BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ÓH September ó88ó2d3. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. verhinderd was als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te gaan, werd benoemd de heer van Veen. Vervolgeus bragt de heer C. II. Dee een rapport uit over het gehouden congres te Antwerpen, waarheen hij in de vorige vergadering als afgevaar digde was benoemd. Vele mannen van naam waren aldaar tegenwoordig geweest en zeer veel was er, wat ten zeerste in staat was belang in te boezemen. Toch betreurde hij het te moeten zeggendat het congres dit jaar bjj hem niet zulk een aangenamen indruk had teweeggebragt, als dit in vorige jaren het geval was. 's GRAVENHAGE10 September. De kamerheer-ceremoniemeester heeft, ingevolge de bevelen des konings, bekend gemaaktdat het hof heden (9 Septden rouw heeft aangenomen voor den tijd van drie maandenwegens het smartelijk overlijden van Z. K. II. Willem Frederik Karei, prins der Nederlanden, verdeeld in: eene maand zwaren, eene maand middelbaren en eene maand ligten rouw. Aan den heer II. H. M. Broers is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Slenaken. Tot directeur van het postkantoor te Warmond is benoemd de heer B. J. Teuben, thans adsistent ten postkantore te Hoogezand. De heer A. P. Verhoef! is eervol ontslagen als telegraphist le klasse bij den rijkstelegraaf. De commies der posterijen 4e kl. te Groningen G. J. Veeuhoven is uit 's rijks dienst ontslagen. De luit. ter zee 2e kl. L. J. K. A. Jeekel wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Door den minister van koloniën zijn de hh. J. C. Dekker, G. N. Luyke, A. Keller, J. J. Sterkenburg en J. Kranendonk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot op- zigter 4« kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. HH. MM. de koning en de koningin zijn gisteren ten half zes weder naar het Loo teruggekeerd. HH. MM. de koning en de koningin worden Zaturdag 17 dezer met gevolg in de residentie terugverwacht. H. K. II. de kroonprinses van Denemarken, kleindochter van wijlen Z. Iv. II. prins Frederikwordt in de residentie gewacht. Zooals bereids is aangekondigd zal heden avond op het Huis de Paauw het stoffelijk hulsel van Z. K. H. prins Frederik in de lijkkist worden geplaatst. Deze treurige verrigting zal geschieden in tegenwoordigheid der op het buitenverblijf aanwezige leden der koninklijke familie en van de dienst van wijlen Z. K. 11. Men verneemt dat Z. K. H. prins Frederik, korten tijd voor zijn overlijden, den heer M. graaf van Limburg Stirum, hofmaarschalk van zijn huis, benoemd heeft tot executeur-testamentair. Omtrent het ziekteverloop en de laatste levensuren van wijlen Z. K. H. prins Frederik verneemt men nog uit goede bron de volgende bijzonder heden: Dc prins gevoelde zich Maandag jl. reeds eenigzins ongesteld, maar liet zich, hoezeer onwel, niet weerhouden om dien dag zijn dagelijksch bezoek op zijn paleis te 's Hage te volbrengen. Des namiddags verleende de prins nog eene audiëntie aan Zr. Ms. minister-resident in Portugal, met verlof alhier aanwezig, den heer Mazel, die alzoo dc laatste was, die deze eer genoot In den avond begaf Z. K. II. zich vroeger dan gewoonlijk te bed. Dit feit gaf toen evenwel geen reden tot bezorgdheid. Den volgenden dag bevond de prins zich insgelijks ongesteld, maar achtte het niet noodig den geneesheer te raadplegen. Er bestond bij Z. K. II. zelfs niet het voor nemen om Hds. reis naar Muskau, die op den volgenden morgen was vast gesteld, op te geven. De prins was gedurende den avond tot het uur waarop hij te bed ging en gedurende den nacht onrustig en in den vroegen ochtend van Woensdag had zijn toestand reeds een zeer ernstigen keer genomen, ten gevolge van dc hevige koorts, die zeer veel bezorgdheid baarde. Men bleef toen tusschen hoop en vrees. Wel werden eenige gunstige teekenen waargenomen, daar koorts en kalmte elkander afwisselden, doch deze ver verschijnselen waren slechts van korten duur, daar de doorluchtige lijder daarna met hevige benaauwheden te worstelen had. Met het oog op dien onrustbarenden toestand achtte men het geraden den prins en de prinses von Wied daarmede in kennis te stellen. De kinderen van den prins kwamen dan ook reeds den volgenden nacht op het Huis de Paauw aan, vergezeld van H. K. H. prinses Hendrik, die te Neuwied verblijf hield. De geneesheer achtte het niet wenschelijk dat de vorstelijke reizigers voordat de nacht verstreken was den prins zouden zien. Donderdag ochtend eerst hebben de kinderen en prinses Hendrik hun vader en behuwdoom gezien, nadat in den morgenstond zich gunstiger teekenen hadden geopenbaard. Ten 10 ure ongeveer verergerde de toestand en scheen alle hoop op herstel benomen. Reeds toen nam de prins afscheid, niet alleen van zijne kinderen en prinses Hendrik, maar van zijne geheele omgeving, ook van de trouwe kamer dienaren, die hem met veel ijver en toewijding hadden bijgestaan. Zijn geest v/as helder tot aan het stervensuur toe. Ofschoon de ademhaling zeer kort was, sprak de prins nog tot sommigen uit zijne omgeving, had voor ieder nog een opgewekt woord over, ja gaf nog blijken van-een blij- moedigen geest. Z. K. H. dankte nog dezen en genen zijner dienaren, die jaren bij hem geweest waren en zich door trouwe pligtsbetrachting hadden onderscheiden. Eenige uren voor zijn dood verlangde de prins, wegens de hevige benaauwdheden, die hem kwelden, hel ziekbed te verlaten en hij is ook op een stoel zittende gestorven. Zelfs weinige oogenblikken te voren had de lijder nog een kop bouillon gebruikt en nadat hij nog vrien delijke woorden tot zijne kinderen had gesproken, is de edele grijsaard j vrij onverwacht, zacht en kalm, ontslapen. In de stervensure waren tegen woordig de prins en de prinses von Wied, zoomede prinses Hendrik met de leden hunner hofhouding, de adjudanten en kamerheeren van wijlen Z. K. II. de geneesheer dr. Blom Coster en verscheidene dienaren. In den loop van den dag was de predikant bij de Herv. gemeente te Wassenaar, de heer Bartstrabij den prins toegelaten. Onder dc weinigenwie dit voorregt te beurt viel, behoorde ook de heer Noordziek, bestuurder van de Vrijmet selaarsloge l'Union Royale. E1GELAND, LONDEN, 9 September. Dezer dagen overleed de heer Winter Jones, sinds vele jaren eerste bibliothecaris van het Britsch Museum. Uit New-York meldt mendat het comité in Michigan hulp vraagt voor de slagtoffers van de woudbranden in dien staat. Voor zoover men reeds weet, zijn er 200 personen omgekomen, maar men verwacht dat het aantal wel driemaal zooveel zal zijn. Duizenden zwerven er rond zonder brood of huisdak. Op twintig plaatsen is er geen huis, geen schuur, geen voor raad overgebleven, terwijl ook vee op de landerijen in het vuur is omge komen. FHAKKRIJK, De Temps geeft het volgende overzigt van de waarschijnlijke zameu- slelling der meerderheid in de nieuwe kamer. Het getal der intransigenten, die als zoodanig eene onverzoenlijke oppositie tegen het ministerie zullen voeren, bedraagt 42. Doch bij hen voegen zich nog 88 gedeputeerden, die bij voorkomende gelegenheden met de intransigenten zullen stemmen en op wier steun het kabinet dus niet onbepaald kan rekenen. Verder telt de regterzijde 90 leden, zoodat de oppositie in het uiterste geval tot 220 kan klimmen, terwijl de republikeinsche meerderheid van 320 tot 330 bedraagt. De heer Barodet, lid der kamer, is, naar hij heelt te kennen gegeven voornemens, wanneer de nieuwe kamer bijeenkomst, het voorstel le doen de programma's der nieuw gekozen leden te onderzoeken, om daaruit af te leiden wat de wensch des lands is in zake de republikeinsche hervormingen. Zijn doel zou zijn om op die wijze een aanval te doen op den senaat, t. w. om door herziening der grondwet-te geraken, zoo niet tot afschaffing, dan tot eene hervorming van dat staatsligchaam. De heer Barodet meent dat dit voorstel de goedkeuring moet wegdragen van allen, die het gegeven woord in eere willen houden en die de vervulling van den souvereinen wil der natie beschouwen als de beste staatkunde. Mijn voorstel, men kan er zeker van zijn, zegt hij, zal aangenomen worden door de overgroote meer derheid in de kamer; geen republikein kan er tegen zijn. De Parijsche regtsgeleerde faculteit heelt de volgende vraag uitgeschreven voor den prijs-Rossi (4000 fr.)"In de verschillende constituties van Europa en ook in die van Amerika nagaan de verdeeling van het wetgevend gezag tusschen de beide kamers, en welken invloed elk dezer heeft uitgeoefend". De gouverneur-generaal van Algerië heeft de aan de Algerijnen toebe- hoorende goederen in de nabijheid der onlangs in brand gestoken bosschen onder sequester gesteld. Hij heeft voorts eene boete opgelegd aan de stam men, die niet de noodige medewerking verleend hebben tot het blusschen dier branden. Volgens Havas heeft die strenge maatregel reeds goed ge werkt en de opgewondenheid onder de Arabieren als bij tooverslag doen bedaren. Volgens andere berïgten echter heeft men van die kalmte nog niets kunnen bespeuren en vreest men eene gansch andere uitwerking van den maatregel. Naar men aan de Temps meldt, wordt er sedert een paar maanden te Tanger en in het oostelijke gedeelte van Marokko een veel levendiger handel in wapenen en oorlogs-ammunitie gedreven dan voor de gewone be hoeften voor de Arabische markt noodig is. De inlanders koopen wapenen en ammunitie in Italië, in Spanje en te Gibraltar, en ligte vaartuigen bren gen oorlogsbehoeften naar verschillende punten van Marokko over. Genoemd blad brengt, naar aanleiding van verontrustende berigten om trent een in Oran dreigenden hongersnood, in herinnering, hoe gedurende den winter van 1867 op 1868 een vijfde gedeelte der Muzelmansche bevol king in genoemd gewest van gebrek omkwamofschoon de militaire rege ring toen afdoende maatregelen meende geuomen te hebben. DUITSCIIL ANI». Volgens de Nordd, Allg. Zeit. is de Pruissische regering voornemens, bij den landdag een voorstel in te dienen, betreffende de weder-oprigting eener zending bij den- Pauselijken Stoel. Dit staat niet in verband met concessiën aan of van Rome. De regering heeft door tusschenkomst van den heer von Sehlozer aan de Curie het voornemen des konings medegedeeld. Van den Paus kan worden verwacht, dat ook hij bereid is er toe mede te werken om bestaande of latere geschillen door een gezantschap te Rome gemakkelijker te vereffenen dan tot nog toe het geval is geweest. De Odess. Ztg. maakt melding van een voorval, dat in een stadje bij Odessa is gebeurd en waardoor de omkoopbaarheid der Russische ambte naarswereld in een helder licht wordt gesteld. De burgemeester, dc secre taris en de algemeen geachte weduwe L. zijn onder sterk geleide naar Odessa gebragt, omdat zij gepoogd hadden de aldaar vertegenwoordigde St. Petersburgsehe levensverzekeringsbank voor 8000 roebels op te ligten. Een agent dier bank had de weduwe overgehaald haar reeds lang overleden man voor die som tc verzekeren en de in het geheim ingewijde burgemees-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5