van verdediging voorgesteld, nameljjk een maximum, der militie van 62400 man. De jaarlijksche ligting wordt op hoogsten 12600 man voorgedragen. Vrijstelling wegens broederdienst wordt beperkt tot de kleinste helft van het getal broeders. Het stelsel van dienstvervanging is behouden. Daar door, meent de regering, ontstaat geen nadeel voor het krijgswezen. In hel belang van het leger is persoonlijke dienstpligt geenszins noodzakelijk. Bjj beschikking van 20 Augustus 1881 is aan den heer J. J. B. J. Bouvy, koninklijk Nederlandsch glasfabriekant te Dordrecht, de tijdelijke vergun ning, tot vrijen invoer van vensterglas, om in zijne fabriek tot dakpannen te worden verwerkt en naar het buitenland te worden uitgevoerd, besten digd en thans uitgestrekt tot venster- en spiegelglas, dat van het buiten land wordt ingevoerd, om, na in zjjne fabriek te zijn gebogen, geslepen, of verzilverdte worden uitgevoerd. Blijkens telegram van het agentschap en consulaat-generaal der Neder landen te Alexaudrië, is aldaar herigt ontvangen dat te Aden in de maand Augustus II. 32 gevallen van cholera zijn voorgekomen, waarvan 27 met doodelijken atloop. Met hel oog daarop zijn de schepen, komende van Aden en uit de ltoode zee, te Alexandrië aan ecne quarantaine van 7 da gen onderworpen. In deze maand zullen, gelijk reeds vroeger met een enkel woord is gemeld, in een gedeelte van Noordbrabant en Limburg, onder de leiding van den inspecteur der cavalerie, oefeningen in de strategische velddienst gehouden worden. Aan die oefeningen zullen deelnemen: de staf, twee escadrons van hel 1', twee escadrons van het 2e en vier van het 3e reg. huzaren, eene batterij van het corps rijdende artillerie, een peloton van het escadron ordonnancen, een detachement trein-, een detachement hospitaal soldaten en een detachement maréchaussée. De oefeningen zullen plaats hebben van omstreeks 20 tot 30 September a. s. Van het 3e reg. huzaren zullen hel 1', het 2', het 3" en het 4e escadron aan de oefeningen deelne men, en daartoe, door aanvulling uit de 5e escadrons, op de grootst mo- geljjke sterkte gebragt worden. Het peloton van het escadron ordonnancen zal eene sterkte hebben van 20 troepenpaarden. De le batterij van het corps rijdende artillerie zal aan de oefeningen deelnemen. Omtrent hel bezoek van HH. MM. den koning en de koningin aan de familiebetrekkingen van wijlen Z. K. II. prins Frederik verneemt men nader, dat Z. M. bij de aanschouwing van het sloflelijk overschot van zijn bevrienden oom door aandoening overstelpt was en herhaaldelijk aan de familieleden zijne innige deelneming heeft betuigd met het verlies, dat niet alleen het vorstelijk huis in het algemeen, doch de overblijvende verwanten in het bijzonder heeft getroffen. Het Fad. verneemt dat de plegtigc begrafenis van het stoflelijk over schot van wijlen Z. K. II. prins Frederik waarschijnlijk zal plaats hebben op Vrijdag 23 September. liet huishoudelijk feest van de leden der Vereeniging het Metalen Kruis is, wegens het sterfgeval in de koninklijke familie, uitgesteld. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door het prov. kerkbestuur van Groningen is tot de evangeliebediening in de Ned. hervormde kerk toegelaten de heer A. van Veelo. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Batavia, is op 8 Sept. Point de Galle gepasseerd; de Madura, mede op weg naar Batavia, is op dien dag Aden gepasseerd. De gemeenteraad van Woubrugge heeft besloten na 1 Mei 1882 geen tol meer te hellen op den 's Molenaarsweg, zijnde die weg het eigendom der gemeente Oudshoorn. Onlangs werd gemeld dat op 1 Sept. de middag-sneltrein van Rotter dam naar Amsterdam voor een groot onheil bewaard is door de tegenwoor digheid van geest van den stationchef te Vogelenzang die door schreeuwen cn gebaren de aandacht van den machinist trok, zoodat deze den trein deed stoppen. Bij onderzoek bleek dat een wielband van een rijtuig ge sprongen en, door het slingeren van den wagen, ook het andere wiel los geraakt was, terwijl de passagiers met den schrik waren vrijgekomen. Een dezer passagiers, die in het bewuste rijtuig gezeten was, deelt aan de /V. B. C. mede dat de zaak volstrekt niet zoo onschuldig was als zij is voorgesteld. Met hem zaten een 15-tal andere personen in den wagendie nog slechts gevolgd werd door den goederen waggon, welke den trein sloot. E»en voorbij Leiden vernamen zij een geraas als van een ketting, die over een kamrad getrokken wordt, terwijl bijna onmiddellijk daarna de wagen begon le schommelen en te stooten, hetgeen weldra zóó in hevigheid toe nam, dal de vloer kraakte en barstte, en de splinters hout naar alle zijden wegsprongen. De passagiers verkeerden begrijpelijkerwijze in doodsangst, en toen het geheele rijtuig begon te kraken, en er alle reden bestond te vreezen, dal, als het uiteenbarstte, de passagiers onder den volgenden goe derenwagen verpletterd zouden wordenwaagden twee hunner het uit het portier le springen, ten einde aan het dreigend gevaar te omkomen. Bijna onmiddellijk daarna gaf de stationchef te Vogelenzang de gemelde leekenen, ten gevolge waarvan de machinist stopte. Te Amsterdam is gisteren eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der llollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij gehouden. In deze vergadering werd: 1» magtiging aan den raad van administratie gegeven om zich te belasten met de exploitatie van de Westlandsche stoom tram en van andere stoomtramwegen, naar de raad dit nuttig zal achten; 2' goedgekeurd eene met de regering gesloten overeenkomst ter vervan ging van alle tot heden aan de maatschappij verleende concessiën van aan leg en exploitatie. Te Nijmegen is een persoon aangehouden, die onlangs uit de gevange- nis te Leiden was omslagen en bij wien een aantal voorwerpen en werktui gen gevonden werden, die door hem niet met de leste bedoelingen schijnen geb uikt le worden. Het bleek tevens, dal hij ctn gouden dameshorloge, hetwelk daags te voren door eene dame op den weg naar »Berg en Dal' verloren was, had gevonden en bij een uitdrager had verkocht, waarna lij de opbrengst daarvan in een slecht huis had verkwist. Naar men uit Deventer meldt zijn de lagere waarden alle ondergeloo- penen worden ook de hoogere met overstrooming bedreigd. Naar Zwolle is uit Putten gevankelijk overgebragt een gepensioneerj O.-I. militair, zekere Jean Charles Mortier. Deze Mortier huwde, naai men verzekert, voor eenige jaren met eene vrouw uit Sluis in Zeeland ei vestigde zich te Armentières bij Rijssel in Frankrijk. Na een paar jaar ver liet hij zijne vrouw en twee kindereu en wist met valsche papieren in 0,-1, dienst te treden. Twee jaar daarna werd hij afgekeurd, keerde naar Hol land terug met /320 pensioen, vestigde zich te Putten en trad weder ia het huwelijk. Zjjne eerste vrouw vernam onlangs de toedragt der zaak ea kwam over, om zich daarvan te overtuigen. Op haar aanklagt is hij thans aangehouden. Men meldt uit Zwolle: De vele regens der laatste dagen doen veel schade aan het nagras en de aardappelen. Weerkenners zeggen, dat dit losse weder nog ruim 14 dagen duren zal. Uit Groningen maakt men melding van een treffend sterfgeval. D'. Cohen werd des nachts, op het oogenblik dat hjj verloskundigen bijstand verleende, door eene beroerte getroffen, die zijnen dood ten gevolge had. Gisteren had weder eene gewone vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde plaats. Waarschijnlijk ten gevolge van het ongunstige weder, kon het aantal leden, dat in de zaal van Zomerzorg aanwezig was, niet groot genoemd worden. Daar er geen nieuwe leden werden voorgesteld, hetgeen volgens den praeses in zeer langen tijd niet was geschied en aanleiding gaf om den wensch uit te spreken, dat er op eene volgende vergadering des te meer personen lot hel lidmaatschap zouden willen toetreden, werd overgegaan tot het behandelen der punten van beschrijving voor de algem. vergadering. Vooreerst was aan de beurt een voorstel van de afdeeling Arnlnm, be helzende om aan ieder der lezers in de vergaderingen de verpligting op te leggen om hunne gehouden lezingen aan den secretaris of penningmeester van het hoofdbestuur in te zenden, welke het regt zoude hebben die lezingen in een of ander wetenschappelijk blad te doen opnemen legen ver goeding van 25 gulden voor ieder vel druks, toe le kennen aan den schrijver Dit voorstel lokte een sterk debat uit. De heer Speet zag er vele financiële bezwaren in; de heer Witte, wiens opinie omtrent deze zaak door de vergadering werd gevraagd, beweerde dat, indien dit voorstel werd aangenomen, zeer velen in het vervolg zich van lezingen zouden onthouden, want. alles wat door den lezer op zulk een avond wordt gezegd, en dan vloeijend en zeer goed klinkt, kan, in druk gebragt zijnde, niet immer dezelfde gunstige beoordeeling teweeg brengen. Menigeen zoude dus het gesprokene moeten veranderen, waardoor men iels geheel anders zoude lezen dan men gehoord had; maar er was nog grooter bezwaar. Sommigen zijn gewoon voor de vuist te spreken; in dat geval zoude men hen moeten dwingen al het gesprokene daarna nog in geschrift te brengen. Spreker concludeert derhalve, aan de afgevaardigden voor de alge meene vergadering den stelligen last in hun mandaat mede te geven, tegen dit voorstel van de Arnhemsche afdeeling te stemmen. In stemming gebragt wordt het voorstel Witte aangenomen met 30 tegen 4 stemmen, waardoor het voorstel van den heer Boursse Wilsstrekkende om de afgevaardigden van deze afdeeling naar de algemeene vergadering, volgens hun goeddunken hierover te laten beslissen. Vervolgens werd een voorstel van de afdeeling Gooiland in behandeling genomen, strekkende om, daar konijnen zooveel nadeel aan jonge planten veroorzaakten, bij de regering slappen le doen tot herziening van dejagtwet. De voorzitter geloofde, dat eene geheele herziening ten gevolge van deze enkele leemte van de regering te vragen le veel zoude gevergd zijn, maar stelde voor aan de regering hel voorstel te doen zooveel mogelijk in deze leemte te voorzien, hetgeen werd aangenomen. Van de afdeeling Gooiland was nog een voorstel ingekomen, strekkende om zich tol de regering te wendenutet hel verzoek tot hel bespoedigen van de oprigting eener rijkstuinbouwschool. Hiermede stond in verband de voordragt van de afdeeling Enkhuizen, welke die stad een uitmuntende plaats tot oprigting dier school achtte. De voorzitter stelde voor tegen deze beide voorstellen te stemmen omdat men a priori met zekerheid kon weten datzoolang deze minister van binnenlandsche zaken aan het hoofd van het departement staal, er nooit eenige sprake van de oprigting van genoemde school kon zjjn. Z. Exc. had toch reeds vroeger verklaard in ons geheele land geen plaats le kennen, die geschikt zoude zijn om daar eene lijkstuinbouwschool te vestigen. Dit gaf den heer Jentink aanleiding tot het voorstelaan de afgevaardigden naar het hoofdbestuur eene motie in hun mandaat mede te geven, waarin alle mogelijke slappen bij de regering lot oprigting eener rijksluinbouw- school ontraden worden. Dit voorstel werd aangenomen. De afdeeling Haarlem stelde voor, voortaan de rekening en verantwoor ding niet meer staande de vergadering te doen plaats hebben, hetwelk wordt aangenomen. De afdeeling Nijmegen stelde voor, dal ieder afgevaardigde naar het hoofd bestuur uit de kas van genoemd bestuur 10 gulden als vergoeding voor reis- en verblijfkosten zou erlangen. De heer de Vos, uit Boskoop, opperde, naar aanleiding hiervanhet plan om voor die arme afdeeling eene collecte te houden. In de plaats van den lieer van Lelyvcld, die door ziekte in zijne familie (Z/e verder hel Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2