melding maken van het tot stand komen eener directe stoomvaartverbinding tusschen Suriname en Engeland vice versa. De maatschappij der Direct Line of Steamers heeft hare booten daarvoor aangewezenen naar alle waar schijnlijkheid zal de eerste boot reeds den 27sl'n September hier ankeren. Wjj twijfelen er niet aan of het publick zal deze voor de kolonie hoogst noodzakelijke instelling met warmte ondersteunen, bekend als het is, dat dringende behoefte hieraan bestaat. Wij hopen dus, dat de maatschappij voor dezen eersten stap tot directe verbinding van onze kolonie met Europa rijpe vruchten moge inoogsten 'sGRAVENHAGE13 September. Tot ontvanger der succcssieregten en domeinen te 's Gravenhage is benoemd de heer T. Wildeboer, thans ontvanger der registratie voor de burgeljjke aclen te Rotterdam. De minister van financien ad interim zal Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren, tijdens zijn rouwbezoek aan de kon. familie op het lluis de Paauw, ook een poos vertoefd bij het stoflelijk overschot van Z. K. II prins Frederik. De prins legde eigen handig een prachtig massief zilveren krans op de lijkkist, welke in den koepel van het buitenverblijf is nedergezet. Naar men verneemt geschiedt de regeling van de plcgtige begrafenis van wege Z. M. den koning, en zal die op 23 dezer plaats hebben. Z. K. II. prins Karei van Pruissen wordt lieden avond in de residentie verwacht. In de gemeenteraadszitting van heden herdacht de burgemeester het afsterven van Z. K. H. prins Frederik in treilende bewoordingen. Op voor stel van burg. en weth. werden onmiddellijk door den raad brieven van rouwbeklag vastgesteld aan Z. M. den koning en aan mevr. de prinses von Wied. Uithoofde van het overlijden van Z. K. H. prins Frederik heeft ook het Belgische hof den rouw aangenomen en wel voor den tjjd van 12 dagen. Volgens gerucht zou de extra-trein, waarmede de prins van Oranje herwaarts kwam, een oponthoud gehad hebben op de Belgische lijnen, door een botsing tusschen twee goederentreinen. Hel corps diplomatique heeft op nieuw een treilend verlies geleden. Z. Exc. Murad Eflendi, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van de verhevene Porie bij hel Nederlandsche hol, is den gezant van Italic, die alhier voor eenige weken overleed, in het graf gevolgd. Gisteren avond ontsliep de Turksche vertegenwoordiger in de plaats waar hij de diplo matieke belangen van zjjn land behartigde. Hoewel insgelijks bij de hoven van Zweden en Noorwegen geaccrediteerd, koos de heer Murad Eflendi bij voorkeur zijne standplaats le 's Gravenhage en aldaar heeft hjj zich een brceden kring van vrienden en vereerders gevormd; want de overledene stond niet alleen bekend als uitnemend diplomaat, doch tevens als voortref felijk letterkundige en dramaturg. Zijne letletkundige werken, grootendeels in de Duitsche taal geschreven, hebben alom in Europa groote vermaard heid verkregen. De hoogste onderscheidingen vielen hem ten deel voor zijnen arbeid. Murad Eflendi is op betrekkelijk jeugdigen leeftijd heenge gaan. Zijne gezondheidin den laatsten tijd reeds wankelende, was vooral in den jongsten tjjd zeer geschokt, zoodat hij zich geruimen tjjd van zijn post moest verwijderen om in hel buitenland herstel van gezondheid te zoeken. De begrafenis is bepaald op aanstaanden Vrjjdag ten 10 ure. Het stoffe lijk overschot zal op de R. C. begraafplaats worden ter aarde besteld. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. ESGELAKD. LONDEN, 12 September. De alhier vertoevende italiaansche revolutionairen kondigen de uitgave aan van een nieuw weekblad, getiteld; l'Insurrezione. Organo anarchico- communista. In het prospectus wordt gezegd, dat het ideaal van den maatschappelijken toestand is: het communisme in de regeringloosheid, dat wil zeggen eene harmonische organisatie van solidariteit zonder hoofden en zonder regering, waarbij allen zullen werkzaam zijn voor het welzjjn van enkelen en een ieder voor hel welzjju van allen. Volgens een hricldoor de Times medegedeeldkan het weinig ver wondering wekkendat Mekka het brandpunt blijft der cholera. Men heelt aldaar den heiligen put, en ieder van de duizenden pelgrims die jaar- I lijks ilc voorgcsclirevene bedevaart naar Mekka volbrengen, maakt er eene gewetenszaak van, het water uit dien put te drinken eu zich er mede te wassclieti. Nu heeft de Engelsclie consul te Jeddnh eene flescli van dit water weten magtig te worden, en het aan dr. E. Frankland te Londen gezonden, ter analyse. En dr. Frankland heeft bevonden, dal het bedoelde water in de ergste mate bezwangerd is met menschelijke excreta: zeven malen erger dan het gewone Londensche rioolvoeht. Volgens de uit Longbranch Ie Washington ontvangen berigten heerschle aldaar Zondag eene groote bezorgdheid omtrent den toestand van den presi dent. De genceslteeren echter waren niet van oordeel, dat de toestand ernstig was; er bestond wel ontsteking van onderen aan de regler long kwab, maar tot nog loc werd die niet bedenkelijk geacht. De patient had echter een slechten dag. Een onderofficier. Mason genaamd, heeft op Guitteau een schot gelost. De kogel is Guitteau strijkelings langs het hoofd gevlogen en in den muur der gevangenis teregt gekomen. Mason is in hechtenis genomen. .Omtrent de boschbrauden in Michigan luiden de berigten treurig. Het vuur heeft in de uitgestrekte bossclten van dien staat zoo hevig gewoed, dal naar raming 500 personen zijn omgekomen en 5000 van dak beroofd zijn. liet gelieele schiereiland tusschen het Huronmeer en de Saginaw-baai, eene oppervlakte van 50 vierkante mijlen, is door het vuur verwoest. Dit deel van hel land was tot zeer onlangs een ouafgebroken wouddoch in de laatste jaren waren er langzamerhand gedeelten van ontgonnen en hadden er zich 50000 kolonisten nedergezet. Nu was er in twee maanden geen regen gevallen en alles was verschroeid en verdord, toen er een orkaan kwam opzetten, die eene vuurzee voor zich uitjoeg. De bevolking vlood zonder iets te kunnen redden, en velen konden het aansnellende vuur niet ontkomen, zoodat overal langs de wegen lijken worden gevonden. FKANHRIJH. De minister-president, de heer Ferry, heeft te Saint-Oié, bij gelegen heid van een hem aangeboden feestmaal, eene redevoering uitgesproken, waarop men reeds vooraf de aandacht had gevestigd, omdat daaruit zou moeten blijken of hel kabinet er aan dacht het bestuur des lands in andere handen te stellen. Daarvan is echter niets gebleken. Hij verklaarde, dat de beteekenis der laatste verkiezingen voor de kamer der afgevaardigden voornamelijk de nederlaag der onverzoenlijken en moiiarchalen is. Iljj wees er op dat hel kabinet niet heeft stilgezeten; dit bleek genoegzaam uit de maatregelen legen de godsdienstige congregatiën en uit de hervormingen op liet gebied van het openbaar onderwijs. Het land had bjj de verkiezingen de staatkunde van het kabinet goedgekeurd, want de oude meerderheid was bijna geheel teruggekomen. De spreker wees er op, dat de kicspro- gramma's niet iu den geest der onverzoenlijken gesteld waren. Eene kleine minderheid wcnscht de intrekking van het budget voor eeredienst, maar het kabinet is daartegen, liet wil de strikte en krachtige uitvoering van hel concordaat en zal daartoe geraken door eenige wellenwelke hel ge makkelijk zal zjjn tot stand te brengen. Er is dus geene scheiding van vroeger zamenhaugende deelen tusschen liet oude en hel nieuwe programma der meerderheider heerscht zelfs geene verdeeldheid over de quaestie van personen. De nieuwe meerderheid zal de regering in staat stellen eene nog vrijer eu zuiverder houding aan te nemen. De minister kondigde her vormingen aan bij het leger en verklaarde, dat de duur van den dienst lijd zou ingekrompen worden. Aan den wenseli der natie in dit opzigt zou gevolg worden gegeven, zonder dat echter liet leger daardoor zal worden verzwakt. Hij kwam met kracht op tegen de onverzoenlijke bladen, die den lieer Gambclta met belecdigingen overladen, en zeide, dat eene parljj, welke van dergelijke middelen gebruik maakt, haar eigen vonnis velt. Hij geloofde, dal er eene meerderheid bestaat, welke eensgezind is in hel onder steunen eener verstandige hervormingspolitiek. Bij de laatste verkiezing was er in zekere stad een candidaat, die slechts 29 stemmen op zich vereenigde. Hij was daarmede echter nog zoo ingenomen, dat hij zijn kiezers openlijk daarvoor dankte en lien lot een souper uitnoodigde. Volgens de Echo du pari., die liet geval mededeelt, werd aan die uitnoodiging gevolg gegeven door ongeveer 4000 kiezers. De te Parijs verblijf houdende Italianen hebben eene circulaire ont vangen, te Palermo door een «voorloopig comité voor hel zesde eeuwfeest der Siciliaanschc vesper" uitgevaardigd en ten doel hebbende om het denk beeld der feestviering onder de Italiaansche natie te verbreiden. De stad Boulogne heeft de nagedachtenis vereerd van een barer be roemdste burgers, Frederic Sauvage, den uitvinder van de toepassing van de schroef op de scheepvaart. Een standbeeld is opgerigt op het plein, dat naar Sauvage is genoemd. Op het voetstuk is vermeld, dal hel standbeeld is opgerigt door de stad Boulogne, met medewerking van de kamer van koophandel. Zooals reeds uit telegrafische berigten gebleken is heeft te Caïro een militair oproer plaats gehad. De officieren hebben den Khedive de wet voorgeschreven, eu deze heeft aan al hunne eischen toegegeven. Hij heeft niet alleen zijn ministerie ontslagen, doch den troepen ook eene constitutie en vermeerdering van het leger tot 18000 mail toegezegdin plaats van de vermindering, waartoe reeds besloten was. Het besluit, waarbij al die maatregelen worden beloofd, is door bemiddeling der builcnlandsche consuls aan de ontevredenen Ier hand gesteld. Er zijn er die mecnen, dal de Khedive, zoo hij de hand iu deze zaak niet heeft gehad, er toch wel mede gediend was. DUlTSCIILAIVn. Iii Duitschland is iu de laatste jaren vanwege de rijksregering liet strengste toczigl gehouden op hel gebruiken van jeugdige arbeiders in fa brieken. Overlegging is geéisclit van geneeskundige attesten betreflende het verdragen van ligcliamelijke vermoeienissen door de arbeiders, over den werktijd, de ruimte der localen enz. Thans zullen ook bijzondere bepalingen in het leven geroepen worden op het gebruik van vrouwelijk personeel in de fabrieken, dat zal beperkt worden tot een zekeren kring van vrouwelijken arbeid. Herhaalde klaglen uit verschillende provinciën over het gebruik van vrouwelijk personeel voor werkzaamheden, waartoe vrouwen niet ge schikt zijn, bijv. voor bergwerken, hebben hiertoe aanleiding gegeven. Hel clcricale centrum heeft zijn programma opeubaar gemaakt voor de aanslaande verkiezingen van den rijksdag. IIcl cisclil terugkeer tot de godsdienst en het christelijk geloof in hel onderwijs, de opvoeding, de wetenschap, de wetgeving en het gehecle openbare leven; onafhankelijk heid der kerk; opheffing der wetten die hare reglcn beperken; terugroe ping der congregatiën; handhaving van de constitutie des rijks; voortgang met de staathuishoudkundige hervormingen, waartoe reeds in vorige zittin gen door het centrum is medegewerkt; vermindering van directe belastin gen; verlaging van de begrooling van oorlog en verdere besparingen. - De Köln. Zeil. zegt, dat de dood van prins Frederik der Nederlanden, aan wien keizer Wilhelm zich als schoonbroeder door eene veeljarige vriend schap des harten verbonden gevoelde, op den grijzen monarch den smart- volsten indruk teweeg bragl. Aan die stemming van den keizer wordt het dan ook toegeschreven, dat hij zich, onmiddellijk na de keizers-ontmoeting te Danlzig, naar Berlijn begaf en niet met den kroonprins naar Konitz, om de legermanoeuvres bij te wonen. De begrafenis van prins Frederik der Nederlanden zal, behalve door (rids ang' n d< ;eslo iffici teêr jègri terse lan Bolt dien afge tui»

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2