BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PEP» TELEGRAAF. De ledigen aan liet gouvernement der Vereenigde Staten innig leedwezen te itwaarituigen over den dood van president'Garfield. i onbeIn de z'ttinS van "1® tweede kamer van heden werd besloten tot toe- nj verltinS van alle nieuwbenoemde leden, van den heer Schaepman, na discussie, iet 61 tegen 11 stemmen. Zjj werden allen beüedigd, uitgezonderd de bh. kzaarfingst. Idserda en van Kerkwijk, die alwezig waren. Daarna werd over- t, toegaan tol de verkiezing van candidaten voor het presidentschap. Gekozen nsijg,verdeneerste candidaat (na de vierde stemming)de heer O. van Rees. met dadeill tegen 33 stemmenuitgebragt op den heer Schimmelpenninck van der l)ye, en 4 blanco briefjes. Tweede candidaat de heer Cremers en derde can- r vagjaat de heer van Nispen. Deze candidatenlijst zal den koning schriftelijk ikkifworden aangeboden. Op voorstel van den heer Schimmelpenninck van der onenOye besloot de kamer eveneens de regering te verzoeken bij de Ameri- 'oorkaanschc regering de tolk van de deelneming der kamer te zijn wegens a dtdeti dood van den herr Garfield. hei - De ongesteldheid van Z. K. 11. prins Alexander wordt als geheel ge- 'ijo- weken beschouwd. aar Prins Albert van Pruissendie morgen alhier aankomt ter volbren- >or- ging zijner opdragt. hem door Z. M. den keizer van Duiischland verstrekt, om dien monarch bij de uitvaart le vertegenwoordigen, zal, in verband met ou- die hooge missie, in 'skonings paleis alhier verblijf houden. 'is- Met hel oog op de verschillende lezing, die van het programma voor de It, begrafenis wordt gegeven, wordt het niet ondienstig geacht mede le dee- len, dat het eigenlijk oogenblik van den rouwtogt ten 9 ure aanvangt, n- Ten 11 ure stelt de lijkstoet zich ten paleize van wijlen Z. K. H. prins Je Frederik in het Voorhout in beweging. De hooge personen, die voor deze gelegenheid aanwezend zullen zjjn, f- komen achtereenvolgens in de residentie aan. Gistefen avond stapte aan s het "Hotel I'aulez" af de graaf von Puckier, opper-hofmaarschalk en opper stalmeester van Z. M. den keizer van Duiischland, heden ochtend gevolgd door den heer Rielofl, generaal-directeur van 's prinsen grondbezittingen te Muskau en die als zoodanig deel uitmaakt van den lijkstoet. In afwijking van vorige gelegenheden zullen alleen de hofbeambten en officianten van wijlen den prins den logt grafwaarts mcdemakeii. Aan hen wordt ook opgedragen de overbrenging van den vnrsteljjken doode in de daartoe bestemde rouwkamer, alwaar de Imisselijke gods dienstige plegligheid zal plaats vinden in tegenwoordigheid der koninklgke familie, de dames en lieeren der prinselijke hofhouding en enkele vreemde genoodigden. Met toeslemming van de naaste betrekkingen van prins Frederik zullen de officieren van de artillerie een fraarjen zilveren lauwerkrans aan de kist hechten, waarin het sloflelijk overschot van den prins is nedergelegd. Ook de alhier verblijf houdende officieren van hel Indische leger hebben ^aan den prins en de prinses von Wied het verzoek gerigt om eenen krans aan de kist te mogen hechtten. liet verlies, door het overlijden van Z. K. 11. prins Frederik geleden, wordt niet het minst gevoeld door den heer W. F. van Oiterloo. geheim raad van wijlen Z. K. H. Voor dien 81-,jarigen grijsaard zou hel op 24 October aanst. een zeer merkwaardige dag zijn geweest, liet zou dan na melijk 60 jaren geleden zijndat hij zich aan 's prinsen dienst verbond en die sedert onafgebroken waarnam, met opklimming in rang lot zijne tegen woordige waardigheid. De minister van bnitenlandsche zaken, vergezeld van den secretaris generaal van het departement, alsmede het geheele corps diplomatique, hebben heden de plegtige mis bijgewoond, die in de II. Jacobuskerk in de Parkstraat ter nagedachtenis van Z. Exc. Murad EfTendi, in leven minis ter van Turkije bg ons hof. werd opgedragen. Voor de arrondisscments-regtbank alhier verscheen gisteren als be klaagde een gehuwd man, die in dienst was als boekhouder bjj den fabrie- kanl C. alhier, tegen eene bezoldiging van ƒ1200 'sjaars en als zoodanig belast was met het ontvangen en betalen van gelden. Op zekeren dag ont dekte zijn patroon een tekort in de kas, bij welke gelegenheid aan het licht kwam, dat de boekhouder gelden, die hij ontvangen had, niet had verantwoord. De geheele som van de verduisterde gelden bedroeg 500 a ƒ600. Wekelijks werden wel de boeken geverifieerd, doch niet de kas, op welke onvoorzigtigheid tegenover een comptabel bediende de president der reglbank den patroon, als eerste getuige gehoord, aandachtig maakte. De patroon legde voorts de verklaring af, dat zijn boekhouder zijn volle vertrouwen genoot, dat hij over zjjn gedrag steeds zeer tevreden was ge weest, zoodat hg hem voor de oplegging eener geringe straf bij zijn regters aanbeval, zonder alsnog te kunnen zeggen ol hij den beklaagde na het uit einde zijner straf wederom in dienst zou nemen. Uit'het onderzoek ter teregtzitting bleek verder, dat bekl. ook gelden, hem door anderen ter hand gesteld of op quitantiën ontvangen, niet in de kas stortte, doch ten eigen bate aanwendde, naar hij verklaarde lot afdoening van schulden. De be- klaagde, die blijkbaar groot berouw over zijn misstap gevoelde, beleed ten volle, misbruik te hebben gemaakt van het vertrouwen zijns meesters door posten te ontvangen en niet te verantwoorden. De officier van justitie, m'. Patgn, reqnireerde zijne schuldigverklaring aan misbruik van vertrouwen 22 maal gepleegd en veroordeeling tot eene celstraf voor den tijd van 5 maanden en 22 geldboeten van ƒ12.50. Maandag a. s. uitspraak. 8IGEI/AND. LONDEN. 19 September. Te Londen werd dezer dagen eene meeting van tabaksfabrikanten ge houden, met het doel eene beweging le organiseren tot vermindering van den tabaks-accgns van 3 sh. 6 d. op 3 sh. 2 d. per pond. Voor elk ons tabak ter waarde van penny wordt op het oogenhlik in Engeland 2% pence aan de schatkist betaald. Het ondersteuningsfonds ten behoeve van de door de verongelukte pas sagiers en bemanning van het stoomschip Teuton nagelaten betrekkingen beloopt reeds circa 4000 waartoe ook de koningin eene belangrijke gift heeft bijgedragen. In de vergadering der Land-Leaguc-conventie te Dublin is o. a. ook mcdedeeling gedaan van een berigt uit New-York, volgens hetwelk 30000 frs zal worden overgemaakt, en waarin er bij het Iersche volk op wordt aan gedrongen, den oogst in te halen en geen pacht le betalen. Voor het waarborgfonds ten behoeve van de in het volgend jaar le Dublin op het initiatief van Parnell te houden nijverheidstenloonsteiling is reeds meer dan 10000 geteekend. FRANHRIJE. In den Zaturdag gehouden ministerraad is, zooals reeds gemeld werd, de heer Roustan gehoord over den toestand in Tunis. Hij betreurde het, dat men niet overeenkomstig zjjn verlangen na het met den Bey den 12J"> Mei gesloten traciaat krachtdadig maatregelen genomen had om een opstand te voorkomen. De bevelen eu tegenbevelen, de aarzelingen, het naar Frank rijk terugzenden der troepen op hel oogenblik. dat zij in Tunis het noodigst wareu, deden Frankrijk de aanvankelijk verkregen voordeelen verliezen en gaven de inboorlingen regt zijne magt in twijfel te trekken. Op dit oogenblik was het geheele land onder de wapenen en kwam het er vóór alle dingen op aan, de rust te herstellen, hetgeen binnen vijf of zes weken met 25000 man zou kunnen geschieden, mits men geen oogenblik langer draalde. Eerst daarna zou men de administrative en financiële reorganisatie ter hand moeten nemen en eene uit inboorlingen bestaande gendarmerie inrigting. Naar men verneemt waren de dagbladen onnaauwkeurig ingelicht, welke zeiden, dat Frankrijk heeft toegestemd over de schadevergoeding voor de Spanjaarden, die te Saida vermoord werden, afzonderlijk te onder handelen en dat het in beginsel die schadevergoeding heeft toegestaan. Alle regten der Fransche slagtoflers bij den opstand der Carlisten, te Carihagéiia en op Cubawerden formeel voorbehouden en door wederzijds toe te geven hebben de twee regeringen zich met elkander verstaan. De \npoléon. welk blad in betrekking slaat met prins Jérótne Napoleon, spreekt hel berigt legen van de Ordre aangaande de abdicatie van den prins, liet zegt dat dit berigt een belagchelijk praatje, het uitvloeisel eener aan grappen rijke verbeelding is. De Petit Caporal zegt het berigt van de Ordre niet te kunnen gilooven: want de prins heeft nooit in zijn leven eene goede daad verrigt. Tusschen de liep. fr. en het Journ.d. Déb. wordt strijd gevoerd over het afschaffen van den senaat, waarop eerstgenoemd blad aandringt. De senaat, zegt het Journ. d. Déb. op ironische wgze, heeft de ontwikkeling der republiek vertraagd eu verdient eene eerste herzieningblijkt het later noodig, zeker eene tweede, zoolang tot men het paleis du Luxembourg in den trant van Cromwell kan aanslaan"Eene ongemeubelde woning te buur". Neen, antwoord de Réptot dit uiterste gekomen, zullen wij het paleis niet te huur zetten, maar er een museum van maken of ecue school. In dien na eene reeks van constitutie-herzieningen men uit den senaat niets voor het algemeen welzjjn putten kanzou de senaat bij de aristocratische en priesterlijke instellingen gevoegd worden, welke in het slof der vervlogen eeuwen liggen. DUITSCULAND. Te Lubeck is door de overheid eene verordening van hel jaar 1839 'in herinnering gebragt met de verzekering harer strenge toepassing, waarbij stokslagen bedreigd worden tegen iedereen, die zich in beschonken toestand op den openbaren weg bevindt en openljjk aanstoot geeft of de goede orde en veiligheid stoort. De financiële wereld in Oosteurrjk is in rep en roer. De chef van het huis Abeles te Praag is verdwenen. Op de fabrieken is beslag gelegd en het passief bedraagt 500.000 florijnen. Het huis Abeles hield zich bezig met de vervaardiging en exportatie van meel en importeerde hars uit den vreemde, welke het voor de bereiding van pek gebruikte. BUL6ARIJE. Uit Sofia wordt de volgende geheimzinnige gebeurtenis gemeld: In het Bulgaarsche dorp Tatar-Bunar begaf zich een visscher 's morgens naar den Donau-oever om zjjn gewonen arbeid le verrigten. Hoe groot was echter zijne verrassing, toen hg het net optrok en daarin een gevulden zak ontdekte. Hij betastte dien en bemerkte tot zijn schrik dat er een Ijjk in was. Terstond haalde hg een geregtsdienaar, in wiens tegenwoor digheid de zak geopend werd. Men vond daarin het lijk van eene jonge vrouw van zeldzame schoonheid, die in een wit zjjden kleed met blaauwe bloemen gehuld was. Haar blond haar. dat in dig te lokken langs den rug hing, was met een diadeem versierd, waarvan de parelen door haar reinheid en glans de bewondering der aanwezigen gaande maakten. Aan de handen droeg de doode vjjf ringen met edelgesteenten, liet lijk is voorloopig op het kerkhof te Tatar-Bunar bijgezet. PARIJS, 19 September. Heden had eene bijeenkomst plaats van de Fran sche en Engelsche commissarissen voor het handelstractaat. De minister Tirard drukte de hoop uit, dat de onderhandelingen spoedig hare definitive sanctie zouden ontvangen, en dat zij gemakkelijk zouden worden gemaakt door een wederzijdschen geest van toegeeflijkheid. Dilkc hernieuwde de verzekering van den levetidigen wensch van de Engelsche regering om een handelstractaat te sluiten onder voorwaarden, voordeelig voor de beide lauden. TUNIS, 18 September. De colonne Corréard kwam gisteren le Zaghoean aan en heeft hare verceniging tot stand gebragt met de colonne Sabattier, welke alle aanvallen der Arabieren terugsloeg Generaal Saussier wordt hier verwacht om den najaarsveldlogt in het binnenland van het regentschap te openen. Het daartoe bestemde corps bestaat uit 9balaillons infanterie, 2 regimenten jagers te paard en 4 batte rijen berggeschut. NEW-YORK, 18 September. (Times). De politie, onderrigt dat eenige boosdoeners van New-York zich bezig hielden met het namaken van billenen der bank van Frankrijk, nam gisteren deze lieden in hechtenis in het dorp East New-York, terwijl zij aan den arbeid waren. Twee platen voor billenen van lOOOlrancs, eenige duizenden vellen papier met hel watermerk der Fransche bank. vier persen en verdere voorwerpen voor de vervaardiging der billenen vereischt, werden in beslag genomen; ook vond men een echt billet van 1000 fr.dat tot model diende, lie waarschuwing kwam uit Frankrijk.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3