="buitenlan dsc ij e berigten. Door liet lid der tweede kamer, den lieer mr. Rahlmann, is dezer dagen te 's Hertogenbosch eene vergadering belegd van afgevaardigden uit de verschillende kamers van koophandel en fabrieken in Noordbrabant, ten einde hun gevoelen uit te spreken of, met het oog op protectionistische maatregelen, die elders genomen worden, geen pogingen bij de Nederland sche regering gedaan moesten worden om in gelijken zin te handelen. Naar men verneemthebben voornamelijk de afgevaardigden uit 's Hertogenbosch zich sterk tegen protectionistische maatregelen verklaard. Op hun voorstel werd besloten afgevaardigden uit de kamers van koophandel uit geheel Nederland bijeen te roepen en bjj die vergadering het door den heer Bahl mann opgeworpen denkbeeld een punt van overweging te doen uitmaken. Volgens berigten uit 's Hertogenbosch en uit Grave blijft de val van het water aanhouden. Te Roozendaal had dezer dagen een schromelijk ongeluk kunnen ge beuren. Op de losplaats van den spoorweg lagen 8 met petroleum gevulde vaten, welke reeds vroeger waren gelost, en was men bezig met nog 35 andere zoodanige vaten te lossen. Toen men hiermede tot op 2 a 3 vaten na gereed was, bad men het ongeluk, dat een vat uit elkaar geraakte en de petroleum over den weg stroomde. Dat eenige minvermogenden spoedig aanwezig waren, om met dit onheil hun voordeel te doen, laat zich be grijpen; maar wat zich niet begrijpen laat, dat twee jongens, een van 17 en een van 18 jaar. een knaap van 13 jaar trachtten te bewegen, in de op den weg vloejjende petroleum een brandenden lucifer Ie werpen. Werkelijk werd dan ook dien knaap een brandende lucifer in de hand ge geven, doch toen deze niet aanstonds tot de daad overging, nam de jongen van 17 jaar hem dien lucifer af en volbragt zelf het feil. Onmiddellijk vatte alsnu de petroleum vlam, welke vlam zich binnen enkele oogenblikken twee meters hoog verhief. Hoeveel schrik dit teweegbragt zal men nog te beter beseflen, als men weet, dat zich digt in de nabijheid der petroleumvaten ook «en goederentrein bevond, waarop zich naar schatting 1500 liters vitriool bevonden, bestemd voor eene sljjfselfabriek. De hoegrootheid van bet gevaar, hetwelk dreigde, spoorde echter ieder aan tot het verleenen van hulp, waardoor men er boven verwachting in slagen mogt den ont- stanen brand in zijn voortgang te stuiten. Naar de Bred. Ct. verneemt zijn de twee jongens gevankelijk naar het huis van arrest overgebragt. Op korten afstand van het station Udenhoul is door een onvoorzien toeval een conducteur van den Z. O. spoorweg uit een in volle vaart zijnden trein gevallen. Zwaar aan het hoofd en bovenlijf gekwetst, werd bij naar Udenhout vervoerd. 's GRAVENHAGE16 September. Aan den heer M. A. F. II. Philipse is, op zijn verzoek, eervol ontr slag verleend uit z(jue betrekking van ontvanger der directe belastingen te Zeist, lie heer jhr. P. C. van der Does, ontvanger der directe belasliugen enz. te Gendringen. is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te llulst. Tot commies ter directie der registratie en domeinen te Leeuwarden is be noemd de heer II. 11 Dolk. surnumerair der registratie en domeinen te Goes. Aan den heer dr. J. M. A. Kramps, leeraar in de wis- en natuurkunde bij de kon. militaire akademie te Breda, is, op zjjn verzoek, een eervol ontslag verleend uit gemelde betrekking, en de heer W. C. L. van Schaik, adsistent aan het physisch kabinet der rjjks-universiteit te Utrecht, is voor den tfjd van een jaar benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde bjj gemelde akademie. De 2' luit. G. B. van Roekei, van het 2« reg. vesting-artillerie, is op non-activiteit gesteld. Z.Exc. de nieuwbenoemde minister van buitenlandsche zaken, de heer Rochussen, heeft gisteren zijn intrek genomen in het «Hotel de Oude Doelen-" alhier.' Namens Z. D. II. den prins vou Wied is het «Hotel Paulez" voor het grootste gedeelte afgehuurd lot ontvangst van de militaire deputatiën en andere autoriteiteu in Duitschlanddie de begrafenis van Z. K. 11. prins Frederik zullen bjjwonen. H. K. II. de kroonprinses van Denemarkenkleindochter van wjjlen Z. K. H. prins Frederik, wordt morgen, haar gemaal, de Deensche troon- opvolger, eenige dagen later in de residentie verwacht. Heden is aan het «liötel den Ouden Doelen" afgestapt de heer mr. C. Liebe, advocaat bij het oppergereglshol in Denemarken en president van. de eerste kamer daar te lande, vergezeld van zijn secretaris, den heer 0. Koefoed. Naar men ons mededeelt zal deze regtsgeleerde als gemagtigde optreden van 1111. KK. 1111. den kroonprius en de kroonprinses van Dene- j| marken bij de regeling der nalatenschap van Z. K. II. prins Frederik. Op nieuw is een der weinig overgebleven oud-strijders, die aan de gebeurtenissen van 1813-1815 een werkzaam aandeel hebben gehad, door den dood uit hunne gelederen weggerukt. v i - lu gezegenden ouderdom ontsliep gisteren avond hief ter stede de heer M. Langguth, gepensioneerd majoor, voorzitter van de vereeniging «het Zilveren Kruis". Dit verlies is voor deze vereeniging van veteranen des te treflender, nu zjj juist eéne week te voren Z. K. II. prins Frederik der Ne derlanden, haren koninklijken beschermheer, verloor. De jongen, die zich met eene hem toevertrouwde som van 120 uit de voeten maakte, is door de politie opgespoord en naar het huis van arrest overgebragt. Het geld was grootendeels verdwenen. EVOELAND. LONDEN, 15 September. Volgens de Times zullen de leden der Engelsche commissie over wei nige dagen naar Parjjs gaanom de onderhandelingen over een handels- tractaat, gelijk oorspronkelijk bepaald was, op 22 September te hervatten. Ook heelt dat blad vernomen, dat de Fransche regering thans toegegeven heelt wat betreft de verlenging van het bestaande tractaat met drie maan den na 8 November. F In Lancingslreet alhier heeft zekere Hammett gedurende de afwezig- le heid van zijne vrouw twee van zijne kinderen den hals afgesneden en daarna si getracht zich zeiven met een hamer om het leven te brengen. b Te Bristol heelt de ontdekking van eene in de haven liggende lading p van 300 tonnen menschenbeenderen groote sensatie gemaakt. De beende ren, te Rodosto en Konstanlinopel ingescheept met bestemming naar eene firma in mestspeciën te Bristol, moeten de overblijfselen zjjn van de dap pere verdedigers van Plewna. De dagbladen toonen zich ingenomen met het vergeljjkdat een einde heeft gemaakt aan het militaire oproer te Cairo, doch twjjfelen er aan ol de quaestie daardoor wel is opgelost, daar alles nog op te losse schroe ven staat. In Ierland laat de staat van zaken nog alljjd te wenschen over. Zon dag avond werd nog een zeer vermetele aanval gedaan in den omtrek van Kiskean in het graafschap Cork. Een troep van 30 gewapende en ver momde mannen verscheen voor een door drie broeders, met name Mahrung, bewoond huis en eischte toelating, onder bedreiging, het huis roet dynamiet in de lucht te laten springen. Zoodra de deur geopend was. viel de bende op de broeders aan en sloeg hen met de kolven der geweren ter aarde. De jongelieden trachtten zich te verweren, maar een hunner kreeg een schot door den armlerwjjl van een ander eer. der beenen gebrokeu werd. Volgens den correspondent van de Times te New-York zouden de manschappen, die voor de gevangenis van Guiteau de wacht houden, geloot hebben om den moordenaar te dooden. Het lot trof Mason. Generaal Sherman, de legerbevelhebber, dringt aan op strenge straf: hjj acht het misdrijf onverschoonbaar. In een berigt uil New-Orleans wordt medegedeeld, dat de vaste com missie uit de Californische graanbouwers verklaart, dal in Californië950,000 ton tarwe voor uitvoer voorhanden is. FKANHRIJK. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de bataillons, wier effectief tot nog toe 500 man bedroeg, op 600 zullen worden gebragt, en ieder regiment, dal een bataillon in Afrika heeft, 100 man tot dit doel moet afstaan. Door dezen maatregel wordt het Afrikaansche leger met 10 A 12 duizend man vermeerderd. Voortdurend worden er nieuwe troepen naar Algerië ingescheept. De liép. jr. doet uitkomendat de heer Ferry te Saint Dié zich ge heel onthouden heelt van iets te zeggen over eene eventuële herziening der constitutie met het oog op eene hervorming van den senaat. De Temps verdedigt den minister op dit punt. Deze had zich daarmede niet in te laten, zegt het blad, aangezien hij zich wenschte te bepalen tot een overzigt van het verledene en het zich voornamelijk tot taak had gesteld, liet der vorige kamer gedaan verwjjl te wederleggen, als zou deze slechts eene politiek van stilstand hebben gevoerd. De Temps acht het trouwens on- doeltreflend de quaestie der herziening thans le berde le brengen, voordat mén nog weet, welken indruk de verkiezingen op de senatoren hebben ge- maakten of zelfs de meerderheid der kamer wel zoo onmiddellijk deze teedere zaak in behandeling zou willen nemen. Te Parjjs wordt thans een congres van vrijdenkers gehouden, dat tot 22 September zal duren. Bjj de Univers verwekt bel bevreemding, dal de regering, die het congres toelaat, niet het voorzitterschap vraagt voor een harer leden. In de Henri-Clievrcaustraat te Parijs is in tegenwoordigheid van den maire van hel arrondissement een eerste buisvormige kookketel, volgens het stelsel van Bernard, in gebruik gesteld, welke 4000 portiën soep en vleesch kan bevatten, voor 10 ceuiimes de portie verkrjjgbaar te stellen. Eén of twee van deze ketels zullen in elk van de twintig arrondissementen der hoofdstad in werking worden gebragtook ten behoeve van de kinderen der gemeentescholen, overeenkomstig een door den gemeenteraad genomen besluit. De componist Rossini had een deel van zijn aanzienljjk fortuin bjj uiterste wilsbeschikking bestemd voor een gesticht ten bate van oude behoef tige musici. De onlangs te Parjjs overleden beer Musard heeft voor ditzelfde doel 100,000 lr. besproken en de prefect der Seine is gemagtigd geworden het legaat te aanvaarden. Iederdie in het gesticht wordt opgenomen zal zjjn gezin bjj zich mogen hebben. Eerlang zal een stuk gronds in den omtrek der hoofdstad worden aangekocht. Eerstdaags wordt te Parjjs een jong Braziliaan verwacht, die er een door hem uitgevonden werktuig zal doen vervaardigen voor het besturen van luchtballons. De toestand in Algerië is dezelfde, sedert generaal Colonieu zich te Mecheria heeft gevestigd. Men weet niet regt, waar Bou-Amema zich thans bevindt, maar er bestaat alle reden om aan te nemen, dat hjj zich nog steeds in de oase van Tafilalet ophoudt, om zjjue strjjdmagt bijeen te bren gen en nieuwen leeftogt op te doen, met medewerking van Si-Kaddour het hoofd der Oeled-Sidi-Sjeik van hel westen. Het schjjnt zich le be vestigen dat hel hem niet gelukken zal ook Si-Sliman tot zijne zijde over te halen. De boschbtanden in Algerië moeten niet alleen aan den opstand worden geweten. De Arabieren hebben altijd, waar het hun niet belet werd, de bosschen in hel najaar in brand gestoken, om in de lente na den regentijd eene goede weide voor hun vee le hebben. Ook de wortels der boomen loopen dan weder uit en aan het jonge groen doet zich het vee te goed. Waar de Franschen hun gezag kunnen doen gelden, hebben zij die jaar- lijksche branden zooveel mogelijk verhinderd en daardoor de boschcnltuur aanzienlijk bevorderd. Van 1860 tot 1872 werden 250.000 hectaren bosch afgebrand; in 1879 werden 218 branden gesticht, die 17663 hectaren ver woestten en voor meer dan 6 millioen schade aanrigtten.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2