LEliSCil COURANT. 1881. S°. 213. MAANDAG 12 SEPTEMBER,. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ill J...- M f. «i 'fc .«J f De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 14 De prijs der Courant is per regels 1.iedere regel meer 25 cents. vierendeel jaars 1.50, franco p. p, f 2. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuidholland, van den 9d!" September 11.. tl». 7086; Brengen ter algemeene kennis dat, wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, tooneelvoorstellingen binnen deze gemeente tot eh met den 17deo dezer en op den dag der begrafenis van Zijne Konink lijke Hoogheid zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 September 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 September. Heden morgen werd het lijk van den geachten dr. ter Laag graf waarts gedragen. Een viertal kransen bedekte de kist. Op de begraaf plaats had zich een groot aantal vrienden en vereerders verzameld, om den geliefden doode het laatst vaarwel toe te roepen. Onder' hen merkten wij op den oudsten doctor dezer stad, den heer Baert, en verschillende hooglceraren. Omstreeks twaalf uur kwam de lijkwagen, gevolgd door de familieleden, op den doodenakker aan. Voordat de kist in het graf werd nedergelaten nam d'. Riimke het woord en zeide pngeveer hel volgende: Meidiepen weemoed slaan wij aan het graf van dezen doode. Vooral voor ons, die zijne trouwe vrienden waren, is zijn heengaan een gfoot gemis, want wij verliezen in hem een bij uitnemendheid humaan mènsch. Wie onzer heeft die humaniteit van hem niet ondervonden, wie heeft er de bewijzen niet van gezien, hoe hij hen, die aan het ziekbed gekluisterd waren, steeds moed en troost wist in te boezemen, hoe hij zelfs door zijne gulle bonhomie van hunne lippen een glimlach wist af te te persen? fluïde derhalve aan onzen geliefden doode. llij is die hulde waardig. Dat heeft bjj ook be wezen door zijn edel strijden in zijn laatste levensjaar; zijn Christelijke moed, die hij bij ai zijn lijden steeds toonde, kan niet anders dan de alge meene bewondering verwekken. Slechts de laatste dagert werd het hem te bang, maar hij vond troost in het denkbeeld dat na strijden komt verblij-' den. Gedurende zijn leven heeft de overledene nog de vervulling van zijne dierbaarste wenschen mogen aanschouwen. Zijne eenige dochter zag hij in een gelukkigen echt vereenigd en zijn eenig overgebleven zoon aan een arbeid, dien hij met lust en ijver ter harte nam. Laat ons allen streven, zoo ein digde spreker, bet voorbeeld van humaniteit, dat de overledene ons heeft achtergelaten, na te volgen. Zijne assche ruste in vrede. Na hem nam prof. van Itersön het woord, om een laatsten groet te bren gen aan den mandie bij al zijne ambtgenooten zoo hoog in eere was door zijne getrouwe pligtsbetrachling en de opgewektheid, die hem steeds bij bleef. Zelfs daar waar kunst en wetenschap te kort sch'oot, wist de over ledene steeds troost en moed in te boezemen. Öok zijn vriend d'. Rogge wijdde een kort woord aan de nagedachtenis van den ontslapene. De overste van Ketwich riep, namens de Loge, zijnen broeder een laatst vaarwel toe. De schoonzoon van den overledene, dr. Nijkamp, bedankte al de aanwe zigen voor de getoonde belangstelling. Ook hij bragt in herinnering, hoe edelmoedig en hoe groot van ziel ter Laag bij zijn leven steeds geweest was. Ten zeerste aangedaan verlieten allen de rustplaats der dooden. De door ons vermelde benoeming van de bh. dr. de Goeje en dr. Ticle, tot gedelegeerden bij het internationale orientalisten-congres te Berlijn, is, zooals uit de Staatscourant blijkt, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 72 volwassen personen en 6 lol 11 kinderen. Nadat de aangehouden persoon, die jongstleden Dingsdag avond eene winkellade heeft bestolen, verschillende vaische namen had opgegeven, is I het thans gebleken, dat men met een oude tuchthuisboef te doen had, die in Januarij van dit jaar is ontslagen uit de gevangenis te Hoorn, alwaar j hij 5 jaren heeft doorgebragt, nadat hij te voren nog gevangenisstraf had ondergaan. Genoemde persoon is genaamd F. H. v. P. en behoort te Am sterdam te httis. De vrouw, die getracht heeft den 248tJD Augustus jl. haar minnaar met een revolver in de Morschstraat te dooden, is heden uit hetakademisch ziekenhuis naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Ook is daar heen geleid de persoon Van M. A., die alhier niet te huis behoort, en zich in deze gemeente aan bedelen heeft schuldig gemaakt. j i Gisteren avondomstreeks 6 uur, is een meisje, die twist met haar minnaar had gehad, nabij de gasfabriek in eene sloot gesprongen; zij werd echter spoedig gered. Met ieder jaar, meldt men ons, wordt in den haringtijd de versche visch schaarscher en duurder en die lijd bedraagt minstens zes maanden. Anders kwam er nog wel wal visch, door schuilen van Zandvoort of Eg- mond aangevoerd, ter markt, maar het buitenland is nog gretiger dan het binnenlandzoodat de vangst gezonden wordtwaar de beste prijzen zijn te maken en de vreemde derhalve met onzen visch gaal strijken. Als te Zandvoort eene schuit aankomt met eenige vangst, valt iedereen er met evenveel kooplust op en zonder dralen wordt op den afslag een bod gedaan, waarvoor men vroeger zou hebben teruggeschrikt. Het is volstrekt geen zeldzaamheid dat dan voor eene middelmatige long ƒ1voor eene tarbot 14 besteed wordt en zoo naar evenredigheid, voor andere, mindere visch-soor- ten. Op zulke prijzen moet nog verdiend worden en dan komen er de kosten van verzending bij. Maanden verstrijken dat er op onze markten niets te zien is wat naar zeevisch zweemt, tenzij bot in aanmerking mag komen, die op gewone dagen zeer duur en op vastendagen bijna niet te koop is en waarbij blijkbaar de bolboer goede zaken maakt, want, er is toch niets anders te krijgen. Menigeen zou zich thans arm kunnen maken als hij aan het verlangen naar zeevisch wilde voldoenzonder daarbij rekening te houden met zijne beurs. Gisteren morgen werd te Zoclerwoude het lijk opgehaald van een boerenknecht, 19 jaren oud. Daar hij zich den vorigen avond, wegens on passelijkheid, van zijn gezelschap had verwijderd, schijnt hij op noodlottige wijze in het water te zijn geraakt. Het gemeentebestuur van Hillegom heeft gemeend tot eene verminde ring der militaire bezetting te kunnen overgaan, daar, nadat de burgerij in kennis was gestehl met de afkeurende beslissing van gedep. staten, betreffende het raadsbesluit tot het houden van kermis, de rust niet was gestoord. De bezetting is teruggebragt op 17 man infanterie en 12 man huzaren Hiervan is bij publicatie kennis gegeven, onder bijvoeging, dat de opheffing der inkwartiering geheel en al zal plaats hebben zoodra in de ge meente voldoende is geblekendat voor het vervolg geene stoornis der open bare orde zal plaats hebben. Te Sassenheim is de orde op nieuw gestoord. Donderdag avond hadden een aantal personen zich in eene herberg vereenigd. Zij verlieten die naar belmoren ten 10 ure, maar posteerden zich toen op een terrein in hel dorp, alwaar zij eene zoodanige houding aannamen, dat men het noodig achtte hen door cavaleriie uiteen te jagen. De rust werd verder niet gestoord. Te Voorhout is eene schuur en daarbij staande rietschelf, eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak schrijft men aan kwaadwilligheid toe. De nieuwe militie- en schutterij-ontwerpen zijn aan de tweede kamer ingezonden. Wat de militiewet betreft zijn de bestaande wetsbepalingen zooveel mogelijk in hoofdzaak behouden, doch de redactie is verduidelijkt en voorzien in leemten der bestaande wetgeving. Een beter verband tus- schen militie- en schutterijen is een hoofdbeginsel der nieuwe regeling. Daarom is de 20-jarige leeftijd aangenomen als aanvangstijdperk van de schutterlijke dienst, terwijl voor hen, die op dien leeftijd militiepliglig zijn, de schutterlijke dienst zich zoo spoedig mogelijk na afloop van den militie- dienst aansluit. Verpligfe diensttijd wordt voor allen van gelijken duur, om hét even 'of de dienst' volbragt moet worden bij de miiilie of de schut terij of bij beiden. Eeiie verhooging der mililiesterkte wordt als noodzakelijk voor de eischen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1