voor de som van 16000 en onder bepaling, dat die koop eerst eflect zou hebben na den dood van des koopers vader en deze laatste daarvan tijdens zjjn leven zou blijven behouden het genot, welke koop zou vervallen, indien de vader den zoon zou overleven. Die overeen komst werd door de teleurgestelde erfgenamen aangevallen, van welk een en ander door den notaris melding werd gemaakt in bet proces-verhaal. Daar stelde de zoon-kooper tegen zijne mede-erfgenamen een eisch in voor de regthank te Zierikzec tot uilkeering van zijn legitieme portie en van het gelicclc overige beschikbaar gedeelte, zich bereid verklarende, om, Kei en «VI ;ea le ve er •et ;le IV cc scl 7 zo dc so ii i in w VI ui ?i h if g r u b l

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2