PER TELEGRAAF. ter en secretaris hadden daarvoor zeer bereidwillig de noodige attesten afgegeven. Na tweemaal de premie betaald te hebben, werd berigt van 'smans overlijden gezonden en de Petersburgsche maatschappij betaalde de 8000 roebels terstond uit. De weduwe begon nu op ruimen voet te leven en weigerde haar vrienden het vooraf bedongen loon uit te betalen, zoodat er een twist ontstond, die daarmede eindigde, dat de verzekeringsbank be rigt kreeg van het gepleegde bedrog. De agent, die de eerste aanleiding tot het geval gaf, heeft zich uit de voeten gemaakt, doch de overigen zul len voor het gebeurde moeten teregtstaan. Bij de weduwe zijn nog 3000 roebels van de som gevonden. DANTZIG, 9 September. De beide keizers reden ten half vier hier bin nen, onder klokgelui en kanongebulder. Na den maaltijd in den "Artushof" aanvaardt heden avond de Czaar weder de terugreis. DANTZIG, 9 September. Keizer Wilhelm wachtte op de »IIohenzolIern" keizer Alexander aan de koningstrap staande op. Beide vorsten omhelsden elkadr geruimen tijd en kusten elkaór herhaaldelijk, zigtbaar diep bewogen. Even hartelijk was de begroeting met den kroonprins. Keizer Alexander keerde zich vervolgens tot prins Bismarck, met wien hij geruimen tijd sprak. Daarop werd het déjeuner gebruikt. Onder een stortregen rijden op het oogenblik, ten zes ure, de vorsten naar den .Artushof", waar in allerijl nog een diner in gereedheid wordt gebragt. Heden avond bestaat het voornemen tot eene algemeene verlichting. ALGIERS, 9 September. Vijf Caïds, onder welke twee met het ridder kruis van het Legioen van eer, zijn in hechtenis genomen. Daarbij zijn brieven in beslag genomen, welke bewijzen, dat zij met Bou Amema in betrekking staan; ook zijn depóts van krnid ontdekt. Het een en ander heeft diepen indruk op de inboorlingen gemaakt. Nog andere gevangene mingen zijn waarschijnlijk. LONDEN, 9 September. R. O. verneemt van heden uit Cairo: 4000 man troepen met 30 kanonnen hebben het paleis Abdin omsingeld en de bijeen roeping eener notabelen-vergadering en het ontslag van alle ministers ge- eischt. De Khedive heeft in het ontslag van het ministerie toegestemd. Eene circulaire, kort te voren door de Europesche consuls ontvangen, zegt, dat de demonstratie niet gerigt is tegen de Europeanen. Men gelooft alge meen dat eene vreemde bezetting onvermijdelijk zal zijn. KAIRO, 9 September. 7 uur 's avonds. Muitende troepen omringen het paleis van den Khedive. De toestand is hoogst ernstig. NEW-YORK, 9 September. Eene republikeinsche staatsconventie van Pennylvaniëheeft eene resolutie aangenomen, waarbij Garfields bestuur goedgekeurd en sympathie voor den president betuigd wordt. WASHINGTON, 9 September. De staatssecretaris Blaine telegrafeerde gisteren avond te half elf uur: De toestand van den president is gunstiger, de koorts is minder dan sedert vele dagen, de pols beter en de eetlust meer opgewekt. De artsen zijn zeer bemoedigd. Het weder is veel koeler. IK Cf EZ (DN DEN. Het gebeurt zeer dikwijls, dat een contract, tusschen partijen gesloten, door langdurigheid van tijd in vergcteldhcid raakt en een der partijen zich daardoor ontheven ziet van de op haar rustende verplichting. Dit is thans ook het geval met de gemeente Katwijk. Deze toch heeft in den jarc 1615, dato 2 Augustus, met de gemeente Valkenburg eene verbindtenis aangegaan, waarin zij, tegen vergoeding van eene zekere som gelds, het recht afstond in haren kom eene paardenmarkt te houden. Desniettegenstaande wordt jaarlijks den lldtI1 September, juist den dag voor dat diezelfde markt in Valkenburg plaats heelt, eene paardenmarkt te Katwijk gehouden. Zie hier den inhoud van het officieële stuk, liggende ter secretarie van Valkenburg: Contract tusschen de Heer en Boeren van Valkenburg- wegens de Paardenmarkt. Wij Jacob van Banchem Schout der Heerlijkheden van Valkenburg, beide Katwijken en 't Zand, Jan Leurisz Jongijenel, oud- en Jan Cornelisz Kolf, tegenwoordig Schepenen derzelvcr Heerlijkhedendoen aan een ieder bekend maken als dat in eigen persoon voor ons verschenen is de Ed. Jonkh. Johan de Oertage, Heer van Orsmale Shemhogenhuizeneerste stalmeester van zijne princelijke Exc. wonende in 'sGravenhage ter eene en Cornelis Meesz van Duijker en Jacob Adriaansz van Heusden, beiden Burgemeesters van Valkenburg bijgestaan door Louis Simonsz van Velzen, Pieter Simonsz en Alewijn Andriesz boeren in de Gen. Heerlijkheid zoo voor zich zeiven als vanwege hunne gemeenten en dezelve vervangende ter andere zijde. De genoemde burgemeesters en hunne assistenten verklaarden vernomen te heb ben alsdat de gen. Ed. Heer van Orsmale aan de Hooggeboren vrouwe Maria de Meléum Princes van Ligue, vrouwe van Wassenaar enz. de gen. Heer lijkheid heeft verkocht. Zij begeerden nu de gen. Paardenmarkt welke daar jaarlijksch van oude tijden op Kruisverheffing (een R. K. feestdag) aldaar had plaats gehad, welke zij zeiden dat voor hunne gemeente groote voordeelen opbrachten, volgens oud gebruik ten eeuwigen dage te houden. Zoo is het dat zij met den gen. Ed Heer van Orsmale enz. zijn overeengekomen op eene wijze en op conditiën zooals hier beschreven zijn. Te weten. De gen. Ileeren Bur gemeesters zouden beloven tot erkentelijkheid aan gen. Ed. Heer van Orsmale te betalen de som van 2300 Gulden (1 Gld=40 grooten), welke som zij beloven te betalen in 6 termijnen als volgt: n. 1. Een zesde deel den 20,ts Sept. des jaars 1615 en verder op den 20'"n Sept. van elk volgend jaar 1/6 deel tot de geheele som van 2300 gulden zal betaald zijn. Tot beloo ning van deze erkentelijkheid belooft de gen. Heer ven Orsmale voor hem en zijne nakomelingen en erfgenamen de gen. Paardenmarkt nimmermeer te zullen verleggen naar een andere plaats of te veranderen; maar juist integendeel dezelve te onderhouden en ten eeuwigen dage te Valkenburg te zullen laten blijven, met alle hare oude gewoonten en vrijheden. Verder werd hierbij nog gemaakt de uitdrukkelijke voorwaarde dat gen. Heer van Orsmale nog zijne nakomelingen den tol aldaar niet zullen mogen verpach ten of het geld daarvan innen. Zonder de buitengewone voorwaarde niet eerder tol te beffen dan op St. Lambrechtsavonddaar het sommige perso nen van aanzien of die in 'stands dienst zijn, gegund is, paarden voor hun eigen gebruik zouden mogen koopen, zonder dat hen zulks wordt toege staan. Zij beloofden dan ook bescheiden aan den Heer van Orsmale in Rechten nog daarbuiten tegen de oude gebruiken vrijheden en privilegiën te zullen handelen zonder zijn medeweten en daartoe niet erkennende alle octrooien benificiën en ordonantien daarmede strijden. Als borg tot nako ming der gelofte stelde de Heer van Orsmale alle zijne eigene goederen. De v. n. Ileeren Burgemeesters alle de dorpsgoederen en de jaarlijksche inkom sten van dezelven zelfs niet uitgezonderd de vruchten keuzendoor die alle aan het verband en 't bedwang van des Ileeren recht en rechleren te onder werpen. Ter oorkonde heb ik Schout van deze gemaakt twee gelijkluidende contracten doen vervaardigen waarvan er bij beide partijen een berust, op verzoek van de comparanten heb ik het met mijn hier aanhangend zegel bezegeld en tot meerdere zekerheid door gen. Schepenen doen onderteekenen. 2 Aug. 1615 Jan Louwersz, Jan Cornelisz Kolf, van Baern Secr. Een schrijven van mr. v. B. W. is door ons te laat ontvangen, om het in het nommer van heden op te nemen. ZWOLLE, 9 September. Tarwe 10 h ƒ10.25; rogge ƒ8.75 h. ƒ9; boekweit ƒ7.25 a ƒ7.50gerst 6 'a ƒ6.50; paardeboonen 8.50 h 9aardappelen ƒ1.75 ii f 2.25; alles per HL. Boter. Aanvoer 1020/8 en 800/16 vaten, benevens 1200/2 KG. stukgoed. Totaal 58000/2 KG. Middelmarkt 1.30 por KG. Handelswaarde ƒ37700. Notitie van heden: per KG. ƒ1.10 h ƒ1.40; per 20 KG. of J. vat prima kwal. 27,50 h ƒ29; afwijkende soort ƒ26 h ƒ27; tweede soort ƒ22.50 h 24. Eijeren: 3.50 a ƒ4 per 100 stnks. Vee. De voor- en stalmarkt en de weekmarkt van heden waren deze week drnk en levendig. Men besteedde bij zeer ruimen aanvoer: vette koeijen en ossen aan bonten 70 h 77 j ets; dito siieren 55 h 621 ets; dito kalveren 80 h. 90 ets; dito schapen 55 h 65 ets; alles per KG. schoon. Weide- en melkvee algemeen 10 pCt. hooger; nuchtere kalveren 7 h, 13 en lammeren 12 h ƒ18, Varkens. Aanvoer ruim 525 biggen en 250 magere, drachtige en vette varkens; biggen 1.60 a 2,20 per week. Andere soorten in één doen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6