LEIDSCHE ODRAIVT. 1881. DINGSDAG 13 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1 H°. 214. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs dir Courant is per vierendeel /aars 1.50, franco p. p. f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlifn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 12 September. Op nieuw is door de politie alhier een manspersoon, genaamd R. D. niet in deze gemeente te huis behoorende, ter zake van bedelarij aangehou den; die persoon is heden naar de gevangenis te 'sGravcnhage ovcrgebragt. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f38, f 20, ƒ4.10 en /2.05, de laagste ƒ38, /20, 4 en ƒ2. Over de lijn Leiden— Woerden zijn gedurende de maand Augustus 15092 reizigers vervoerd, waarvan de opbrengst was 8284.71%. Met inbe grip van het goederen-vervoer enz. bedroeg de opbrengst 10704.82%. De firma Blom Olivierse, te Kuilenburg, zal onder den titel "Onze Volkstaal", een tijdschrift uilgeven, gewijd aan de studie der Nederlandsche tongvallen. De redactie heeft de heer T. li. de Beer, redacteur van «Noord en Zuid", taalkundig tijdschrift voor de beide Nederlanden, op zich geno men. Het doel van dit tijdschrift is de studie der dialeden in ons land aan te moedigen en de uitgave voor te bereiden van een algemeen Nederlandsch dialecticon, waaraan ijverig wordt voortgewerkt. De lib. prof. dr. P. J. Cosyn, dr. J. H. Gallée, prof. dr. J. F. J. Ueremans, prof. dr. H. Kern, prof. dr. B. Symons en dr. J. Beckering Vinckers hebben zich bereid ver klaard deze groole zaak met raad en daad le dienen. Z. M. de koning heeft den rouw, wegens het overlijden van Z. K. II prins Fredertkvoor leger en vloothier te lande en iii 'Oost- en West- Indië, op zes weken bepaald. In het tijdperk van 7 Augustus tot 3 September jl. zijn bij het dep. van binneul. zaken geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van long ziekte onder het rundvee ingekomen. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de tweede helft van October a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de polytechnische school te Delftmits zij op 1 November e. k. niet ouder zijn dan 26 jaar. Zijdie zich aan het vergelijkend onderzoek wenschcn te onderwerpen, moeten vóór 15 October e. k. daarvan aan het dep. van waterstaat doen blijken bij op zegel geschreven adres. Bij de nieuwe militie- en schutterij-ontwerpen wordt de feitelijke sterkte der gehcele schutterij geraamd op 49000 man van 21—25 jaar en 93000 man van 26—30 jaar, onder welke laatsten begrepen zijn vijf ligtin- gen gewezen miliciens, geraamd op 49000 miliciens. Het stelsel van dienst- vervanging is hij de schutterij voortaan uitgesloten. Voorts stelt het ont werp bjj de regeling van den oefeningslijd der schutterij eene splitsing op den voorgrond lusschen geoefende en niet-geoefende schutters. Voor de eersten is de oefeningslijd gemiddeld een, voor de laatsten gemiddeld twee uur 's weeks. De verdeeling der ocfeningsurrn en vérdere maatregelen zullen een onderwerp uitmaken van instruction en voorschriften van de uit voerende magt. Aan hel legerbestuur wordt invloed toegekend in alle aan gelegenheden rakende de dienst, de oefening en bevelvoering der schulters- corpscn. Voorts worden ingesteld inspecteurs der schutterijen, opper- of hoofdofficierenbelast met de algemeene leiding van de dienst der schutte rijen en met het loezigt over de uitvoering van de dienst. Indeeling der schutterijen in bans vervalt; alleen wordt gesplitst lusschen geoefenden, die terstond bij oorlog aan het leger worden toegevoegden niet of onvol doende geoefenden, die alsdan in de legerplaatsen of groote garnizoenen verder worden geoefend. Voorts zijn bijzondere bepalingen opgenomen tot regeling der straffen, de tucht, de toepassing van strafieu en de regts- pleging bjj de schutterijen in vredestijd. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 9 Sept. van Napels vertrokken. De Prinses Marie is op 9 September te Batavia aangekomen. Door het prov. kerkbestuur van Groningen zijn tot de evangeliebedie ning bij de Ned. Iicrv. toegelaten de bh dr. J. II Gunning JIlz.W. Ger ritsen en J. Jansonius. In een logement op de Prins Hendrikkade le Amsterdam waren ecnige Diiitsche landverhuizers geb-seerd. Een hunner gaf eene kleine som geld aan den oberkellner in bewaring, die dit in eene lade sloot, wal evenwel door een medereiziger naar Amerika werd opgemerkt. Deze maakte zich door middel van een valschen sleutel meester van het gelddat hij op den hemel van zjjn ledekant verborg, waar het bij onderzoek door een politie agent werd gevonden. De dief werd aangehouden. Te Veenendaal bhjven de diefstallen aanhouden, niettegenstaande er binnen acht dagen reeds drie dieven door de politie betrapt werden Thans is wederom zekere M. v. II. betrapt, terwijl hij bezig was met het stelen van hooi, Z. SI. de koning heeft, ter herinnering aan HDs. bezoek aan de land bouwkolonie Ned. Mettray, een fraai landbouw-werktuig aan deze inrigting ten geschenke aangeboden. Te Leeuwarden wordt ter benoeming van eene leerares in d'rer- en plantkunde aan de middelbare school voor meisje voorcedragen mej. A. SI. Will, I' onderwjjzeres aan de openbare school 2' UI. voor meisjes. Te Winschoten is gevankelijk binneugebragt eene dienstmaagd van den heer SI., le Ftnsterwolde, wiens aanzienlijke schuur in de vorige week eene prooi der vlammen werd. Zij zon uit wraak tegen haren meester dien brand hebben aangestoken. Eene latere poging om ook het woonhuis te doen verbranden, is mislukt en moet tot de ontdekking aanleiding gegeven hebben. Omtrent de groote manoeuvres, nabjj den Bosch gehouden, wordt se- meld, dat eene der cantinières na een zwaren marsebdag in een der bivouacs bevallen is van een welgeschapen zoon; twee dagen later maakte zij de manoeuvres weder mede. 's GRAVENHAGE12 September, Z. SI. heeft den heer J. van Rcyerdatnreferendaris hij hel dep. van binnenl. zaken, benoemd tot ridder der orde van oen Ncderf. Leeuw. Door Z SI. is tot voorzitter der eerste kamer voor het volgende zit tingjaar benoemd jh'. van Eysinga. De kapitein D. H. Cromhout, van het 1« reg. vesting-artillerie, is op pensioen gesteld; voorts zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot majoor: bij het 1* reg., de kapitein W. Vfeysman. adjudant bij hel 2'reg.: bij het 8e reg., de kapitein ,1. E. Simon, vaii liet reg. grenadiers en jagers. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dal de cotnmis- sifin, die worden belast met het afnemen der examens in de Fransche, Engelsche en lloogduitschc talen, waarvan de programma's bij kon. besluit van 3 Aug. 1879 zijn vastgesteld, voor hel jaar 1881 zitting zullen hooien: die voor de Fransche taal te 's Gravenhage en Zwolle; die voor deEngeische j en Uoogduitsche talen te Utrecht. Voorts zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche taal, die zitting zal houden te 's Gravenhage, dr. E. l'iaget, leeraar aan de hoogere burgerschool le Rotterdam; L. Chaleiain, leeraar aan de h. bur gerschool te 's Gravenhage: D. SI. W, Baar, leeraar aan de li. burgerschool te Rotterdam; N. L. Verlint. leeraar aan de h. burgerschool te Utrecht, en I. SI. Reinders, leeraar aan de school Wi lem II te Tilburg; lot feden- plaatsvervangers: II. Duvauel. leeraar aan de li. burgerschool te Dordrecht, eu II. Heyneu, leeraar aan de h. burgerschool te 's lierlogeubosch; tot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche taal, die zitting zal houden te Zwolle, L. SI. Baalc, leeraar aan de h. burgerschool le Amsterdam; tot leden: P. J. Alberts, directeur der h. burgerschool te llailingcn; A. Ooms, leeraar aan de h. burgerschool te Deventer; J. S. Piquet, leeraar aan dc h. burgerschool le Zwolle, en E. A. Sunier, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; tot leden-plaatsvervangers: F. L. Faisely, leeraar aan dc h. burgerschool te Nijmegen, en B. SI. Ravcaud, leeraar aan de h. burgerschool le Zutpheu; tot lid eu voorzitter der commissie voor de Engelsche taal: C Stoffel, leeraar aan de openbare handelsschool te AmsLerdam; lot lcdeo: dr. J. Beckering Vinckers, leeraar aan de h. burgerschool te Kampen; C. Ileymau, leeraar aan de h. burgerschool le Haarlem; G. B. van Kampen, leeraar aan de eerste gemeentelijke h. burgerschool le Amsterdam; J. G. Senr.ett, leeraar aan de li burgerschool te Alkmaar; tot leden-plaatsvervan- gers: B. C. Breiman, leeraar aan liet gymnasium te Zwolle, en K. ten Brug- gencale, lerraar aan het gymnasium tc Leeuwarden; tot lid en voor zitter der commissie voor de Uoogduitsche taal: dr. B Svtnous, hoogleeraar

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1